Rozšiř a buduj – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-08-31 00:00:02

Rozšiř a buduj

Teorie broaden-and-build říká, že čím více pozitivních emocí prožíváme, tím kreativnější je naše myšlení a tím otevřenější jsme novým zkušenostem. Jsme v jejich důsledku navíc resilientnější vůči negativním emocím a zároveň se vylepšuje naše zdraví. Existuje pro ni řada důkazů. Přijmeme-li její závěry, neobstojí tvrzení, že člověka lépe připravíme na život, pokud v něm budeme v průběhu edukace cíleně vyvolávat nepříjemné pocity: Tím ho spíše duševně zmrzačíme. I proto jsem zastáncem toho, aby se vzdělávací instituce v lidech snažily už od raného dětství vyvolávat zejména příjemné pocity: Jedině tak totiž můžeme naplnit jejich potenciál. (K zamyšlení dodám, že bytí samo o sobě nejspíš negativních emocí vyvolává požehnaně, díky čemuž mimo jiné nepovažuji za nutné či žádnoucí jich v lidech vyvolávat uměle ještě více.) Aby každý mohl objevit, co mu dělá radost, je třeba poskytnout mu dostatečně podnětné prostředí a dostatek svobody pro vyhledání těchto podnětů. Po silné osobní zkušenosti s nudou, stresem a strachem ve školách jsem naopak dospěl k závěru, že ministerstvo školství o štěstí dětí ani náhodou nepečuje.
Přečtení: 16295

Web: neuveden Mail: schován
Obecně lze samozřejmě souhlasit a směr je to správný. Na druhé straně si dovedu velmi lehce představit, že u některých fracků byste si s vyvoláváním pouze pozitivních pocitů skutečně nevystačil...
Web: neuveden Mail: schován
Ale jako "frackové" se nenarodí, většinou fracky tvoří právě ten systém který máme.
Web: neuveden Mail: schován
Fracka stihnou vyrobit rodiče ještě před tím, než se dostane někam do školy. Představa, že s hodných dětí dělají fracky pouze školy, by vedla k tomu, že pak bychom zde měli jen samé fracky. A nepodceňujete dědičnost. To je velmi silný vliv.
Web: neuveden Mail: schován
Souhlasím, ovšem stejný frackové často nejsou na volných školách.
Web: neuveden Mail: schován
Tomu nějak nerozumím. Jako že do soukromé = volné školy se frackové nedostanou?
Web: neuveden Mail: schován
Nene, ale většinou z volnějších vždělávacích systémů jako je třeba Sudbury nebo Montessori vychází "menší" frackové, ani se tam třeba často nevyskytuje šikana (až na vzácné případy).
Web: neuveden Mail: schován
Tak tohle já samozřejmě nezpochybňuji, že škola (taková, nebo maková) může mít dobrý vliv na chování dětí. To je hodně o talentu a metodách učitele. Jen tvrdím, že ne s každým dítětem to vždy půjde onou sluníčkovou metodou, jaká je zmíněna v článku, tedy výhradně navozováním příjemných pocitů. :-)
Web: neuveden Mail: schován
Samosebou, jen to procento těch nezvladatelných dětí by v jiných systémech mohlo být menší. Samozřejmě volný vzdělávací model nebude vyhovovat všem.
Web: neuveden Mail: schován
Ano v tom nejsme v rozporu. Některé systému budou lepší. Jiné (tedy automaticky) horší. :-)
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Je to o systému, který v Summerhillu a Sudbury škole vede k přítomnosti kvalitních učitelů, protože ti tam jsou oceněni a nekvalitní odejiti.
Na rozdíl od státních škol, kde ředitel nemá moc možností, protože musí plnit tabulky...
Už jste si o tom něco zjistil? Je to pár let, co jsem vás na to odkazoval...
Web: neuveden Mail: schován
Jinými slovy je to o tom, že nejkvalitnější výuka by byla jen v těch nejdražších zařízeních. No s tím lze rámcově souhlasit, nicméně absolutní platnost tomuto principu určitě přiznat nejde. :-)
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Opět omyl, ocenění není jen o penězích...
Ocenění je subjektivní, kvalita je subjektivní, ale na to jste za ty roky diskusí nepřistoupil...
Autor: hefo Čas: 2021-09-02 10:46:17 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ono by som povedal, že pravda bude niekde uprostred, ak nie úplne mimo vodorovnej osi.

Máme tri dcéry (9, 6, 4 r.), vychovávame ich úplne rovnako a napriek tomu tá 6-ročná je len ťažko zvládateľná. Stačí trochu pochybenia či ignorácie na strane rodičov, a "fracek" je na svete.
Web: neuveden Mail: schován
Souhlas.
Autor: Paradajka (neregistrovaný) Čas: 2021-09-02 16:49:51 [↑]
Mumínci jsou hezký vzor pozitivní a láskyplné rodiny. Doporučuji se podívat.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky