Slovo anarchokapitalismus – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2021-06-01 00:00:02

Slovo anarchokapitalismus

Cítím potřebu zareagovat na jednoho z našich autorů, který přišel s lepším jménem pro ankap. Spousta lidí mě už roky přesvědčuje, že bych měl anarchokapitalismu říkat nějak jinak. Asi polovině z nich připadá, že anarchismus je cool, leč kapitalismus lidi odrazuje; zato druhá polovina ta slova vnímá přesně opačně – záleží na sociální bublině. Faktem je, že alespoň jedno z těch slov bude proti srsti téměř každému. Navíc už existuje celkem používané a zároveň mírumilovné slovo, jímž lze anarchokapitalismus popsat – je to „voluntarismus“ (což je mnedle výstižnější než předřečníkem navrhovaná „multiarchie“). Proč tedy tento myšlenkový směr stále nazývám anarchokapitalismem?

Jednak proto, že je mi přirozené pojmenovávat věci co nejpřesnějšími jmény (nerad si na něco hraju, autenticita je mi hodně příjemná), navíc nechci ustupovat z nepopulárních pojmů (raději je očišťuji); ale především slovem „anarchokapitalismus“ se odliším a zaujmu posluchače (byť leckdy negativně). Bezpočetkrát jsem slyšel mluvit anarchokapitalisty o svobodě způsobem, že posluchači sice neměli nic moc proti, ale vůbec nepochopili, že mluvčí nehovoří o státu a „reformované“ demokracii s nějakými mírnými úpravami. Proti takovém přístupu nic nemám; naopak oceňuji, že se touto cestou někteří vydali – je dobré, když budeme oslovovat více cílovek současně. Mně by to však nesedělo; je mi přirozenější nazývat anarchokapitalismus anarchokapitalismem (což si posluchač beztak lépe zapamatuje) a následně hledat slova, kterými co nejlépe vysvětlím, oč se jedná.
Přečtení: 3956

Autor: bonbon Čas: 2021-06-01 14:06:19
Web: neuveden Mail: balaban.jakub v doméně gmail.com
Na argumenty, že je to označení pro tebe osobně příjemnější, nemám co říct a vlastně je i chápu. U voluntarismu je nevýhoda, že to slovo má i další významy (např. ve filosofii), ale pro propagaci mi to přijde obecně lepší než ankap.
Ale souhlasím, že je dobré oslovovat více cílovek zároveň. Já jsem se se „skrytými“ ankapáky ještě nesetkal (kromě tebe a Terezky jsem v mainstreamu zaznamenal jen Dana Steigerwalda), ale to bude asi tím, že zas tak dlouho ankapák nejsem.
Web: neuveden Mail: schován
Řekl bych, že třeba Roman Kříž a jeho http://www.libertarianskyinstitut.cz/ a http://www.libertarianskademokracie. může být příklad takového přístupu. Jen asi taky není tolik vidět.
Autor: Minarchista (neregistrovaný) Čas: 2021-06-01 18:15:08 Titulek: Minarchista [↑]
Kříž není ankap ale minarchista. Sám to několikrát uvedl.
Autor: Urza Čas: 2021-06-02 09:02:02 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Josef Šíma nebo Dominik Stroukal jsou anarchokapitalisté, kteří to nikde moc necpou, spíš o tom mluví tak, že to opisují.
Co se týče toho "lepší pro propagaci", tak to mnedle tak nejde říct; jedno je lepší pro zapamatování, druhé lepší pro nenaštvání.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky