Bylo dřív vejce, nebo slepice? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2022-12-23 00:00:02

Bylo dřív vejce, nebo slepice?

Samozřejmě, že vejce! Nicméně, existují otázky, jejichž zodpovězení je nesmírně náročné, protože se dva faktory mezi sebou ovlivňovaly tak dlouho, že nelze vystopovat, který byl dřív. Mnohé politology by jistě zajímalo: Byl dříve stát, nebo lidé vyžadující stát? Přesnou odpověď se asi nikdy nedozvíme. Možná, že to prostě bylo případ od případu. Společenská smlouva na mě působí až příliš naivně a neprůkazně. Tvrzení, že stát je výsledkem násilného podmanění většiny mocnými, a až časem se normalizoval, mi sice dobře sedí s mým viděním světa. Někdy to na mě ovšem působí tak, že spousta lidí vyjma nás a pár dalších exotů prostě má vrozenou potřebu ovládat ostatní lidi. Ta se může manifestovat mimo jiné tak, že mezi sebou nejprve zápasí, aby se jeden druhému podvolil, a s postupem času ti úspěšnější z nich zformují stát. Pointu spatřuji v tom, že jednoduché vysvětlení vzniku státu neexistuje.
Přečtení: 3356

Web: neuveden Mail: neuveden
Wille zur macht, F. Nietzsche. Vůle k moci je jedním ze zásadních faktorů lidského jednání a významným socializačním mechanizmem. Tato touha ovládat je přirozeně vyvažována konkurencí. Stát je způsobem omezení či odstranění konkurence.
Ps: pokud skutečně vůbec nikdy necítíte touhu ovládat druhé, jste exot. Jděte do koupelny, podívejte se do zrcadla a zhasněte. Pokud se vám asi tři centimetry nad hlavou objeví +-vodorovný světelný kroužek, máte problém.
Pps: případný příchod potomstva ho myslím vyřeší.
Web: neuveden Mail: neuveden
Prosim te, mas predstavu, jak se takova touha obladat v beznem zivote projevuje, konkretne u lidi, kteri nemaji touhu ovladat?:-)
Myslim to vazne. Ja sam nemam vubec zadnou touhu nekoho ovladat. Napriklad u tech deti...mam touhu jim vse vysvetlit tak, aby to pochopili a aby nejake veci delali ne proto, ze jsem jim to naridil, ale proto, ze sami pochopi, ze je to dobre. Je tohle jen "prevlecena" touha ovladat? Ja osobne to tak nevnimam, ba spise naopak, ale mozna to touha ovladat je....
To same trebas v praci. Rekneme, ze vedu mensi kolektiv lidi (doslova par lidi, 2-3-4, jak kdy), kdy ja rozhoduji, co se jak udela a pak tu vec spolecne delame. Me prijde, ze to, ze to rozhoduji je logicke (protoze jsem rekneme majitel a pracujeme na veci, kterou vlastnim a ja i platim ty dalsi lidi) a ostatni lidi se snazim vest tim zpusobem, ze jim vysvetlim, co se proc a jak dela a pak to delame. Dokonce i kdyz nekdo neco dela nejak, jak se mi to uplne nelibi, tak mu nereknu "delej to jinak", ale snazim se mu znova vysvetlit, proc to, jak to dela, je spatne a ajk by se to melo delat lepe.
Takze otazka zni, jestli se i v tomto da ta touha ovladat nekde najit, ac si to sam nemyslim, a pripadne jake jine situace, kdy by si to clovek ani neuvedomil a obvykle v zivote nastavaji, by odpovidaly teto teorii?
Autor: Šlomo Čas: 2022-12-23 12:07:37
Web: neuveden Mail: shlomo.kafka v doméně gmail.com
Ve skutečnosti se stát (co jiného to je než status, čili stav) formuluje a validizuje a normalizuje pořád znovu a znovu. A je neustále společensky nomalizován. Tak jako už C. elegans má vajíkčka a mají je i lidé a jsou si i něčem podobná, podobá se starověký Egypt dnešnímu státu.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky