Problematika zlého bytového rentiéra – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-08-05 00:00:02

Problematika zlého bytového rentiéra

Termín rentiér je hodně ohýbaný v kontextu debat o bytové krizi. Pokud bychom přistoupili na předpoklad, že zlý rentiér z bytů, jež „by měly být životní jistotou“, dělá „byznys“, čímž bere příležitost koupě „slušným pracujícím lidem“, co z toho vyplývá? Znamená to, že rentiér je člověk, který využije omezenou příležitost k tomu, aby získal určité privilegium. Zde je na místě se ptát, proč je ta příležitost vůbec tak omezená. Osobně vidím jako problém neskutečnou byrokracii, která velice zpomaluje samotný proces stavění nových domů. Jako zlý bych pak označil subjekt, který z bytů činí tak výhodný investiční prostředek jednak zpomalováním jejich stavění a jednak nucením platit na jeho území měnou, která je trvale inflační, takže přímo pobízí k podobným investicím. „Zlé“ rentiéry nakonec vnímám spíš jako lidi, kteří se snaží využít legální příležitosti k ochraně hodnoty svého dosavadního majetku. Jako skutečné řešení problému skupování bytů vidím decentralizaci měny a pravidel zacházení s pozemkem, které by umožnily postavit domy s byty v zásadě komukoli, kdo má vhodný pozemek a zdroje k jeho postavení.
Přečtení: 7765

Autor: Flatline (neregistrovaný) Čas: 2021-08-05 10:58:48 Titulek: Stavebni/nestavebni pozemky
Součástí tohoto problému jsou takzvaně "stavební" pozemky, čára na papíře (jejíž pozice a tvar jsou často předmětem korupce a střetu zájmů) mění cenu pozemku o dva až tři řády. Když tedy koupíte "nestavební" pozemek a podaří se vám ukecat starostu, aby ho v příštím územním plánu "zestavebnil", jeho hodnota skokově vzroste, vy můžete půlku prodát a ze zisku v pohodě postavít dům, když se se starostou nekamarádíte, většinou vám nezbyde než podpořit generování fiatu nějakou hypotékou v bance abyste si mohli vůbec koupit ten "stavební" pozemek.

Tím kdo vytváří podmínky pro vznik zmíněného zlého bytového rentiéra je tedy stát, je tedy zlý onen rentiér a nebo stát?
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky