Stádní efekt – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: marek28
Čas: 2017-09-21 00:00:02

Stádní efekt

Většinu lidí opakovaně šokují zprávy toho typu, že babičku zhroucenou na ulici lidé jen překračovali místo toho, aby jí pomohli, nebo ignorovali násilníka, který někoho bil uprostřed nákupního centra plného lidí. Každý si v tu chvíli říká, že on by přece pomohl. Jenže bylo opakovaně prokázáno, že v davu se uvažování člověka razantně mění. Máme ve zvyku přehazovat odpovědnost na ostatní – na ulici je kromě mě spousta lidí, tak proč bych té babce měl pomáhat zrovna já? Lidé se také lehce vzdají svých morálních pravidel, pokud vidí, že je porušuje někdo jiný – polovina lidí klidně vyhodí odpadky do přírody, pokud jich už tam několik odhodil někdo jiný. Dav má zkrátka na lidskou psychiku extrémně manipulativní účinky.

To jsou takové obecně známé věci, o kterých se hodně píše a většina lidí o nich ví. A docela z toho mrazí. Bereme to jako něco negativního. Něco, na co je třeba dávat pozor a znamení toho, že se musíme pořádně hlídat, abychom nezradili své vlastní svědomí. Potud dobré, jenže existuje i výjimka. Tou je pochopitelně dav nazývaný stát. Zeptejte se libovolného etatisty, jestli by byl ochotný s pistolí obejít své sousedy a vyhrožováním je přinutit, aby mu přispěli třeba na stavbu nového dětského hřiště. Drtivá většina z nich samozřejmě odpoví, že ne, vždyť přece nejsou žádní násilníci a co si to jako vůbec o nich sakra myslíte?! Dejte je ale do davu ostatních etatistů a místo pistole jim alibisticky dejte volby – a voila! Z něčeho, co před chvílí tvrdě odsuzovali, je najednou něco úplně normálního, ba dokonce civilizovaného a potřebného. Jednotlivec krádež odsoudí, ale když krade dostatečně velký počet lidí, pohled na krádež se otočí o sto osmdesát stupňů. Ano, až takovou sílu má dav.
Přečtení: 12573

Autor: jstr (neregistrovaný) Čas: 2017-09-20 23:25:04
ted uz zbyva jen vysvetlit, proc v zemich, kde to vicemene funguje, lide voli, dane se vybiraji atd. se dobre zije a v zemich, kde nechodi vlada pro dane, ale lide je vybiraji s tou zbrani, to tak moc dobre nevypada a ti se zbytkem rozumu prchaji do tech "strasne ukrutnych zemi, plnych etatistu", kde z jejich dani postavi hriste pro deti.....

Uz jsme to zminoval nekolikrat, nez tyhle plky psat, radeji si prectete Why Nations fail
Autor: marek28 Čas: 2017-09-20 23:34:34 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
"strasne ukrutnych zemi, plnych etatistu" - A to jsem prosím tvrdil kde? Nebo kdo to tvrdil? Já jen že uvozovky se obvykle používají k citacím.
Autor: jstr (neregistrovaný) Čas: 2017-09-21 17:14:08 Titulek: Re: [↑]
Nebyla to citace, jen neco, co plyne z textu, zejmena z "Dejte je ale do davu ostatních etatistů"
Autor: marek28 Čas: 2017-09-21 18:53:51 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak to pak ale máte problém s chápáním textu. Já nemám problém říct, že průměrná evropská demokracie je mnohem lepší než třeba severokorejská diktatura.
Autor: marek28 Čas: 2017-09-20 23:39:22 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jinak opět klasicky - já opravdu nehodlám uctívat a milovat jednoho zločince jen proto, že někde na světě existuje ještě někdo mnohem horší. Jasně, vybírat daně a stavět za ně koncentráky pro politické odpůrce je mnohem horší, než za ně stavět dět. hřiště, ale obojí je krádež.
Autor: jstr (neregistrovaný) Čas: 2017-09-21 17:21:54 Titulek: Re: [↑]
Tak si to zjednoduste tak, ze zijete na uzemi ovladane korporaci (=statem) a ta po vas chce poplatek - to bude take kradez?
Autor: marek28 Čas: 2017-09-21 18:56:03 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jenže tak to není. Kdybych si od nějaké společnosti pronajal pozemek a jednou z podmínek by bylo placení daní, pak by to pochopitelně bylo v pořádku, protože to není násilí.
Autor: velkej Ká Čas: 2017-09-21 07:19:36 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Co je na tom k vysvětlování? Banda zločinců vybírá daně. Buď jsou oběti už tak rezignované, že zbraně nejsou tolik potřeba a oběti platí méně, tak je při tom logicky méně násilností, a ze zvyku i pocit lepšího života, nebo tak zblblí nejsou, brání se, a je tam regulérní válka s těmi zločinci. Ani jedno není OK.
Autor: velkej Ká Čas: 2017-09-21 07:20:03 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
*platí méně neochotně.
Autor: jstr (neregistrovaný) Čas: 2017-09-21 17:17:59 Titulek: Re: [↑]
banda zlocincu...zatim je to to nejlepsi, k cemu jsme se dopracovali. S vasim postojem se asi dal nepohnete.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2017-09-21 14:03:02 Titulek: Re: [↑]
Protoze nevedi(neveri-zblbli propagandou) , ze by se mohli mit jeste mnohokrat lepe.
Autor: jstr (neregistrovaný) Čas: 2017-09-21 17:20:13 Titulek: Re: [↑]
a kde by se mohli mit lepe? Jesli myslite ankap, tak se obavam, ze to ani jeho propagatori primarne netvrdi, ti to jen oznacuji jako spravedlivejsi system, ne nutne musi vest k lepsim vysledkum co se tyce kvality zivota.
Autor: Lojza Čas: 2017-09-21 18:43:34 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jsou lide, kteri povazuji "spravedlnost" a "spravne chovani" za neco tak duleziteho (osobne napriklad v podstate za to nejdulezitejsi), ze i kdyby se meli 10x hure "materialne", budou ten stav povazovat za "mam se lepe".
Ale chapu, ze vetsine lidi je to, jestli se clovek chova dobre ci ne, jestli se chova dobre moralne, jestli nepouziva nasili a podobne, naprosto ukradene, hlavne, kdyz se maji materialne lepe.
Proto to tu na tom svete tak vypada.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2017-09-22 06:43:40 Titulek: Re: [↑]
mit se lip kdekoliv(je jedno jak se to nazve), kde neexistuje moc, ktera nema zadnou odpovednost.
Nejen moralne lip(jak pise Lojza), ale i materialne.Tzn. napr.: pokud nemusi spolecnost zivit more zbytecnych uredniku, pokud firmy nemaji zadnou moznost jak se ochranit pred konkurenci(uplacenim politiku), pokud neexistuji statni masinerie, ktere zbrojarum pomahaji (za penize pesaku) rozestvavat valky, pokud nevznikne mocna skupina, ktera musi lezt do zadku vyzirkam a nefachcenkum(tech je vic), ....tak se lide, kteri tvori potrebne veci, maji lip.
Nemusite se tomu vysmivat "ankap"-staci v "normalni, prirozene spolecnosti". Ne v umele, rovnostarske Utopii.
Autor: LWG (neregistrovaný) Čas: 2017-09-21 09:55:10
Věc má hlubší základ v lidském hardware/firmware, ono totiž z mnoha ohledů je minimáně krátkodobě výhodné přijmout názor okolí. Už proto, že pokud nepřežijte krátkou dobu po jeho nepřijetí, není vůbec třeba dlouhodobé dopady řešit.

Na toto téma byly prováděné výzkumy, včetně toho, že jsou známa minimálně některá mozková centra, která jsou do procesu "parta má pravdu" zapojena.
Autor: Lojza Čas: 2017-09-21 10:55:21 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tjn, a ono to tak bohuzel funguje skoro porad...
Viz vojna - na zacatku tak 50% novacku prisahalo, ze nikdy se nestanou mazaky a nebudou nikoho sikanovat.
Pri samotnem obradu pasovani na mazaky jsme zustali 3 lidi z nekolika tisic, kdo se skutecne pasovat nenechal a mimo jine to melo za nasledek to, ze sami moji "vrstevnici", tedy lide, se kteryma jsem nastupoval a kteri prisahali, ze nikoho nebudou sikanovat, se snazili pak nejvice sikanovat me.
(cele jsem si to mohl dovolit proto, ze mi jednak skoro vsechno bylo jedno a jednak mam 190cm a mel jsem tak 110kg, takze si par lidi zkusilo na me sahnout, nedopadlo to dobre a pak uz byl klid a sikanovali pouze skrze spratelene gumy a tak, a to mi bylo jedno. Ale ono "nepreziti" je dosti realna vec a clovek musi mit na to nature, aby si rekl, ze at si vsichni trebas trhnou nohou a prinejhorsim jich klidne par prizabije, kdyz to bude nutny...
Autor: Pitruv (neregistrovaný) Čas: 2017-09-21 23:23:22 Titulek: novy pojem
tentokrat se tomu neříká obejít s pistolí, ale Kleknout !
Nové babišovo moto: Zajistíme vaše rodinné úspory
logo Urza.cz
kapky