Autor: Vitacoc Gaxelor
Čas: 2020-04-30 00:00:02
Pracovní doba „8-to-5“
Víte, kdo přišel s pracovní dobou 8 hodin a 5 dní v týdnu? Nebyl to politik, který by na to vytvořil zákon. Byl to podnikatel Henry Ford. Někteří liberální demokraté si myslí, že když na něco vytvoří zákon, tak se najednou situace zlepší, ale není tomu tak. Jediný, kdo má skutečnou moc něco zlepšit, je trh, který na to potřebuje čas a co nejméně státu. Každému dojde, že pokud by politik vytvořil zákon, který by zakazoval práci delší než jeden den měsíčně, nefungovalo by to. Třeba se v budoucnu tohoto momentu dočkáme, ale musí s tím přijít trh, nikoli stát.
Ale ne všem dojde, že stejným způsobem nelze zlepšit situaci lidí s nejnižší kvalifikací (případně se zdravotním postižením nebo jiným handicapem) skrze minimální mzdu, ačkoliv je to něco velice podobného. Minimální mzda škodí – a to z největší části těm, kterým má pomáhat (nejchudším). Jestli chceme, aby se někdo měl líp, tak toho zákony nijak nedosáhneme. Jediná cesta je počkat na trh s podnikateli jako byl Henry Ford – a eliminovat státní zásahy.
Ale ne všem dojde, že stejným způsobem nelze zlepšit situaci lidí s nejnižší kvalifikací (případně se zdravotním postižením nebo jiným handicapem) skrze minimální mzdu, ačkoliv je to něco velice podobného. Minimální mzda škodí – a to z největší části těm, kterým má pomáhat (nejchudším). Jestli chceme, aby se někdo měl líp, tak toho zákony nijak nedosáhneme. Jediná cesta je počkat na trh s podnikateli jako byl Henry Ford – a eliminovat státní zásahy.
Přečtení: 21041
Komentáře
Komentář 53971
Komentář 53973
Asi by byla slusnost upozornit Vas, ze jedna neverending story "stat proti chudym" uz tu nedavno byla. Pravda, takove tema neomrzi a jiste najdete mnoho novych a neotrelych pohledu. Tak jen piste, stradejte...
Komentář 53975
A ten mýtus o škodlivosti minimálnej mzdy bol už 100x vyvrátený.
Komentář 53976
Jak podle vás byl vyvrácen mýtus že minimální mzda je škodlivá pro chudé ?
Komentář 53977
Minimálna mzda je uzákonená v mnohých štátoch na svete a ani v jednom jej zavedenie nezvýšilo nezamestnanosť.
Komentář 53978
Minimální mzda tu je od konce komunismu a stále je přibližně stejná. nelze vidět efekt. Dokud se nezruší. (a stále to bude zkreslený jinou situací)
Teoreticky vliv minimální mzdy na nezaměstnanost vyvrátíte?
Komentář 53981
A čo sa týka minimálnej mzdy tak u vás v ČR stúpla minimálna mzda od r. 1991 z 2000 Kčs na dnešných 13350 Kč, to nie je ani náhodou približne rovnaká suma. A u nás v SR od 1993.r. z 81€ na 520€.
Nepotrebujem vymýšľať teóriu na obhájenie minimálnej mzdy, stačí mi že realita ukazuje nesprávnosť vašej teórie.
Komentář 53984
Komentář 53985
Komentář 53989
(pokut nechápete jak se to počítá, tak si nastudujte složené úročení)
Komentář 53991
Jiste, je to Vase vec, ale minimalne s touhle vyssi mathematicou byste medle mel pockat az do mestanky. Uznavam sice, ze nasobeni dvema jste hned napoprve skoro trefil, ovsem pak jsem se z Vaseho vypoctu pokusil nastudovat prave ty pojmi jako ynflace. Ponekud mne zarazilo, ze pri hypoteticke (lec jiste nijak nemozne) nulove inflaci bych Vami zminene zbozi dnes prekvapive nakoupil zcela zdarma. Teda pokut jsem ty pojmi spravne pochopil.
Mozna byste se prec jen mel venovat spis hudbe, peceni chleba a podobnym astrologiim.
Komentář 53992
Jinak celková inflace za 29 let se pri míře 2% počítá jako 1.02^pocet let. Rocni průměrná inflace ale je zhruba dvakrát vyšši - devadesátky byly divoké kvůli nabídkovému šoku. Násobení dvěma by vám nepomohlo :)
Komentář 53996
Podle me je jedinym resenim (MPL + APL) > USA, to je zeme neomezenych moznosti.
(Pardon, MPL znam jen marginalne a APL zase vyhradne jako nakousnute japko, tudiz Vas prispevek ke mne zabloudil zrejme omylem. Skoda, pravy adresat by Vase skoleni jiste ocenil, jakkoliv je hluboce zmatecne. Ale abyste nerek, jsem ted po ranu vstricny a smirlivy: ok, pokud by nasobeni dvema nepomohlo, jsem ochoten jimi delit.)
Komentář 54001
Komentář 54004
"Trh na to nebude pripravený nikdy, podobne ako s otroctvom v USA, ktoré musel zrušiť až štát"
Hahaha, to iste. Opat to oblubene zamienanie priciny a nasledku. Etatisti si to predstavuju, ze politici sa rozhodli vydat zakon, a bolo vymalovane. V skutocnosti to bolo tak, ze vdaka presviedcaniu abolicionistov si coraz viac ludia zacalo uvedomovat nemoralnost otroctva. Politik potom urobil len gesto, aby vyplnil ziadost verejnosti. Keby ludia otroctvo dopytovali rovnako, ako dopytuju dnes vojnu proti drogam alebo socializmus, tak je v USA doteraz, a v ostatnom vyspelom svete, kde ho vtedy nemali, by zacali dovazat z Afriky cernochov.
Komentář 54005
Komentář 53983
Komentář 53979
Komentář 53980
Komentář 53986
Komentář 53988
Nemôže jestvovať slobodná spoločnosť bez morálky a pravdy, židovský materializmus, vrátane Misesa a Rothbarda je popretím pravej slobody aj preto, že pomáha udržiavať etatizmus v prevádzke.
Komentář 53987
Jestli maji ankapaci takovehle znalosti, tak neni divu, ze moc podpory nemaji...
Komentář 53990
Komentář 54031
Dalších zemí se to netýká, nemluvě o tom, že Chicagští dělníci za o stávkovali už v 19.století, jak už tady někdo psal.