Vize vzdělávání 1/3 – Jedna z nových cest vzdělávání – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Thevar
Čas: 2022-01-17 00:00:02

Vize vzdělávání 1/3 – Jedna z nových cest vzdělávání

Dnes bych se rád podíval na jednu z možných vizí budoucího vzdělávání. Rozpočet ministerstva školství byl v minulém roce 239,7 miliard korun. Když se podíváme na celkový počet žáků za uplynulý rok, který činil 2 015 200 (MŠ, ZŠ, SŠ, VŠ), jednoduchým podílem zjistíme, že vzdělání jednoho studenta vyšlo na 118 946 Kč/rok. Počet odstudovaných hodin jednoho žáka na ZŠ je v průměru 888 za rok. Jedna odstudovaná hodina tedy vyjde přibližně na 134 Kč. Pokud se podíváme kupříkladu na weby italki.com či doucuji.eu zjistíme, že za tuto nebo velmi podobnou cenu jsme schopni zajistit soukromého učitele na takřka jakýkoliv předmět, jenž se navíc může věnovat pouze a jen jednomu žákovi, a nikoliv přeplněné třídě. Výhoda těchto a podobných webů je ta, že zde vidíme i hodnocení učitelů a pokud nám jeden nevyhovuje lze kdykoliv přejít k jinému. Osobně bych byl velmi rád, kdyby se část (zdůrazňuji „část“) vzdělání odvíjela tímto směrem. Jistě vyvstává mnoho otázek k takovému modelu vzdělávání. V následujících textech se pokusím nastínit odpovědi na dvě otázky: Nebylo by málo učitelů? Nebylo by vzdělání jen pro bohaté?
Přečtení: 3681

Web: neuveden Mail: schován
Ten Váš výpočet je zavádzajúci, najprv síce priznávate že počet žiakov tvoria žiaci a študenti všetkých stupňov, ale potom náklady počítate podľa ZŠ, keď náklady na VŠ sú výrazne vyššie. Za ďalšie škole zvyšujú náklady aj napr. športoviská či školské jedálne, čo do mzdy súkromného učiteľa nemáte zarátané.
Autor: v6ak Čas: 2022-01-17 18:47:34 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Náklady na VŠ – tady si nejsem jist; na jednu stranu vysokoškolský učitel asi bude stát více, na druhou stranu ale některé přednášky se rozpočítají do výrazně vyššího množství studentů. Možné to je, ale až tak jasné ne.
Autor: li Čas: 2022-01-17 10:23:57
Web: neuveden Mail: schován
Tu hodinovou částku taky vidím dost problematicky. Jednak ten výpočet je spíš jen symbolický... A za druhé by mi bylo líto soukromých učitelů :( Tak malý plat si nezaslouží... Pokud někdo za tuto částku doučuje, tak je to nejspíš student, který si tím přivydělává na své studium... Nebude to učitel na plný úvazek, protože by zemřel hlady :(
Autor: v6ak Čas: 2022-01-17 18:44:32 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Na jednu stranu souhlas, za 134 CZK/h najdeme spíše nějaké nadšence, někteří budou kvalitní, ale jsem si celkem jistý, že takových bude celkem málo, aby pokryli nezanedbatelnou část výuky. Na druhou stranu, pokud bych počítal s třídou o 30 lidech, vychází mi z toho, že jedna (vyučovací?) hodina pro celou třídu stojí přes 4000 CZK.

Kdybych tu částku neznal a někdo se mě zeptal, co bude z vyučovací hodiny stát kolik, nejspíš bych tipoval, že většinu budou stát mzdové náklady. Učitel je nejen přítomen na hodině, ale také se na to musí nějak připravit. Nedělá to úplně od nuly (učí opakovaně totéž), ale je asi reálné strávit třeba ještě jednou tolik času nad přípravou.

To bych se ale dostal na částku 1 000 CZK/h pro učitele, tolik ale těžko v tomto sektoru bude průměrný učitel mít. Něco tu hodně nevychází. Může to značit velkou režii. Může to značit něco jiného (třeba podceňuju náročnost přípravy.)
Autor: li Čas: 2022-01-17 19:33:30 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ta částka 134 Kč je vypočítaná "hodně od oka", takže se bohužel od toho člověk vůbec nemůže odpíchnout = nevypovídá to o ničem... Je tam například zahrnutá i mateřská škola, kde paní učitelky žádnou "přípravu" neprovozují a rodiče ještě platí každý měsíc cca 500,- školkovné... Není jasné co všechno spadá do nákladů - tedy na jaké konkrétní položky je rozpočet rozdělen...
Web: neuveden Mail: neuveden
Po pár letech výuky už naprostá většina učitelů žádné přípravy nedělá - už je mají, jelikož učivo ZŠ, SŠ a mnohdy i VŠ se krom některých technických oborů moc nemění.
Web: neuveden Mail: balaban.jakub v doméně gmail.com
To není pravda, moje mamka učí angličtinu na SŠ a často se jí mění učebnice, podle které má učit, takže musí dělat přípravy pořád. Dále je docela rozdíl mezi učením angličtiny na různých oborech (učni vs. lyceisti). A i slovní zásoba se mění s časem (např. před 20 lety se neučila slovíčka související s IT).
Web: neuveden Mail: neuveden
Aniz bych se chtel nejak dotknout Vasi pani matky, v cem presne probuch spociva takova priprava (specialne u zajeteho kantora SS jazykouky)?
Web: neuveden Mail: schován
Tak třeba naše angličtinářka na zš se připravovala na hodinu panákem něčeho tvrdšího a to víte, cena kvalitního alkoholu není zanedbatelná, kor pro angličtinu se např. hodí mnohem více whisky nežli místní produkty.
Autor: pz100000 Čas: 2022-01-19 09:51:33 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Takto ano, to bych pani Bonbonove asi i uznal. Ovsem jedine z hlediska argumentace pro vyssi plat, naopak casova narocnost (o niz medle slo) je zcela zanedbatelna, cerstve empiricky overeno.
Autor: Technocrat (neregistrovaný) Čas: 2022-01-18 11:58:08
Zapomínáte na to, že školy nejsou financované pouze ministerstvem, ale také zřizovatelem ... Ministerstvo hradí pouze přímé náklady. Provozní a investiční náklady padají na zřizovatele, typicky krajský úřad. Také v tom nejsou započítané dotace z EU. Náklady na školství jsou mnohem vyšší.
logo Urza.cz
kapky