Peníze jsou zlo! – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2020-06-09 00:00:02

Peníze jsou zlo!

Jak říká nadpis, peníze jsou zlo. V tomto textu však nechci mluvit tak o penězích jako o prostředku směny, k níž nepochybně potřebné jsou, jako spíše o penězích jakožto o nástroji hromadění majetku. Mají potenciál naprosto zdevastovat lidský život a zmařit hledání ctností. Z peněz vyplývá spousta negativních vlastností naší společnosti, jako je závist nebo psychická závislost na různých službách a předmětech, které si za ně člověk kupuje. Za další takový patologický rys považuji i obsesivní potřebu obklopovat se novými předměty, které nás časem uvalí do chaosu. Myslím, že na podobné problémy poukazují socialisté, kritizují-li kapitalismus. Sám jsem zastánce minimalismu v rozumných mezích.

Přesto můj závěr není, že bychom měli zrušit peníze, abychom se stali lepšími lidmi, i pokud bychom předpokládali, že peníze nejsou důležitý prostředek směny. Peníze sice jsou nebezpečné, jenže aby skutečně lidé mohli osobnostně růst, je pro ně důležité, aby poznali své vlastní negativní stránky osobnosti, plně je přijali, stali se uvědomělými a snažili se je brát v potaz ve svých vzorcích chování. Tím, že člověku zamezíme dělat různé činnosti (např. obsesivní hromadění majetku), které pro něj jsou dlouhodobě špatné, z něj neučiníme lepšího člověka. Často se stává, že právě osoba, která má nesmírně striktní výchovu, později propadne různým patologickým jevům oproti někomu, kdo s nimi už odmalička má alespoň nějakou zkušenost. V zásadě proto podle mě platí, že abychom poznali dobro, musíme nejdříve poznat zlo, proto bychom neměli zatracovat peníze, ale spíše se snažit lidem ukázat, že bohatství je nejspíše (až na výjimky) šťastnými neučiní.
Přečtení: 6189

Web: neuveden Mail: neuveden
Podle mě jsou bohatství a štěstí různé věci, které se mohou vzájemně podporovat, ale také být v protikladu. Každopádně si nemyslím, že peníze jsou zlo. O leckom se sice říká, že ho zkazily peníze, ale ve skutečnosti dotyčný pouze neměl možnost svou zkaženost projevit, dokud se nedostal k penězům.
Autor: pz100000 Čas: 2020-06-09 01:09:51
Web: neuveden Mail: neuveden
A kurva... Citim v tvarich novy, svezi vitr!
Ja porad, co me v te praci tak nasira. A vona to byla tadleta potencialni devastace a mareni.
Autor: pz100000 Čas: 2020-06-09 01:29:38
Web: neuveden Mail: neuveden
(A pro pana domaciho: Co to tady prudi za oslizlou captchasracku?
Jestli to teda ma byt ten leta slibovany novy dyzajn (jehoz ostatne zclea jiste netreba), tak to povazuju za krok velmi nestastnym smerem.)
Autor: norbertsnv Čas: 2020-06-09 07:27:13 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Pred cca dvoma týždňami tu vystrájal nejaký troll a vytapetoval jednu diskusiu skoro 1500 príspevkami za pár minút, takže tá otravná kapča je tu asi kvôli tomu.
Autor: norbertnsv Čas: 2020-06-09 17:55:26 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertnsv v doméně gmail.com
To jsem byl já, ten troll. Chtěl bys to taky umět, dát za pár minut tolik příspěvlů, viď? Neřeknu, jak se to dělá, neřeknu!
Autor: norbertnsv Čas: 2020-06-09 17:57:20 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertnsv v doméně gmail.com
Ale můžu ti to ukázat :-)
Autor: norbertnsv Čas: 2020-06-09 17:56:41 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertnsv v doméně gmail.com
Ale můžu ti to ukázat :-)
Autor: pz100000 Čas: 2020-06-10 13:40:07 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Pred cca dvoma týždňami tu vystrájal nejaký troll a vytapetoval jednu diskusiu

Vida, asi uz sem malo chodim. Stejne to tu, zda se, jde zvolna, lec neomylne fprdel. Zlatej Lojza a ostatni zeleni a fialovi.
OK, diky.
Autor: Richard Fuld (neregistrovaný) Čas: 2020-06-09 10:33:31
Peníze ani chamtivost nejsou zlem ani dobrem. Peníze jsou peníze a chamtivost je chamtivost. Konzumní způsob života je konzumní způsob života. Spořivost je spořivost. Není třeba řešit, jestli jde o zlo nebo dobro. To je nanejvýš komplikované hodnocení a navíc značně nespolehlivé a zcela subjektivní a individuální. :-)
Autor: Vostál Petr Čas: 2020-06-09 18:26:28 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
S tím souhlasím,
pojmy dobro a zlo jsou relativní pojmy,

dokonce i to co se nám jednou jeví jako zlo se může později jevit jako dobro, já bych to prostě nechal na každém jednom at si zařídit život dle svého vidění věcí...

To je v podstatě svoboda učení kde každý omyl má svou hodnotu poznání...
logo Urza.cz
kapky