Teorii subjektivní hodnoty vysvětlili už komunisti v pohádce! – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Lkor
Čas: 2023-02-03 00:00:02

Teorii subjektivní hodnoty vysvětlili už komunisti v pohádce!

Lidé často hledají jakousi „vnitřní hodnotu” čehokoliv. Poslední dobou o „vnitřní hodnotě” (či její neexistenci) slýchávám u Bitcoinu. Ale už v 80. letech v pohádce Sůl nad zlato Maruška názorně ukázala panu králi a celému království, že i taková sůl, pokud jí je nedostatek, může mít nakonec vyšší hodnotu než zlato.
Přečtení: 4477

Autor: li Čas: 2023-02-03 10:13:30
Web: neuveden Mail: schován
Já jsem se ještě asi nesetkala s tím, že by se někdo někoho ptal: "Jakou to má vnitřní hodnotu". Spíš "Jakou to má hodnotu?", "Kolik to stojí?" nebo "Jakou to má přidanou hodnotu?"... A pak se podle toho zařídil a pronesl třeba: "To je moc drahé..." nebo "Tak málo? nebo "Fajn, chci si to koupit..." Svým způsobem je to samozřejmě o vnitřní hodnotě, ale není to tak komunikováno.
***
U jistých "komodit" se ale musíme naučit vidět sami tu vnitřní hodnotu celkem výrazně, protože jsme za ni ochotní hodně připlatit... :) Platí to například v případě, že investujeme do umění, kdy jsme schopni zaplatit za takovou vnitřní hodnotu astronomické částky... Anebo to samozřejmě platí při výběru partnera - to je svým způsobem jedna z nejdůležitějších transakcí (s vnitřní hodnotou) v našem životě... Jsme pak ochotni do takového člověka investovat naše city, lásku, pozornost, čas, důvěru... Alespoň tak to vidím já :)
Autor: v6ak Čas: 2023-02-03 12:12:57
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Nad tím jsem přemýšlel, ale možná to není až tak dobrý (nebo aspoň ne přímočarý) příklad. Ukazuje to proměnlivost hodnoty podle situace, ale moc to neukazuje, že ta hodnota může být pro každého jiná. Maximálně to naznačuje ta neposlušná žena, která se odmítla zbavit soli…

BTW, komunisti s tím IIUC nemají až tolik společného, kromě toho, že to umožnilo vydat.
Web: neuveden Mail: schován
Ale to je prece klicove, ze hodnota se meni i v case v zavislosti na kontextu, atd...

Jinak ta pohadka stoji za starou backoru jako predloha i komunisticky film. :-D
Autor: v6ak Čas: 2023-02-06 16:22:27 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
To je IMHO málo. Ve stejném čase může být hodnota stejného statku pro různé lidi různá, to ovšem pohádka moc neukazuje. (Tentokrát to Norbert vlastně popsal celkem dobře.)
Autor: Rakusak Čas: 2023-02-03 13:33:23
Web: neuveden Mail: schován
Subjektivni hodnota neni zadna teorie, to je axiom. To, ze je neco pro mne odpad na vyhozeni, neznamena, ze pro jineho to neni cenny statek. Treba zivot cloveka. Pro nej osobne ma nedozirnou hodnotu (vetsinou), proc cloveka, ktery jej nezna, nema hodnotu zadnou (ci jen minimalni).
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky