Autor: Myluke
Čas: 2019-09-19 00:00:02
Většinová menšina
Často slýchávám, jak Česká republika – nebo rovnou Evropa – vymírá. „Rodí se málo dětí, pojdmě s tím něco dělat!“ Otázka však zní: „Je třeba s tím skutečně něco dělat?“ Tedy když pomineme strach z toho, že méně dětí do budoucna znamená menší rozpočet na důchody a jiné sociální pomoci, které si stát zapříčinil sám. Příčina paniky podle mě tkví v demokracii, ta totiž vyvolá paniku, pokud by „Češi“ začali býti v České republice menšinou.
Přečtení: 16072
Komentáře
Komentář 41667
Komentář 41671
Asi to bude tim, ze nejak nekoukam na to, kde se clovek narodil, spise jako na to, jaky je to clovek.
Komentář 41672
Komentář 41668
Pokud je tu strach z vymření, tak to není strach z toho, že někdo někoho přehlasuje, ale ze "zániku kmene". Ukončení genetické a memeticke replikace.
Kristova noho. Poslední dobou sem píšou fakt blbosti. Držte se ekonomie a Von Misese, to je aspoň zajímavý.
Komentář 41670
Ja trebas osobne tohle vubec necitim a nechapu lidi, kteri ano, klidne bych si to nechal od nekoho vysvetlit, jak to je... Ja tyhle socialni vazby velmi silne vnimam na urovni mych deti a podobne, ale vlastne mi je docela jedno, jestli jsou moje deti cesi a nebo papuanci - dulezite je, ze jsou moje, ze "se maji dobre" a ze umi to a to a v zivote dokazou to a to...
Me osobne by vubec nevadilo, kdyby tu zadne cesko nebylo - podle me neni dulezite, jak se to tu jmenuje, spise jako to, jak se tu da zit.
Komentář 41673
Komentář 41675
Komentář 41676
Opsáno z knihy HVÍŽĎALA, K. a J. PŘIBÁŇ. Hledání dějin: o české státnosti a identitě: 883 - 1918 - 2018. Praha: Univerzita Karlova 2018.
"Středověk zůstává inspirativní i z mnoha jiných důvodů, například právě proto, že znal velmi rozvinutý systém práva a nepotřeboval k němu politicky centralizovanou moc státu." (str. 70)
"To ve výsledku znamená, že středověká společnost poskytuje důkaz, že právo je starší než stát...v novodobé centralizované podobě, v jaké ho známe i dnes. Právo může společnost organizovat i bez státní byrokracie." (str. 71)
"Teprve v moderní době jsme přejali racionalistickou představu, podle které nejprve musí existovat centralizovaný stát, v kterém se projevuje politická vůle buď jednotlivce, nebo kolektivních orgánů. Podle této představy vede politická vůle k vydávání zákonů, které mají potom soudci a další příslušníci právního stavu jen pasivně aplikovat, aby se nedostali do rozporu s legitimní vůlí státu." (str. 72).
V římském právu a středověkém právu to bylo přesně naopak: "Zákony přijímané politickými orgány řídily především veřejný život politické obce, zatímco převážná část práva se utvářela jako výsledek řešení konkrétních sporů na základě tzv. jurisprudence, což byla praktická znalost a odborná dovednost právníků řešících tyto spory. Naprostou většinu nejen římského, ale i středověkého práva bychom tak dnes řadili do práva soukromého, ve kterém zákonodárství hrálo až do moderní doby druhořadou roli." (str. 72)
Imho ted právo nerovná se stát a stát není pro existenci práva vůbec nutný!
Mimochodem Jiří Pribáň je právní historik a sociolog práva a není to libertarián (http://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_P%C5%99ib%C3%A1%C5%88ú). Možná ani neví, že libertarianismus existuje.
Komentář 41677
Ale nedá sa aspoň pre mňa (v podstate minarchistu) súhlasiť s názorom, že by mohlo existovať niečo ako "polycentrické právo" v zmysle, že na jednom území sa môžu zároveň vymáhať rôzne navzájom nie plne kompatibilné systémy práva. Respektíve pokusy o to sa môžu diať, ale fungovať to nebude...
Komentář 41678
1) Právo se nalézalo, ale státní orgány oficiálně uznávaly
2) když ho takto uznávaly, pak ho také vynucovaly.
Tady se mluví o nalezení práva v tom smyslu, že není třeba pozitivistický přístup při tvorbě zákonů. S čímž lze souhlasit.
Komentář 41681
Komentář 41688
Komentář 41682
Politici to znají, je to, aspoň deklarovaně, součást demokracie, říká se tomu princip subsidiarity. Je to také například jeden z hlavních principů Lisabonské smlouvy. Ale prakticky v EU funguje podobně, jako jiný princip, že státy si výhradně ručí za své dluhy samy. Neboli ta deklarace jako princip je trhací kalendář, protože se připouští výjimky. A ty to nakonec naprosto rozbijou, protože politici jsou nenasytní.
Komentář 41690
Komentář 41691
Komentář 41693
To říkám furt. V demokracii za mě rozhoduje většina, na trhu si rozhoduju sám. Když chci něco v demokracii, musím přesvědčit obrovské množství lidí. Na trhu si to koupím. Pro sebe, ostatní si můžou koupit něco jiného, taky jen pro sebe.
Komentář 41692
Nicméně jak tak koukám na své vrstevníky, je čímdál častější mít 3 nebo 4 děti. Navzdory tomu že bába lomí rukama nad tím "jak to zvládnete". Líp než ty babi. Uvidíš.
Nedávno jeden známý psal na fb. Politici rádi řeší problémy s křížkem po funuse:
Chudobu v době kdy je společnost nejbohatší v historii.
Znalostní společnost, když je nevzdělanější v historii.
Porodnost, kdy je populace na historickém maximu.
Sucho... když celej srpen prochcal.
A tak dále.
Komentář 41694