Naslouchání jako nástroj kritického myšlení – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Anička
Čas: 2024-02-28 00:00:02

Naslouchání jako nástroj kritického myšlení

Kritické myšlení je často vnímáno jako sada dovedností a kontrolních mechanizmů, které si člověk vybuduje, aby uměl efektivně rozlišovat, co je a co není pravda. Sama vnímám, že nástroje kritického myšlení jsou důležité, ale jako první nezbytný krok je dle mého názoru pokora a schopnost naslouchat lidem, protože je respektuji a zajímá mě, co se snaží říct. Nebo se o to alespoň snažím. Pokud jsem totiž otevřena dialogu – jdu do něj se zvídavostí – umožňuje mi to být více v kontaktu s tím, co ten druhý říká, a méně mě ovlivňuje to, co si jen myslím, že říká.

Každý si interpretuje vyjádření druhých lidí po svém – jinak to nejde. Pokud však jdeme do dialogu s pokorou, rozšiřujeme tím naše „zorné pole“ toho, co jsme schopni uslyšet dřív, než si domyslíme a doplníme své vlastní myšlenky a interpretace. Někdy je naše domýšlení tak rychlé, že si ani nevšimneme, že to děláme a že druhým podsouváme myšlenky, které se vůbec nesnažili předat. Když totiž alespoň zahlédnu to, co má druhý skutečně na mysli, je snazší si udělat pravdivější obrázek a potom pomocí dalších dovedností zhodnotit, kde by mohla být pravda.
Přečtení: 1935

Autor: li Čas: 2024-02-28 01:41:26
Web: neuveden Mail: schován
Ano, tady taková ukázka té pokory a naslouchání :) A přitom při troše pokory bychom si mohly vyměnit postřehy a zkušenosti...
https://stoky.urza.cz/texty/podpora-vnitrni-motivace-a-kojeni-2674#comment100370
"Já nemluvím o tom, jestli máte nebo nemáte vlastní zkušenost s vnitřní motivací, nebo s kojením. Ale jestli o tom skutečně něco víte. Jako odborně. Podle toho, co píšete nemáte. Tak na to upozorňuji"
Myslím, že pokud s něčím člověk ještě nemá zkušenost, protože je ještě dítě, tak je ta pokora opravdu důležitá... protože ten zkušenější alespoň většinou ví o čem mluví... :)
Autor: v6ak Čas: 2024-02-28 15:45:20 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Přijde mi, že tento přístup často vede k tomu, že obě strany odejdou s pocitem, že se setkali s blbcem nebo darebákem, který je nechce pochopit.
Web: neuveden Mail: schován
Jiste, to je mozne, ale jak jinak reagovat na cloveka, ktery na vas chce pachat nasili???
Autor: v6ak Čas: 2024-02-28 17:09:01 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
To záleží. Asi bude jiná strategie vhodná pro odvrácení bezprostřední hrozby a jiná pro „pachatele dobra“.
Web: neuveden Mail: schován
Vzdyt vas okradaji treba kazdy mesic... U kazde polozky, co si koupite... To neni nebezpeci? Proc mam platim vsem tem debilum provizi z rohliku ci prasete, ktere si koupim?
Autor: v6ak Čas: 2024-02-28 20:22:20 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
No dobře, ale nejsem si jist, kam tím míříte. Jestli k jednání s BÚ, nebo k jednání s lidmi, kteří aktuální systém obhajují. Nebo ještě někam jinam…
Web: neuveden Mail: schován
Ke vsem, kteri tento system podporuji nazorove a nedejbuh pro nej pracovat.
Autor: v6ak Čas: 2024-02-29 23:27:04 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
No, a co s nimi chcete dělat?

Taková anekdotická zkušenost z pracovního prostředí: Něco jsem řešila každý jsme měli jinou představu. Dokud jsem se to snažil komunikovat stylem „musí to být taktoz protože X“, naráželo to na odpor. Když jsem zkusil rozebrat jednotlivé varianty, v rámci možností nestranně, najednou byla mnohem větší vůle přijmout moje řešení. Nejspíš protože jsem to netlačil jako to správné řešení, ale protože jsem se snažil být otevřen i jiným řešením.

Rozumím, nebylo v tom žádné násilné donucení, ale v tom nevidím až tak zásadní rozdíl, proč by to mělo fungovat jinak. Ano, pokud na vás někdo poběží s nožem, to už bude jiná situace…

Nebo máte nějakou představu o lepším řešení?
Web: neuveden Mail: schován
To, ze se tam jedna o nasilne prerozdelovani, je tedy podstatny rozdil. Ano, asi je lepsi o tom debatovat, ale kdyz oni neuznaji ani to, ze stat pacha zlo ci nasilim prerozdeluje ci vas do neceho nuti, tak co potom? Pokud by to uznali, da se debatovat, jak dojit k lepsimu stavu, nebo nejakemu minarchistickemu kompromisu, ... Ale oni??? Jen plat, plat a drz usta!
Autor: v6ak Čas: 2024-03-01 11:55:57 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
1. To není návod, jak pokaždé dosáhnout svého. Nic takového IMHO neexistuje.
2. Z přítomnosti násilí IMHO může plynout legitimita některých prostředků, ale nevidím tu vliv na účinnost.
Web: neuveden Mail: schován
hádám-li se s blbcem déle než minutu, pak se už hádají blbci dva (Jan Werich)
Autor: v6ak Čas: 2024-04-16 21:59:15 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Ono je otázka, kdy je to hádka s blbcem, a kdy se jen dva lidé nechápou. Ale s jednou věcí bych tu souhlasil – pokud člověk ke komunikaci přistoupí jako k hádce s blbcem, tedy bez snahy naslouchat, stěží bude produktivní. Ať už ten druhý skutečně je blbec, nebo ne.
Web: neuveden Mail: schován
samozřejmě. ale musí chtít obě strany. mě vždy fascinuje, jak se odkáží domluvit i lidé ruzných řečí, když opravdu chtějí
Autor: v6ak Čas: 2024-04-17 14:42:11 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Jistě, musí chtít oba, bez toho to moc nejde. Na druhou stranu mi přijde, že často nelze s jistotou říct, že ten druhý nechce. Možná chce, ale nedaří se komunikačně. I tam je OK to vzdát (nechci tím trávit tolik času), ale přijde mi fajn neodcházet s „ten blbec si to nenechal vysvětlit“, ale spíš s „nepodařilo se nám najít společnou řeč“, a možná ještě přemýšlet, jak to příště zlepšit.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky