Autor: velkej Ká
Čas: 2016-08-22 00:00:02
Anarchie je chaos! No a?
Určitě to znáte - nadhodíte, že stát je žába na prameni a že společnost může fungovat i jinak, emergující "zezdola" a nikoliv řízená "seshora". A přiletí rychlá námitka: "Ale to by tady byla anarchie. A anarchie je chaos!" No a? Ano, anarchie je chaos. Nemá žádný vyšší řád, to prostě plyne z definice. Toto nemá smysl zastírat. Co více zarazí, je, že - a možná to je důsledek nějaké indoktrinace - chaos je chápán jako synonymum něčeho špatného, zlého. A možná až někde při studiu pokročilé matematiky, fyziky, teorie systémů, numerických výpočtů apod. člověk pozná, že něco jako fungující umělý řád je naopak velká vzácnost, a že spousta věcí funguje, aniž by byla řízena, a dokonce se dají předvídat.
Takže, co všechno je chaos a jsme s tím spokojení? Jen tak namátkou: počasí, divoká příroda, evoluce, vesmír, ale třeba i naše těla (ta také nejsou vědomě centrálně poskládána a vědomě každá buňka ovládána). Co krásných věcí vzniklo chaoticky - úchvatné scenérie na Zemi, Saturnovy prstence, lidský mozek, umělecká díla lidských umělců, naše města (jen málokteré bylo opravdu do puntíku plánováno), všechny možné vynálezy (na řadu z nichž se přišlo zcela náhodou), lidé kolem nás. Život se nedá organizovat, a jen těžko se dá plánovat, a přesto se dá žít. Počasí se nedá řídit, ale umíme s ním žít. Vynálezy přicházejí a odcházejí, a těšíme se z nich, stejně jako se těšíme uměním a přírodou. A určitě přijdete na další příklady. Anarchie pouze z titulu toho, že je chaotická, nebude jiná.
Takže ne, rozhodně nemám dojem, že je anarchie pro svůj chaos špatná. Další argument, prosím!
Takže, co všechno je chaos a jsme s tím spokojení? Jen tak namátkou: počasí, divoká příroda, evoluce, vesmír, ale třeba i naše těla (ta také nejsou vědomě centrálně poskládána a vědomě každá buňka ovládána). Co krásných věcí vzniklo chaoticky - úchvatné scenérie na Zemi, Saturnovy prstence, lidský mozek, umělecká díla lidských umělců, naše města (jen málokteré bylo opravdu do puntíku plánováno), všechny možné vynálezy (na řadu z nichž se přišlo zcela náhodou), lidé kolem nás. Život se nedá organizovat, a jen těžko se dá plánovat, a přesto se dá žít. Počasí se nedá řídit, ale umíme s ním žít. Vynálezy přicházejí a odcházejí, a těšíme se z nich, stejně jako se těšíme uměním a přírodou. A určitě přijdete na další příklady. Anarchie pouze z titulu toho, že je chaotická, nebude jiná.
Takže ne, rozhodně nemám dojem, že je anarchie pro svůj chaos špatná. Další argument, prosím!
Přečtení: 32573
Komentáře
Komentář 7767
Osobně bych asi argumentoval na něco takového tím, že z toho chaosu vyvstane nějakej spontání, popsatelnej a předvídatelnej řád. Je takovej systém pak pořád chaotickej?
Komentář 7771
Spontánní řád může v chaotických systémech (opět z fyzikálního pohledu) nastat, ale jen za určitých podmínek, tj. není to nevyhnutelné.
Komentář 7775
Jinak přikladem takového systému, který organicky vznikl "zdola", z chaosu, je například stát... Tady tak milovaný.
Opačná idea, totiž že člověk a jeho činnost je něco "extra", co se vymyká přírodním zákonům a stojí mimo ně, je vysoce dementní (případně náboženská, podle přesvědčení toho kterého soudruha). Ač se to nezdá, anarchismus a teismus jsou fest propojené ideologie.
Komentář 7777
Komentář 7798
Znovu si přečtěte popisované spojení mezi anarchismem a vírou v boha. Protože jestli výtvory člověka považujete za něco "mimo přirozený systém", něco, čeho se běžné přírodní zákony netýkají, tak jste teista. Tečka.
Jestli Vám současný společenský systém vyhovuje nebo nevyhovuje, to je na vás. Ale tvrdit, že nevznikl zdola samoorganizací, je nesmysl. Na takové tvrzení byste potřeboval "božskou autoritu".
Co vím, tak zrovna Urza je teista, ale například já vás s bohem pošlu do prdele :-)
Komentář 7803
V diskusi dvou inteligentních lidí nebývá obvyklé, aby někdo položil otázku poté, co se dozví odpověď, ale budiž, nejspíš spolu nediskutují dva inteligentní lidé:
Kdysi někam vtrhli nájezdníci a chtěli daně nebo životy. A tak to vzniklo. Státy fungují shora a všechny ty sračky padají dolů.
Jinak jsem ateista, a upřímně mi není jasné, jaká linka toho, co píšu, vede k bohu/bohům a jakým způsobem.
Komentář 7810
Já asi nevím, jak jinak vám to napsat. Lidi jsou součást přírody, a cokoliv dělají, je součást přírody (~optimalizačního procesu zvaného evoluce) taktéž. Včetně států.
Komentář 7813
Komentář 7814
Komentář 7817
Pak celek podlehne najezdnikum.
Priroda taky nesmeruje ke zranitelne centralizaci.
Clovek tim sezranim jablka dostal neco,co nikdo jiny v prirode nema.
Komentář 7818
ve starych mystickych knihach(kterym se vetsina vysmiva) jsou postupy,jak muze clovek pomoci pismen(kazde pismeno ma nejakou funkci)"preprogramovavat" vesmirny program.To opice neumi.
Komentář 8058
Akorát se ohrazuju proti tomu, že bez odvolání se na "vyšší moc" je nějaký společenský systém/organismus/whatever z principu lepší, než jiný. Žádný "univerzální princip" neexistuje. Aktuální státy jsou prostě evoluční vítězové.
O důvodech vítězství filozofují historici, antropologové i kdejaký plebs (doporučuju "Jared Diamond: Guns, Germs & Steel"), ale pochybuju, že má někdo skutečně páru o tom, jak taková společnost "žije", dýchá, reaguje. Máme tak akorát perspektivu opice, která ji jako jednotlivci tvoří, generace po generaci.
Čímž nechci říct, že současný (nebo ten příští) způsob organizace opic bude vítězný navždy. Tak evoluce nefunguje; na každé prase se vaří voda, the show must go on.
Ale prohlásit, že státy nevznikly "zdola", dlouhým a krvavým procesem soupeření, je donebevolající nepochopení přírodních procesů samoorganizace. S takovou ten anarchismus nevybudujem, soudruzi :-)
Komentář 7815
Komentář 7772
Komentář 7784
Jsou ruzne nazory,jak to funguje:napr ze je to 3D tv obrazovka,kde se body rozsvecuji myslenkami a energii dodavaji city.
Ale nejhorsi je,kdyz nam nekdo namluvi,ze udela rad.Hlavne ruzni babisi.Hodi se jim rad,kde prestanou pusobit protisily konkurence.
A pak taky nechapu,proc verici neveri,ze je nejaky neviditelny rad a chteji ho tvorit sami a pomahaji v tom socialistum.
Komentář 7770
Když trochu chápou jak to s počasím je, jako by se s chaosem smířili...
Možná to časem bude podobný se státem. Lidi se bojí co by bylo a obětují tomu daně. To že to nefunguje je nezneklidňuje. Neplatí je rádi, tak jako neradi dávali oběti, ale smířili se s tím. Je to cena za déšť - pořádek.
Třeba je cesta to že dojde k obecnýmu pochopení ekonomie. Snad bude stačit povrchní pochopení.
Normální člověk taky neumí popsat přesně jak funguje počasí. Ale ví že neni třeba sypat bohům. Třeba časem pochopí, že není třeba sypat státu.
Komentář 7773
Přirovnání daní k rituálním obětem mi přijde trefné. Jak bohové, tak stát, jsou jakousi obranou před chaosem, který jsme kdysi nechápali, a který zkoumáme a snažíme se chápat lépe a lépe. Klasická náboženství jsou v dnešní době stále více překonávána, to poslední (stát) to teprve čeká, tam jsme na samém začátku. To přirovnání s oběťmi si dávám do sbírky, děkuji.
Komentář 7776
Komentář 7816
Napr takhle:
http://ankap.urza.cz/index.php?action=trunk&id=ekonomie&sup=amen
Komentář 7779
Za protiklad považuji řád, pořádek... zkrátka uspořádanost.
Řád (a jeho absenci: Chaos) bych si nijak nespojoval s tím, zda vznikl seshora / zezdola, ani s tím, zda byl jeho vznik centrálně řízený, nebo spontánní.
V praxi si pod chaosem představím prostě situaci, ve které není (více či méně) možné předvídat (a tedy ani plánovat) vzájemnou spolupráci s ostatními.
Anarchii chápu naopak jako projev vysoce rozvinutého spontánně vznikajícího tržního řádu, jež umožní lidem plánování a spolupráci na takové úrovni a v takové harmonii, aby dokázali předejít jeho narušení násilnostmi vládců. Ti totiž právě svým vládnutím v důsledku způsobují chaos, zmatek a nepředvídatelnost.
Anarchista na rozdíl od etatisty chápe, že autoritářství není podmínkou rozvoje tržního řádu ve společnosti, ale je pro něj naopak hrozbou. Tržní uspořádání se totiž optimalizuje samovolně, v důsledku lidské přirozenosti a používání rozumu. Víra v externí autoritu nemůže už tento (nejlepší myslitelný) proces nijak vylepšit, ale naopak velmi snadno ho naruší a zkomplikuje.
Komentář 7780
To je právě ta představa mnoha lidí, na zakladě které pak šmahem odsuzují anarchii.
Komentář 7781
Připadá mi, že částečně zaměňuješ chaos (jež má jednoznačně negativní konotace) se spontánností, což je poněkud matoucí.
Anarchii mnoho lidí odsuzuje zejména proto, že nedoceňují, že svoboda - Liberty is "Not the Daughter But the Mother of Order."
Komentář 7783
Jinak já jsem kdysi vnímal chaos taky jako něco neuspořádaného, nepoužitelného a nepřehledného. A vnímám jej stále podobně (až na tu použitelnost), ale během té doby se mé znalosti poněkud posunuly a převzal jsem matematické/fyzikální/systematické chápání chaosu. Vnímám spoustu příkladů chaosu kolem nás, i ve věcech, které stvořil člověk (např. Game of Life nebo šachy), a už jej neberu jako špatný, ale jako něco, co je zajímavé, dá se zkoumat a je přirozené a spontánní.
A osobně, nehledám v chaosu řád. Nečekám řád ani od anarchie. Je to prostě chaotická společnost, ve které by se mohlo dát žít.
Ten poslední citát vystihuje právě ten chaos, který, stejně jako svoboda, přichází zdola, nikoliv shora.
Komentář 7785
A protoze nejsme schopni se dostat do pozice hrace,tak je z pohledu pesaka domyslive,chtit neco celkove preorganizovavat jinym figurkam.
Komentář 7792
Šachy ber jako chaos v tom, že z jednoduchých pravidel (jak se hýbou figurky, šach, pat, mat; což se všechno vejde na dvě A4) vyvěrá tak obrovské množství možností (jen první 4 tahy jsou biliony možností) a pokročilých konceptů jako centrum, slabá a silná pole, dobré a špatné figury, hodnota figur, zahájení, střední hra, koncovky, plán, vazba, dvojí útok, hrozba, tichý tah, tempo atd. atd. atd. prostě strašná hromada věcí - ale v pravidlech nic takového není! Přesto je to (aspoň pro někoho) zajímavá hra a je těžká - právě díky všem těm nadstrukturám, které se postavily zdola.
Komentář 7793
Komentář 7796
Taky me zaujaly ty sachove nadstruktury postavene zdola - je snad nejaka jina moznost (a jak by prip. mela vypadat)? Jinak mi to zni pomerne bezobsazne.
Ad chaos. Je-li pro Vas chaosem sach, pak jiste tim spis i treba onen zmineny hokej. Pak ale nelze vyloucit ani tenis a nasledne, co ja vim, prostna. Balet, vareni, rizeni auta. Filosofie, hmota, zivot. Je-li chaosem vse a cokoliv (coz z jisteho pohledu skutecne je), pak vcelku postrada smysl se o tom vubec zminovat.
Jinak zivot obecne ma z principu tendenci jit proti entropii, tedy se usporadavat a organizovat. Typicky clovek (resp. cokoliv, co lze dle vkusu jednotlivych soudruhu povazovat za vrchol vyvoje) je vzorovym prikladem centralniho rizeni. Zrejme je to (i pres ruzny bordel a nevyhnutelne ramcove nevyhody) porad slusnej model.
Komentář 7787
Komentář 7788
Komentář 7790
Elektrony se v jádrech atomů vlastně pohybují dost chaoticky, mají nějaké orbitaly (pravděpodobnosti výskytu) dané kvantovanou projekcí momentu hybnosti. Pár dalších drobných pravidel, jak spolu jednotlivé částice interagují, a bum - máme vesmír, tak, jak jej známe. Ale nepotřebujeme k tomu žádné pravidlo typu: "hvězda svítí" nebo "dostatečně hmotné těleso je kulaté". Protože to už vyplývá z těch úplných základů.
Kdežto stát, to je něco jiného. Stát řekne, že hvězda musí být hranatá. A občane, zařiď si to, jak umíš.
Komentář 7789
Komentář 7791
Komentář 7794
Komentář 7795
Komentář 7797
Ač je to trochu mimo téma článku, připojil bych se k tomu, že pro Svobodné jsou malí soukromníci zcela přirozeným partnerem. Jsou to právě soukromníci (a nejen malí), kteří svou podstatou jdou proti centrálnímu plánu. Nechtějí se podřizovat dozorovým orgánům, nechtějí se dobrovolně vzdávat dobytého kapitálu, hledají aktivně a vynalézavě prostředky obživy, vymykají se ústřední organizaci, odmítají jediný způsob řešení, protože to odporuje konkurenci. Jsou přímo prototypem anarchismu (v tom dobrém smyslu).
Šach
Zpočátku se mi jako modelový příklad hra šachů hodně zalíbila: jsou stanovena velmi jednoduchá pravidla, v podstatě srovnatelná s křesťanským desaterem. A v rámci těchto pravidel si čiň co umíš. Jistě, existují miliardy strategií, které slibují lepší výsledek, než jiné miliardy strategií, ale ani za tu věčnost, co se šach hraje ještě nikdo neobjevil jediný ústřední plán, který úspěch jednoznačně zaručuje. V okamžiku, kdy by se to stalo, celá hra by ztratila smysl. A jako model je to krásně použitelné, když si uvědomíme, že se jedná o pouhých 64 polí a 32 figur s v podstatě deseti pravidly pohybu a situací. (Srovnejme to s interakcí v rámci malé komunity 250 lidí, následně s modelem 10 mio. Čechů, pak 0,5 mld. Evropanů a ve finále se 7 mld. lidí.)
Jen jedno mě maličko v té modelové aplikaci šachu zrazuje: pravidlem šachu #1 je agrese. (A dějiny lidstva, žel, mají dostatek důkazů, že to je patrně podstata lidstva.)
Komentář 7800
* jedinečný názorový rozptyl kolem ústředního ideového ukotvení, tedy individuální svobody,
* zajímavé persony ve vedení strany i místních organizací,
* realistický a prosaditelný volební program,
* navzdory v lepším případu nezájmu,ale reálněji dehonestování médii jako populistická pravice, jdou dovoleb s otevřeným hledím,
* v regionech se jim profilují zajímaví členové,viz. http://zalom.blog.idnes.cz/, http://www.pajonk.cz/me-clanky/, http://www.zvara.cz/clankyadalší nou opomenutí.
Tady se často vede diskuze, jak oslovit nepřesvědčené nebo libertariánství odmítající lidi, pro začátek stačí nedělat na lidi bubáky. Valenta není mou osobní preferencí, ale zatraceně dobře ví, že když se postaví před důchodce usínající a vstávající s TV Šlágr a prokáže tak, že nemá kravskou nohu, ocas a nesmrdí po síře, nejen že neuškodí svým zájmům, ale pomůže Svobodným a Soukromníkům ve volbách,viz. http://zlinsky.spolecne2016.cz/slagrovani/.
Komentář 7805
Ale nemyslim si,ze by Urza byval nejak zvlast proti Svobodnym.Ale treba se to zmenilo(?)
Podnikatele pri nich by mohli dodat potrebne prachy(male zbrojovky by citili moznost vyzbrojeni maleho obyvatelstva:-)) a maji spoustu zamestnancu-lidi,kteri se neboji zustat bez statu.
Videl jsem video Pajonka-dobry,ale moc zdlouhavy,komplikovany a slozity pro obyc cloveka.Od ekonomu bych rad slysel jednoduse vyjadreny "dukaz",ze svoboda je pro i ty nejobycejnejsi lidi mnohem vyhodnejsi nez statni urednik.
Ted jsem zrovna cetl Klausuv projev v Nemecku http://www.klaus.cz/clanky/3980
...kde lidem z AfD rika:"Vy mate dulezitou vyhodu.Vite,ze pravda je na vasi strane."...a presto to- do prdele -nejde prosadit.Spolceni neschopnych se vsehoschopnymi je uz temer dokonale.
Komentář 7806
Napr Ivan Mladek je temer idealni buditel.Ekonom,oblibenej,sranda...Ten umi rict v jedne vete vsechno:"Proc jsem pravicak?Protoze pravice podporuje schopne a ne neschopne,a ti pak vytvori vetsi bohatsvi na pomoc tem opravdu nemohoucim"(dobrovolne rozdavane samozrejme )
Komentář 7820
Odeslat odpověď
Příspěvků: 3 • Stránka 1 z 1
Bashar: Jízda na vlně chaosu I
Příspěvekod Petr » pon 06. zář 2010 9:59:31
Pro období vícenásobných změn:
(V článku jde docela dobře nahradit slovo chaos slovem změna.)
Jízda na vlně chaosu
Víme, jak již nějakou dobu říkáme,
že záležitosti ve vašem osobním životě,
věci ve vaší kolektivní realitě, vaší společnosti,
začínají být, jak mnoho z vás pozoruje,
více a více chaotickými.
Mnoho věcí přestává fungovat.
Mnoho věcí je mnohem, mnohem, mnohem více vidět.
Mnoho energií se zdá, že probíhá najednou.
A my bychom vám chtěli připomenout,
jak jsme již řekli dříve,
že klíčem k jízdě na vlně chaosu,
není tomu vzdorovat,
ale umožnit sám sobě vědět,
že jste částí energie chaosu.
Umožnit sobě býti chaosem,
a tím, že se stanete chaosem
a umožníte vstoupit nové formě organizace,
spíše než aplikaci starého systému organizace,
tím že vpustíte nové myšlenky,
a jak říkáte povezete se na nich,
půjdete s nimi,
nebudete jim vzdorovat...
tak pak, tím že se stanete chaosem,
umožníte chaotickou činnost,
aby vám ukázala skrz synchronicity,
co je to, čeho si musíte být vědomi,
a jak se život začne organizovat sám
použitím vás jako směrového ukazatele.
Čím více sami sobě svolíte stát se tím,
kým nebo čím jste,
čím více budete přirozenější,
čím více budete k sobě pravdivější,
čím více budete představovat
aspekt Nekonečna, kterým jste byli stvořeni být...
Tak tím jednodušší pro vaši realitu bude,
když bude více chaotická,
tak vám odrážet,
ty aspekty chaosu,
které k vám náleží,
a jsou důležité pro váš život,
a ty aspekty chaosu,
které k vám nenáleží
a které můžete opustit.
Tyto se vám sami vyjeví.
Uvidíte vstupovat novou organizaci,
nový organizační princip,
který vám dá skrz synchronicity vědět,
kterým věcem potřebujete věnovat pozornost,
které věci můžete nechat jít,
které věci v životě již nepotřebuejte..
Věci, kterým jste pravděpodobně v minulosti
byli naučeni se držet...
teď skutečně již můžete nechat jít
tak abyste mohli porozumnět, že nejdůležitější věcí
tak abyste mohli zvládnout ten nový chaos,
zvětšený a zdůrazněný chaos,
který se děje ve vaší společnosti
bude zjednodušit (zeštíhlit) sami sebe...
Nechat jít přebytečnou zátěž.
Bude vám připadat, že se stáváte, v jistém smyslu,
nadzvukovými
a musíte odříznout vše,
co vám nenáleží,
nebo jinak nebudete schopni jet na té vlně z lehkostí.
Budete to jako byste byli letadlem
s mnoha přívěšky,
které tam nemusí být.
Musí se z vás stát v tomto smyslu, spíše raketa,
zefektivněnější (zeštíhlenější),
tak že vlny chaosu mohou kolem vás lehčeji proklouznout,
tak že jimi můžete projít
a v tom jak jste se staly štíhlejšími, v tom smyslu,
tak budete moci projít okem jehly,
kde se ten chaos odehrává
a směrem k tomu, k čemu vaše společnost rychle směřuje.
A v tom oku jehly,
nebude již žádné místo, jak jsme řekli
pro věci, které vám nenáleží.
Nebude tam dostatek místa pro to, abyse sebou vzali
všechny ty definice,
všechny ty zážitky,
které vás drží zpět,
které vás omezují,
které jsou definovány jako něco jiného, než jste vy.
Všechny ty nadbytečné zátěže přesvedčení,
které jste si přinesli,
naučeni se jich držet,
a které nepotřebujete,
vás táhnou dolů.
Budete je muset nechat jít, abyste
prošli okem jehly.
Komentář 10178