Autor: Urza
Čas: 2019-01-29 00:00:02
Levný šunt
Nedávno se mě kdosi v jedné diskusi zeptal, jak bych jako libertarián řešil selhání trhu, které spočívá v tom, že výrobci nejrůznějších věcí tlačí jejich cenu dolu na úkor kvality, protože zákazníci slyší na nízké ceny více než na cokoliv jiného; má odpověď pochopitelně zněla, že bych to neřešil nijak, neboť se nejedná o tržní selhání, ale naopak efektivitu. Kupují-li lidé raději levné a méně kvalitní produkty, znamená to, že je preferují před drahými kvalitnějšími; důvodů může být celá řada: finanční nouze, plánování upgrade (dříve si lidé kupovali pračky nebo ledničky na dvacet let; dnes ne, na druhou stranu nové produkty nabízejí i nové funkce, design a podobně), radost z častějších nákupů a obměn produktů, preference většího množství nekvalitních věcí před menším množstvím kvalitnějších, ale také chybějící informace (zákazník může preferovat levnější věc, protože neví, že dražší vydrží mnohem déle).
Zaprvé si povšimněme, že trh vždy reaguje na přání spotřebitelů bez ohledu na jejich důvody; to je jedině dobře, protože právě díky tržním mechanismům byla odhalena změna spotřebitelské preference, kterou by centrální plánovač odhadl jen těžko, neboť ani lidé sami ji často nedokáží formulovat (ba naopak – kolikrát slyšíme žehrání na nízkou životnost a jak málo chválu na výhody z ní plynoucí). Zadruhé – a to je velmi zajímavé – ani změna preferencí v důsledku nedostatku informací není tržním selháním, ba naopak! I získání informace totiž něco stojí (minimálně čas); a dokud informaci nemáme, nemůžeme typicky s jistotou vědět, zda se nám hodila, přesto se musíme rozhodnout, jestli čas k jejímu získání obětujeme, nebo ne. Kdo tedy nakupuje neinformován, je sice v horší situaci z hlediska nákupu, ale na druhé straně ušetřil čas, který mohl využít jinak; vyplatí se to? Jak komu; nechme tedy každého, ať se rozhodne.
Zaprvé si povšimněme, že trh vždy reaguje na přání spotřebitelů bez ohledu na jejich důvody; to je jedině dobře, protože právě díky tržním mechanismům byla odhalena změna spotřebitelské preference, kterou by centrální plánovač odhadl jen těžko, neboť ani lidé sami ji často nedokáží formulovat (ba naopak – kolikrát slyšíme žehrání na nízkou životnost a jak málo chválu na výhody z ní plynoucí). Zadruhé – a to je velmi zajímavé – ani změna preferencí v důsledku nedostatku informací není tržním selháním, ba naopak! I získání informace totiž něco stojí (minimálně čas); a dokud informaci nemáme, nemůžeme typicky s jistotou vědět, zda se nám hodila, přesto se musíme rozhodnout, jestli čas k jejímu získání obětujeme, nebo ne. Kdo tedy nakupuje neinformován, je sice v horší situaci z hlediska nákupu, ale na druhé straně ušetřil čas, který mohl využít jinak; vyplatí se to? Jak komu; nechme tedy každého, ať se rozhodne.
Přečtení: 33691
Komentáře
Komentář 32723
vždyt je to přesně to samé co etatismus,
etatismus nás dostává do degeneračního zacyklování na úrovni vůle,
a kapitalismus nás dostává do degeneračního zacyklování na úrovni ekonomické,
vždyt jsou přece známy ony stále dokola se střídají fáze kapitalismu,
z nichž nejslavnější a neznámější fázi jest krize...
Na osobní úrovni pak dochází k osobnímu zacyklování dvojím způsobem,
na straně jedné lidé upadají do dluhových pastí, kdy vyhánějí čerta dáblem až to dotáhnou k osobnímu bankrotu a na straně druhé se lidé dostávají do nákupních pastí a zahlcují své domovy neuvěřitelným množství nakoupených věcí, takže už mají své domovy tak přecpané věci, že se tam sami již nevejdou a musej přespávat na ulici a stávají se z nich takto bezdomovci...
PS.
Tak zrovna včera jsem sám se sebou musel vést nesmiřitelný ekonomický boj,
když jsem u nás v Prioru natrefil na slevněnou péřovku v mých oblíbených komplementárních a duchovních barvách (modrá a oranžová) za pohých 399 Kč,
jenže kdybych si ji koupil, musel bych si koupit ještě i novou skřín páč všechny skříně mám již zahlceny oblečením, jenže kdybych si koupil ještě i novou skřín (na kterou bych peníze měl) musel bych si ještě koupit i novej barák, páč novou skřín již nemám kam dát, a na novej barák již ale peníze nemám, takže bych si musel na něj půjčit a upadnuch bych do opačného extrému, z nákupní pasti bych se dostal do dluhové pasti...
Kapitalismus je prostě stejně degenerativní jako etatismus, a udržet si zde zdravý rozum a nepolehnout svodům kapitalismu vyžaduje pevnou vůli a bdělou pozornost stejně jako v případě státu...
Komentář 32724
Principialně kapitalismus funguje na známé metodě která se používá jak rodiči při výchově dětí, tak ve školství a i v řízení státu, totiž na metodě "cukr a bič" takže pokud se necháme vopít cukříky, upleteme na sebe i bič...
Komentář 32725
Komentář 32728
............................
Správně, je to naší součástí, proto to lze nalézt všude...
To zacyklování (neustálá chůze v kruhu) ovšem může mít dvojí účinek,
jednak to může vést k té degeneraci, ale také obráceně i k ozdravení...
Vona ani ta státní starostlivost není zcela ztracená,
nebot k ozdravení nedochází jen skrze vytrestání (bič)
ale také i skrze cukříky, jen je prostě v obou případech nutné pustit jak ten bič tak i ten cukřík, tedy dostat se mimo kategorie dobra a zla...
Ale pochopil jste to správně co jsem chtěl říct,
že je to zacyklování naší součástí,
tedy ještě jsem chtěl taky něco napsat alespon trošku humorného,
nebot chodit v kruhu je poměrně humorný...
Komentář 32726
Jinými slovy pokud by peníze nebyly inflační a byli bychom například na zlatém standardu, tak by sice nejspíš nebyl tak rychlý technologický pokrok, ale nevyrábělo by se tolik levných šuntů.
Komentář 32729
........................................................................
Moc pěkně jste to napsal,
vono všechno zlý je vždy k něčemu dobrý,
já taky nejsem fanda inflace, ale na druhou stranu je Keynes s tím svým inflačním modelem takovej novodobej Ježíš, kterej říkal "neukládejte si peníze pod zemí kde je zničí mol a rez ale ukládejte si peníze v nebi"
A to naše nebe je vlastně to "tvoření" a "objevování" nového...
Komentář 32740
Komentář 32745
Komentář 32727
Komentář 32730
Trh nabizi snad v kazde oblasti kvalitni vyrobky. Elektronika, auta, potraviny… Lide by vsak, zcela logicky, nejradsi meli ty kvalitni veci za cenu tech mene kvalitnich. Coz jaksi nejde.
Takze lide nadavaji na nekvalitu, ale presto si ji koupi, protoze to pro ne je porad lepsi, nez si koupit kvalitu za draho.
Proc je to pro ne lepsi? To musi kazdy z nich vedet sam, ackoliv urcite trendy se daji pozorovat (nektere z nich uz tu byly zmineny).
Nejvetsi sranda je, ze casto cenovy rozdil mezi kvalitou vyssi a nizsi neni az tak hrozny. Trebas ja si u naseho reznika kupuji sunku od kosti, pouze z masa, a davam za ni okolo 25kc/10dkg. Radsi si ji nekoupim pul kila, ale trebas jen 10-15dkg, no mam kvalitni sunku, na ktere si pochutnam. Jiny clovek jde do jineho obchodu a tam si koupi nejakou sunku, co ma 60-70% masa, chut je dodavana chemicky a zaplati rekneme 15kc/10dkg. No, to mi neprijde jako AZ TAK zasadni rozdil, abych si tu levnejsi musel kupovat. No ale stejne te levnejsi se proda mnohem vice. Takze ji vyrobce vyrabi vice...Zrovna u potravin to je velmi casto tak, ze jeden vyrobce dokaze vyrobit i tu kvalitni potravinu, I tu mene kvalitni, na obou by mel stejnou marzi, takze mu to je ZCELA JEDNO, co bude vyrabet, a vyrabi pouze to, co po nem lidi chteji.
To same s elektronikou. Muzu si koupit pracku za 5 tisic kc, ktera vydrzi par let, a nebo trebas za 20 tisic, ktera vydrzi nasobne dele. Ja osobne si radsi usetrim na tu drazsi, kterou pak ale mam 10-20 let. Takove se bezne prodavaji, ale lide vice kupuji ty za 5 tisic - no takze je logicke, ze se budou vice vyrabet.
To same obleceni, boty...Muzu si koupit boty za 3 stovky, co se rozpadnou po roce (nic proti tomu, sam to casto delam, proste s tim pocitam). No a pak mam nejake asi za 2 500, ktere se pravdepodobne nerozpadnou nikdy (uz je nosim par let a zadne znamky, ze by se to melo dit).
Na vyber je ve vsech oblastech, nevybavim si zadnou, kde by na vyber nebylo.
Komentář 32732
ale z toho zároven vyplývá, že trh musí být ponejvíce zamořen levnejma šmejdama, páč je musíte co chvíli znovu kupovat, zatímco kvalitních výrobků pak musí být méně, páč vám vydrží roky...
Komentář 32733
Naopak situace je takova, ze je obrovska poptavka po jeste levnejsich a jeste "mene kvalitnich" vecech, ale stat rekl, ze ne, ze se to nesmi. Ackoliv by to lidi chteli kupovat. Dobrovolne.
Komentář 32741
"Vina" za nastolení předmětné situace může být totiž jak na straně poptávky, tak na straně nabídky.
Komentář 32742
Jak jsem psal, imho je tu obrovska poptavka po jeste levnejsich sluzbach/levnejsim zbozi v jeste nizsi kvalite, nez je ted, ale stat to zakazuje.
Btw samozrejme existuji firmy, ktere udelaji produkt a pak ho "nacpou masam" - viz trebas Apple. Ale nemyslim si, ze je to nejake "globalni spiknuti" - spise to budou vyjimecne situace. V globalu myslim neexistuje zadny tlak "kupujte levne boty, co se vam rozpadnou za rok" ci "kupujte levne pracky, co vydrzej 4-5 let". Ten tlak vidim spise zdola, tedy "prodejte mi nejake levne boty, hlavne aby byly co nejlevnejsi" ci "prodejte mi co nejvetsi a pritom nejlevnejsi TV" a podobne.
Ale predevsim na tom nevidim nic spatneho, kazdy si koupi to, co chce a vsichni jsou spokojeni, kazdy ma na vyber. Jen kdyby ten stat do toho tak nekecal :-(
Komentář 32743
a po Praze jezděj hodně nejlevnější Hondy (PCX) a pak hodně drahý Vespy,
na čínu skoro vůbec nenarazíte, tu potkáte spíše na vesnici,
příčemž je zde markantní rozdíl v ceně, čína kolem 30 000 a Vespa 120 000,
vono asi taky záleží na regionu a kupní síle obyvatelstva...
Komentář 32744
Komentář 32746
ale u mě už zdomácnělo a počeštilo se,
ták ho koužkuju,
to je prostě vývoj a ten nelze zastavit, zanedlouho budeme psát i kyno místo kino vždyt náký cizácký gramatiky jenom blbnou lidem hlavy...
Komentář 32747
.......................................................
Žvužej je nauka o nechání bytí,
to jenom aby jste nebyl překvapenej, kdyby došlo na to bití...
Komentář 33149
Komentář 33150
ten vás stihne zkurvit ještě dříve než za dva roky...
Komentář 33154
Komentář 33155
vono totiž před školním kurvítkem bejvá kurvítko rodičovské,
už i rodiče vás učej uznávat nadřazenost autority
pomocí cukříků a biče...
A co se v mládí naučíte, to ve stáří jako když najdete,
takže pak se v tomto systému cítíte jako ryba ve vodě...
Komentář 33156
obavy, strach, nervozita, povinnost, poslušnost, úcta, trestání, poslušnost, vynucování učit se něčemu co vás nebaví, dodržování školního řádu, podřizování se autoritě učitelů, zákaz mluvení a donucování sedět v lavici
Ještě bych asi něco našel, ale myslím, že to stačí...
Komentář 32731
.........................................................................
Nezapomente na tu inflaci řízenou státem,
a nezapomente že stát je řízen kapitalismem,
takže,
jak psal "pstruh" nejde vůbec o kvalitu nebo nekvalitu, ale o vývoj poznání (nových technologií)
To je to, oč možná poněkud skrytě a nevědomně běží - vývoj....
Komentář 33216
Něco podobného jsem zažil několikrát (i jako dodavatel nebo zaměstnanec dodavatele). Jen velmi vzácně je ochoten zákazník zaplatit veškerá náklady spojené s tím, že jde o kvalitnější (ať už z jakéhokoli pohledu) zboží. Od vývoje (náklady se rozpouštějí v méně koncových výrobcích), přes produkci (malé série), distribuci (problémy s prodejem jinak, než přes webshop), servis (náklady na přepravu do jednoho centrálního střediska nebo extrémně nákladné vytwáření středisek worldwide) atd.
Co Vy? Jste ochoten dát 1500 EUR, nebo raději sáhnete po Huawei? Koupíte si kvalitní tričko ze střední Evropy za 99 EUR, nebo z Ćíny za 9.99 USD?
Komentář 33218
Co Vy? Jste ochoten dát 1500 EUR, nebo raději sáhnete po Huawei? Koupíte si kvalitní tričko ze střední Evropy za 99 EUR, nebo z Ćíny za 9.99 USD?
...........................................................................
Já jsem fanatický taoista, já tudíž kupuji pouze čínské zboží,
tedy nevím, ale myslíte že je ještě někde něco k dostání, co není z číny ???
Fakt jsou ještě trička co nejsou z číny ???
Komentář 33225
Telefon jsem měl na mysli Neo 900. Aktuálně projekt vypadá víceméně mrtvě, halt nebyl dostatek zájemců.
Komentář 33226
A čo sa týka tých priamych otázok, 1500€ sú pre mňa skoro 4 platy, toľko nedám ani za notebook a nie že za mobil. A tričko by som si kúpil to čínske, neverím že to domáce bude 10x kvalitnejšie. Našťastie v realite domáce tričká nestoja 10-násobok čínskych.
Komentář 33227
Nikde jsem si mimochodem nevsiml, ze by nekdo michal kvalitu a vybavu - naopak mi prislo vcelku zrejme, ze kolega mluvil o kvalite, nikoliv vybave.
Komentář 33229
Komentář 33230
Ale rozdíl není jen u exotických zařízení typu Neo 900. Rozdíl byl třeba u laptopů od IBM, dokud to bylo IBM a ne LeHov^WLenovo. Měl jsem firemní T42 (stál prý nehorázných 80 000 Kč v době, kdy konkurence nabízela výkonnější stroj pod 30 000). Jenže vydržel všechno, i mé hrubé zacházení i pády se stolu (měl nějaký firmware, který zaparkoval hlavičky disku, pokud disk dospěl k názoru, že odněkud padá). Rozdíl je u elektrického nářadí (dá se koupit vrtačka za 500,- i vrtačka za 15 000,- rozdíl v kvalitě je markantní). Rozdíl je v botech, jak píše Lojza vedle, rozdíl je v oblečení... (Skoro) vše se dá vyrobit a ledacos lze koupit ve skutečně vysoké kvalitě. Jenže rozdíl v ceně pak bývá jeden (nebo více) řádů. Mimo jiné i částečně proto, že malosériová výroba a prodej celou záležitost výrazně prodražují ještě nad náklady potřebné na zvýšení kvality.
Komentář 33233
Komentář 32734
tedy kousek dílu Budoucnost odpadu,
to je fantastický, co dnes už umíme a co nás nejspíše čeká,
díky rozvoji technologií, tak kdyby to někoho zajímalo :
https://zoom.iprima.cz/svet-budoucnosti
jinak další díly jsou na you tube