Lokální minimální mzda – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2016-08-17 00:00:02

Lokální minimální mzda

Evropská komise (znovu a znovu) přichází spasit svět, opět naprosto překvapivě pomocí vyhlášek, nařízení a buzeračních zákonů, jež se tentokrát týkají minimální mzdy (nicméně teď už s nimi vážně přijde ten slibovaný ráj na Zemi); o co jde? Inu, zaměstnanci pracující v cizině mají pobírat minimální mzdu (a podléhat dalším kolektivním odborovým smlouvám) odpovídající zemi, kde pracují, nikoliv té, kde jsou zaměstnáni; v praxi to znamená, že řidiči, jenž projíždí více států, se bude během cesty měnit minimální mzda a další podmínky práce v závislosti na tom, co si kde vysomrovaly odbory. Good luck. Úplně vidím, jak to nikomu nepřidělá žádné problémy a komplikace, ať už jde finanční stránku věci, kdy budou muset firmy z chudších zemí platit zaměstnance minimální mzdou ze zemí bohatších, nebo o byrokracii spojenou s celým tím procesem průběžných změn pracovních podmínek.

Celý tento geniální nápad je naštěstí zatím jen ve stádiu návrhu, takže existuje reálná šance, že třeba nebude realizován; obhajován je každopádně typickým protekcionismem – ochranou domácích zaměstnanců, aby jim cizinci „nebrali práci“. Že podobný přístup nedává smysl, nepřináší nic dobrého a je jen zhoubný, ukázal již Claude Frédéric Bastiat před více než dvěma sty lety; zákazníci si totiž vždy na trhu vyberou takové služby, které jim nejvíce vyhovují, takže každý státní zásah, v jehož důsledku tito svou volbu přehodnotí, znamená, že místo nejlepší možnosti se byli nuceni spokojit s druhou nejlepší. Tato zcela zjevná pravda byla však nejrůznějšími socialisty šikovně zamaskována, takže už nikoho ani moc nezajímá; nahradila ji totiž štvavá populistická propaganda na téma ochrany „našich“ před „cizími“ bez ohledu na to, že na to nakonec stejně doplatí zákazník… ten „náš“.
Přečtení: 4753

Web: neuveden Mail: neuveden
Pokud mi práci bere člověk, který nemluví mojí řečí, nemá zde zázemí a mnohdy nemá ani (oficiální) kvalifikaci, dělám něco kurva špatně. Jenže takto se zamyslí hodně málo lidí. A tak budou dál dělat práci, ve které se nemusím zlepšovat, protože jsem přece domácí a nic mi nehrozí, že jo.
Autor: Zdenál (neregistrovaný) Čas: 2016-08-17 12:37:21 Titulek: Re: [↑]
Pokud mi práci bere člověk, který nemluví mojí řečí, nemá zde zázemí a mnohdy nemá ani (oficiální) kvalifikaci, nemám mentální kapacitu na to zamyslet se nad tím takto. A když mi to vpálíš do ksichtu budu agresivní vole a Babiš tomu rozumí vole a ten to tak nenechá píčo vole a dobře že vole nějaký Rumuny a Bulhary pošle do řiti i s jejich čadícíma kamionama.

Jinak pro zajímavost, kamarád který dělá v personální agentuře říkal že jsme zrovna v konjuktuře a ve fabrikách a podobně je totální nedostatek zaměstnanců. Nestačí ani ti rumuni a bulhaři. Teď je situace kdy se ve výrobě k pásum bere cokoli co má dvě ruce. I věznice maji zaměstnaný všechny práceschopný vězně. Kdyby šlo zaměstnat šimpanze, postaví ho tam. Nejhůř že je na tom logistika, tam už se ani nepředstírá že existuje nějaká pracovní doba. Nejčastější jeho telefonát začíná "Dobrý den, potřeboval bych zítra tak 50 - 100 lidí. Nejpozději do příštího týdne." Některé jsou neuvěřitelně kreativní. Personalista kterej sežene Tatře obráběče, má za odměnu (krom prachů samozřejmě), dostane den drandění na polygonu v tatře jako bonus.

Jestli existuje nezaměstnanost, jsou to jen lidi kteří nechtějí pracovat, pracují na černo nebo se jim to kvůli sociálnímu systému prostě nevyplatí, miniální mzda už se ani nepoužívá - výhradně tam kde se část dává na ruku.

Tzn. v této fázi, se na to lze dívat tak že my víme že by zrušení minimální mzdy klidně bylo možný aniž by se něco stalo. Levice to vidí jinak - klidně může zvednout minimální mzdu o 2000 aniž by vzrostla nezaměstnanost. Levice dokonce musí zvednout minimální mzdu na úroveň minimálních reálných mezd! Jinak by i méně inteligentní mohli pochopit že ten institut je zbytečnej.

PS: Existuje tu malá skupina lidí - nekvalifikovaní a nesebevědomí, kteří o situaci na trhu práce nevědí a tedy opravdu berou minimální mzdu ne proto že by nemohli mít víc, ale proto že to nevědí a bojí si říct a nechají se zastrašit nesmyslem jako "na tvoje místo čeká 20 dalších" (nepravda). Při jejím zvýšení je pak politik hrdina, žejo.
Autor: Cigi OL Čas: 2016-08-17 08:26:01 Titulek: Aplikované keynesiánství
Web: neuveden Mail: neuveden
U zrodu této směrnice stojí oba tahouni EU,jenže Německo i Francie mají od směrnice různá očekávání: u Francie je to tradiční protekcionismus a úlitba silným tzv. odborům. Z těch tzv. vyspělých zemí se proti tomu stavělo snad jen Dánsko.
Souběh minimální mzdy v pracovní destinaci a diet vyplácených zaměstnanci z mateřské země činí zakázky pro české,polské... firmy nedostupnými. Mimochodem,i oficiální EUnijní statistika uvádí, že 2/3 zaměstnanců vyslaných pracovně do zahraničí odjíždí kvůli své vysoké či v místě zakázky nedostupné kvalifikaci.
Ve skutečnosti je podle mě za tím tradiční vrtění psem a podružně pokřivená sociální aplikace keynesiánství: když tady místo českých zedníků budou francouzští,tak domorodci utratí více za bagety, pastis,gitanky. Navíc ti zahraniční zedníci mají větší sklon k úsporám a tím se keynesiánský multiplikátor zadrhává.
Už úplně vidím keynesiánskou obdobu hladových zdí,na které se po státní objednávce vrhnou stavební firmy propojené se začleňovacími programy pro migranty. Ideální scénář pro protekcionistickou Francii: na usmířenou s poraženými muslimy se v Poitiers postaví z kohezních fondů EU megamešita a protože migranti se potřebují sžít, bude postavena k výročí slavné bitvy (832-2032).
Samozřejmě se budou moci o zakázky ucházet i české, polské... firmy, ale podmínkou bude dlouhodobé školení o sociokulturním významu stavby a omluvy za toho fuj Karla Martela. Školení pro zaměstnance cizích zemí proběhne ve Francii,bude trvat 4 semestry a samozřejmě bude podmíněno uvedeným dodržování minimální mzdy.
Megamešita navíc bude ekologická, protože bude vytápěná modifikovanou biomasou, pro začátek knihami Bastiata, Smithe, Friedmana, Rothbarda a další nikoli zapovězenou, ale z rozhodnutí EU překonanou, literaturou.
Autor: Zdenál (neregistrovaný) Čas: 2016-08-17 12:14:06
No, myslim že ta pravda neni zcela zjevná. A přes intuitivní chápání díky bastiatovi, mi trvalo než jsem k tomu došel tak jak to píšeš - a taky ne sám, někdo mi to musel předžvejkat z misese.
Sice nejsem moc chytrej, ale pořád se (prý) pohybuju někde v nadprůměru. Tak si pak vem ty co jsou ještě blbější než já a nikdo jim to nikdy nevysvětlil


Autor: Mr J (neregistrovaný) Čas: 2016-08-17 18:57:07 Titulek: Jen populistické nic
O vliv jakékoli sračky, která na tohle téma vznikne, bych se moc nebál, protože je to jen populistické (nebo dobroserské?) nic...pokud to náhodou vstoupí v platnost, trh si s tím poradí, řešení, jak něco takového obcházet, dokonce již existuje - švarc systém. Řidič kamionu, který pojede přes více států, prostě nebude zaměstnanec, ale obchodní partner "zaměstnavatele"..
Autor: Cigi OL Čas: 2016-08-17 20:24:18 Titulek: Re: Jen populistické nic [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Povídejte o švarc systému po zavedení EET a budete začínat bylo-nebylo. Tady začalo přituhovat a speciálně kamioňáky budou zvláště popotahovat kvůli karuselům a naše ministerstvo financí posílené u celníků o zemědělského odborníka s policejní praxí (Šlachta, ÚOOZ). Pokud si pamatujete lehkotopnoolejářské kauzy, tak tam se celníci hojí na chudácích řidičích, kteří měli pendlovat s cisternami.
logo Urza.cz
kapky