„Se“ a jeho moc – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: PetrKL
Čas: 2024-08-07 00:00:02

„Se“ a jeho moc

To se nesmí. Daně se musejí platit. To by se mělo opravit. Slovo „se“, zejména v kombinaci s modálními slovesy „mít“ a „muset“ v trpném rodě, má zvláštní moc. Člověk tím vyjadřuje své potřeby tak, že vlastně vyzní jako obecně platné pravdy. Například místo: „Mám strach z chudoby a chci, aby mě před ní stát ochránil,“ stačí říct: „Chudým by se mělo pomáhat.“ Takové „se“ je adresováno jakési neurčité třetí straně, která jakoby nad námi neustále étericky bděla a pečlivě si znamenala námi vyřčené tužby. A možná právě takto vzniká poptávka po státu. Sejde-li se dost lidí, kteří potřebují někam delegovat svá kolektivní trpná „se“, vytvoří stát, kterému za jejich plnění faustovsky odevzdají kus své svobody. Za každým takovým trpným „se“ však stojí především zbavení se zodpovědnosti a představa, že naši potřebu zajistí někdo jiný. Buďme tedy opět pány svých životů. Neříkejme: „To by se mělo vyřešit.“ Říkejme: „Vyřešme to.“ Omezme svá „se“. Přijměme za své životy a potřeby zpět odpovědnost, a tím získáme zpět i svobodu a omezíme stát, neboť každým „se“ sami sebe programujeme k opaku.
Přečtení: 3161

Autor: Hrosik1 Čas: 2024-08-07 13:26:32
Web: neuveden Mail: schován
"se" bývá používáno pro podporu kategorického imperativu. "já si myslím že se musí" bývá nahrazováno za "musí se". je to v podstatě argumentační faul, ale společnost je na to tak zvyklá, že se proti němu často nevymezuje. díky za článěk, také jsme na to myslel a chystal se sepsat. je to důležité!

jediný řešením je, ptejme se, kdo je ten "se" a sami ho zkusme nepoužívat, alespoň ne bez vysvětlení.
Web: neuveden Mail: schován
Jiste. Spolecnost si zvykla na : Dane se musi platit, jinak te zavreme do klece. :-D
Web: neuveden Mail: schován
tady to se pouzivate v trochu jinek vyznamu a je v poradku. "melo by se zaridi, aby se stat rozpadl", by bylo spatně a nemělo by SE to takhle rikat :D
Web: neuveden Mail: schován
:-D
Web: neuveden Mail: neuveden
"modálními slovesy „mít“ a „muset“ v trpném rodě". Bylo by dobré si zopakovat základy českého jazyka zejména slovesné rody - činný a trpný. Slovesa "mít" a "muset" nemají reálně používaný tvar příčestí trpného být "musen" resp. být "měn". S použitím zvratného "se" vzniká zvratné pasivum, které má ale sloveso v činném rodu. Uvozená věta je tudíž nesmyslná.
Web: neuveden Mail: schován
naštěstí všichni význam pochopili i bez bohemistické korektnosti ;)
Web: neuveden Mail: schován
Děkuji za upřesnění. Pár let už ze školy jsem :)
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky