Skepticismus a anarchokapitalismus – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2020-09-29 00:00:02

Skepticismus a anarchokapitalismus

Na začátku mnohých zajímavých myšlenek stojí zpochybnění statu quo. Toto zpochybnění často vychází ze skeptického základu - totiž právě lidé, kteří jsou otevření možnosti, že nic, co znají, nemusí být pravda, jsou ti první, kdo se vůči danému paradigmatu vymezí, pokud narazí na nějaké jeho chyby. Myslím, že právě na důsledné skepsi vůči tomu, jakým způsobem stát nakládá s našimi penězi a na základě čeho rozhoduje o našich (ne)svobodách, se zrodil anarchokapitalismus.

Přijde mi, že bohužel i mnoho lidí, kteří si zakládají na odstupu a kritické práci s informacemi, porovnává dvojím metrem to, co činí stát a co činí trh. Je totiž skutečně náročné být skeptický vůči něčemu, nač jsme celí život zvyklí. Lidé přirozeně skeptičtí nejsou - podléhají konfirmačnímu zkreslení, které je vede k tomu hledat pouze informace jsoucí v souladu s jejich osobním přesvědčením. Musí si tedy tento jev uvědomovat a cíleně vystupovat ze své komfortní zóny, aby mu alespoň částečně předešli. Domnívám se, že výpočet lidem většinou z tohoto důvodu vyjde pozitivně pro stát, i když lze všude vidět mraky příkladů, v nichž méně regulací a více konkurence pozitivně ovlivnily kvalitu a efektivitu služeb. Anarchokapitalisté v tomhle ohledu tvoří jednu z mála výjimek - asi i proto mi přijde, že hodně lidí mezi nimi je skutečnými skeptiky. Samozřejmě vůči libertariánskému hnutí nechci být servilní - i zde je skupina dogmatiků nepřístupných odlišným pohledům na svět, a to není dobře. Jeho roli v otevírání diskuze o nutnosti různých státních zásahů však vnímám jako důležitou.
Přečtení: 19699

Reagujete na tento komentář:
Autor: norbertsnv Čas: 2020-10-01 13:42:21 Titulek: Re:
Ani sa nedivím že sme zacyklení, keď pojmu vlastníctvo dávame odlišné významy.
Autor: velkej Ká Čas: 2020-09-29 09:14:52 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tohle mi od Vás zní jako jalový výkřik do tmy, a dost možná budu následující výzvy litovat, ale budiž: Mohl byste to prosím rozvést?
Autor: Hellenka (neregistrovaný) Čas: 2020-09-29 09:45:01 Titulek: Re: [↑]
1/mají nedůvěřivý postoj nebo smýšlení o všech nebo specifikovaných věcech,/
2/tvrdí, že pravdivé poznání je nemožné,
3/všechno soustavně kriticky posuzují. alespon dle wiki to je skepticismus

někdy mám pocit,že ankapisté trochu ankap ze skepticismu vyjímají....
hlavně bod 2...
Autor: velkej Ká Čas: 2020-09-29 10:23:24 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To bych prosil rozvést na konkrétním příkladu. Kde/jak anarchokapitalisté popírají, že pravdivé poznání je nemožné?
Autor: Hellenka (neregistrovaný) Čas: 2020-09-29 11:19:16 Titulek: Re: [↑]
Přijde mi,že ankapisté argumentují z pozice "mám pravdu" ohledně státu, volného trhu... a tam vidím rozpor s nemožností poznat pravdu...bavím se čistě v intencích "skepticismus vede k ankapu"...zatím jsem neviděl "kritiku" či skeptický pohled na ankap od ankapáka...ale to může být, že jen jsem důsledně nehledal...
Autor: norbertsnv Čas: 2020-09-29 10:31:53 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Veď je to úplne očividné, keď štát na svojom území koná tak ako by mohol konať ankapistický vlastník na svojom pozemku tak štátu to právo upierate a ankapistovi nie.
Autor: Sgiath Čas: 2020-09-29 10:41:20 Titulek: Re: [↑]
Web: https://sgiath.dev Mail: FilipVavera v doméně sgiath.dev
Problem je v "štát na svojom území" - toto neni jeho uzemi stejnym zpusobem, jako "ankapistický vlastník na svojom pozemku". Stat si silou, nasilim a proti vuli puvodnich vlastniku prohlasil, ze toto je "jeho uzemi".
Autor: norbertsnv Čas: 2020-09-29 12:23:03 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Legitímnym vlastníkom v zmysle definície Lockeho homesteadingu nie je nikto, keďže v časoch keď vlastníctvo pozemkov vznikalo nikto ani netušil že sa raz nejaký Locke narodí. A navyše tvrdenie že štát všetky svoje pozemky získal násilím ani nemáte ako dokázať.
Autor: marcusant (neregistrovaný) Čas: 2020-09-29 13:33:53 Titulek: Re: [↑]
Tak nějak z logiky věci plyne, že útočník musí prokazovat legitimitu útoku, ne obránce jeho nelegitimitu. Stát je vůči občanovi vždy v roli útočníka. Toto dokonce stát reflektuje v základech legislativy, konkrétně v pravidle, že státu resp. jeho výkonným složkám je zakázáno vše, co není výslovně povoleno, kdežto občanu je dovoleno vše, co není výslovně zakázáno.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-09-29 22:39:02 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tak nejak ak niekoho obviníte z krádeže tak by ste to mal mať nejako podložené, inak je to krivé obvinenie.
A to že štát má na svojich zamestnancov prísnejšie pravidlá než na ostatných obyvateľov je argument v prospech štátu, nie proti nemu.
Autor: Marťan Čas: 2020-09-29 23:10:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Veď je to úplne očividné, keď štát na svojom území koná tak ako by mohol konať ankapistický vlastník na svojom pozemku tak štátu to právo upierate a ankapistovi nie.

Máte také podobně stejný metr (stát OK a ankapista také OK, jak plyne z Vašeho příspěvku, předpokládám, že stát máte z hlediska spravování toho, co považuje za vlastnictví za OK), a vadil by vám podobně dvojí metr, v případě mafie, která území, na kterém má dominantní vliv, třeba proto, že si na něm zdecimovala konkurenci a hlídá si svoje teritorium, vyhlásí vlastnictví svoje a vybírá tam od podnikatelů výpalné?

Jestli ano, v pořádku, jste konzistentní. Jestli ne, tak proč u státu je pro Vás jeho kritika ve smyslu nelegitimního jednání dvojí metr a u mafie není?

I kdybychom si tuto věc nakonec vyřešili ke shodě, tak zbývá ještě další věc, kterou jste opomněl, a sice že stát mluví do veřejného vlastnictví, které považuje za svoje ale kromě toho mluví i do soukromého vlastnictví jiným, například co si kdo může postavit na svém pozemku, musí totiž o povolení žádat stát. To už ankapista nedělá, bude-li ctít majetek druhého. V tomto tedy dvojí metr není, protože se kritizuje chování státu, které se neobhajuje u nikoho.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-09-29 23:27:54 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Vaša analógia je smiešna, štát máme aj na to aby nás pred mafiami chránil.

Nie, štát nikomu nehovorí do toho čo sa deje mimo územia štátu. Štát reguluje to čo sa deje na jeho území. Zase ste zabudol že nie sme v ankape, tu má vlastníctvo pozemku trochu iný význam.
Autor: Honza Čas: 2020-09-29 23:43:09 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Nejsilnější mafie si chrání území před jinými mafiemi.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-09-30 00:23:34 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Každá mafia si chráni svoje územie, ale čo to má spoločné so štátom?
Autor: Marťan Čas: 2020-09-30 23:09:50 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Právě tu ochranu toho "svého" území. Brání si tím možnost vybírat daně nebo výpalné, ekonomicky je to totéž, zmocním se statku, který vytvořil někdo jiný, aniž by protistrana souhlasila.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-10-01 00:14:58 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Až na takú drobnosť, že štát vyberá dane na svojom území a mafia na území štátu, teda nie na svojom.
Autor: Honza Čas: 2020-10-01 09:46:46 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
A jsme zpátky zacyklení, jestli teda můj majetek a území je moje, nebo státní...
Autor: norbertsnv Čas: 2020-10-01 13:42:21 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ani sa nedivím že sme zacyklení, keď pojmu vlastníctvo dávame odlišné významy.
Web: neuveden Mail: neuveden
Proto je taky tak málo lidí úspěšných v investování. Nedokážou být skeptický vůči svému přesvědčení. (možná mezi Anarchokapitalisty bude více úspěšných než neúspěšných)
Autor: Marťan Čas: 2020-09-29 23:28:17 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Právě proto se mi trading a investování velice líbí, to je totiž nejlepší test kritického myšlení a skepticismu a s tou nejrychlejší zpětnou vazbou (v tom tradingu, investice mohou být jinak dlouhodobé, až některé celoživotní). A nelze se z toho vylhat, fakta jsou jasná a neúprosná a nevyvratitelná. Buď vyděláváte, tak máte správné predikční teorie nebo nevyděláváte, pak nemáte. A někde děláte v něčem něco špatně.
Autor: Marťan Čas: 2020-09-29 23:24:08 Titulek: skepticismus u skeptiků
Web: neuveden Mail: neuveden
Tohle potvrzuji. Je to jev, který existuje u přírodovědeckých (či vědeckých) skeptiků. Tito lidé například vidí důkazy a znají relevantní data o tom, že očkování působí proti nemocem, dále vidí, že existují lidé, kteří těmto důkazům nevěří nebo je neznají a sdružují se kolem antivax hnutí, potud OK. Ale těmhle lidem často nakonec vyjde, že řešením, kromě, nebo dokonce místo šíření vědeckých výsledků a osvěty k tomu, aby se lidi lépe rozhodovali sami za sebe, popřípadě za svoje děti, jako nejlepší řešení povinné očkování a jeho násilné vynucování. Vím to z vlastní zkušenosti a mnoha osobních debat s nimi (sám jsem skeptik). Je to nedostatek skepticismu právě mimo jejich obor, kdy z toho, co znají a v čem jsou odborníci, přecházejí do oblasti společenských věd (zejména ekonomie, kterou jako přírodovědci zpravidla neznají) a pak úplně mimo vědu do etiky, která se už neopírá o vědecké důkazy ale tu si v podstatě volíme. Neboli, oni znají důkazy o účinnosti a vedlejších účincích vakcín ale to už je neopravňuje v rámci skepticismu prohlásit očkování za "dobro" a prosazovat ho skrz stát. Právě tím, že něco vezmou za objektivní dobro, místo aby to nechali jako volbu každému jednotlivci, překračují rámec přírodovědeckého skepticismu. Jenomže v tomto jsou právě málo skeptičtí a já si často připadám jako skeptik mezi skeptiky.
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-10-01 15:28:43 Titulek: Re: skepticismus u skeptiků [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Zdravím, díky moc za skvělý postřeh a zajímavé doplnění.
logo Urza.cz
kapky