Rozšiř a buduj – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-08-31 00:00:02

Rozšiř a buduj

Teorie broaden-and-build říká, že čím více pozitivních emocí prožíváme, tím kreativnější je naše myšlení a tím otevřenější jsme novým zkušenostem. Jsme v jejich důsledku navíc resilientnější vůči negativním emocím a zároveň se vylepšuje naše zdraví. Existuje pro ni řada důkazů. Přijmeme-li její závěry, neobstojí tvrzení, že člověka lépe připravíme na život, pokud v něm budeme v průběhu edukace cíleně vyvolávat nepříjemné pocity: Tím ho spíše duševně zmrzačíme. I proto jsem zastáncem toho, aby se vzdělávací instituce v lidech snažily už od raného dětství vyvolávat zejména příjemné pocity: Jedině tak totiž můžeme naplnit jejich potenciál. (K zamyšlení dodám, že bytí samo o sobě nejspíš negativních emocí vyvolává požehnaně, díky čemuž mimo jiné nepovažuji za nutné či žádnoucí jich v lidech vyvolávat uměle ještě více.) Aby každý mohl objevit, co mu dělá radost, je třeba poskytnout mu dostatečně podnětné prostředí a dostatek svobody pro vyhledání těchto podnětů. Po silné osobní zkušenosti s nudou, stresem a strachem ve školách jsem naopak dospěl k závěru, že ministerstvo školství o štěstí dětí ani náhodou nepečuje.
Přečtení: 18868

Reagujete na tento komentář:
Když už jsme u těch urážek, tak si říkám, že zajímavou urážkou může být Norberta prostě ignorovat.
Jestli teda vaše pravidelné spory nejsou k oboustrané radosti z dobře probíhající pravidelné hádky. A možná, když započítám, kolik let tu už diskutuje, tak chybí jen dva roky diskuzí, a Norbert se stane díky zdejším potlachům poučený zapřísáhlý libertarián a šiřitel ankapu na Slovansku. Zatím ale mám ten dojem, že až na čestné vyjímky píše své komentáře tak moc často mimo mísu, že si nejsem jistý, jestli je to geniální trol, užívající přehlížení tématu a pointy textu jako úhybného manévru k tomu, aby mohl skákat od tématu k tématu a vždy za každou cenu něco odpovědět, nebo jestli je prostě jen takový jaký je.. Nebo jestli má v sobě něco z obojího.
Web: neuveden Mail: schován
Obecně lze samozřejmě souhlasit a směr je to správný. Na druhé straně si dovedu velmi lehce představit, že u některých fracků byste si s vyvoláváním pouze pozitivních pocitů skutečně nevystačil...
Web: neuveden Mail: schován
Ale jako "frackové" se nenarodí, většinou fracky tvoří právě ten systém který máme.
Web: neuveden Mail: schován
Fracka stihnou vyrobit rodiče ještě před tím, než se dostane někam do školy. Představa, že s hodných dětí dělají fracky pouze školy, by vedla k tomu, že pak bychom zde měli jen samé fracky. A nepodceňujete dědičnost. To je velmi silný vliv.
Web: neuveden Mail: schován
Souhlasím, ovšem stejný frackové často nejsou na volných školách.
Web: neuveden Mail: schován
Tomu nějak nerozumím. Jako že do soukromé = volné školy se frackové nedostanou?
Web: neuveden Mail: schován
Nene, ale většinou z volnějších vždělávacích systémů jako je třeba Sudbury nebo Montessori vychází "menší" frackové, ani se tam třeba často nevyskytuje šikana (až na vzácné případy).
Web: neuveden Mail: schován
Tak tohle já samozřejmě nezpochybňuji, že škola (taková, nebo maková) může mít dobrý vliv na chování dětí. To je hodně o talentu a metodách učitele. Jen tvrdím, že ne s každým dítětem to vždy půjde onou sluníčkovou metodou, jaká je zmíněna v článku, tedy výhradně navozováním příjemných pocitů. :-)
Web: neuveden Mail: schován
Samosebou, jen to procento těch nezvladatelných dětí by v jiných systémech mohlo být menší. Samozřejmě volný vzdělávací model nebude vyhovovat všem.
Web: neuveden Mail: schován
Ano v tom nejsme v rozporu. Některé systému budou lepší. Jiné (tedy automaticky) horší. :-)
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Je to o systému, který v Summerhillu a Sudbury škole vede k přítomnosti kvalitních učitelů, protože ti tam jsou oceněni a nekvalitní odejiti.
Na rozdíl od státních škol, kde ředitel nemá moc možností, protože musí plnit tabulky...
Už jste si o tom něco zjistil? Je to pár let, co jsem vás na to odkazoval...
Web: neuveden Mail: schován
Jinými slovy je to o tom, že nejkvalitnější výuka by byla jen v těch nejdražších zařízeních. No s tím lze rámcově souhlasit, nicméně absolutní platnost tomuto principu určitě přiznat nejde. :-)
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Opět omyl, ocenění není jen o penězích...
Ocenění je subjektivní, kvalita je subjektivní, ale na to jste za ty roky diskusí nepřistoupil...
Autor: hefo Čas: 2021-09-02 10:46:17 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ono by som povedal, že pravda bude niekde uprostred, ak nie úplne mimo vodorovnej osi.

Máme tri dcéry (9, 6, 4 r.), vychovávame ich úplne rovnako a napriek tomu tá 6-ročná je len ťažko zvládateľná. Stačí trochu pochybenia či ignorácie na strane rodičov, a "fracek" je na svete.
Web: neuveden Mail: schován
Souhlas.
Autor: Paradajka (neregistrovaný) Čas: 2021-09-02 16:49:51 [↑]
Mumínci jsou hezký vzor pozitivní a láskyplné rodiny. Doporučuji se podívat.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky