Státní školy vs. lidská přirozenost – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Thevar
Čas: 2021-11-10 00:00:02

Státní školy vs. lidská přirozenost

Aristotelova Metafyzika začíná slovy: „Všichni lidé od přirozenosti touží po vědění,“ což zní jako argumentační faul dovolávání se autority, nicméně při svobodném vzdělávání, o kterém píše kupříkladu Peter Gray, se ukazuje, že na tom bude asi něco pravdy. Jak je tedy možné, že se tak často setkávám s dětmi, které v předškolním věku milují poznávání, neustále se ptající „proč?“ a chtějí všechno vědět, ale během povinné školní docházky, kde mají dle strategií MŠMT získávat kompetence pro aktivní profesní i osobní život včetně maximálního rozvoje potenciálu dětí, v drtivé většině ztrácejí tuto lidskou přirozenost a povětšinou nemají sebemenší představu o jejich budoucím profesním ani osobním životě?

Doučuji děti z chudých rodin, pro které je vzdělání téměř jedinou šancí na lepší život, a smutně sleduji, jak jim státní školství snižuje tuto šanci. Tyto děti jsou ve škole často za outsidery, nemají kamarády a návštěvy psychologa nejsou výjimečné. Jedni učitelé si na dětech léčí své komplexy a druzí, kteří by opravdu rádi pomáhali, mají svázané ruce a jsou limitováni velkým počtem žáků ve třídách, které nejsou utvořeny podle dovedností, schopností, talentu či zájmu dítěte o daný předmět, ale dle toho snad nejméně vypovídajícího kritéria – věku. Dítě ve škole nemá možnost se svobodně rozhodovat, přijmout zodpovědnost a rozvíjet jeho individuální potřeby. Takto tedy naše školství připravuje děti na budoucí profesní i osobní život a maximalizujeme jejich potenciál. S údivem sleduji, jakou moc má povinná školní docházka, když dokáže potlačit i samu lidskou přirozenost.
Přečtení: 6329

Web: neuveden Mail: schován
A pretože je ľudská prirodzenosť sa učiť, tak v štátoch bez povinnej školskej dochádzky je vysoká negramotnosť :-).
Web: neuveden Mail: schován
Myslíte napríklad Veľkú Britániu? Alebo zaostalé krajiny, kde nie je dostatok kvalifikovanej práce a ľudia sa musia živiť prácou na ktorú netreba vzdelanie?
Web: neuveden Mail: schován
A nie naopak, že robia podradnú prácu lebo na lepšiu nemajú vzdelanie? A investori ponúkajúci kvalifikovanejšiu prácu sa tam aj preto nehrnú?
Web: neuveden Mail: schován
Tak vždy si lze představit, že něco, co zajišťuje stát, by mohlo být zajišťováno lépe. :-)

Jenže to je jen taková naivní představa, že by zrušení povinné školní docházky a její nahrazení soukromým dobrovolným vzděláním vedlo k lepší situaci. Podle mě by to naopak byla veliká katastrofa.

Jinými slovy je třeba si vážit toho, co máme a spíše než to jen kritizovat a fantazírovat o nějakých nesmyslech, zkusit hledat způsoby, jak ten současný vzdělávací systém zlepšit, ne ho odstarnit.
logo Urza.cz
kapky