Autor: Urza
Čas: 2017-05-02 00:00:02
Sobotka se dělí o lup
Ač jsou volby ještě celkem daleko, pomalu se blíží; a Sobotka potřebuje nakupovat hlasy, nicméně proč by tak činil ze svého, když má k dispozici uloupené peníze nás všech – chce tedy zvyšovat platy státních zaměstnanců. Není to nepodobné tomu, když kápo pirátů rozděluje to, co uloupili; ostatně přidáno mají dostat (krom hasičů) v první řadě policisté, celníci a bachaři, tedy výkonní násilníci, již tvoří první linii státního útlaku a získávání zdrojů loupením. Krom toho tento akt demonstruje další krok v postupu „smrtelného cyklu demokracie“, o němž jsem před časem přednášel v Polis: Politici slíbí lidem, že se o ně postarají (na cizí účet), což když splní, přibyde závislých na státu (a státních zaměstnanců); nárůst závislých na státu znamená více hlasů pro politiky, již slíbí lidem, že se o ně postarají (na cizí účet). Kruh se uzavírá: Demokracie zákonitě vede k socialismu.
Přečtení: 8292
Komentáře
Komentář 13691
Komentář 13693
Komentář 13694
Kruh se uzavírá: Demokracie zákonitě vede k socialismu.
........................................................
No jo, ale to jste popsal jen jeden kroužek,
ale ono to pokračuje dále,
von pak zas ten socialismus vede ke kapitalismu,
nebot socialismus tak zhuntuje ekonomiku, že už ho pak ani sami lidé nechtěj,
a takto pěkně se pak krouží ve spirále...
Komentář 13695
Komentář 13697
Ti šašci (všichni, nejen ti naši) svým počínáním jen způsobují zdokonalování internetových technologií směrem k totálnímu využití jejich možností nekontrolovatelných kooperací. Uber apod. je první vlaštovka a ukazuje se, že není před státem bezpečná. Žádný problém. E-gold se "nepovedl" podobně. Tak co. Vzniknul blockchain a kryptoměny. A to taky nemusí být definitivní konec vývoje. No a tak se postupně rodí místo "ubersystému" nový - Arkade City. Džin je už jednou provždy vypuštěn z láhve a zpátky ho nikdo nenacpe. "Hackerům" na celém světě, kteří na tom 24/365 pracují, nemohou státy s najatými IT přiblblíky konkurovat.
Osobně jsem si všimnul jednoho zajímavého jevu. Firmy s obrovskými obraty - tzn. chca nechca velkými zůstatky na účtech - přestávají mít zájem o fiat peníze a nejrůznějším způsobem je "nechtějí". Půjčky poskytuje kdokoli, kdo má moc peněz, akce kupte si zboží teď a zaplaťte ho bůhvíkdy později (třeba za tři měsíce) atd. Jednoduše se snaží peněz se "zbavovat" nebo jejich příjem oddalovat. Zatím sice opatrně, legálně a tím pádem v podstatě bez valného efektu, ale státní měny začínají být pro některé příjemce dost nevýhodné. A to díky tomu, že díky keynesiánskému počítákování současné paekonomiky se velké firmy dostávají do situace, kdy mají nulové (nebo dokonce někde už i záporné) úroky. Tahle situace se bude prohlubovat. Zřejmě se relativně brzo dočkáme situace, kdy majitelé a manažeři velkých firem (a postupně nejen velkých!) budou stát před dilematem: 1) firmu si legálně zruinovat používáním státoměn, 2) zabalit to, 3) risknout to a začít používat nestátní platidla. Čekám dost fičák.
Komentář 13698
Komentář 13699
Já vím. Ostatní jsou moje spekulace. Ale řekněmež tržní signály pro toho, kdo alespoň trochu chápe makro, jsou dost jednoznačné. V těch velkých nenáviděných korporátech já přeci jen vidím jistou naději. Ti budou nebo už jsou první "postižení". Budou první, kteří se budou vzpírat. Už teď pomalu začínají přemýšlet, jak na to a zkoušejí různá řešení. Položí např. bavorská vláda pomocí své "zlaté akcie" monetárně rebelující VW? Zařízne česká vláda rebelující ČEZ? Položí britská vláda podobně Tesco? Vlády odsoudí a zavřou statisíce majitelů firem a stamiliony lidí používajících nějaká alternativní hodnotná platidla? Kam? Je jasné, že na to ti "klausové" nebudou koukat s rukama složenýma v klíně. Jen s neskrývaným zájmem čekám na to, jak státní finanční žoldáci vyplácení v papírcích budou bojovat proti soupeři, který bude mít "bony". No zřejmě asi obdobně, jako VB proti vekslákům. :-))) Jak si na tenhle souboj bude stát opatřovat např. ropu/PHM na trhu, kde těžaři/rafinéři nebudou chtít svůj vzácný statek směnit za obrázky s xichty nebo architekturou neboť v takovém případě by zbankrotovali? Znárodněním? To není řešením podstaty, jen si tím sami dobrovolně vezmou vládcové do ruky Černého Petra. I tak však neznárodní všechny a všude. Dopadne to v takovém případě nějak obdobně, jak to popisoval Urza na přednášce o drogách v Par-Pol v případě toho US cajta, který tak krásně "rozvrátil" drogový trh. Na dvě hodiny... Jak neúspěšná může tím pádem být v dlouhodobějším horizontu obrana firem a lidí s "bonama" proti státní zvůli s papírovýma obrázkama? Já se docela těším na ty krkolomné kotrmelce, které budou vlády předvádět, aby se k těm bonům dostaly, což se jim do určité (spíš mrňavé) míry bude i dařit. A jak je dostat pod svou kontrolu, což se jim nepodaří. Protože kdyby se jim to i náhodou nějak začalo dařit (nevím jak, ale vyloučit to neumím), no tak se prostě na např. BTC/LTC všichni vykašlou stejně jako na e-gold a dneska postupně na různé "ubery", které se ukázaly být nedokonalé a za které téměř okamžitě vznikla/vzniká dokonalejší náhrada.
Např. Čína (ale i Rusko) má obrovské zásoby dolarů a různých dolarových "slibů". V podstatě už dnes bezcenných. Proč zrovna celkem tuhá centralistická čínská (ale i ruská) věrchuška toleruje BTC? Že by jí ta světová rezervní US měna tak ležela v žaludku, že BTC nechává celkem na pokoji, protože ten může s dolarem a světovou měnovou hegemonií USA zamávat? Právě proto, že do celé problematiky je "zamotaná" ještě navíc tahle politicko-ekonomická bramboračka, může dojít ještě k velmi zajímavým zajímavostem.