Autor: Jaromír
Čas: 2019-05-20 00:00:02
Kratší konec provazu
Mnozí tvrdí, že musíme chránit zaměstnance či spotřebitele regulacemi, neboť jsou ve slabší vyjednávací pozici než firmy. Mají-li však opravdu horší postavení, firma na ně přenese všechny náklady regulací a budou na tom ještě hůře. No a kdyby vážně nesla náklady firma, některé, hlavně ty menší, to nezvládnou a zaniknou. Tak bude firem méně, budou větší, budou mít menší konkurenci a jejich pozice bude ještě silnější.
Přečtení: 15003
Komentáře
Komentář 37202
- Čemuž zabrání minimální mzda. A případné vypadnutí z trhu práce kompenzuje sociální systém.
Takže žádná nelogičnost. Když 1. věříte, že někdo dokáže lidem zařídit život lépe, než by to dokázali sami, a když 2. si myslíte, že onen subjekt má právo to udělat, tak vám to dává smysl.
A přesvědčení 1 a 2 jsou u anarchokapitalistů, a dokonce i u libertariánů, stejně časté jako v ostatní populaci. Jen tady na Stokách se o tom nedočtete: zde se ukazuje na cizí stéblo, ne na vlastní břevno.
Komentář 37208
viz https://www.youtube.com/watch?v=c8djeW6iDvA ukazuje situaci z pohledu zaměstnance,
toto https://www.youtube.com/watch?v=siW0YAAfX6I z pohledu zaměstnance, zaměstnavatele i celé ekonomiky.
A případné vypadnutí z trhu práce kompenzuje sociální systém.
A znáte tenhle vtip?
Bernard Madoff je u výslechu a vyšetřovatel se ho ptá: "Madoffe, jak jste přišel na ten nápad, že dřívější investory budete vyplácet penězi pozdějších investorů?" A Madoff odpovídá: "Ze systému sociálního pojištění."
Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/navratil-nejvetsi-letadlo-socialni-pojisteni.A110628_102553_firmy-trhy_apa
Sociální systémy v západních zemích jsou nyní obecně neudržitelné a dlouhodobě nestabilní, budoucí krize je budou korigovat a politici s tím nic nenadělají, ekonomické zákony si to zkrátka vynutí jim navzdory. V některých zemích už se tak stalo (Švédsko, Řecko dalo by se říct, i když tam jsou ještě stále kostlivci ve skříni, nevyřešený dluh, zatímco země se potýká s odlivem toho nejcennějšího, co každý národ má a sice lidského kapitálu, protože v té zemi se opravdu nyní špatně žije a kdo má možnost a lepší prostředky, tak ji opouští). Je jen otázka času, kdy to pocítí další země, na řadě se mi zdá Francie. A další problém máte v tom, že sociální politika je v rozporu s enviromentální politikou (tou současnou západoevropskou, s enormními náklady a spíš ve variantě obrovská pračka na peníze, s minimálním či záporným dopadem za ŽP) a nelze dělat obojí najednou.
Komentář 37209
Zapomněl jste tam však jednu podstatnou podmínku a sice že obě strany se na tom domluví dobrovolně. Říká se tomu pak obchod a je to vždy win-win transakce.
A přesvědčení 1 a 2 jsou u anarchokapitalistů, a dokonce i u libertariánů
S tou podmínkou, pokud na ní nezapomenete, Vám to odsouhlasí všichni. Schválně, otestujte si to tu.
Komentář 37212
Ano, a protože pokud to vím lépe, mám právo jim to vnutit násilím. I proti jejich vůli.
Komentář 37203
Komentář 37204
Komentář 37206
Komentář 37207
Komentář 37211
"V UK jsou fantastické zákony o tom, co ti musím zaplatit za práci. Stejně jako u vás v ČR. Pokud však neprodáme našim zákazníkům naše produkty, můžeme si oba dva ty zákony namazat na chleba. Můžeš mě pak dát klidně k soudu, ale z nula tržeb ti prostě nemám jak zaplatit."
Socialisti-fašisti si myslí, že podnikatel je jejich vazal, který má za povinnost provozovat jejich šílené nápady. A když tyto šílené nápady narážejí na mez uskutečnitelnosti (firmě hrozí bankrot), je vinen podnikatel, protože "neumí" podnikat. Obávám se, že současní socialisti zanechají svět v ještě větších sračkách, než to dokázali Druhou sv. válkou. Není možné cokoli proti tomu dělat. Je to bohužel nezvratný trend. Je jedině možné se na tu "venezuelozimbabwštinu" připravit. Nebo slepě věřit v socialisty a jejich stát, ale pak se mě nikdo neptejte:
"A co mám teď dělat?"
Protože moje odpověď bude nekompromisní:
"Udřít se k smrti nebo chcípnout hlady."
Komentář 37214
Komentář 37205
Komentář 37210
Komentář 37213