Studio Svobodného přístavu: O polycentrickém právu s Vítem Šestákem – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2021-09-12 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: O polycentrickém právu s Vítem Šestákem

Přečtení: 2996

Web: neuveden Mail: schován
K prvním minutám videa: A nejsou ty státy svým způsobem takové bezpečnostní agentury, zajišťující pozitivní právo? :-)
Autor: Urza Čas: 2021-09-15 07:59:34 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Pokud bychom se na ně tak dívali, absolutně to potom vysvětluje, jak moc je pozitivní právo nekonzistentní, protože ty státy mohou takto fungovat jen coby monopoly.
Web: neuveden Mail: schován
Mi se jen u té části, kde se říká že agentury obhajující pozitivní práva by byly vesměs ve zájemném sporu, vybavilo to, jak státy historicky fungovaly a fungují vůči sobě navzájem (a i vůči některým jedincům směrem dovnitř).
Autor: Urza Čas: 2021-09-15 09:51:42 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jenže je třeba si všimnout, že vůči sobě navzájem právě vůbec nefungují podle pozitivního práva. Ono to do sebe přesně zapadá.
Web: neuveden Mail: schován
Pokud se z nějakého důvodu dohodnou, tak jo, fungují jako majitelé svých území a navzájem si ho respektují. Pokud např. nevyhlásí jeden stát, že jeho obyvatelé mají pozitivní právo na zdroje druhého státu.
Autor: Urza Čas: 2021-09-15 09:58:58 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ano, to potom válčí, což opět ukazuje, že pozitivní práva jsou nekompatibilní, zatímco negativní kompatibilní.
Plus je třeba mít na paměti, že o těch válkách u státu rozhodují ti, kdo je neplatí.
Web: neuveden Mail: schován
S tou kompatibilotou/nekompatibilitou souhlas. A pokud to není nějaké opravdu kolektivní rozhodnutí jít válčit, které si dokážu představit spíš v hlubší historii u menších skupin, tak souhlas i s tím, že to rozhodnout ti co to neplatí.
Respektive dobrovolně by to platila jen asi ta část populace, která ty daně dá s dobrým pocitem státu dobrovolně i za doby té války. Tato část populace by si pak platila svou "agenturu" aby válčila vůči cizí "agetuře" a i vůči lidem, kteří ty daně dát nechtějí, s cílem, aby tato jejich "agentury" vybrala prostředky násilím i od těch ostatních (prosadila pozitivní právo na cizí prostředky) a i díky nim pak zdárně vyhrála tu válku.
Ale je spíš jen hra se slovy.
logo Urza.cz
kapky