Marksová versus trh práce – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2016-03-15 00:00:02

Marksová versus trh práce

Včera jsme ve Stokách rozebírali, kterak se Marksová montuje do home office; bohužel to však není jediná oblast našich životů, o které se dotyčná domnívá, že nám ji dotyčná dokáže zorganizovat lépe než my. Zjistila totiž, že české ženy berou o 22 procent méně než muži, což samozřejmě vyhodnotila jako příležitost ke zviditelnění a vykázání nějaké té činnosti; a co byste tak řekli, že s tím bude dělat? Jednak rozjede monstrózní kampaň „22 procent k rovnosti“, pak také vyhodí 400 milionů nakradených peněz daňových poplatníků na dotace neziskovek a dalších subjektů, které se zaváží „problém“ „řešit“ (například větším zapojením mužů do péče o děti; sociální inženýrství hadr), ale především (a to je teprve to správné svinstvo) začne vysílat inspekce práce s cílem najít a potrestat ty, kdo platí mužům „neoprávněně“ více (ano, dotyčná bude z cizích peněz trestat ty, kdo nakládají s vlastními penězi „neoprávněně“).

Zajímavé je též zaměřit se na důvody, proč jsou platy žen nižší než platy mužů. Svůj podíl na tom zajisté má ona socialistická prasárna s mateřskými dovolenými, kdy stát rozhodl, že zaměstnavatelé se dlouhodobě nepracujících zaměstnankyň nesmějí zbavovat, čímž pádem znevýhodnil postavení všech žen na trhu práce, neboť k jejich zaměstnávání prostě přidal negativní externalitu; nezanedbatelným faktorem je též to, že určité obory s vysokým procentuálním zastoupením žen (školství, zdravotnictví…) v podstatě převzal stát, takže dotyčné mohou zapomenout na tržní ohodnocení, protože jejich realitou jsou tabulkové mzdy. A ve světle těchto skutečností na nás bude ta slepice posílat kontroly za státem uloupené peníze, případně za ně pořádat kampaně o rovnosti? Celé je to tak absurdní, že nenalézám adekvátních slov k popisu té hrůzy; a bohužel nenalézám ani peněz, o které mě stát obral, aby ji mohl realizovat.
Přečtení: 22620

Autor: PeTaX Čas: 2016-03-15 10:54:17
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Kdysi velmi dávno, za starého mocnářství, když bylo ženám umožněno studovat a stát se učitelkami (tedy slečnami učitelkami – vdát se nesměly, aby je rodinné povinnosti neodváděly od výkonu povolání), dostávaly slečny učitelky stejný plat, jako jejich mužští kolegové. Stejná práce, stejný plat.
A kdo byl první, komu to strašně vadilo a kdo nakonec prosadil, že ženám byl plat snížen? Byly to manželky pánů profesorů, kterým vadilo, že jejich manžel musí ze svého platu živit celou rodinu, manželku i děti, zatímco „slečna“ učitelka má celý plat „jen“ pro sebe.
Autor: Urza Čas: 2016-03-15 10:59:37 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ano, vždycky někdo vymýšlí píčoviny....
Autor: PeTaX Čas: 2016-03-15 11:06:12
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Základní mantrou všech kolektivistů je: všechno musí být stejné. Jakákoliv anomálie jakýmkoliv směrem je nebezpečný individualismus na úrovni náboženské hereze.
Když si namalujeme Gaussovu křivku rovnoměrné distribuce, je jasné, jaký bude výsledek. Zcela stejný, jako za reálného socialismu. Žádná třetí cesta, pokud ji nechápeme jako zkratku do (_!_), neexistuje.
Výsledkem je vždy ztráta motivace těch nadějnějších a schopnějších. Ale ani ti podprůměrní na tom nejsou nejlépe. Pokud nejsou úplně hluší a slepí, jsou frustrováni tím, že bez pomoci by nebyli tam, kam jsou (třeba kvótami) protlačeni. A z frustrace pramení závist a ze závisti nenávist.
Autor: Kajka Čas: 2016-03-15 11:30:19
Web: neuveden Mail: neuveden
Jednou jsem měla na pohovoru člověka z Hays, kteří dělají takové ty celorepublikové průzkumy platů, naceňovací stupnice pozic atd. Dostali jsme se i k tomuhle tématu a prý došli k tomu, že ženy berou na srovnatelných pozicích méně, než muži, proto, že si ty ženy samy říkají na pohovorech nižší částky!
Přičemž...neviděla jsem statistiky, ze kterých vychází Marksová, ale předpokládám, že ani nesrovnává muže x ženu a stejné pozici, ale nějaký republikový průměr žen a mužů, což se podle mě vůbec nedá srovnávat (protože to budou z velké části úplně jiné a tedy jinak placené profese).
Už se moc těším na aktualizovaný zákoník práce, achjo, asi změním brzy obor :D
Autor: PeTaX Čas: 2016-03-15 11:35:11 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Jen aby nebylo nutné změnit zemi (nebo nedejbože pohlaví) :-)
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2016-03-16 01:00:25 Titulek: Re: [↑]
Na změně země se pracuje, ale vyvstává obligátní otázka "kam", no.
Navíc rodině se nechce (zatím, a bojím se, že až se chtít bude, tak už to bude problém).
Autor: Urza Čas: 2016-03-15 11:50:15 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
No jasně, že je srovnává mezi obory; a nejen to, srovnává je i na mateřské xD
Autor: Kajka Čas: 2016-03-15 11:34:30
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak mě ještě napadá, s tím větším zapojením mužů do péče o děti.... je to super nápad, protože až budu mít dítě, rozhodně mi bude připadat bomba, když na část rodičovské půjde můj manžel, který sice vydělává o třetinu více, než já (nebo možná o 22%? :D ale zase...co bychom s těma prachama dělali žejo...
Navíc zaměstnavatel by ten zástup za něj za část rodičovský taky hledal monstrózně :)
Autor: PeTaX Čas: 2016-03-15 11:36:24 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
A mužům na „mateřské dovolené“ musí zaměstnavatel také držet místo?
Autor: Urza Čas: 2016-03-15 11:54:11 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tak logicky.... oni na to vymyslí určitě nějaký chyták xD
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-03-15 13:10:42
Zacinam mit takove podezreni,ze soudruzi uz tady maji takovou jistotu,ze maji cely stat ve svych (krvavych)rukouch,ze uz jen tak pro sve pobaveni provokuji-mapr marxova ministrini soc veci!,a ted jsem cosi zaslechl,ze Babis jmenoval nejakeho hodne duleziteho urednika jmenem Bures....
Autor: Urza Čas: 2016-03-15 13:18:02 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tak to je spíše shoda náhod, ale je to vtipné xD
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-03-15 13:47:57 Titulek: Re: [↑]
Kdyz jsem videl Babise na te fotce,co se na plnou hubu tema porcelackama smeje,tak me to napadlo.Je to dokonale takticky provedene umelecke dilo,zvladli to na 1:rozkradli tuhle zem uz
podruhe,ted se dostali k miliardam z eu a jeste je za to lid miluje!....chucpe jak obsahem tak formou(ta provokujici jmena)
A tolik chytrejch lidi je proti a nic nezmuze proti organizaci a na kazdeho neco mit
Autor: Urza Čas: 2016-03-15 13:59:06 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ono jde hlavně o ten obecně rozšířený etatismus v celé společnosti....
Autor: Lojza Čas: 2016-03-16 00:48:25
Web: neuveden Mail: neuveden
Ja posledni dobou kazdemu, kdo si na cokoliv stezuje, odpovidam : Sam si za to muzes. Ty, tvoje rodina, tvoji rodice, tvoji znami, vsichni za to muzete, protoze to podporujete. Tak si nestezuj, mas, co jsi chtel.
Napriklad moje manzelka uz to docela pochopila, vzdycky kdyz mi rika, jak ti zli politici zase neco posrali, tak na to odpovidam - vidis, za to muze tvuj tata, co chodi volit komunisty, tak az ho uvidis, tak mu podekuj :-D
Uprimne receno mi cim dal tim vic pripada, ze se ta socialisticko-komunizacni spirala roztaci posledni roky nejak vice a vice. Snazim se na to myslet co nejmene, protoze mi to prinasi skoro az fyzickou bolest :-(
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2016-03-16 01:05:25 Titulek: Re: [↑]
Jj, roztáčí. Připadá mi, že chtějí něco stihnout, ale pokud nejsem zcela mimo, nevidím nic, co by stálo za stihnutí, resp. co by je mohlo zachránit před VP (Velkým Průserem).
Zas to berte z té positivnější stránky -- čím dříve to klekne, tím menší budou škody, tím méně lidí zemře, a my snad ještě udržíme i tu zbraň, nejenom moč...
Autor: Urza Čas: 2016-03-16 02:30:39 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já si sice na stát stěžuji, ale nemůžu si za to xD
logo Urza.cz
kapky