Pohled člověka minulosti – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2022-09-21 00:00:02

Pohled člověka minulosti

Narodili jsme se do reality, v níž žijeme v uměle zhotovených betonových horách a po nebi nepředstavitelnou rychlostí plachtíme na obřích korábech. Kdybychom náš způsob života popsali předkům stovky nebo tisíce generací dozadu, nejspíše by si to neuměli ani představit. Přišlo by jim, že tak dobré nástroje člověk nikdy nebude schopen zhotovit a že tak velké množství lidí povede ke konfliktu o zdroje. I tak jsme to ale dokázali: Díky jazykovým schopnostem, penězům a celé spoustě technologií, které vytvořily technologie, které stvořily ještě lepší technologie, dnes žijeme v nadbytku a dokážeme spolupracovat s úplně neznámými lidmi.

Pravěký člověk by si pravděpodobně myslel, že naše společnost je utopií. Přijde mi, že pravdu by měl asi tak jako osoba, která dnes za utopisty označuje „nás“. Ta si totiž, podobně jako pravěký člověk, neumí představit, že je možná kooperace nezávislých jedinců na řešení problému, který do té doby nikdo nebyl schopen vyřešit, nebo byl řešen úplně jiným způsobem. Nedokáže si připustit možnost vzniku polycentrické práva nebo dobrovolné záchranné sociální sítě. To mě vlastně mrzí i z důvodu, že jde o podceňování lidského potenciálu. Něčeho snad ještě úchvatnějšího totiž už lidstvo dávno dosáhlo, stačí se podívat okolo sebe. Volný trh podporuji, protože se podle mě jedná o již objevenou „technologii“, která nám přináší možnost posunout kvalitu našeho života v těch oblastech, které dnes řešíme výhradně byrokraticky a metodou „pokus-omyl“. Věřím, že jeho důslednější implementace povede k posouvání hranic možného a že si jednoho dne stěží budeme umět představit, že bychom zmíněné problémy řešili jinak.
Přečtení: 941

Autor: Zdenál Čas: 2022-09-21 08:16:02
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Lidi minulosti bych nepodceňoval. Narozdíl od nás ještě neprošli autodomestikací a byli pod výrazně silnějším evolučním tlakem. V průměru byli ve výrazně lepši kondici, měli vyšší inteligenci, pravděpodobně byli agresivnější a průbojnější. Dost možná by se pračlověk v naší společnosti adaptoval výrazně lépe než třeba jen přistěhovalec z jiné kultury dneška.

Vůbec nepochybuji o schopnosti adaptace takového člověka na dnešní technologie a stupeň poznání.
Autor: li Čas: 2022-09-21 08:53:08 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Souhlasím s tím, že bych též nepodceňovala lidi v minulosti! Zdá se, že kapacitu inteligence máme (lidstvo) pořád +- stejnou, ale z nějakého důvodu řada lidí glorifikuje dnešní stav... Otroctví jen převléklo kabát a proto vypadá na první pohled jinak... a my se plácáme po ramenou, jak se máme dobře :)
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky