O víře nejen ve stát – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-07-09 00:00:02

O víře nejen ve stát

Spousta lidí raději bude věřit bludům, než aby se postavila pravdě čelem. Někdy je snazší věřit, že zde existuje síla, která nám dokáže zajistit bezpečí, prosperitu a spravedlnost, než si přiznat, že svět je dost nehostinný a nepřátelský. Víra nás dokáže přesvědčit, že i navzdory našim zkušenostem s chaosem existuje možnost univerzálního řádu. Zde podle mě přichází náš mozek, poměrně schopný si tvořit různé vyrovnávací mechanismy, například nevyvratitelné smyčky dogmat. Spousta mých odpůrců nejspíše něco podobného bude tvrdit o mně – a já si nikdy nebudu jist, že nemají pravdu, protože mozek je až příliš komplexní a podporující podobné smýšlení.

Proč se alespoň snažit přestat věřit? Myslím si, že nepravda jako taková činí člověka zranitelným vůči deziluzi. Navíc – a to je asi věc mého založení – považuji za mnohem hodnotnější život, ve kterém mám skutečnou šanci určitým způsobem poznat podstatu tohoto světa, v čemž víra může dost uškodit. Co je dále podstatné, víra může hodně ohrožovat naše přežití. Mnoho věřících je schopných pro svou víru činit velké oběti. Věřící ve stát je nejspíše přesvědčen, že odevzdávat mu velkou část svých finančních prostředků zbaví svět jeho problémů, podobně jako je svědek Jehovův přesvědčen, že odevzdat svůj majetek sektě mu zajistí boží přízeň. Největší problém je, když si ani neuvědomujeme, že naše víra je vírou – podívejme se na historické myslitele, kteří byvše skeptičtí stejně nezpochybňovali existenci určitého boha, bravše ho jako samozřejmost. Jako lepší alternativu víry vidím asi všestranný osobní rozvoj, který umožňuje se s chaosem světa vyrovnat budováním vlastního vnitřního řádu.
Přečtení: 3575

Web: neuveden Mail: schován
Někdy si říkám, jestli to s tím přežitím nemůže být i naopak, a to tak, že jedinci kteří tíhnou k anarchii (něco jako Urzou občas zmiňované gama krysy)nejsou ve společnosti příliš početní proto, že v historii jich v konfrontaci s různými režimy a státy příliš mnoho nepřežilo a tak byli vyselektování podobně jako když při chovu zvěře vyselektuješ z chovu nežádoucí vlastnosti. A taky proto, že víc hierarchicky pevná lidská společenství (srov. mravenci, včely) měla větší sklon časem válcovat ta více decentralizovaná společenství (třeba když Norské čerstvě pokřesťanštěné království zválcovalo relativně liberální Island a podobně).
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Zaujalo mne:

než si přiznat, že svět je dost nehostinný a nepřátelský

Skutečně je svět takový? Nebo jde také o nějakou víru nebo pohled?
Autor: Cgn (neregistrovaný) Čas: 2021-07-13 11:22:54
Víra je způsob, jak donutit hromadu lidí, aby poslušně dělala co si pár jedinců zamane a neměli z toho výčitky. Věřící má slíbenou v budoucnu odměnu (ano, bude líp) a pastýř chrochtá blahem. Jsa ateista, nechápu úplně, co nutí lidi věřit v bohy a poslouchat věrozvěsty, ale odhaduji, že to bude strach, nejistota, co by se mohlo stát, kdyby neposlechli. Nemyslím, že by lidé byli banda hloupých telat, co neví jak bez státu naložit s vlastním životem, přesto sebou nechávají orat a ještě si dobrovolně zvolí vyžírky, co s něma zametou. A znovu a znovu. Nechávají na sebe kálet a ještě pomalu děkují, že mohou zahazovat další a další svobody. Lidské hodnoty vyčichlé, smysl života mlhavý důchod a odlišnosti se netolerují. Víra jim dává sílu přežívat v marastu. Nejsou v tom sami. Ostatní taky musí poslouchat vůdce. A pokud ne, pomůžou jim uniformy s nasazením neuvěřitelné odvahy a síly. Žádný dialog, žádný respekt, jsou ve stresu, jedou hmaty a chvaty. A někteří i věří, že tak je to správně. A to nabírají další lidi do policejních sborů. Šlachta jde do voleb. A na dovršení zla ankapáci diskutují, koho volit. Já nikdy nevolil. Umím si vládnout sám a jiným vládnout nechci.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky