Autor: Ondrášeček
Čas: 2022-11-14 00:00:02
Společnost se rozděluje sama
Kdeco dneska rozděluje společnost: tak třeba prezident, sociální sítě, covid, národnost nebo politická příslušnost. Domnívám se však, že tato témata jsou pouze manifestací něčeho, co existuje samo o sobě: interpersonálních rozdílů. Tyto rozdíly zde ovšem vždy byly, jen v různých dobách vyplouvají různé z nich na povrch. Protože věřím, že odlišnosti jsou důležité pro fungování lidstva a že na nich není nic zavrženíhodného, vysvětluji si mnohé z klasických konfliktů následujícím způsobem: Společnost se rozděluje sama od sebe do skupin, které vůči sobě mohou být za určitých okolností agresivní; tento sklon je nám do jisté míry daný evolučně a velmi ho v sobě rozvíjejí lidé, kteří nejsou dostatečně pokorní a milující. Právě láska nám umožní ocenit druhé lidi a vnímat je jako sobě rovné. Díky pokoře zpochybňujeme jistotu našeho porozumění světu, a nemáme proto potřebu ho tlačit ostatním. Můžeme díky ní milovat a respektovat ostatní, protože bez ní bychom sobě nepodobné apriorně považovali je za méněcenné. Věřím, že prosperita a poznání nám umožňují v sobě tyto ctnosti více a více pěstovat a že nám zásadně pomůžou překonat nepřátelskou mentalitu „my versus oni“.
Přečtení: 2817
Komentáře
Komentář 85886
1. Společnost se rozděluje do skupin, které vůči sobě mohou být za určitých okolností agresivní. Je to logické, protože agresivita je nám dána evolučně. Agresivitou totiž disponují všichni lidé od narození. Liší se jen v míře a ve způsobu realizace. Souvisí to s lidskou přirozeností, tedy, že lidé přirozeně hájí své zájmy. Není to ani tak o tom, zda druhé člověk chápe za "rovné" (měli bychom spíš mluvit o tom, že všichni lidé jsou plnohodnotné lidské bytosti, kteří si jsou rovni v lidské důstojnosti, ale měli bychom si být vědomi rozmanitosti, pestrosti a rozdílů - v tom je pravá krása a zřejmě i smysl naší existence). Agresivita se často spouští v případě, že člověk chce svoji vůli prosadit – anebo se naopak cítí být druhými z nějakého důvodu ohrožen.
2. K určitým lidem máme blíž - a cítíme k nim přirozené sympatie. K jiným lidem sympatie necítíme. Klíčové je učit se empatii, která nám může pomoci k lepšímu porozumění druhým. V případě, že jiným ublížíme, tak prožíváme pocity viny a studu, což nám pomáhá k porozumění druhým i sobě samým. Pokud má dotyčný jiné zájmy, tak se učíme toleranci. Pokoru cítíme většinou ve vztahu k nějaké duchovní autoritě nebo k přírodě jako takové..., ale velmi těžko ji můžeme cítit k někomu, kdo nám není sympatický. Milovat a respektovat ostatní je krásný a ušlechtilý cíl! Myslím si, že bychom se na lidi měli učit vždy nahlížet bez předsudků – jako na lidské bytosti = tedy s láskou a pochopením. Pokud nám něco vadí, tak bychom měli spíš komunikovat v tomto duchu: "Mám tě rád jako člověka, ale to a to se mi nelíbí... Pojďme to racionálně řešit, abychom předešli střetu...".
3. Věřím, že prosperita je příjemná věc věc, po které přirozeně toužíme, ale podstatu tohoto problému příliš řešit nemůže. Poznání je klíčové a dále také správný úmysl a duchovní cíl. Je to práce na celý život. Budhisté uznávají například ušlechtilou osmidílnou stezku, kterou dělí do tří aspektů: moudrost, mravnost a soustředění... to mi přijde hezké.
https://cs.wikipedia.org/wiki/U%C5%A1lechtil%C3%A1_osmid%C3%ADln%C3%A1_stezka
Komentář 85887
Komentář 85889
Nastavení zobrazení uživateli nechtěných a neschválených komentářů
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.