Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-06-18 00:00:02

Kdo je tady stát?

Státní zásahy bývají legitimizovány argumentem, že stát jsme my všichni. Tato věta zaměňuje dva významy slova stát: jednak státní aparát a jednak geografické území se vším, co se v něm nachází. Používajíce druhý význam, můžeme probírat umístění či obyvatelstvo daného státu; řešíme-li však oprávněnost státních zásahů, je řeč o státním aparátu – a tedy argument, že stát jsme my, je v tomto kontextu scestný.
Přečtení: 2162

Autor: morbid
Čas: 2021-06-17 00:00:02

Víra v době moderní

Pamatuji se, jak nám soudružka učitelka na základní škole vyprávěla o době temna, kdy se lidé báli božího trestu – že jim nesešle déšť a umřou hlady, a proto nosili bohu dary a v modlitbách jej chválili, aby si ho udobřili. Dnes je prý doba jiná a lidé těmto nesmyslům nevěří – věří vědě. Takže po obřadu voleb vyplňte daňové přiznání a nechte se naočkovat, stát k vám bude milosrdný a nenechá vás umřít žízní, otevře svou štědrou náruč v podobě předzahrádek hospod a ráje v Chorvatsku. A nezapomeňte se podívat na nějaký projev svaté Gréty.
Přečtení: 1747

Čas: 2021-06-16 00:00:02

Proč nepadnout za vlast

Tak nějak mi přijde, že součástí naší kultury je i jistá adorace militarismu. Spousta konzervativců, a zejména nacionalistů, vzhlíží k „našim“ „hrdinům“, kteří se nebojí položit život za obranu své vlasti. Často se v této pozici vidí i oni sami – skoro jako by se těšili, až přijde nějaká válka, a oni budou naverbováni. Já s tímhle řemeslem mám už dlouho jeden fundamentální problém. Uvědomil jsem si, že ti lidé, proti kterým bych v bitvě stál, jsou úplně ti samí lidé jako já, jen z jiné kultury. Možná byli k boji přinuceni. Oškliví se mi představa jít a ublížit těmto lidským bytostem: Tím bych vlastně i existenci takového absurdního konfliktu podporoval.

Aktivně bych se bránil, pokud by na mě někdo útočil a já neměl solidní vyhlídky utéct nebo vyjednávat. Ale jít někam na rozkaz bojovat „za vlast“ mi přijde jako zvláštní forma sebevražedného chování. Nechci obětovat svůj čas na tomto světě určený lidem, které miluji, a činnostem, jež mě baví, úplně neznámým lidem, kteří by si to přáli a s nimiž sdílím snad jen podobné území a stejný jazyk. Nejbizarnější mi na tom přijde, že obvykle bojujete na příkaz lidí, kteří sami nebojují. Z těchto důvodů jsem proti návrhům takových věcí, jako je povinná vojenská služba. Každý nechť se sebepoškozuje, jak chce, ale mne ať do toho nenutí.
Přečtení: 1630

Autor: Dalid
Čas: 2021-06-15 00:00:02

Naši chlapci

Chlieb a hry. Overené nástroje na odvedenie pozornosti od vládnucej triedy. Ich súčasťou je aj šport. Ten však začal plniť v rukách štátu ešte jednu dôležitú rolu. Slúži na propagáciu štátnych symbolov a hlavne podporuje identifikáciu občanov so štátom. Keď hrá reprezentácia, sledujú zápas aj ľudia, ktorých šport inak nezaujíma. Všade sú vlajky, spieva sa hymna a ľudia v dresoch sa bijú do pŕs. Pre niektorých by šport bez repre (štátu) nemal ani zmysel. Zaujímavý je aj pohľad na reprezentantov. Má to byť pre nich česť, povinnosť a mali by hrať ideálne zadarmo z lásky k vlasti. U športovcov – vojakov by to tak mohlo byť. No najúspešnejších jednotlivcov, ktorí pracujú na sebe a pre seba, štát vysoko daní, a keď sa presťahujú do Monaka, sú terčom kritiky fanúšikov aj politikov.
Přečtení: 1832

Autor: Matěj
Čas: 2021-06-14 00:00:02

Ani dobré argumenty je nepřesvědčí – nemohou

Předneseš-li etatistoví nějaký argument, bude záležet, zda je stále ve fázi tuhého etatismu, nebo už ve fázi hledání odpovědí. Hledající jsou ochotni nad tvým argumentem i popřemýšlet. Zarytý etatista nikoliv. Ale proč? On ani nemůže jinak. Reakce v podvědomí probíhají řádově rychleji než ve vědomí. Takže než tvůj podnět vědomí zpracuje, stihne být posouzen několika hledisky. Jedním je míra ohrožení. Tvůj podnět je asociativně porovnán s databází nasbíraných zkušeností uložených v podvědomí. Posuzována je i míra kompatibility. Není-li tvůj argument v souladu, je k němu přibalena negativnní emoce. O pár okamžiků později se konečně tvůj podnět dostane do jeho vědomí. Jenže to už má etatista díky přibalené emoci jasno, odkud plyne ohrožení, kdo je jeho původcem a jak se s ním vypořádat (útěk, ustrnutí, útok). Vědomí už jen řeší, jak to provést. Je to nějaká doba, co jsme rozlouskli, v čem tkví slabina etatismu, ale až teď se nám povedlo to dát do jakž takž srozumitelné podoby. Můžeš to omrknout a dát nám feedback.
Přečtení: 2828

Autor: Urza
Čas: 2021-06-13 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: O kapitalismu s Radovanem Vávrou

Přečtení: 963

Autor: Urza
Čas: 2021-06-12 12:00:00

4D: Proč by nás stát neměl chránit

Přečtení: 1596

Autor: peh01
Čas: 2021-06-11 00:00:02

Malý (veľký) detail

Keďže v ústave čl. 93 bod 3 je ukotvený taký „malý detail“, že o daniach sa nesmie hlasovať v referende, vo výsledku to spôsobí dosť veľký rozdiel oproti tomu, keby na tému daní mohlo byť referendum. Keď si predstavím tie masy ľudí, ktorí hlasujú za zvýšenie versus zníženie daní, vychádza mi väčšina za zníženie, a teda menej socializmu a viac kapitalizmu. Časom ostane čoraz menej peňazí centrálnym plánovačom, teda politikom. Samozrejme demokraciu tu máme, ale keby mala priniesť zníženie daní a oslabenie pozície politikov, tak vtedy sa nehodí.
Přečtení: 2131

Autor: Tom Iss
Čas: 2021-06-10 00:00:02

Nikdo se mě nezeptal

Ústava České republiky, preambule: „My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku… přijmáme tuto Ústavu České republiky.“ Jsem občanem České republiky, ale nikdo se mě nezeptal, jestli ústavu přijmám. Přitom stavět na něčem, kde je sice napsáno, že s tím člověk souhlasí, ale nikdy souhlas nedal, je obyčejný podvod. Kdyby někdo za někoho bez jeho vědomí podepsal smlouvu, byl by právem označen za podvodníka. Ústava dělá totéž, a navíc ještě zavazuje k dodržování LZPS, která si protiřečí. Hlavně že stát nutí provozovatele webů, aby se pokaždé ptali uživatelů, zda souhlasí s použitím cookies, ale něco takto důležitého prostě ignoruje.
A ještě jeden postřeh: Část osady Sidonie u města Brumov-Bylnice neleží na historickém území Čech, Moravy ani Slezska. Znamená to tedy, že tamní občané ústavu nepřijali?
Přečtení: 2826

Autor: v6ak
Čas: 2021-06-09 00:00:02

O nezávislosti České televize

Občas slýchám, že potřebujeme veřejnoprávní Českou televizi jakožto nezávislé médium financované z koncesionářských poplatků. Na první pohled to může dávat smysl – vliv má přece ten, kdo platí. Médium placené z reklam může být pod vlivem inzerentů. To by platilo pro obhajobu nějakého soukromého placeného (popř. freemium) média. V případě veřejnoprávních médií ale platí někdo jiný, než kdo rozhoduje o platbě. Platí každý majitel a uživatel televizního přijímače – nehledě na to, jestli má o Českou televizi zájem. Co když bude chtít vedení zvýšit poplatky? Nestačí přesvědčit zákazníky, že služby za to stojí. Je potřeba přesvědčit politiky, že mají upravit zákon. Může být Česká televize nezávislá na poslancích?
Přečtení: 2488

Čas: 2021-06-08 00:00:02

Berme myšlenky vážně

„Lidé jsou od přírody zlí, stát [pozn.: tvořený lidmi] je musí hlídat.“ „Lidé jsou hloupí, podléhají svým falešným představám a dezinformacím.“ „Nikdo neví, kde je pravda.“
Mají tyto výroky něco společného? Když kterýkoliv z nich někdo vysloví, snaží se říci, že mu nemáme věřit, protože je zlý, hloupý, nebo nic neví? Určitě ne; prvními dvěma výroky odsuzuje ostatní lidi, zatímco posledním výrokem popírá možnost poznání v nějaké oblasti, kterou si není jistý (často společenské vědy); použil myšlenky jako zbraně, aniž by je aplikoval na sebe. Ale myšlenky jsou poznáním reality a slouží pro jednání v našem vlastním životě. Pokud je ochotně uplatňujeme na neznámé věci, ale zdráháme se uplatnit je na sebe, zamysleme se, kde jsme udělali chybu.
Přečtení: 1521

Čas: 2021-06-07 00:00:02

Chléb, hry a stát

Myslím, že jedním z důvodů, proč je zastupitelská demokracie tak populární, je pocit občanů, že se jich chod státu osobně dotýká. To, jak vypadá soupeření politických stran (a prezidentských kandidátů) o moc, je do velké míry vzrušující. Ke svojí politické straně mají podobný vztah jako například ke svému oblíbenému sportovnímu týmu – idealizují si její členy, hlasitě fandí jednotlivým aktérům v duelu (doslovný příklad: Drahoš vs. Zeman na TV Prima) a především projevují otevřené nepřátelství vůči příslušníkům odlišných stran, čímž si vymezují svoji vlastní identitu. Politické strany dávají některým pocit toho, že někam patří, snad v ní najdou jakousi ztracenou spiritualitu.

Čím déle to pozoruji, tím více mi přijde, že se vlastně jedná hlavně o velké divadlo. Zatímco lidé pozorují pompézní řečnické souboje (nebo monology) a tleskají svým favoritům, v politickém zákulisí se rozhoduje o jejich osudech, a to mnohem více znepokojivým a mnohem méně sexy způsobem, než jakým to podává politický marketing. Dostáváme maximálně iluzi kontroly věcí veřejných a náležitosti k někomu, o kom vlastně skoro nic nevíme (jak se nedávno ukázalo třeba u Feriho). Politiku dnes vnímám hlavně jako zábavu pro masy: Je zajímavé o ní smalltalkovat, ale zároveň je podobně pomíjivá jako třeba počasí.
Přečtení: 2009

Autor: Urza
Čas: 2021-06-06 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: Děkujeme (nejen) za Vaše podpisy

Přečtení: 1002

Autor: Urza
Čas: 2021-06-05 12:00:00

Livestream Svobodného přístavu: Trh, stát a věda

Přečtení: 900

Čas: 2021-06-04 00:00:02

Důležitost důvěry

Zdravá míra nedůvěry v člověka souvisí se skepticismem – ostatně, lidé jsou tvorové nedokonalí a sotva dohlédnou na leckterý důsledek svých činů. Ostatním je logické nevěřit minimálně natolik, nakolik nevěříme sobě: Přeci jen jsme v té nedokonalosti spolu. Za důležité považuji pojistit se pro situace, ve kterých by nám mohli druzí udělat něco špatného – i na opravdu zlé scénáře. Věřím však, že přiměřená důvěra v lidi okolo nás je nakonec jediné rozumné východisko. Pokud totiž fundamentálně nedůvěřujeme lidem a předpokládáme jejich nepoctivost a duševní omezenost, začnou nám to oni zrcadlit nazpět. Dopadne to tak, že v našich vzájemných vztazích, dohodách, nakonec i společenských uspořádáních oni svážou ruce nám a my svážeme ruce jim – právě kvůli představě, že pokud bychom druhé straně nechali volnost, udělala by něco hrozného. Nakonec se snad i vlivem této nálepky skutečně mnozí lidé nedůvěryhodnými stanou, protože tak k nim bude přistupováno. Na naší podezíravosti nakonec budeme všichni tratit. Proto jsem se rozhodl důvěřovat lidem.
Přečtení: 2117

Autor: Urza
Čas: 2021-06-03 00:00:02

Studio Svobodného přístavu: V 19 hodin živě o vědě!

Přečtení: 1486

logo Urza.cz
kapky