Řídit stát jako firmu (a nasrat na ekonomickou kalkulaci) – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2019-01-23 00:00:02

Řídit stát jako firmu (a nasrat na ekonomickou kalkulaci)

Každý již zajisté slyšel nějakého chytráka vykládat o úžasném nápadu „řídit stát jako firmu“; a mnozí se dokonce domnívají, že libertariáni z toho musejí být na větvi. Jak vůbec tato myšlenka vznikla? Inu, stát má problémy z neefektivitou, soukromé firmy bývají často efektivní, takže proč to nezkusit? Tak především proto, že to nejde – firmy totiž nevládnou žádnou magií efektivity, mraky z nich jsou absolutně neefektivní; celé to „kouzlo“ spočívá v tom, že ty, které fungují špatně, si na sebe nedokáží vydělat, takže zkrachují, ergo dlouhodobě se udrží nad vodou jen ty efektivní (a v okamžiku, kdy poleví, je na volném trhu nahradí jiné). Není žádné „řídit jako firmu“, neboť existuje obrovské množství způsobů, jak firmu vést; a nikdo dnes neví, jaké způsoby budou konkurenceschopné ještě zítra, trh si je však nemilosrdně přebere, což v případě státu nepřichází v úvahu. Proč?

Jelikož stát prostředky na své fungování vybírá násilím a služby poskytuje nezávisle na tom, neexistuje žádná smysluplná metrika efektivity státu; a bude-li jej někdo „řídit jako firmu“, může to sice znamenat firmu prosperující, ale daleko pravděpodobněji firmu krachující (jež však nikdy nezkrachuje, protože ztráty zaplatí daňoví poplatníci), přičemž která z těch možností nastala, je ve hvězdách, ono to totiž nelze zjistit ani ex post (i když odhadnout ano). Podnikatel to má jasné – dokud jeho firma na volném trhu prosperuje, řídí ji efektivně, jakmile prosperovat přestane, znamená to opak; jenže co stát? Politik jej začne „řídit jako firmu“, ale jak poznáte, jestli to pomohlo a k čemu je to dobré oproti předchozímu stavu? Můžete se podívat a od oka hádat, nebo nechat zpracovat řadu nejrůznějších statistik a tvářit se velmi vědecky… ale jak zhodnotíte užitek? Vždyť ani nemá jednotky…
Přečtení: 12662

Web: neuveden Mail: neuveden
Účinné antidotum proti Babišově rétorice. Skutečně, je tak prostinká, takový primitivní trik, stačí si jen uvědomit, že není žádné "řídit jako firmu", a přesto ten slogan určitě mocně přispěl k Babišově úspěchu. Kolik lidí to asi prohlédlo?
"Řídit jako firmu" je úplně bezobsažné a funguje to tak, že lidé v tom slyší "řídit stát efektivně". Jenže slogan "řídit stát efektivně" by tak nefungoval; bezobsažnost by bila do očí: jak to udělat, aby to bylo efektivní? Takže slogan funguje proto, že v lidech vyvolává představu existence určitého efektivního řízení vhodného pro všechny firmy. Ale něco takového neexistuje – rozhodně ne nic odlišného od prostého "efektivního řízení". Přesto ta rétorika takovou představu vyvolává a lidé dlouhodobě věří v existenci toho a ani já jsem ji neprohlédl.
Rétoricky je to velmi zajímavé – jak lze rétoricky vyvolat v lidech představu existence něčeho neexistujícího.
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-01-23 06:34:07 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Rétoricky je to velmi zajímavé – jak lze rétoricky vyvolat v lidech představu existence něčeho neexistujícího.
......................................................................
To víte, víra, naděje a láska jsou mocný voblbováky,
především pak víra ve slova jenž z pouhých představ které se nacházejí v hlavě vytvářejí věci "skutečné" mimo hlavu (obvykle nemaj ani hlavu a ani patu)

Todle je přeci známý video :
https://www.youtube.com/watch?v=9oFEgb-DkUI
Autor: Glande Čas: 2019-01-23 08:43:23 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak on ten slogan Bureš nevymyslel sám a dokonce s tímhle přišel nějakej vykuk tuším úspěšně v půlce devadesátek v Bulharsku. Já myslím, že většina lidí si pod tím opravdu představí efektivitu a konečně to někdo "prostě vyřeší" :-)

Já si myslím, žeobsah ten slogan má a mnohokrát vzpomínaný : firmu řídme převážně nedemokraticky tak, aby dosáhla zisku. A to vidíme. Včera se protlačilo například běžné použití prostředku , který se používá hlavně proti org. zločinu institut skryté identity (tj. tajných agentů). Hádejte kvůli jakým zločincům? Živnostníkům s EET. Oni ti hajzlové vědí, že nedělají něco košer a bojej se, protože se při kontrole mají prokázat.
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Můžete se podívat a od oka hádat, nebo nechat zpracovat řadu nejrůznějších statistik a tvářit se velmi vědecky… ale jak zhodnotíte užitek? Vždyť ani nemá jednotky…
...........................................................................
Jako měrnou jednotku užitečnosti bych navrhoval ÚŽO,
a vymyslel jsem i převody pro jiné soustavy měrných jednotek :
1ÚŽO = 2,55Kg
1ÚŽO = 1,666666Km
1ÚŽO = -5C
1ÚŽO = 99 Kč
1ÚŽO = 22/7 IQ
Autor: randomer (neregistrovaný) Čas: 2019-01-23 13:00:28
hned druhy radek, problémy S neefektivitou, je tam chyba, bije to do oci, diky za opravu #NoHate
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Samozrejme že štát sa nedá riadiť ako firma. Úlohou firmy je čo najväčší zisk, kým úlohou štátu je poskytovať služby bez marže, za nákladové ceny.
Autor: velkej Ká Čas: 2019-01-23 17:22:40 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Což zařídí jak, když nemusí v konkurenčním prostředí řešit zisk, protože příjem má jistý, a tím pádem ho nic nenutí snižovat náklady a hledat ty nákladové ceny bez marže?
Autor: norbertsnv Čas: 2019-01-23 18:40:46 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Máte to nejaké popletené.
Autor: velkej Ká Čas: 2019-01-23 19:28:55 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Co z toho, co jsem ve svém výroku uvedl, není pravda?
Autor: Glande Čas: 2019-01-23 21:45:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A ticho :-)...

Možná ale sleduje Kauzy J. Soukupa nebo J.Soukup LIVE ;-)
Autor: velkej Ká Čas: 2019-01-23 22:38:47 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Soukup? To je ten youtuber pro starý, že jo.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-01-23 23:05:43 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Pomiešal ste jablká z hruškami, to že štát dokáže poskytovať služby bez marže je jedna vec, to či sú náklady na poskytovanie služby optimálne je vec iná a to že štát niektorým obyvateľom vedome poskytuje služby "zadarmo" alebo pod nákladovú cenu je vec tretia.
Autor: Lojza Čas: 2019-01-23 23:34:33 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak ona tam ta marze samozrejme vzdycky je...ale pouze zalezi na tom, v ktere kapse presne skonci, ze :-)))
Autor: norbertsnv Čas: 2019-01-24 00:02:19 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Za prvé nie vždy ale občas a za druhé si pletiete maržu a spreneveru, resp. krádež.
Autor: velkej Ká Čas: 2019-01-24 08:15:06 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A proto se ceny státních zakázek násobí nějakým koeficientem. Minimálně dvojkou, a v IT klidně desítkou, někdy dokonce stovkou. Nejde o zpronevěru, ani o krádež, ale o specifický trh s vysokými maržemi.

A když zůstaneme uvnitř státu, tak ten sám má značně neefektivní chod - armádu líných úředníků, kteří představují marži.

A i kdybychom si odmysleli tuto armádu, tak si vemte třeba učitele. Část své práce stráví výukou, což by mělo být to, kvůli čemu tam jsou. Jenže další část práce stráví všelijakým papírováním. A to je marže, která se dá zredukovat.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-01-24 12:33:59 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Keby mali skutočne platiť Vami vymyslené čísla, tak by štát už dávno skrachoval. A úradníkov majú aj súkromné poisťovne, akurát ich nenazývajú úradníkmi.
Autor: skodafil (neregistrovaný) Čas: 2019-01-24 14:53:21 Titulek: Re: [↑]
Nebo zvysil dane. Porovnejte si danove zatizeni pred WWII a dnes.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-01-24 15:27:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ale porovnajte si aj rozsah služieb štátu. Nemôžete vytrhnúť z kontextu iba jedno číslo.
Autor: Glande Čas: 2019-01-24 20:43:14 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak trh poskytne daleko větší rozsah služeb co do kvantity, kvality i struktury. A vytrhnout můžete ze státního "podnikání" cokoliv a dopadne to v naprosté většině podobně, ne-li hůř.
Autor: velkej Ká Čas: 2019-01-26 09:26:31 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Však on krachuje. Velmi pomalu, ale jistě. Komunistická ČSSR taky v zásadě zkrachovala, komunisté neměli na nic peníze (to vím ze svého města, jaké byly např. plány ve výstavbě a nerealizovaly se, nebo se jenom načaly, nebo se udělaly jen napůl apod.). Spousta jiných států taky zkrachovala, jen se takové informace nešíří na plnou hubu; obvykle se udělá měnová reforma, vznikne nová měna, na chvíli se utáhnou opasky, a pak se jede zase starým dobrým análním směrem.

A úředníky mají i soukromé pojišťovny, ovšem musí makat. Mezi pojišťovny jakás takás konkurence je, takže úplně flákat se tam nemůžou.
Autor: Roman Čas: 2019-01-23 18:31:14 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Může. Bohužel to neznamená, že by přestal provozovat monopol na násilí nebo vybírat povinné platby za své "služby".
logo Urza.cz
kapky