Konzumerismus a kapitalismus – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-10-19 00:00:02

Konzumerismus a kapitalismus

Konzumerismus je tendence konzumovat a hromadit větší množství statků, než potřebujeme. Ekonomika kapitalismu nám umožňuje dlouhodobě produkovat více, než potřebujeme pro přežití. Kapitalismus tak sice živí konzumerismus, ale konzumerismus neživí kapitalismus, jak se mnozí domnívají. Dlouhodobá možnost produkce většího množství, než lidé potřebují, je totiž vysoce přínosná sama o sobě: Předchází nedostatku a strádání.
Přečtení: 29172

Reagujete na tento komentář:
Když bych teda dle tvého názoru je to, že zaměstanavatel stojí mezi zaměstnancem a zákazníkem a bere si část zisku firmy pro sebe špatně (protože z tvého pohledu dochází k vykořisťování), tak jak by to mělo být zcela ideálně správně? Jak by měla zcela konkrétně funfovat společnost, aby k vykořisťování nedocházelo?
Web: neuveden Mail: schován
Naopak, kapitalizmus spôsobuje nedostatok. Vďaka kapitalizmu milióny ľudí hladujú, aj keď potravín sa vyprodukuje dosť pre všetkých.
Web: neuveden Mail: neuveden
Jojo, presne tak to je. Potravin totiz dost pro vsetkych vyprodukuje ten japonec, pan Samo Seto. A potom je zlotrili kapitaliste ukradnou a nedaji je hladovym. Presne tak to je.
Web: neuveden Mail: schován
Kde tvrdím že potraviny vyprodukuje Samo Sato? Produkujú ich väčšinou poľnohospodárski zamestnanci. A potom ich tí chamtiví kapitalisti predajú tomu kto zaplatí najviac, lebo ich motívom je zisk.
Web: neuveden Mail: neuveden
Jasně, a ti zaměstnanci se tam zhmotnili z vakua, pracují zadarmo, nikdo je neplatí...a pak přijdou zlí kapitalistů a všechno jim seberou ....jojo, tak to je
Web: neuveden Mail: schován
S tou poslední větou bych nesouhlasil. Jestli dlouhodobě produkuješ nadbytek převyšující potřebu, tak ti vzniká odpad navíc a taky přicházíš o suroviny navíc, což má své žádoucí souvislosti jako ta případná rezerva pro výpadky, ale i nežádoucí souvislosti (ten odpad a spotřeba navíc).
K tomu když bych to vzal doslova tak, že dejme tomu každý den (dlouhodobě) se spotřebuje X a vyprodukuje X+Y, tak se ti s časem ten nadbytek (odpad a spotřeba surovin navíc) narůstá stále nahoru - tedy počet dnů krát nespotřebované Y = tedy i ta z tvého pohledu žádoucí rezerva stále narůstá, ale možná že takto doslova jsi to nemyslel a měl jsi na mysli prostě jen nějaký plus mínus polštář produkce navíc, který se mže občas i ztenčovat.

Ale je možné že to vidí každý jinak, i protom, že ta "přínosnost" nadprodukce bude subjektivní, totéž by se dalo říct o nedostatku a strádání.

K tomu konzumerismu - kapitalismus jej sice nepotřebuje, v principu (beru li kapitalismus jen jako systém dobrovolné směny a nic víc), ale může být poměrně výhodný pro ty producenty, kteří se ženou za ziskem za každou cenu, a tudiž tito ten konzumerismus můžou potřebovat a taky tuto ideu můžou v lidech cíleně podporovat (z mého pohledu až přehnaně), aby si zisk zvýšili.
Autor: wenkovan (neregistrovaný) Čas: 2021-10-19 13:46:49 Titulek: Kdo rozhodne?
Jen technická: kdo rozhodne, kdy je množství statků větší než potřebujeme?
Web: neuveden Mail: schován
to nevím, ale vycházím z toho, že Ondra sám v té poslední větě předpokládá, že by jich mělo být víc než potřebujeme, aby to bylo podle něj přínosné. Ale tipovaly bych, že pravověrný rakouský ekonom by řekl něco ve smyslu že to bude subjektivní. Mi šlo jen o to říct můj pohled na to, že pokud předpokládáme, že bude nějaká nadprodukce, tak že to není z mého pohledu jednoznačná výhoda, ale má to i své nevýhody.
Autor: Vostálník (neregistrovaný) Čas: 2021-10-19 22:18:06
Moc pěkný,

takže v tom případě by mě zajímalo kdo živí ten kapitalismus ???

Když to tedy není ten konzumerismus, páč ještě všeho máme stále víc než spotřebujeme,

tak kdože to je ???

Že by to fakt bylo v tom dělení zisku ???


No asi jo, když jste zamítli ten konzumerismus...
Autor: AdolfHealer (neregistrovaný) Čas: 2021-10-21 11:37:45
Zajímavé, že nikdo nezmiňuje státní intervence, díky kterým se místo výroby věcí, za které jsou lidi skutečně ochotni zaplatit vyrábí často věci, které by lidé normálně nepreferovali, ale díky dotované ceně si to koupí a to je podle mě hlavní zdroj konzumerismu + Inflační peníze, které ženou ekonomiku na overdrive a způsobují, že lidé kteří by si ty peníze za normálních podmínek šetřili je utratí za zbytečnosti a tím i přes zvyšující se výrobu klesá životní úroveň.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky