Malý (veľký) detail – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: peh01
Čas: 2021-06-11 00:00:02

Malý (veľký) detail

Keďže v ústave čl. 93 bod 3 je ukotvený taký „malý detail“, že o daniach sa nesmie hlasovať v referende, vo výsledku to spôsobí dosť veľký rozdiel oproti tomu, keby na tému daní mohlo byť referendum. Keď si predstavím tie masy ľudí, ktorí hlasujú za zvýšenie versus zníženie daní, vychádza mi väčšina za zníženie, a teda menej socializmu a viac kapitalizmu. Časom ostane čoraz menej peňazí centrálnym plánovačom, teda politikom. Samozrejme demokraciu tu máme, ale keby mala priniesť zníženie daní a oslabenie pozície politikov, tak vtedy sa nehodí.
Přečtení: 4070

Autor: v6ak Čas: 2021-06-11 10:01:05 Titulek: 404
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Hledal jsem a v ústavě jsem žádný takový odstavec nenašel. Až pak jsem zjistil, že není v ústavě, ale v ústave – Ústave Slovenskej republiky.
Web: neuveden Mail: hornak.peter2 v doméně atk.sk
Oprava: “v ústave SR.” Ďakujem.
Web: neuveden Mail: schován
To byste se divil, kolik lidí dnes brečí, že kvůli snížení daní údajně daly veřejné finance na neudržitelnou dráhu a jako hlavní možnost, jak to napravit, vidí zvedání daní. Referendum je ve většině případů cesta do pekla, která bývá dlážděna mnohdy jen zdánlivě dobrými úmysly.
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Myslím si, že pro zvýšení daní brečí nejspíš jen někteří politici a ne nějaká výrazná většina. Veřejný dluh je něco příliš abstraktního, aby na to dav reagoval. Referendum by tedy nejspíš snížilo daně a politici by byli nuceni hospodařit s nižším rozpočtem. To by mohlo vyústit ve vyšší zpoplatnění služeb, které jsou nyní "laciné" nebo zdarma. Jak by na to lidé většinově nejspíš reagovali? To netuším. Mohl by samozřejmě nastat i velmi špatný scénář, kdy některé oblasti by zůstaly silně regulovány a zároveň státem podfinancovány. A jde o to, zda by následující referenda vedla k potřebné deregulaci nebo návratu k vyššímu zdanění. Záleželo by na umění většiny nakládat s odpovědností. Jinak myšlenku posílení vlastní odpovědnosti snad nikdo aspoň trochu rozumný nemůže považovat za horší, než opak.
Web: neuveden Mail: schován
Ano, veřejný dluh je abstraktní veličina, která si nezaslouží zdaleka tolik pozornosti, kolik je jí věnováno.

"posílení vlastní odpovědnosti snad nikdo aspoň trochu rozumný nemůže považovat za horší, než opak". Většinou to může platit. Ale nic se nemá přehánět. Ani ta osobní odpovědnost. Pokud se budete muset starat o příliš mnoho věcí a ještě k tomu odpovědně, může se Vám stát, že nakonec se nedokážete chovat odpovědně ve většině případů, tak jak byste chtěl, i když se budete moc snažit. Část běžných rutinních záležitostí je prostě prospěšné ponechat na celé společnosti, abyste se o to více mohl věnovat tomu pro Vás nejdůležitějšímu. :-)
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Je samozřejmě ideální, pokud se o spoustu věcí starat nemusím. Pokud ale společnost poměrně dost věcí začne doslova "mrvit", tak potřebuji mít nějak možnost se do toho vložit. Ale ne tak, že nechám ladem svůj život a začnu dělat na 100% politiku. Momentálně to lze jen neposlušností a obcházením zákonů. A to není vůbec dobré. Protože právo má reflektovat morálku a takto se samo diskredituje...
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Jo, pominul jsem, že politici jsou schopní s klidem zvětšovat veřejný dluh. To je samozřejmě nedobré....
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky