Autor: Zdenál
Čas: 2020-06-01 00:00:02
Veřejná debata v demokracii
Veřejnou debatou je myšleno, že se o nějaké věci mluví v TV. Píše v novinách. Lidi se vyjadřují na sociálních sítích, v hospodě, baví se o tématu doma a s přáteli. Pokud veřejná debata o nějakém tématu neproběhne, běžně se stává, že naši volení zástupci ani neví, o čem hlasují. Dokonce ani ti, kteří daný zákon předkládají. Veřejná debata o všem, co se kdy našim voleným zástupcům dostane pod ruce, je k jakž takž funkční legislativě podmínkou nutnou. V žádném případě však není postačující – jak se nám někdy někteří zaslepení příznivci demokracie pokouší namluvit. Veřejná debata totiž zaručuje jen to, že budou mít volení zástupci alespoň hrubou představu o tom, o čem vlastně hlasují. V žádném případě nezaručuje, že budou naši zástupci hlasovat „správně“ (ať už je tím myšleno cokoli). Nezaručuje ani, že budou mít jasno o všech případných možných vedlejších důsledcích toho, o čem hlasují.
Každopádně je tento fenomén silným argumentem pro co nejmenší stát (když už ho máme a nějakou dobu asi ještě mít budeme). Pokud je totiž jeho agenda přebujelá, nikdy nebude kapacita se ve veřejné debatě věnovat všemu. Velká část legislativy a opatření projde bez větší pozornosti, a budeme se pozdě divit. Témat, která mohou rezonovat celou společností, je mezi dvěma zasedáními parlamentu prostě omezené množství. Ty, na která pak masová pozornost veřejnosti alespoň krátce neupře pozornost, pravděpodobně naše volené zástupce příliš nezaujmou. Jsou to přeci jen normální lidi a těžko od nich očekávat, že jsou vůbec i při nejlepší možné vůli všechny ty stohy prostudovat a promyslet. A to ještě diskrétně necháváme stranou, že často ani čisté záměry při schvalování legislativy nesledují.
Každopádně je tento fenomén silným argumentem pro co nejmenší stát (když už ho máme a nějakou dobu asi ještě mít budeme). Pokud je totiž jeho agenda přebujelá, nikdy nebude kapacita se ve veřejné debatě věnovat všemu. Velká část legislativy a opatření projde bez větší pozornosti, a budeme se pozdě divit. Témat, která mohou rezonovat celou společností, je mezi dvěma zasedáními parlamentu prostě omezené množství. Ty, na která pak masová pozornost veřejnosti alespoň krátce neupře pozornost, pravděpodobně naše volené zástupce příliš nezaujmou. Jsou to přeci jen normální lidi a těžko od nich očekávat, že jsou vůbec i při nejlepší možné vůli všechny ty stohy prostudovat a promyslet. A to ještě diskrétně necháváme stranou, že často ani čisté záměry při schvalování legislativy nesledují.
Přečtení: 89565
Komentáře
Komentář 57365
Komentář 57366
1. nevyplývá.
2. co tady znamená lepší?
3. co ten bordel z neustálých změn a přílepků?
Komentář 57480
Jak víte, že Babiš nezneužil stát jako socialista?
Komentář 57482
Komentář 57490
Komentář 57491
Komentář 57532
Komentář 57539
Komentář 57540
Komentář 57572
To je z hlediska vlastnictví. O tom se nepřeme. Babiš vlastní argofert kapitalisticky. Pře byla o toto (píšete o jeden Váš příspěvek výše a na něj reaguju):
současný premiér Babiš je typickým příkladem, kdy kapitalista zneužil demokracieke svému obohacení
Pobírá přece dotace, což už není nutná podmínka pro kapitalismus. Můžete mít kapitalismus bez dotací i s dotacema. Ale je to nutná podmínka pro socialismus. Protože nemůžete mít socialismus bez dotací. Takže se Vás ptám, podle čeho Babiš zneužil stát jako kapitalista a bráníte se tvrzení že jako socialista. Jáí totiž netvrdím ani jedno, jen se ptám. A pobírání dotací přece není závislé na formě vlastnictví. Čapí hnízdo mohl vlastnit také jako socialistické družstvo, jemuž zrovna šéfuje a pobírá dotace na něj. V našem předlistopadovém socialismu například typický příklad. Tedy nešlo o kapitalisty ale mohli dojit stát úplně stejně v socialismu, jako to dělá nyní Babiš za kapitalismu. Ale jde o způsob zneužívání a ten je na kapitalismu nezávislý, jak jsem Vám ukázal. Nebo mi něco uniklo? Ten socialismus Ván nevnucuju, jen se ptám, proč Vy tam chcete mít zrovna Babiše jako kapitalistu ale nechcete vidět Babiše jako socialistu, když se v případě dotací chová socialisticky.
Komentář 57367
Komentář 57371
A co se týče demokracie. Je naprosto skvělá, pokud si myslíte, že by Vám do života mělo mluvit 10 milionů lidí, a Váš názor na Váš život by měl stejnou váhu jako názor každého z těch 10 milionů lidí. Já si to nemyslím, tudíž považuju demokracii za sračku.
Komentář 57428
A nechci, aby mi do života mluvilo 10 miliónů lidí, chci aby mi nikdo nemluvil do života. Ale demokracie není o tom, že někdo někomu kecá do života, ale že se rozhoduje o veřejných statcích. Vy chytrej...
Komentář 57431
Komentář 57438
Komentář 57453
Komentář 57483
......................................................
No jo,
vždyt úplně stačí (k posrání)
že vám do života kecá vaše stará...
Komentář 57372
Právě proto, že to není v silách žádného člověka, by žádný člověk neměl mít zodpovědnost za celý stát, a to ani rozprostřenou do parlamentu, vlády, nebo všelidového hlasování. Je efektivnější výpočet na jednom jádru, nebo distribuovaný paralelní výpočet deseti miliony jader, když každé řeší jenom svou část? Analogicky: Je efektivnější stát rozhodující o všem, nebo když si každý jednotlivý člověk rozhoduje o svém životě sám?
Komentář 57375
Komentář 57381
Komentář 57400
Komentář 57404
Komentář 57406
Komentář 57413
Komentář 57414
Komentář 57416
Komentář 57418
Komentář 57408
Komentář 57370
Jediný způsob, jak těmto problémům předejít, je zrušit stát, a ať se každý zařídí tak, jak to vyhovuje jemu.
Komentář 57373
No jasně, to si totiž každý může dovolit. Každý má na to totiž čas, peníze... A jo, já zapomněl. Pokud si to někdo nemůže dovolit, tak si svobodně zvolil jiný žebříček priorit. Říkám to správně? ;-)
Komentář 57374
Komentář 57377
Komentář 57378
Když se podíváte na ty úžasné služby od státu, není tam nic, co byste musel domlouvat s ostatními. Někdo ty služby prostě nabídne platícím zákazníkům. A zákazník si vybere, co vlastně chce. Já určitě nemám potřebu ostatním říkat, jak se mají vzdělávat, jak si mají zařídit zdravotní péči, jak se mají zabezpečit proti zlodějům a požárům, a co já vím jaké potřeby ještě můžou mít.
Komentář 57379
Ne, protože stát nastavil standardy, závazné pro všechny pekaře. Je to prostě pohodlnější než pořád kontrolovat, na kolik hygienických norem se kdo vykašlal, aby optimalizoval náklady.
Já určitě nemám potřebu ostatním říkat, jak se mají vzdělávat, jak si mají zařídit zdravotní péči, jak se mají zabezpečit proti zlodějům a požárům, a co já vím jaké potřeby ještě můžou mít.
A já zase jo, protože nejsem ankap-sociopat, kterému je u zadku, že nízkopříjmový soused nemá na operaci slepáku, a řekne si: jeho boj, měl si to líp zařídit. ;-)
Komentář 57380
Takže necháte okrást všechny ostatní, abyste mu na tu operaci nemusel dávat peníze? Povídejte mi něco o sociopatech.
Komentář 57383
Komentář 57384
Komentář 57385
Komentář 57387
Komentář 57389
Komentář 57388
Komentář 57390
Komentář 57391
Komentář 57392
Komentář 57393
Komentář 57394
Tak ještě jednou pro pomalejší: Já svoji pomoc ničím nepodmiňuju. Toho stupidního strawmana si strč do zadku. Jenom vyjadřuju svoje opovržení nad těmi, co před zdravím souseda upřednostní výlet na Mars.
Vašemu sousedovi bych klidně pomohl z vlastního zájmu, ale rozhodně mu nepomůžu z donucení; v takovém případě raději poletím na Mars.
"Vlastní zájem" je přesně to, na co se nedá systémově spoléhat. A právě proto je potřeba, aby lidi jako ty byli k placení donuceni. Uvědom si, co píšeš: Nejde ti o lidské zdraví, ale o nějakou debilní dobrovolnost.
Společnost, kde jedni nemají na základní potřeby a druzí mají na letenku na Mars a kde se za nejhorší zvěrstvo pokládá zdanění sociopatických pracháčů, je jedno z nejhorších myslitelných svinstev.
Komentář 57396
"nejsem ankap-sociopat, kterému je u zadku, že nízkopříjmový soused nemá na operaci slepáku, a řekne si: jeho boj, měl si to líp zařídit."
A píšeš dost jasně, že "Nebude to tak, že já budu rozdávat jako Santa a zatím Káčko si bude za svoje prachy lítat na Mars."
Takže místo toho aby Káčko pomáhal kde se mu to zdá vhodné, přijde Alias, prachy mu ukradne a rozhází je za píčoviny, tak jak to stát dělá právě teď.
Komentář 57397
1) Váš soused má zdravotní problém.
2) Vás ani Vašeho souseda neznám.
3) Vy byste mu pomohl dobrovolně.
4) Tvrdíte, že na dobrovolnou pomoc se nedá spoléhat.
5) Z čehož vyvozujete, že je potřeba mě donutit, abych pomohl Vašemu sousedovi, kterému už ale pomáháte Vy.
6) Mě nazýváte sociopatem, protože dobrovolně neřeším problém osoby, kterou ani neznám, zatímco Vaše představa donucení mé osoby Vám nepřipadá sociopatická ani trochu.
Pojďme si to převést na jiný případ, zcela identický, jen s jinou základní potřebou.
1) Váš soused chce šukat.
2) Vás ani Vašeho souseda neznám.
3) Vy byste mu dal zašukat dobrovolně.
4) Tvrdíte, že na dobrovolný šuk se nedá spoléhat.
5) Z čehož vyvozujete, že je potřeba mě donutit, abych dal zašukat Vašemu sousedovi, kterému už ale dáváte šukat Vy.
6) Mě nazýváte sociopatem, protože dobrovolně nedávám zašukat osobě, kterou ani neznám, zatímco Vaše představa donucení mé osoby Vám nepřipadá sociopatická ani trochu.
Víte, dost možná se svými zdroji nakládám účelněji a z mého nakládání by Váš soused profitoval více, než kdybych mu musel z donucení přispívat na péči. Problém je, že nevíte, ale představu už máte předem jasně vytvořenou. Užijte si to s tím Vašim sousedem.
Komentář 57399
Komentář 57401
Komentář 57402
Komentář 57403
Komentář 57405
Komentář 57409
Komentář 57412
Komentář 57410
Komentář 57407
Aj keď pri tom ankapáckom predefinovávaní pojmov, to bude vlastne tvoje dobrovoľné rozhodnutie, žiadne donútenie...
Komentář 57411
Komentář 57420
Takže s tým sexom by som na tvojom mieste veľmi nezačínal, lebo by to mohlo znamenať aj, že riť nastavíš ty.
Komentář 57423
A to je podle Vás dobře? Podívejte se na to, jak lidé sypou sociální dávky do chlastu a do automatů. Tohle je důsledek oddělení pomoci od komunity. Vytvořila se jen řada patologických jevů. Jakkoliv souhlasím, že i komunity se můžou chovat jako čuráci, pořád je případný přesun daleko menší nepohodlí, než přesun mezi státy.
Komentář 57427
Komentář 57429
Komentář 57395
Komentář 57398
Komentář 57415
Komentář 57417
Chci systém, kde pomoc bude dostupná, levná, efektivní, a bude pomáhat ten, kdo chce, tomu, komu chce. Že někomu nebude pomoženo? Stát se to může. Naštěstí se to nestalo např. tomu malýmu pinďovi, na kterýho se nakonec mezi lidmi musela dělat sbírka na nový revoluční genetický lék za 2 miliony dolarů. Z toho věřím, že dobří lidé existují a je jich hodně. Jen na ně nefunguje "Musíte platit povinné odvody tolik a tolik," ale "Prosím, pomozte".
Komentář 57419
Komentář 57424
Komentář 57421
Komentář 57422
a) Všechny donutíme, aby dali nějaké peníze na hromadu, a z těch se něco zaplatí, v kdovíjaké kvalitě a za kdovíjakou cenu. Tento systém je podle Vás v pořádku.
b) Každý si zaplatí, co potřebuje, a může si vybrat od různých poskytovatelů na trhu v konkurujících cenách a kvalitě. Pokud by i přesto neměl prostředky, může se obráztit na příbuzenstvo, kamarády, charitu. Podle Vás naprosto v nepořádku a podpora sociopatů.
Vaším problémem není morálka. O té se u Vás hovořit nedá. Vaším problémem je patologická závist. Protože se Vám nelíbí, že někdo má majetek větší než malý (ze kterého by mohl zdravotní péči prospět daleko lepšími způsoby, které si Vy ani státní plánovači neumíte představit) a donutíte jej, aby se s částí jeho majetku nakládalo neefektivně. Komu tím pomáháte, absolutně netuším. Schvalujete masový zločin (okrádání všech) ve jménu své závisti s předstíranou péčí o lidi, na kterých Vám ale nezáleží, protože kdyby záleželo, nepodporovali byste systém, který absencí konkurence a přemírou nesmyslných regulací zvyšuje cenu zdravotní péče a zhoršuje její dostupnost i kvalitu ve špatně motivovaných byrokracií zatížených institucích.
Komentář 57425
Komentář 57430
- Zvyšování cen služeb.
- Zhoršování kvality služeb.
- Vyvádění peněz ze systému různými tunely.
- Zhoršování dostupnosti služeb skrze nemožnost ovládat cenovou politiku daného zdravotnického zařízení.
- Odlivu doktorů za kopečky.
- Zhoršování dostupnosti léků cenovými a patentovými regulacemi.
Proti trhu máte jen obavu z podvodů a ojebávek. Ne, že by v různých oborech na trhu nebyly, ale já si takové věci prostě nekupuju, a myslím, že i většina soudných lidí. Ve zdravotnictví tomu nebude jinak. Reputace je důležitá i tam.
Komentář 57432
Komentář 57434
- Některé léky se za danou stropní cenu nevyplatí vyrábět a prodávat. Tak prostě nejsou.
- Některé služby se nevyplatí poskytovat, protože z toho nebude na platy personálu. No tak se poskytovat nebudou.
- Ani v jednom případě se nesáhne na rezervy ani se nezjednoduší byrokracie apod.
Kriminál pak opravdu hrozí. Těm, co by chtěli pomoct, ale nemají jak, tak hledají různé cesty okolo. Toto je systém, který Vy chcete.
Chce to opravdu poctivě si zodpovědět na všechny ty body, které jsem vypsal. Když uděláte nějaké opatření, ono má vliv i na ty ostatní věci. Navrhovat centrálně nějaký systém je opravdu složité, a všechny ty jevy, které jsem popsal, se v současném zdravotnictví v ČR reálně dějí, čili "jak byste zabránil" nelze brát jako řečnickou otázku, ale jako zcela reálnou výzvu. Věřím, že když tak moc chcete pomáhat (byť hlavně za cizí peníze), a hrdě se tím pyšníte, tak že jste ochoten i přijít na to, jak pomáhat co nejlépe.
A k tomu podnikatelskému záměru. Ono je naopak lepší dělat z věcí podnikatelský záměr, protože dotyčný má potom za ten záměr zodpovědnost a motivaci s ním uspět. Kde je ta zodpovědnost u socialistického zdravotnictví? Na ministrovi? Pro celou ČR? Dává to smysl? Když se něco posere, musí se čekat, až to spraví ministr, resp. až někdo spraví ministra, resp. až někdo spraví toho, kdo může spravit ministra?
Komentář 57436
Komentář 57440
Komentář 57441
Komentář 57442
Už se opravdu nenamáhejte, věřím tomu, že jste podal maximální výkon v rámci svých nevelkých možností.
Komentář 57443
Komentář 57445
Komentář 57449
Komentář 57450
Komentář 57451
Komentář 57454
Komentář 57456
Komentář 57458
Komentář 57452
Komentář 57455
Komentář 57444
Komentář 57446
Komentář 57448
Komentář 57459
Komentář 57461
Komentář 57462
Komentář 57463
Komentář 57467
Socialistické zdravotnictví plné různých byrokratických překážek není v žádném případě efektivní. To není strawman, to je holý fakt. Pokud chcete efektivní redistribuci, budete muset nejprve vysvětlit, jaké jsou motivace toho, aby nedocházelo k:
- Zvyšování cen služeb.
- Zhoršování kvality služeb.
- Vyvádění peněz ze systému různými tunely.
- Zhoršování dostupnosti služeb skrze nemožnost ovládat cenovou politiku daného zdravotnického zařízení.
- Odlivu doktorů za kopečky.
- Zhoršování dostupnosti léků cenovými a patentovými regulacemi.
Proti trhu máte jen obavu z podvodů a ojebávek. Ne, že by v různých oborech na trhu nebyly, ale já si takové věci prostě nekupuju, a myslím, že i většina soudných lidí. Ve zdravotnictví tomu nebude jinak. Reputace je důležitá i tam.
Složité otázky, jednoduché odpovědi: zastropování a kriminál. :D Ale vážně: Zkus se jednou na něco nedívat jako na podnikatelský záměr, ze kterého chce někdo vytřískat, co to dá. Otevře ti to úplně nové obzory. ;-)
Takže to zastropujete. Za chvíli zjistíte, že:
- Některé léky se za danou stropní cenu nevyplatí vyrábět a prodávat. Tak prostě nejsou.
- Některé služby se nevyplatí poskytovat, protože z toho nebude na platy personálu. No tak se poskytovat nebudou.
- Ani v jednom případě se nesáhne na rezervy ani se nezjednoduší byrokracie apod.
Kriminál pak opravdu hrozí. Těm, co by chtěli pomoct, ale nemají jak, tak hledají různé cesty okolo. Toto je systém, který Vy chcete.
Chce to opravdu poctivě si zodpovědět na všechny ty body, které jsem vypsal. Když uděláte nějaké opatření, ono má vliv i na ty ostatní věci. Navrhovat centrálně nějaký systém je opravdu složité, a všechny ty jevy, které jsem popsal, se v současném zdravotnictví v ČR reálně dějí, čili "jak byste zabránil" nelze brát jako řečnickou otázku, ale jako zcela reálnou výzvu. Věřím, že když tak moc chcete pomáhat (byť hlavně za cizí peníze), a hrdě se tím pyšníte, tak že jste ochoten i přijít na to, jak pomáhat co nejlépe.
A k tomu podnikatelskému záměru. Ono je naopak lepší dělat z věcí podnikatelský záměr, protože dotyčný má potom za ten záměr zodpovědnost a motivaci s ním uspět. Kde je ta zodpovědnost u socialistického zdravotnictví? Na ministrovi? Pro celou ČR? Dává to smysl? Když se něco posere, musí se čekat, až to spraví ministr, resp. až někdo spraví ministra, resp. až někdo spraví toho, kdo může spravit ministra?
Komentář 57464
Komentář 57468
Komentář 57470
Komentář 57472
Komentář 57473
Komentář 57474
Komentář 57476
Mě konkrétně vadí spousta věcí na státu, především to, že páchá násilí na lidec, kteří nikomu neublížuji, třeba pěstují trávu a že vzniku optimálních řešení části braní protože prosazuje to jedno jediné (třeba ve vzdělávání).
Jinak teda podle mě trh není dobro z definice, ale to neznamená, že když se mi to "tržní řešení" nebude líbit, že budu chtít násilím vymáhat po ostatních lidech aby to bylo po mém. A dokážu si představit i nějaké extrémní situace kdy bych to násilí taky použil.
Komentář 57477
Komentář 57484
Komentář 57486
Komentář 57487
Komentář 57488
Komentář 57492
Komentář 57494
Jako hloupá demagogie mi přijde vaše tvrzení, ne vy.
Komentář 57496
Komentář 57509
Komentář 57513
Takže je teda lepší situace kdy může každý vyrábět chleba jaký chce a nabízet ho ostatním, nebo situace kdy státní pekárna poskytuje jediný možný chleba? Což u státu často znamená, že je drahý a hnusný.
Komentář 57518
Komentář 57524
Komentář 57525
Komentář 57526
Komentář 57529
Komentář 57531
Komentář 57534
Komentář 57545
Komentář 57544
Komentář 57548
Komentář 57553
Komentář 57555
Komentář 57563
Komentář 57566
Komentář 57571
Komentář 57584
"Čokoľvek robím, konkurencia ma donúti robiť to lepšie alebo to prestať robiť" - toto považujem za všeobecne platný zákon. Nič viac, nič menej. Ak s tým nesúhlasíte, povedzte mi prečo.
Komentář 57625
Dovolte mi, abych s tímto nesouhlasil. Neníto všeobecně platné. Tohle platí dejme tomu v podnikání, nebo i u zaměstnanců, prostě tam, kde chci svojí činností vydělávat peníze. Ale například u koníčků to nemusí platit. Můžu mít nějakou zálibu - třeba modelaření. Můžu to dělat na špičkové úrovni, objíždět soutěže a sbírat ceny. Avšak můžu to dělat jen pro radost, výsledek nemusí být nijak dobrý, ale mě to nevadí, protože na soutěže s tím nejezdím a dělá mi to radost i tak. Stejné je to se sportem - pro špičkové, profesionální sportovce váš výrok platí téměř 100%, ale pro amatéry, kteří si chtějí zasportovat jen tak pro radost to vůbec platit nemusí. Podobných příkladů bych našel mnohem víc.
Komentář 57633
Ako športovec hobbyista chcem získať len to potešenie, toho je teoreticky neobmedzené množstvo, a tým, že niekto má tiež z toho športu radosť, z mojej radosti neubudne. Toto by som teda nenazval konkurenciou. Ako profesionálny športovec ale chcem dosiahnuť víťazstvo, to nemôžu získať všetci, je to obmedzené (takisto je obmedzené množstvo jedla, či teritórium medzi zvieratami, v prípade trhu je obmedzené množstvo peňazí a zákazníkov). V takom prípade je to konkurencia. To je môj skromný názor.
Komentář 57567
Komentář 57570
Komentář 57533
Komentář 57485
Když bude na trhu 100 druhů pečiva s různou kvalitou a cenou tak prostě záleží na vás, kolik chcete dát peněz, co vám chutná, jestli chcete něco zdravého... Není 100 špatných rohlíků a jen jeden dobrý. Není to lepší, než když byl k dispozici jen jeden chléb a nic jiného?
Komentář 57475
Komentář 57471
Komentář 57437
Komentář 57426
Komentář 57382
2) Vážně si myslíte, že v časech, kdy stát nekecal pekarum do remesla se lidi báli kupovat chleba?
Komentář 57376
Nebo upéct rohlík.
Tak zvolím politiky, ať mi to zařídí...