Autor: Ondrášeček
Čas: 2021-09-17 00:00:02
Opravdová potravinová soběstačnost
Návrhy na potravinovou soběstačnost považuji za populismus. Ve skutečnosti na sobě stejně budou subjekty různě po ČR potravinově závislé, akorát zhoršíme celkovou nabídku. Všem vlastencům, kteří ji prosazují, bych doporučil zkusit jít příkladem a jíst jenom to, co si sami vypěstují na zahrádce.
Přečtení: 25283
Komentáře
Komentář 71992
Komentář 71998
2. Sníží se pestrost nabídky - místo aby sis vybral od 10-ti českých a 50-ti zahraničních firem, tak budeš mít najednou nabídku jen z 15-ti českých. To je reálně snížení nabídky.
3. Když nedejbože přijdou kobylky nebo Americký brouk, tak se domácí nabídka brutálně sníží a zahraniční bude zablokovaná.
Komentář 71999
2. Ako sa zníži pestrosť ak bude VIAC tovaru?
3. A ak prídu kobylky k susedom tak nás sa to týkať nebude. Kým pri nesebestačnosti by sme si neúrodu u dodávateľov odtrpeli my.
Komentář 72006
1 - Plna zamestnanost je teoreticky stav a pro tuhle situaci neni relevantni. Trh prace je vyceprany uz ted.
2 - Od kdy je 15 vic nez 50?
3 - Neuroda z jakekoli priciny neni lokalniho charakteru, ale v pripade malicke CR je to celorepublikovy problem (malo/moc vody, malo/moc teplo atd). Oproti takovym vlivum je globalni trh imunni, protoze kdyz u nas bude hnusne, tak rajcata z portugalska proste budou... a mnoho dalsich.
Potravinova sobestacnost je totalni pycovina. Snaha o ni v castecne mire (cti rozvoj lokalniho zemedelstvi) je ale slechetny, pokud zustava na dobrovolne bazi !!!
Komentář 72008
2. Akých 15 a 50?
3. Kde spomínam lokálny charakter neúrody? A keď spomínate portugalské rajčiny, ak u nás bude neúroda a dovezieme ich z Portugalska tak to nie je argument proti sebestačnosti. Ale ak my rajčiny nebudeme pestovať a budeme sa spoliehať na Portugalsko a neúroda bude u nich tak to odserieme my, lebo bližšia košeľa než kabát.
Komentář 72011
Komentář 72016
Komentář 72020
https://www.mises.cz/literatura/co-je-a-co-neni-videt-56.aspx
Není nic jako oběd zdarma. Pokud někdo násilně donutí území k potravinové soběstačnosti (pomiňme otázku, jak tady budeme soběstační v banánech a pomerančích), tak to má svoje náklady. Všechny potraviny, které doteď kupují lidé ze zahraničí, protože jsou LEVNĚJŠÍ, tak budou DRAŽŠÍ (daně, clo) a lidem tak zbyde méně peněz na další potřeby.
Dále bude omezen i vývoz, protože bude tlak nechat ty potraviny zde, což bude mít zase svoje náklady. Nejspíš na dotace na prodej lokálních potravin a na celníky, vojáky, psy a ostnatý drát, aby lidé nepašovali zboží ven.
Samozřejmě pokud dokážete zvýšit produkci bez navýšení nákladů, zvýší se pravděpodobně i soběstačnost, ale pak zase není důvod to lidem nutit a dojde k tomu přirozeně.
Komentář 72021
Bastiata poznám. Je to starina z úplne inej doby.
Čo má potravinová sebestačnosť s nejakým údajným obedom zdarma? Myslíte si že potravinová sebestačnosť sa zvyšuje tak že niekto bude stáť poľnohospodárovi pri hlave s pištoľou? Alebo že tam odkiaľ dovážame to tak robia?
Práve naopak, obmedzený bude dovoz. Lebo nebude tak nutný. Čím sa ušetria zdroje.
No veď ušetríte tie náklady ktoré dnes platíte do cudziny, dovozcom. Si toho Bastiata radšej pozrite Vy.
Komentář 72022
Komentář 72027
Komentář 72178
Protoze my napriklad take nejake potraviny vyvazime...
Komentář 72182
Komentář 72185
Pokud bude stat, jako napr. Kanada, ktera ma obrovske lany poli, na kterych muze pestovat obili a vypestuje ho tolik, ze ho muze masivne vyvazet, muze diky tomu mit kladnou obchodni bilanci s potravinama, na druhou stranu to vubec neznamena, ze by Kanada byla diky tomu potravinove sobestacna, protoze jiste musi dovazet nejake jine zakladni potraviny (coz nevim jiste, ale predpokladam, ze tomu tak bude).
Potravinova sobestacnost je, kdyz by nejaky stat produkoval vsechny zakladni potraviny sam bez nutnosti dovozu.
Komentář 72187
Komentář 72188
Jak jsem psal, jedna se o sobestacnost v alespon zakladnich potravinach, ktere bezne konzumujeme.
Maso, mleko, ovoce, zelenina, obili/ryze a podobne
Komentář 72191
Ale svojim spôsobom ti dávam čiastočne za pravdu, tá sebestačnosť má zmysel najmä kvôli potravinovej bezpečnosti.
Komentář 72197
Já to vidím jako soběstačnost v základních potravinách, jak jsem psal.
Jakou máš definici ty?
Mě to přijde nesmyslné brát přes kladnou obchodní bilanci v potravinach, protože pak bude země, která bude vyvážet obrovské množství třebas rýže, a dovážet zbytek potravin, a nebudeme přece říkat, že je potravinové soběstačná.
Komentář 72200
A áno, ja sa netajím tým že môj pohľad je zjednodušený, lenže nikde som nenašiel nejaký exaktný prehľad že čo rátať medzi základné potraviny a čo nie. Lebo napríklad štát ktorý by bol v plusovej bilancii produkcie aj ryže aj zemiakov zrejme neexistuje, keďže ryža a zemiaky sú navzájom do značnej miery nahraditeľné. Plus k tomu vyžadujú dosť rozdielne podmienky na pestovanie. Podobne sú zameniteľné rôzne druhy mäsa.
Komentář 72205
A to opravdu beru jen takove ty zaklady, rekneme zakladni maso, mleko, vejce, zelenina, ovoce, obili, ryze a podobne. Proste kdyz vezmes to, z ceho se nejvice vari a co se nejvice ji, zjednodusene receno.
Ja to nechci za kazdou cenu hrotit pres banany, je to zbytecny. Jde mi jen o ty zcela zakladni potraviny (a to maso rekneme staci veprove + hovezi + drubez. Ani nemusim pocitat ryby, kdyz na to prijde, a podobne u vseho).
Podle me je nesmysl chtit, abysme byli sobestacni i v takove veci, jako jsou "blby rajcata". Protoze pokud budeme chtit mit pouze svoje rajcata a zaroven je budeme chtit mit po cely rok, bude to o dost nakladnejsi, nez kdyz si je v lete vypestujeme sami a v zime dovezeme odnekud, kde maji zrovna teplo.
Komentář 72207
Navyše zabúdaš na jednu vec. Aj keby mal nejaký štát nevyváženú produkciu, v zmysle že má kladnú obchodnú bilanciu vďaka jednej komodite, aj tak je v prípade problémov lepšie mať viac než mať menej. Keby nič iné tak to že exportuješ znamená že niekto iný je odkázaný na tvoju produkciu a ten tťa potom nemôže bojkotovať, lebo by viac stratil než získal.
Komentář 72209
To co říkáš o té kladné obchodní bilanci - proč ne, samozřejmě. Je fajn, když na mě někdo bude více závislý, než já na něm. Na druhou stranu, tohle typicky nezáleží nejvíce na tom, co lidé chtějí, ale spíše jaké mají podmínky. Když někde mají řídké osídlení a zároveň velké množství úrodné zemědělské půdy, pak je jednoduché toho dosáhnout a je pravděpodobné, že to tak bude. No představ si třebas Japonsko, kdyby chtělo dosáhnout toho samého. Jak obrovské náklady by museli vynaložit a je otázka, jestli je vůbec fyzikálně možné toho u nich dosáhnout.
Podobné je to třebas s ropou. Kdyby ČR chtěla být soběstačná v ropě, tak by toho teoreticky možná šlo dosáhnout, ale za cenu takových nákladů, že to absolutně nedává smysl. No a kousek vedle Rusko je v ropě soběstačné a ještě ji spoustu vyváží. Protože to tak náhodou vyšlo, mají ji tam více a jednodušeji ji vytěží, než my.
Komentář 72023
Protože právě jste zrušil teorii komparativní výhody...
Komentář 72028
Komentář 72030
Slunce jako ve Španělsku tu asi svítit nebude abys mohl pěstovat tolik rajčat
Komentář 72033
Nie každá zelenina/ovocie potrebuje tropické teploty.
Komentář 72036
Komentář 72080
Komentář 72010
Komentář 72014
Komentář 72081
Komentář 72097
Komentář 72110
Komentář 72032
Komentář 72034
Komentář 72046
Komentář 72047
Komentář 72154
Nastavení zobrazení uživateli nechtěných a neschválených komentářů
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.