Urza v deCentrále: Ekonomická kalkulace – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2019-05-01 00:00:02

Urza v deCentrále: Ekonomická kalkulace

Tématem minulé přednášky o anarchokapitalismu v klubu (de)Centrála byly potraty, eutanazie, očkování a další otázky týkající se práva na rozhodování o vlastním životě; a přednášela má žena Tereza.
Dnes se budeme bavit o ekonomické kalkulaci; ta je bohužel extrémně opomíjena v současném světě, většina lidí tuto problematiku vůbec nezná a značná část libertariánů ji sice zná, ale neumí moc dobře vysvětlovat.
Všichni jste též rovnou zváni na příští přednášku, která bude také první středu v měsíci, tedy 5. června; tématem bude patrně ústava založená na vlastnických právech, kterou jsem vytvořil pro Liberland.
Těším se na vás dnes večer v 19 hodin v klubu (de)Centrála.
Přečtení: 5117

Autor: Szaszián Čas: 2019-05-01 06:14:56 Titulek: To je fór?
Web: neuveden Mail: neuveden
Vy jste napsal ústavu pro Liberland? Předpokládám, že jinou, než jsem viděl a začal studovat – ta nevypadala jako od Vás.
Jsem šokován tímto: 1. Že jste napsal ústavu pro Liberland 2. Že jste napsal ústavu 3. Že jste napsal větu "vytvořil jsem ústavu".

2. Liberlandskou ústavu jsem před lety chvíli studoval a toto jsem si vypsal:
1) Žádná osoba nesmí být zbavena práva na vlastnění, výrobu, prodej, přepravu a nošení zbraní, nestanoví-li zákonný soud jinak, a to na základě duševního zdraví.
2) Nikdo nebude odsouzen ani obžalován za způsobení netělesné újmy na zdraví, ledaže by se jednalo o závažnou a dlouhodobou duševní nemoc.
3) Nikdo nebude objektem lékařského zákroku, aniž by vyjádřil informovaný souhlas, až na naléhavé okolnosti, kdy osoba není schopna vyjádřit souhlas.

A anglický originál "netělesné újmy na zdraví" je, věřte tomu nebo ne, non-physical bodily injury!!!!!!!
Takže takto to mají v hlavě srovnané autoři Liberlandské ústavy.
Autor: lolankap (neregistrovaný) Čas: 2019-05-01 09:24:16 Titulek: Re: To je fór? [↑]
2) Nikdo nebude odsouzen ani obžalován za způsobení netělesné újmy na zdraví, ledaže by se jednalo o závažnou a dlouhodobou duševní nemoc.

V takovem svete, resp. miste bych nechte zit. Vydirani, ponizovani, zneuzivani (ne fyzicke), verbalni sikana, apod. Desiva predstava. Raj pro ruzne sociopaty a psychopaty. Taky, ze mezi ankapy jich neni zrovna malo.
Autor: velkej Ká Čas: 2019-05-01 09:30:04 Titulek: Re: To je fór? [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Možná napsal, možná nenapsal, není jasné, jak (a zda) by ji napsal dnes; je to přeci jen už pěkných pár let.
Autor: Urza Čas: 2019-05-01 11:55:56 Titulek: Re: To je fór? [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já psal novou ústavu pro Liberland, protože s tou starou nebyli spokojeni.
Autor: Dtto (neregistrovaný) Čas: 2019-05-02 09:06:40 Titulek: Re: To je fór? [↑]
A kdy to Jedla konečně spustí? Slyšel jsem, že za 50 let by už možná mohli mít přeběžné rozhodnutí srbského ústavního soudu o práva vstupu na rozporované území.
Autor: Marťan Čas: 2019-05-02 13:13:37
Web: neuveden Mail: neuveden
Přednáška se mi velice líbila, myslím, že jde o základní, jestli ne vůbec to hlavní téma, které je potřebné k pochopení, o co jde na volném trhu, jaké mechanismy v něm hrají roli a k jakým to vede důsledkům. A byli tam i tentokrát chytré a zajímavé dotazy, čímž přednáška nebyla připraveným monologem ale částečně i debatou.

A až bude záznam, použiju jednu část na konci jako referenční. Snažil jsem se totiž v jedné debatě v minulosti někomu vysvětlit, proč má utilitarismus (koncept, že ekonomiku lze, aspoň teoreticky, nasimulovat a naplánovat ve smyslu maximalizace užitku celé společnosti) principiální a nepřekonatelný problém a to i kdybychom měli k dispozici všechny ekonomické informace a dokonalé počítače na jejich zpracování. Urza toto vysvětlil u jednoho dotazu mnohem kompaktněji pár větama, než já tenkrát.
logo Urza.cz
kapky