Policejní strašení: alkoholové brýle – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2015-11-24 00:00:02

Policejní strašení: alkoholové brýle

Benga rozjela další kampaň proti opilým řidičům; těžko říci, co je účelem tentokrát, může se jednat o mediální dělostřeleckou přípravu pro zpřísňování legislativy či další buzerační akci, nebo prostě jen někdo potřeboval vykázat činnost za peníze daňových poplatníků. Celá věc každopádně probíhala tím způsobem, že si uniformované opice nechali pořídit takzvané „alkoholové brýle“, které způsobují, že lidé vidí dvojitě či trojitě, zavolali si nějaké servilní novináře, brýle jim nasadili a nechali je jezdit mezi kužely, aby pak dotyční psali články na téma, jaká hrůza by byla, kdyby místo kuželů stáli chodci.

Předpokládám, že drtivá většina čtenářů ví, jaký pocit je být opilý; a komu připadá, že jediným problémem v tom stavu je zrak? Samozřejmě netvrdím, že se nelže ožrat takovým způsobem, až člověk pomalu nevidí, na druhou stranu daleko dříve přichází ztráta motoriky, zpomalení reflexů a další problémy, jež schopnost řídit velmi zásadně ovlivní; z toho tedy plyne nesmyslnost policejního tvrzení, že brýle prý údajně simulují 1,5 promile – nejspíše budou simulovat mnohem více z hlediska zraku, zatímco daleko méně jinak (případně prostě jen 1,5 zrak a nic víc).

Výsledkem tedy je, že celý test i „alkoholové brýle“ jsou prostě lež; nesimulují to, co simulovat mají. Ano, pochopitelně se lze dostat zmatením zraku do stavu ekvivalentního nějaké opilosti, což je ale silně individuální, neboť i ten alkohol působí na lidi různě; krom hurá akce a strašení v novinách tedy není informační hodnota podobné taškařice prakticky žádná. A já se ptám: Kdo to celé zaplatil? Ale hlavně… kdo z těchto plátců, daňových poplatníků, by takovou kravinu zaplatil i dobrovolně, kdyby nemusel? Představte si, jak absurdní by bylo, kdyby někdo žádal lidi o peníze na to, aby si za ně mohl koupit „alkoholové brýle“, nasadit je novinářům a nechat je jezdit mezi kužely… jenže proč žádat, když to jde i jinak, což?

A konečně by mě jen tak úplně na okraj zajímalo, jestli je nezákonné řídit s „alkoholovými brýlemi“. Zakazuje mi platná legislativa si za volantem nasadit brýle, jež nějak výrazně zkreslují mé vidění? Samozřejmě v případě, že kvůli tomu havaruji, je to jasné; ale dokud jedu bez nehody, může mi za to uniformovaná opice napařit pokutu? Pokud ne, proč ne? Je-li to skutečně tak ekvivalentní opilosti, jak fízlové tvrdí, z jakého důvodu je jedno zakázáno a druhé dovoleno? Dává to vůbec smysl? Já se obávám, že jde opět o nějaké čistě arbitrární rozhodnutí politiků s patentem na to, co je pro nás nejlepší.
Přečtení: 12836

Web: neuveden Mail: Maikll.Cham v doméně seznam.cz
Postup policistů je skutečně zajímavý, v něčem mi připomíná důkazní logiku "znalce" z případu Kramný s jeho Ohmovým zákonem...
Na druhou stranu chápu, že kdyby ty novináře nejprve skutečně ožrali a pak nechali vrážet do kuželů, tak by to nevyznělo úplně nejlépe (kampaň proti alkoholu za volantem by začala notnou dávkou chlastu za volantem). Taky se mi líbí, jak dokázali ty brýle vyrobit na desetinu promile přesně. Už vidím ty testy - "pane, teď máte 1,5 promile, tak nám nakreslete, jak to vidíte" - nejspíše odborníci na opilost.

Navíc, benga mohla rovnou vzít všechny omamné látky najednou a připravit i marihuanové brýle, LSD brýle, heroinové brýle atd., to by teprve mohlo být zajímavé :D
Autor: Urza Čas: 2015-11-24 08:00:58 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ano, u našich soudů se dokáže, co je potřeba, hlavně co je žádoucí; téměř nic však nemá na kauzu Kesudis:
Obhájce Michala Kesudise: „Odkud je text ve vašem posudku?“
Soudní znalec: „Různě. Z Wikipedie.“
OMK: „Proč tedy není uvozen uvozovkami, když jde o citaci?“
SZ: „Nevím, to je asi moje chyba.“
OMK: „Wikipedii považujete za relevantní zdroj pro znalecký posudek?“
SZ: „Navíc hodně čtu. Různé autory…“
OMK: „Proč ale v posudku píšete o islámu, Talibánu, Al Kajdě a navíc jsou tato slova podtržena, když můj klient tato slova nikde nepoužil?“
SZ: „Zadavatel posudku to po mně chtěl.“
OMK: „Odkud víte, že v inkriminovaný den došlo k trestnému činu?“
SZ: „Z policejní zprávy.“
OMK: „Kolik bylo obětí?“
SZ: „Nevím.“
OMK: „Civilní?“
SZ: „Asi 15. Nebo 10.“
OMK: „Vyšetřoval to někdo?“
SZ: „Nevím.“
OMK: „Jak tedy víte, že pachatelem byl Talibán nebo Al Kajda?“
SZ: „Kdo jiný?“

Ty brýle mi připomínají aplikaci na stránkách Besipu, kde si mohl člověk zkusit simulaci řízení pod různými látkami; a byla to jen taková kravina, přičemž však pořád lepší než ty brýle, protože to simulovalo i zpožděné reakce a tak podobně.... no a tohle už je vyloženě komedie, i ta blbá flashová aplikace byla přesnější.
Autor: marek28 Čas: 2015-11-24 09:43:42 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No tohle snad ale není autentický přepis, že ne?
Autor: Urza Čas: 2015-11-24 10:17:00 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tohle je autentický přepis!!
To je přímo ze záznamu, co zapsala soudní zapisovatelka!!
Autor: marek28 Čas: 2015-11-24 10:37:47 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To už není ani vtipný.
Autor: Urza Čas: 2015-11-24 10:43:34 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jako.... z pohledu velmi černého humoru ano.
Jinak ne.
Autor: marek28 Čas: 2015-11-24 09:42:01
Web: neuveden Mail: neuveden
Jen taková zkušenost blbého řidiče - mám z řízení iracionální strach. Možná nějaká událost v dětství, co já vím, ale řízení zkrátka nemám rád a jsem při něm nervózní. Jako na jehlách. Neustále koukám na tachometr, sleduju, jestli nejsem moc na kraji, nebo naopak moc uprostřed, pořád koukám do všech zrcátek, k smrti nenávidím předjíždění, s nedůvěrou sleduji každé okolojedoucí auto, neumím prostě řídit v klidu a v pohodě (za volantem vypadám tak nejistě a nervozně, že kdyby mě zastavil policajt, bude si nejspíš myslet, že mám v kufru mrtvolu, nebo jsem si dal lajnu :D) a třeba po hodině jsem z toho úplně vyčerpaný.
Velmi podobné pocity jsem zažíval i když jsem pracoval ve stavebnictví, když jsem musel lézt na nějaké vysoké lešení. No a teď přijde pointa - existoval na to jeden zaručený lék. Pivo. Jedna nebo dvě desítky v průběhu cca 4 hodin. Moje schopnosti to nijak negativně neovlivnilo, opilost jsem při tom nepociťoval absolutně žádnou, ale dostavil se naopak pozitivní efekt a tím bylo nabytí určité jistoty a řekněme sebevědomí, ztráta strachu a nervozity. Jsem přesvědčen, že stejně pozitivní účinky by na mě mělo jedno pivo před jízdou autem. Jsem živoucím důkazem toho, že alkohol za volantem může zvýšit bezpečnost (z mojí pomalé a opatrné jízdy musela leckomu prasknout žilka, opravdu není hezké být ten, kdo zdržuje provoz, věřte mi).
Autor: Urza Čas: 2015-11-24 10:18:54 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tohle je naprosto skvělý příběh, díky za něj.
Jen se chci zeptat: Ten strach a nejistota nemizí? Kolik jste najel kilometrů?
Já jsem totiž před lety boural, pak jsem nechtěl do auta sednout, cítil jsem se podobně.
Jenže po nějakých 20k kilometrech to přešlo.... u Vás ne?
Autor: marek28 Čas: 2015-11-24 10:42:09 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Teď nejezdím už vůbec (nepotřebuju). Asi před rokem až dvěma jsem jezdil asi nejintenzivněji a bylo to po čase trošku lepší, ale nemizelo to. 20 000 jsem ale rozhodně nikdy nenajel. Kdybych se vyjezdil, možná by mi to pomohlo, ale ještě jsem se nesetkal s někým, kdo to má bez zjevného důvodu jako já. Většinu lidí řízení spíš baví a hrozně jim závidím, když vidím, jak v pohodě a nenuceně řídí. Zajímavé ovšem je, že máma to má úplně stejně (táta naopak auta a řízení miluje), ale snad se nedá geneticky zdědit strach z řízení. :D
Autor: Urza Čas: 2015-11-24 10:45:18 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
No, jsem si skoro jist, že po nějakých pár desítkách tisíc kilometrů by to zmizelo. Znám spoustu lidí, kteří to měli stejně a všechny to přešlo.
Každopádně i tak je to s tím pivem dobrá připomínka.
Autor: spasma Čas: 2015-11-24 12:58:06 Titulek: Alkohol
Web: neuveden Mail: neuveden
za volant nepatrí, ako si môžeme prečítať na všetkých dodávkach s pivom. :3
Čítal som nedávno jeden (starý) článok, kde sa tvrdilo, že vo všetkých krajinách, kde stanovili nulovú toleranciu, klesol počet najmä smrteľných nehôd. Samozrejme, aj odkazy na zdroje mali "nulovú toleranciu" - žiadny tam nebol.
Samozrejme, že ožratí za volant nepatria, ale zažil som chlapíka, ktorý po dvoch poldeci (!) šoféroval lepšie, než triezvy. A mám to vyskúšané na skoro 2000 km ceste, lebo ako triezvel, tak bol čím ďalej agresívnejší a zbrklejší.
Autor: Urza Čas: 2015-11-24 13:46:28 Titulek: Re: Alkohol [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
On hlavně alkohol působí na každého individuálně.... celkově ta individualita se (nejen v případě řidičů) naprosto zákonem ignoruje.
Já osobně vím, že jako skoro-abstinent bych s (asi jakýmkoliv) alkoholem řídil hůř než bez něj; proto prostě před jízdou nepiju.
Ale to zdaleka neznamená, že to tak platí pro všechny.
Nemluvě o tom, že mám kamaráda závodníka, který řídí líp než 99,99 % lidí a předpokládám, že i když si dá několik piv, bude stále VÝRAZNĚ lepší řidič než já.... přesto chlupatí nepokutují za to, že člověk řídí špatně, ale hůře než je jeho standard (a i to je vlastně pochybné kvůli individuálním účinkům alkoholu).
Autor: spasma Čas: 2015-11-24 14:05:18 Titulek: Re: Alkohol [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Raz v živote (pána, je to už cca. 20 rokov!) som si sadol za volant po dvoch desiatkach. Prosto som musel niečo rýchlo vybaviť asi 4 kilometre ďaleko. V živote som nešiel tak opatrne a v živote (aspoň dúfam) to nezopakujem. O pár mesiacov neskôr som šiel na dlhšiu cestu večer a unavený. V priekope som neskončil iba preto, lebo sa mi podarilo dobre líznuť patník. No, ale únava sa dá merať ťažšie, než promile alkoholu v krvi.
Autor: spasma Čas: 2015-11-24 15:15:39 Titulek: Simulácia
Web: neuveden Mail: neuveden
Akosi si neviem zložiť v hlave tú simuláciu. Veľmi by som chcel vidieť teoretické podklady toho, ako simulovať opitosť okuliarmi. Robil som v živote zopár simulácií, a keď si predstavím aké zložité je (správne fyzikálne) nasimulovať napr. takú blbosť ako je odvíjajúci sa plech zo zvitku, tak by som fakt rád videl toho génia, ktorí nasimuloval toto. Navyše u rozličných ľudí.
Autor: Urza Čas: 2015-11-24 15:40:21 Titulek: Re: Simulácia [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jim ale nejde o to cokoliv simulovat; jim jde o to utrácet naše peníze, zabavit se, pozvat tam novináře a chrlit články na podporu policie.
Autor: spasma Čas: 2015-11-24 16:07:31 Titulek: Re: Simulácia [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Mňa len privádza do zúrivosti to ľubovoľné používanie paravedeckých termínov ako podpora dôveryhodnosti hocijakej kraviny. Ale súhlasím, je to len také PRko za prachy oblbovanej verejnosti.
Autor: Urza Čas: 2015-11-24 16:09:21 Titulek: Re: Simulácia [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Přesně tak; o nic jiného tam rozhodně nešlo, protože každý debil (i policajt) musí vědět, že ožralost prostě brýlema nenasimuluje.
logo Urza.cz
kapky