Ochota riskovat, drogy a zmařené životy – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2023-09-14 00:00:02

Ochota riskovat, drogy a zmařené životy

Lidé s vyšším poměrem testosteronu v krvi mají obecně větší ochotu riskovat, a tudíž se spíše rozhodnou zkusit drogy, ač jsou zakázané. Tito lidé se ale také spíše rozhodnou riskovat i v dalších s drogami nesouvisejících situacích. Z toho plyne, že mezi lidmi, kteří se ocitli „na dně“ v důsledku riskantního chování, je pravděpodobně v poměru ku zbytku společnosti relativně více lidí se zkušenostmi s drogami, což však neznamená, že drogy jsou nutně příčinou jejich „pádu“.
Přečtení: 881

Autor: hefo Čas: 2023-09-14 01:27:27
Web: neuveden Mail: schován
A z toho vyplýva teda konkrétne čo? Že keby drogy zakázané neboli, tak by to tých ľudí nebavilo (nebol by to risk) a tak by drogy neskúsili?
Web: neuveden Mail: sparesparrow v doméně protonmail.ch
Dá se tím podle mě argumentovat všude tam, kde dochází k ničím nepodloženým závěrům, že příčinou neštěstí je droga a její užití.
Třeba novinové titulky typu "Zfetovaný řidič zavinil dopravní nehodu". Pokud ji skutečně zavinil a my ho chceme soudit, pak je otázka, do jaké míry ji zavinil svým riskantním chováním, a to může způsobit i testosteron. Proč potom není za volantem zakázaný?
Web: neuveden Mail: neuveden
Hladina testosteronu nemá zásadní souvislost se zvýšeným rizikem závislosti na drogách, trochu vyšší korelace je u alkoholu vzhledem k typu účinku. Testosteron nezpůsobuje až tak podhodnocování rizik, jako spíš agresivní a impulsivní chování a neřešení rizik vůbec.
Závislí bezdomovci bývají často lidé spíše neprůbojní a úzkostní, kteří nezvládají nároky společnosti a jejich hladina testosteronu nevybočuje z normy. Alkohol pro ně bývá cestou, jak mohou emočně přežít.
Velká část mladých uživatelů drog neriskuje z přemíry testosteronu, ale z prázdnoty a zoufalství. Život pro ně má malou hodnotu, protože jejich emoce, pokud nějaké prožívají, mívají negativní znaménko. To drogy dočasně změní.
Lidská psychika je někdy komplikovanější, než se na první podled zdá.
Web: neuveden Mail: sparesparrow v doméně protonmail.ch
Já nepíšu o závislosti na drogách, ale o lidech, kteří je užívají. Závislost s tím vůbec nesouvisí, protože není nutně spojena ani s drogami, ani s riskantním chováním, ani s životním úpadkem.
Web: neuveden Mail: neuveden
Závislost s drogami úzce souvisí a je většinově spojena. Pokud hledáme obecné souvislosti, je třeba se zabývat tím, jak to má většina. Adiktologie mapuje celou drogovou kariéru od prvního užití a motivací k němu viz primární prevence.
Já také nepíšu primárně o závislosti, já vám vyvracím statisticky nepodložené tvrzení o vyšší hladině testosteronu a riskantnějšímu chování směrem k drogám. Ono totiž stejně platí že např.: ...mezi lidmi, kteří se ocitli „na dně“ v důsledku ""vyhýbavého chování"", je pravděpodobně v poměru ku zbytku společnosti relativně více lidí se zkušenostmi s drogami... Mezi vyhýbavým chováním a testosteronem je negativní korelace. Ve smyslu vašeho tvrzení má význam zkoumat různé skupiny na dně a jejich odlišné hladiny testosteronu, ne srovnávat se zbytkem společnosti, protože mezi lidmi na dně je bez ohledu na míru riskantnosti jejich ostatního chování více uživatelů drog.
Autor: Rakusak Čas: 2023-09-14 12:29:37
Web: neuveden Mail: schován
Opravdu by mne zajimalo, z jakych dat ci studie vychazi, ze osoby s vyssi hladinou testosteronu se spise rozhodnou uzivat ci zkusit drogy... Mate nekdo nejaka data v nemcine/cestine/anglictine?
Web: neuveden Mail: sparesparrow v doméně protonmail.ch
Existuje studie, která zkoumala vztah mezi hladinou steroidních hormonů a chováním spojeným s riskováním mezi finančními obchodníky. Ve dnech, kdy měl obchodník vyšší hladinu testosteronu než je jeho průměr, vydělal významně více peněz. Toto zjištění ukazuje na pozitivní korelaci mezi hladinou testosteronu a schopností riskovat, což může naznačovat, že osoby s vyšší hladinou testosteronu mohou mít také větší sklony k riskantnímu chování.

https://www.pnas.org/doi/full/10.1073/pnas.0704025105

Jak to souvisí s drogami?
Pokud člověk o nějaké konkrétní látce ví (zjednodušeně) jen to, že je to droga která výměnou za chvilkový rauš způsobuje závislost a že se za ni zavírá, pak bude-li představen před možnost drogu okusit, vyhodnotí tuto možnost jako výrazně riskantnější počin, než kdyby zdvořile odmítnul.

Neznámo je spojené se strachem, a vpravit do svého těla něco neznámého je spojeno s vyhodnocováním rizik. Hladina testosteronu tím pádem bude mít vliv na finální rozhodnutí.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky