Stát proti chudým I: Diskriminace spotřebitele – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2018-04-05 00:00:02

Stát proti chudým I: Diskriminace spotřebitele

Dnešní příspěvek bude vycházet ze zákona č. 634/1992 Sb. § 6: „Prodávající nesmí při prodeji výrobků nebo poskytování služeb spotřebitele diskriminovat.“

Tento zákon na první pohled vypadá velmi ctnostně. Opak je ale pravdou. Vylučuje totiž i pozitivní diskriminaci, která zrovna v retailu může dost výrazně pomoci chudým lidem – samozřejmě pokud je v režii volného trhu. Představte si, že si jdete koupit třeba sekačku. Nikde není žádná cenovka, vám se sekačka líbí, tak se dáte do řeči s obchodníkem, ten mezi řečí zjistí, že děláte za kasou v Kauflandu, tak vám podle toho řekne třeba o polovinu menší cenu, než kdybyste byl manažer. Je to celkem logické, protože chce prodat alespoň s nějakým ziskem, než neprodat vůbec. Ve výsledku tedy takový zákon proti diskriminaci vyloženě poškodí chudého člověka.

Kdo by snad chtěl namítnout, že taková situace je naprosto vykonstruovaný příklad, který by se v praxi nestával, tak se stačí podívat na B2B – tedy na obchod mezi podnikateli, ti totiž nejsou považování za spotřebitele a tudíž se na ně nevztahuje klasická spotřebitelská ochrana, konkrétně můžou se mezi sebou cenově diskriminovat a to se také přesně děje. Proto málokdy v B2B jsou veřejné ceníky, protože cena se dává individuální a zpravidla taková, aby na ní protistrana kývla a současně podnikatel co nejvíce vydělal. Výsledek je „spravedlivější“ směna v rámci celého sektoru a výhodnější tok zdrojů.
Přečtení: 13110

Web: neuveden Mail: neuveden
K tomu mám jednu připomínku - nesnáším, když někdo neuvede cenu. Představte si, že něco sháním a hledám, za kolik mi to kdo dodá. (Není to něco unikátního, ale něco, co se prostě nabízí hotové.) Projedu internet, najdu X nabídek firem s X cenami a Y dalších firem bez ceníků. Budu se vyptávat těch Y firem na cenu? Ne, nasrat, nebudu odesílat Y mailů a třídit Y odpovědí a případně doptávat/dodávat Y detailů. Prostě nezájem, nemám na to náladu. Pokud se mnou chcete dělat byznys, uveďte cenu. Ale samozřejmě, Vaše rozhodnutí, že se mnou nechcete dělat byznys, plně respektuju a stejně tak chápu, že někomu ten systém vyhovuje.

Mimochodem, podobný problém je i na druhé straně. Když něco poptávám, mám obvykle nějakou představu o ceně. Ale pokud se podíváte na pracovní inzeráty (což jsou vlastně poptávky služeb lidí), tak jen velmi malé množství uvádí aspoň nějaké rozpětí mzdy, kterou nabízejí. Potom tam zbytečně chodí lidé, kteří buď chtějí moc, nebo chtějí málo a nejsou třeba dostatečně odborní na tu pozici.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-04-04 23:13:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jinak nemám problém s orientační cenou, mám problém s žádnou cenou. Když firma např. napíše, že její produkt typicky stojí okolo 50 tisíc, je to pro mě ok. Když napíše "kontaktujte nás", tak na mě působí jako sběratel osobních údajů.
Autor: Honza (neregistrovaný) Čas: 2018-04-05 04:44:01 Titulek: Re: [↑]
Pak je všechno v pořádku - můžete si vybrat, s kterou firmou/zaměstnavatelem budete komunikovat a je na jejich uvážení, zda budou vkládat peníze do cenovek nebo do školení prodejců, jak smlouvat.
Když jiným lidem vyhovuje smlouvat, měli bychom to přikázat všem?
Autor: velkej Ká Čas: 2018-04-05 09:06:41 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Proč bych jim něco zakazoval? Jejich problém, že nemají kšeft, ne můj.
Autor: Roman Čas: 2018-04-05 08:15:08 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Když se Vám to nelíbí, tak se odstěhujte na Slovensko, tam jsou opět napřed :-) https://profesia.pravda.sk/ludske-zdroje/clanok/459067-ponuky-prace-budu-povinne-aj-s-platmi
Autor: velkej Ká Čas: 2018-04-05 09:16:55 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jak říkám, nelíbí se mi to nařizovat. V Německu k tomu došli tržně tak, že zhruba 80 % nabídek pracovních míst je s uvedenou mzdou (alespoň orientační). Ono to uvádění cen má své výhody - šetří čas/práci uchazečů i personálních oddělení. Půjdu nabídnout své schopnosti někomu, kde vím, že mi dá tolik peněz, kolik si představuju, nebo někam, kde budu v lepším případě smlouvat, v horším případě se naše představy o mzdě budou zcela rozcházet? U B2B věřím, že je to promrhaný jeden/dva telefonáty/maily v jednom takovém domlouvání, ale u pracovního pohovoru to je zabitá hodina pro toho personálního ve firmě a půl dne pro toho uchazeče. Nedivím se tedy, že se cenami šetří čas. Když vidím např. různé internetové služby, cloudy atd., tak vidím, jak je trh jasně dotlačil k tomu, že uvádějí ceny, i když třeba u některých vyšších úrovní orientační. Protože ty firmy vidí, že jedna věc je handrkovat se a potenciálně ztrácet čas, druhá věc je prostě nabídnout cenu a ušetřený čas a prostředky věnovat té službě, kterou poskytují. Urza tvrdí ve své knížce, že cena je informace. A já dodávám: Žijeme v době informační. Nepopírám, že někomu smlouvání vyhovuje. Developerovi přeju, aby nenarazil na někoho, kdo vítá daňové kontrolory jako zločince.
Autor: AnCap Ball (neregistrovaný) Čas: 2018-04-05 08:13:31 Titulek: Ale
No reálně by se smlouvalo jak v Arábii, takže by dobrou cenu dostali ti, co prodejce nejlíp přesvědčí, že dělají za kasou v Kauflandu (protože ve zmiňovaný situaci by to říkal každý). Myslím že by po takovém modelu nebyla v Evropě zas taková poptávka. Ale souhlasím, stát by to neměl zakazovat, zvlášť když je to v jiných zemích standard. Vlastně, stát by neměl vůbec existovat
Autor: a a (neregistrovaný) Čas: 2018-04-05 11:48:29 Titulek: Re: Ale [↑]
Pokud by to lidem nevyhovovalo, tak by to dělalo minimum prodejců. Vůbec nevíme jak by si trh našel cestičku. Třeba by byl obchod normálně s cenovkami, protože to spotřebitel prostě vyžaduje a pak by tam byla část prémiového zboží bez cenovky. Nebo cokoliv jiného. Proč to ale zakazovat, že...
Autor: Developer (neregistrovaný) Čas: 2018-04-05 08:22:49
Vždy když si chodím kupovat nové auto, tvrdím, že pracuji jako daňový kontrolor na finančním úřadě. Ještě se mi nestalo, že bych nezískal slevu.
Autor: skodafil (neregistrovaný) Čas: 2018-04-05 14:00:56 Titulek: Re: [↑]
Pevne verim, ze je to vtip. To je horsi, nez kdybyste o sobe rikal, ze trpite leprou.
Autor: Developer (neregistrovaný) Čas: 2018-04-05 16:22:53 Titulek: Re: [↑]
Jen využívám tržních disparit, je to řízená statistická arbitráž, která mi umožňuje získat na přeregulovaném trhu alespoň nějakou výhodu.

If you can't beat them, join them.

Jinak se samozřejmě shodujeme, je to horší, než trpět leprou.
Autor: či i kurzívou (neregistrovaný) Čas: 2018-04-05 09:48:08
Muze tu prosim nekdo se znalosti ceskeho realprava osvetlit, co se chape pod pojmem "diskriminovat"?

Protoze treba zakaz koureni je jasna diskriminace, protoze povina vyhrazena parkovaci kripl mista u nak. center jsou diskriminace, ..

Vim, zni to skarede, ale ta diskriminace je dalsi gumovy zakon, ktery se hodi na psa, ktereho je treba sem tam bit.
Autor: indián od Lipna (neregistrovaný) Čas: 2018-04-05 11:01:22 Titulek: Re: [↑]
V našem právní prostředí je "diskriminace" vágní aušus, který poskytuje prostor pro tvůrčí činnost advokátů a orgánů činných v trestním řízení.
logo Urza.cz
kapky