Nauč se to a po testu zapomeň! – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Ynyas
Čas: 2022-07-27 00:00:02

Nauč se to a po testu zapomeň!

Teď jsou sice prázdniny, ale nemohu zapomenout na větu, kterou jsem slýchal celý rok ve škole: „Nauč se to a po testu zapomeň!“ Od rodičů bych to možná ještě chápal, jenže nejčastěji mi to říkali učitelé matematiky a češtiny. Tu větu nesnáším, protože reálně znamená, že se člověk nic nenaučí, jen splní nějaké nesmyslné zadání. Raději se naučím něco málo, co mi v hlavě zůstane, což naše školství hodnotí trojkami a čtyřkami. Na druhou stranu jsem se ani nemusel učit na přijímačky, u kterých jsem nakonec uspěl lépe než jedničkáři, kteří se učili způsobem: naučit – napsat test – zapomenout. Co má být cílem? Něco umět, nebo vyhovět kritériím hodnocení?
Přečtení: 2672

Autor: Vysmek Čas: 2022-07-27 08:10:17 Titulek: Soukromé školy
Web: neuveden Mail: schován
Otázkou pro mě jen je, proč je tolik zbytečné látky i na prestižních soukromých školách, i když to nevyžaduje zákon. Možná je po tom množství nesmyslů poptávka od rodičů, aby měli dobrý pocit, že toho jejich dítě má v hlavě, co možná nejvíce.
Autor: v6ak Čas: 2022-08-03 09:17:42 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Trh se bude snažit vyhovět poptávce, kterou zde navíc i částečně formuje stát (mnozí zákazníci si prošli státní školou). Podstatnou výhodou trhu není, že je vše dokonalé, ale že si lze vybrat, a že k rozvážné volbě je tu větší motivace než třeba u voleb…
Autor: v6ak Čas: 2022-07-27 08:59:43
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Připomíná mi to, jak jsem (asi ve fyzice, možná v matematice) si nevzpomněl na vzoreček, tak jsem se pustil do odvození. Samozřejmě i to zabere nějaký čas, takže jsem sice vzoreček odvodil, ale část jsem potom nestihl. Naučit se vzoreček nazpaměť by tak znamenalo lepší hodnocení, umět vzoreček odvodit ale znamená, že si z toho odnesu víc dlouhodobě. (Ostatně když nějaký vzoreček zapomenu, poradí Google. Když nevím obecné principy, nastudovat to trvá poněkud déle…)
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky