Německo jako firma – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2017-07-21 00:00:02

Německo jako firma

Přes německé libertariány znám konspirátory, kteří věří, že Německo ve skutečnosti není stát, ale velká korporace; jak už to tak bývá, indicie k tomu přesvědčení jsou v zásadě stupidní, například že německé občanky se nazývají Personalausweis, nikoliv třeba Personenausweis (to první totiž znamená něco jako karta zaměstnance, to druhé by měla být z logiky věci občanka, ač není). Co mě na tom zaujalo? Zastánci té konspirační teorie i jejich odpůrci (ač se neshodují, zda je Německo firma nebo ne) se shodnou, že by bylo hrozné, kdyby to byla pravda. Žijí v zemi ovládané nějakou entitou, jež nějak funguje; dokud se té entitě říká stát, je vše v pořádku, ale jakmile by se ukázalo, že jde o firmu, byla by to katastrofa, i kdyby se na jejím fungování nezměnilo vůbec nic! Umíte si představit lepší ukázku státní propagandy? Dělá-li nějaká entita cosi nepřijatelného, stačí, aby ji lidé vnímali jako stát, a je vše v pořádku.
Přečtení: 13768

Web: neuveden Mail: neuveden
Já sice nevím o co jde, ale není to tak, že se obávají toho, že jim vládne NĚKDO JINÝ, šedá eminence? A ne to, že to má být firma?
V ČR: Konspirátoři se obávají, že Sobotka, Babiš atd. jsou jen loutky, které NĚKDO JINÝ ovládá.
A tak to je, že lidé se obávají neznámého. A jsou pro to dobré důvody.
Autor: Urza Čas: 2017-07-20 23:24:03 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Nemyslím, že to tak je, ale kdyby bylo, není mi moc jasné, proč bych měl být OK s Babišem a Sobotkou, ale ne s tím, kdyby přesně ty věci, které dělají ty dva, pocházely z hlavy někoho jiného.
Autor: Szaszián Čas: 2017-07-20 23:30:16 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Protože nevíte, kdo to je. Proč se skrývá? Proč neukáže tvář? Jaké má k tomu důvody? Jedná se vlastně o druh lži; a lze zobecnit, že když někdo lže, nejspíš má nekalé úmysly. Což je ostatně význam přísloví "Kdo lže, ten krade" (tady nikoliv to, že lhaní způsobuje kradení, ale že kradení způsobuje lhaní).
Autor: Urza Čas: 2017-07-21 08:06:45 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Hm, já nevím; v zásadě je mi asi jedno, jestli ukáže tvář, protože o lhaní těch dvou nemám iluze xD
Autor: Pavol (neregistrovaný) Čas: 2017-07-21 07:17:00 Titulek: Re: [↑]
Zásadní problém s tím podle mě je to, že pokud to nepochází z jejich hlavy a oni odejdou, tak se nic nezmění. Nejenom teď, ale i ten směr postupného utahování práv.
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2017-07-21 09:49:46 Titulek: Re: [↑]
Na tom může být hodně pravdy. Zatímco šedá eminence je nezávislá na aktuálních loutkách, tak pokud hrůzné věci, dějící se dnes, pocházejí z hlav inkumbentů, tak "až konečně zvolíme do funkcí ty správné lidi", tak se věci dají do pořádku. Takže možná za tím nebude primárně důvěra ve stát, ale nepochopení toho, že ta podmínka o zvolení správných lidí je nesplnitelná.

Jinak, oč jednodušší je dát výpověď z pracovního poměru než zrušit si občanství nějakého státu. :-(
Autor: velkej Ká Čas: 2017-07-21 10:34:52 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pro spoustu lidí není ani ta výpověď jednoduchá. I když dneska při té nízké nezaměstnanosti...
Autor: velkej Ká Čas: 2017-07-21 10:44:09 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Hlavní problém s tím rušením občanství je ten, že stát obvykle požaduje, abys dokázal, že máš nějaké jiné. Je to jako podmiňovat výpověď tím, že musíš mít sehnanou jinou práci. O to je to rušení občanství těžší. Vlastně velmi málo států na světě dovoluje existenci osob bez občanství, a Č k nim nepatří. Celosvětově jsou snahy bezobčanství vymýtit (považuje se to, jak jinak, za problém). V Evropě je hodně bezobčanů v pobaltských republikách, kdy po pádu Sovětského svazu se spousta Rusů žijících na území těchto republik k občanství v těchto státech nepřihlásila (a nehlásí).

https://en.wikipedia.org/wiki/Statelessness
https://en.wikipedia.org/wiki/Convention_relating_to_the_Status_of_Stateless_Persons - tyto státy umožňují existenci bezobčanů, obvykle tak, že jim udělí doklad totožnosti;

(Sorry za double post, rychlejc píšu než myslím)
Autor: velkej Ká Čas: 2017-07-21 10:48:05 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Aha, tak Č tam patří, ta mapa na Wikipedii je zavádějící.
Autor: Roman Čas: 2017-07-21 07:53:52 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Na tom by mohlo něco být, autoři hororů toho využívají běžně - dokud vám neukážou hlavního příšeráka, tápete, nevíte a máte z něj nervy. Taky nevím o co v Německu přesně jde, ale imho se lidi nebojí "firmy", ale právě neznámého. U nás Babiš otevřeně říká "stát jako firma", sjíždí republiku a odhaluje pindíka a spoustě lidí tak "firma" nevadí, vše je průhledné a neděsí to (ehm ehm).
Web: neuveden Mail: neuveden
Personal = osobní (přídavné jméno, jeho tvar je odvozen z latiny)
Personen = osoby (genitiv podstatného jména, tedy 2. os. č. j., případně stejný tvar má i 1. os. č. mn., tohle je podobné v češtině i němčině; + genitivem se dá dělat přivlastňovací přídavné jméno, i to mají oba jazyky společné)

Ano, to první by mohlo být i personál, ale to nebude tento případ.
Autor: ON Čas: 2017-07-27 06:40:41
Web: neuveden Mail: onnemec v doméně seznam.cz
Tím, že stát je legitimním vlastníkem svého území, se ve svých myšlenkách zabývám delší dobu. Chci to dotáhnout do konce, ale nemám čas na studium... Ale přivedly mne k této úvaze mj. i
Urzovi přednášky v PP a představa pokročilého anarchokapitalismu na Zemi. Jistě by každý kousek povrchu měl svého majitele a proč by těch majitelů (úspěšných podnikatelů) nakonec nemohlo být třeba jen 200?
logo Urza.cz
kapky