Archiv – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2023-07-30 12:00:00

Kanál Svobodného přístavu: Tereza v debatě pro Legalize It

Přečtení: 1954

Čas: 2023-07-26 00:00:02

Radikální autenticita

Vzápětí po mém posledním LSD tripu jsem se dostal do zvláštního a možná i trvalého stavu mysli. Po dlouhém uvažování bych řekl, že na něj nejlépe sedí nálepka „radikální autenticita“. Pramení z hlubokého uvědomění a prožití toho, že na mém já není nic inherentně špatného ani škodlivého; naopak je obohacující a je třeba o něj pečovat přesně tím způsobem, pro který bylo stvořeno, a projevovat co nejpřesněji jeho potřeby. Na oplátku dostávám od svého těla pocit vnitřního klidu, odvahy a také mnoho fascinujících podnětů. Věřím, že existují pouze lidé, kteří na autentické projevy emocí nejsou připraveni. Cítím, že si již nepřeji činit jakýkoli kompromis mezi autentickým a neautentickým: Plně autentické prožívání totiž považuji za kvalitativně odlišný stav mysli. Překvapuje mě, že někteří lidé v tomto stavu nejspíš byli vždycky, a také to, že mě před mým LSD tripem nikdy příliš nenapadlo, že nejsem dostatečně autentický.

Autenticitu považuji společně se sebepoznáním a láskou za důležitý prostředek vnitřní svobody. Cítím, že mohu dělat cokoliv, co mi dává smysl. Zároveň také vidím, jak ničivý účinek mohou mít určité vztahy a instituce na některé lidi. Retrospektivně nazírám, že radikálně autentickým jsem se dost možná už narodil, jenom jsem tuto vlastnost částečně ztratil skrze nepřijímající prostředí, se kterým jsem se tehdy nedokázal vypořádat. Jako pro někoho s ADHD pro mě bylo trávení času v kolektivech unikátním způsobem nepříjemné a do jisté míry vnitřně paralyzující, bránilo mi projevovat se v celé šíři. Umím si tak představit, že jakékoli nucení může mysl uvést do mnohem strnulejšího a nekreativnějšího modu než toho původního, a z něj se pak dostává jen velmi obtížně. Znepokojuje mě představa, do jak velké míry mnozí vlastně nevlastní svůj život. Já se nyní víc než kdykoli předtím cítím připraven žít naplno v souladu s ideály unschoolingu.
Přečtení: 3848

Autor: Urza
Čas: 2023-07-23 12:00:00

4D: Proč by stát neměl omezovat svobodu slova!

Přečtení: 2054

Čas: 2023-07-19 00:00:02

Nakažme všem nosit neprůstřelné vesty! (Pro vaši bezpečnost…)

Mnohdy se setkáme s tím, že nám stát upírá svobodu „pro naši bezpečnost“. Nedávno jsem měl tu smůlu setkat se s velmi arogantním policistou, který mi za nepřipoutání v autě napálil pokutu. A já se ptám, má stát právo upírat mi svobodu, brát mi peníze (a v případě odporu mnohem hůře) za to, že riskuji svůj život? Právě připoutání v autě či nošení helmy na kole či motocyklu jsou krásné příklady toho, kdy ohrožuji jedině sám sebe a nikoho jiného. Přesto je stát s to mi za to omezit svobodu. A pokud tvrdíte, že má, potom se ptám, proč zůstávat u helem na kole? Navrhuji plošné nošení neprůstřelných vest, zákaz rizikových sportů a nezdravých jídel!
Přečtení: 3347

Autor: Urza
Čas: 2023-07-16 12:00:00

4D: Proč stát nemusí stavět silnice!

Přečtení: 1779

Autor: Urza
Čas: 2023-07-02 12:00:00

Kanál Svobodného přístavu: Gabriela a Urza s láskou ke svobodě a učení (se) v Plzni

Přečtení: 4614

Autor: Urza
Čas: 2023-07-01 12:00:00

Kanál Svobodného přístavu: Urza v KryptoVláďově livestreamu na UTXO.23

Přečtení: 784

logo Urza.cz
kapky