Cenová kontrola byla vždy cestou do pekel. – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Lazarus
Čas: 2016-05-13 00:00:02

Cenová kontrola byla vždy cestou do pekel.

Regulované ceny se objevovaly v lidských dějinách mnohokrát. Císaři v Římské říši si ředili mince. Když to vedlo k růstu cen, obvinili spekulanty a nastavili regulované ceny. To samozřejmě vedlo k tomu, že lidé začali půdu opouštět, protože se jim nevyplatilo vyrábět, když regulované ceny byly nižší než náklady. Historickou zkušenost si s tím zažili také američtí zmrdodenti Nixon a Ford, kteří se rozhodli ropnou krizi řešit cenovou regulací. Samozřejmě to selhalo, například u pohonných hmot to vedlo k obrovským frontám na čerpacích stanicích. A s cenou regulací jsme se koneckonců setkali v Československu. Toaletní papír muselo nahradit Rudé právo, které mělo bohužel tu špatnou vlastnost, že dřelo prdel. V masně jste se museli spokojit s největším shitem, protože ty nejlepší kousky masa si bere sám řezník nebo jeho známí.
Byl to zkrátka zmrdorežim, který nejen omezoval svobodu a volnost občanů, ale také vedl danou zemi s cenovou kontrolou k značnému hospodářskému rozdělování. Pochopitelně, socialismus rozděluje rovnoměrně jen chudobu.

Po takové historické zkušenosti by se řeklo, že lidé jsou natolik vzdělání a vyzrálí, že ani v nejtemnějších snech nebudou regulaci cen podporovat. A pokud se takový pokus objeví, tak ho budou novináři kritizovat. Omyl. V rozhovoru DVTV Daniely Drtinové s prezidentem České lékárnické komory Lubomírem Chudobou jsme se mohli dozvědět vskutku „zajímavou“ věc. Léky s regulovanou cenou, které se dovážejí do ČR, se zase vyvážejí do dalších zemí. Chudoba se snaží přesvědčit, jak je to hrozné, jak hrozí nedostatek léků a navrhuje, aby některé léky nebylo možno vyvážet. Daniela Drtinová nakonec položí otázku: „Nemyslíte si, že byznys s léky dosáhl už obludných rozměrů?“ načež Chudoba odpovídá, že v podstatě ano.
Daniela Drtinová je právního vzdělání, rozumím tomu, že nemá o ekonomických věcech zrovna velkých přehled. Ale stěžovat si na situaci, kdy se vyvážejí léky kvůli vyšším cenám v okolních zemích, je zrůdné až přímo obludné. Zvláště po těch zkušenostech, kdy lidé čekali ve frontách, jen aby si mohli dovolit banán nebo si vytřít svojí prdel. Ekonomickou regulací léků poškozujeme nemocné, když se farmaceutickým firmám nevyplatí dovážet léky do České republiky. Zrušme nesmyslnou regulaci cen a umožněme lidem se dostat se k lékům. Ano, možná to bude dražší a nebudeme regulovat léky jako ostatní. Ale omezíme tyto neokomunisty ve snaze regulovat ceny a omezovat volný obchod.
Přečtení: 25847

Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-05-13 07:23:37
Nemohl by nekdo z vas udelat v ct zabavny porad o ekonomii?Treba soutez a treba tak jednoduse jako nejaky vzdelavaci porad pro decka
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-05-13 07:55:21 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Eh? To by teda určitě nemohl. Keynesovu makroekonomii určitě nebude Urza, Tětek nebo někdo podobný uvádět v televizi... :-) Nebo snad myslíš rakouskou školu? V televizi??? V nějaké české televizi????? Pošli mi kontakt. Ten matroš musím taky zkusit... :-)))
Autor: velkej Ká Čas: 2016-05-13 09:01:50 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Já si to představit dokážu. Jenže - ta moje představa znamená v podstatě lití milionů Kč "do kanálu". V kostce: Nelze samozřejmě nějak jednoduše prodat pořad, televizní společnosti jsou dost vybíravé. Nicméně, dá se koupit reklama. Takže natočit pořad jako reklamní šoty a na ty si koupit vysílací čas v televizi. Kdo na to chce obětovat miliony? (V ČT samozřejmě ne, pokud se to nějak neobejde přes sponzory pořadu.)

Ovšem spíš než ekonomie by byly užitečnější nějaké základní morální zásady a praktické poučky - odvaha říct ne, nenechat si srát na hlavu, do cizích věcí nos nestrkám, i s odborníkem lze nesouhlasit, každý svého štěstí strojvůdcem apod.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-05-13 09:14:45 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Aha! Takhle! Ve mě to totiž dělalo dojem návrhu nějakého pořadu "Okna ekonomie dokořán". Proto mi to přišlo jako dost ulítlej nápad. No je fakt, že televize je dost drahá. Je tolik drahá plošná inzerce v Blesku? To není sranda, Ten čte darda lidí. Nejpracnější by na tom bylo vymyslet/vytvořit nějakou formu, aby to lidi zaujalo, bavilo a přečetli si to. Ne každý považuje za žůžo strávit volný čas čtením byť jen Bastiata. Já si myslím, že v tomhle ohledu ekonomie čeká na svého "Disneye". Teď mě tak napad Čtyřlístek. Ti umí každý něco jiného, dají dohromady báječnou skupinu "trosečníků na ostrově"...
Autor: velkej Ká Čas: 2016-05-13 09:23:01 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ale jo, Vlachův nápad jsou Okna ekonomie dokořán. Já jen navrhl alternativu - krátké reklamní šoty. Tím se Vlachovi omlouvám za únos diskuse.

A jestli máš na mysli ten Schiffův komiks... tak ten je normálně veřejnosti k disposici. Viděl jsem i český překlad, i když ne tak dobře graficky provedený.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-05-13 11:24:13 Titulek: Re: [↑]
Nic,jen normalne jako kazdy den od rana chlastam.
Mel jsem kamosku na Nove,jeste za Zelezneho a kratce po nem:tam kdokoliv prinesl napad s nejakym novym poradem,ktery by mel sledovanost,mel dvere dokoran.Jen dobrej napad a umet to zorganizovat.Treba neco jako uvadi Maros Kramar na ct-jakasi soutez s vedeckymi pokusy,ale byly by tam ekonomicke hadanky.Nebo klidne Okna vesmiru dokoran-kdyz by to ilustroval Kaja Saudek.....,tak proc ne?
Tohle od Lazara v komiksu-klidne,to je zaklad velke socialisticke lzi,ze vsechno zpusobili nenazrani kapitalisti
Autor: velkej Ká Čas: 2016-05-13 12:06:43 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Akorát Kája Saudek je už nějakou dobu nedostupný, a to za jakékoliv peníze - nejdřív 9 roků kóma, a vloni i smrt.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-05-13 18:42:21 Titulek: Re: [↑]
Kaja Saudek ZIJE!
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-05-13 20:32:12 Titulek: Re: [↑]
To samozrejme vim,chtel jsem tim jen rict,ze maluvky Kaji Saudka jsou nesmrtelne.
Autor: Dacruz Čas: 2016-05-13 12:36:48 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No, ono by stačilo do češtiny přeložit televizní serii od Miltona Friedmana Free to Choose (v češtině samozřejmě vyšla knížka,
ale nevím o tom, že by to někdy běželo u nás v televizi)
https://www.youtube.com/watch?v=D3N2sNnGwa4&list=PL0364ACCE6C7E9D8E

Já vím, Friedman není žádný rakušan, ale na naše současné poměry to je myslím liberální až dost.
Autor: PeTaX Čas: 2016-05-13 08:22:52
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
To je marná snaha. Vždy se dovíte, že kdyby stát ceny nereguloval, výrobci by si dělali, co chtějí. A to socialistický stát nemůže připustit, protože by tím připustil konkurenci ve výkonu moci.
Socialistický stát nezbytně potřebuje mít absolutní mocenský monopol ZEJMÉNA proto, aby nebylo vidět, že výkon jeho moci a rozhodování je mezně neefektivní.
Toto, co je zde provozováno, je přesně ta třetí cesta socialismu, ordoliberální směr, který ponechává částečnou suverenitu ve výkonu vlastnických práv včetně výrobních prostředků, ale systematicky ničí tržní signály, ať už cenovými, nebo jinými regulacemi, nebo cly, nebo subvencemi do vybraných segmentů, čímž vlastně přebírá (ve skrytější formě) principy centrálního plánování.
Jestliže velmi, velmi kdysi, napsal Herbert Spencer: „Ať už je či není pravda, že člověk je formován v nespravedlnosti a počat v hříchu, je nezpochybnitelnou pravdou, že Stát je zplozencem agrese a udržuje se agresí.“, pak o socialistickém státu to platí dvojnásob.
Ale lidé socialismus chtějí a stát jim jej ochotně poskytuje.
Autor: velkej Ká Čas: 2016-05-13 09:10:17 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Souhlas. Lidem se hrozně blbě vysvětluje, že výrobce nevyrábí jen tak, ale že ho živí zákazníci, tedy ti lidé, takže výrobce si nemůže dělat tak úplně cokoliv. A že je malá kvalita nebo vysoká cena, je jen tím, že mezi výrobci je malá konkurence (vinou různých regulací), nebo si zákazníci nechávají srát na hlavu. Obvykle je to kombinace obojího, ať už jde o léky nebo třeba o jídlo.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-05-13 09:25:44 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Špatný je, že lidi pod vlivem neustálé státní masírky nechápou podstatu konkurenčního prostředí. Viz naši mobilní operátoři: "Tady JE přeci Fialo dostatečná konkurence. To je přece dostatečný množství tři operátoři na ČR. Kolik bys jich tu chtěl? A ty kapitalistické svině udělají Fialo kartel! Podííívej se! Vidíííš to přece! TO je ten TVŮJ kapitalismus Fialo. TO se musí regulovat, protože TO nebrání vzniku kartelu." A vlastní obrovskou nevědomost a z toho důvodu argumentační neschopnost nahrazují obrovským množstvím decibelů.
Autor: velkej Ká Čas: 2016-05-13 09:30:57 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak zrovna tohle je snadný, jen to dotyčný nechce vzít jako argument: Tři je málo. Tři je kurva málo. Aspoň tisíc (_jo, menší nadsázka_). A ty tvoje regulace jsou právě za tím, že jsou jen tři.
Autor: Kurwa (neregistrovaný) Čas: 2016-05-13 10:01:00 Titulek: Re: [↑]
Velkej Ká: Není u telekomunikací trochu problém s omezeným množstvím použitelnejch frekvencí? Nevím, jsem technickej analfabet, jen se ptám.
Autor: velkej Ká Čas: 2016-05-13 10:43:29 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nikoliv, problém je jen s malou fantazií. Ano, frekvencí je omezený počet, ale nikdo neříká, že v každé frekvenci se musí udělovat monopolní licence na celé území. Poskytovatelé mohou působit i lokálně. Také nikdo neříká, že se nemohou využít i jiné frekvence a jiné postupy, jak frekvence přidělovat. Vše je to jen o fantazii, kreativitě a vynalézavosti. Stát zvolil samozřejmě to nejhorší možné řešení, které má své důsledky.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-05-13 11:20:59 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Přeci oba víme, že v konkurenčním prostředí nejde o počet poskytovatelů. Ten klidně může být jeden a přesto jde na volném trhu o konkurenční prostředí. Já nemám rád debatu, která vypadá jak flekování u mariáše. To je způsob debaty 95% lidí. Bohužel. Jenže lidi bohužel neznají podstatu pojmů/jevů, o kterých s naprostou samozřejmostí mluví. Bez pochopení podstaty není možné vlastně nic. Kdybych nechápal podstatu funkce spalovacího motoru, je jaksi k prdu vysvětlovat mi úlohu zapalovací cívky. Těžko mohu někomu vysvětlit vliv konkurenčního prostředí na jednání stran na trhu, když nemá tuchy o tom, co to konkurenční prostředí vlastně je. Když se mu to pokusím vysvětlit, narazíme na to, že neví, co jsou to náklady obětované příležitosti (dost podstatný způsob jednání člověka, který je nutný pro pochopení ekonomických zákonitostí), mnoho mých argumentů shodí blbostí o tom, že vláda si peníze natiskne (jedna z vlastností peněz je jejich nenapodobitelnost - kdo z běžných lidí, kteří projdou naším "vzdělávacím" systémem to ví?) a z celé debaty se stane nehorázná bramboračka, ve které oponent jak žufanem míchá pojmy, aniž by měl ponětí o jejich významech. Většina lidí je na tom stejně, jako předškolák, který umí počítat do desíti a chce se bavit o kvadratické rovnici. Ach jo...

Proto říkám, že ekonomie čeká na svého Disneye. To, že někdo umí počmárat papír obrázkem (Schiff) z něj ještě Disneye neudělá.
Autor: velkej Ká Čas: 2016-05-13 12:18:10 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ale tak jasně, že tisíc je vycucané z prstu a někdy i jeden stačí. Ale budeš se dohadovat, že tři firmy na konkurenci v případě mobilních operátorů nestačí, a to nikoliv kvůli jejich počtu, ale kvůli nějakým ekonomickým termitům? Na to já bych neměl nervy, ať už bych stál na kterékoliv straně toho sporu. Uvědom si, že z jeho pohledu je tři super počet na konkurenci. Tak na to je nejlepší ukázat svůj super počet na konkurenci, minimálně jako jasný signál, že nesouhlasíš už s jeho premisou. Až pak můžeš rozvíjet náklady vstupu na trh apod. Do tý doby se nemůžeš, ani omylem, vracet ke třem operátorům a podporovat tento počet, protože bys mu naopak potvrdil jeho premisu, a celé tvoje vysvětlování by přišlo vniveč, protože tři jsou dostatečná konkurence, ale ty kapitalistický svině mají kartel.

Jo, a Schiff není autorem kreseb toho komiksu. On ten komiks jen napsal, ale to je drobnost. Podle mě je to velmi dobrý komiks. Ano, dá se to pojmout i jinak, no problém s ekonomikou je, že ji spíše vysvětlíš dítěti než dospělému. Dítě je přímočaré, dospělý už je hodně zprohýbaný a plný všelijakého doublethinku a jiné podobné schizofrenie.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-05-13 20:37:46 Titulek: Re: [↑]
Jo s temi detmi...a taky temer kazdy dospely si ohriva nejakou tu svou polivcicku,a spravedliva,pravicova ekonomika nikomu prumernemu moc nevyhovuje.Musel by vic makat.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-05-13 11:43:20 Titulek: Re: [↑]
No tak,to je presne dalsi zakladni tema pro komiks,ktery by rozmotal ten uzel-na prvni pohled slozity a zamotany,ale v podstate velmi jednoduchy.
Tohle delaval Zelezny z Novy ve Volejte rediteli:porad odpovedi divaku na programove otazky(na to cumel kdekdo,i treba v hospodach,kde jela Nova furt) a prospikoval to vzdy nejakou pravicovou prednaskou.Jeden z nejvzdelanejsich lidi vubec!ve vsech oborech,od mediciny,umeni,ekonomii az po nabozenstvi.Protoze uz ty stbacky kurvy citili ohrozeni,tak ho vpodstate zlikvidovali-vysral se na to,pestuje vino... a i v tom je jednicka-jeho kniha o vine je vysoce cenena.
Ten jeho napad s blbou,komercni tv,na kterou cumi vsechen plebs,ktera mezi sracky da obcas perlu,byl genialni tah.... v te dobe tady taky jeste socani a zeleni byli takhle malinci.Klaus ,Zelezny,Urza-Strana Tri Kralu-STK
Autor: velkej Ká Čas: 2016-05-13 09:20:36 Titulek: Do pekel a bez úcty
Web: neuveden Mail: neuveden
Cenová kontrola je především projevem neúcty k danému statku a k procesu, který umožňuje jeho využití. Neexistuje nic zadarmo, na všechno se musí vynaložit nějaká práce a taky musí být motivace to dělat.
Voda zadarmo = neúcta k přehradám, vodárnám, trubkám i lidem, kteří se o to všechno starají. Pak není motivace k opravám a k rozvíjení infrastruktury.
Zdravotnictví zadarmo = neúcta k práci lékařů, chybí přirozená motivace k rozvoji nemocnic.
A i na druhé straně, povinné minimální ceny jsou projevem neúcty k zákazníkům (povinné maximální ceny jsou neúctou k poskytovatelům). Minimální mzda je projevem neúcty k zaměstnavatelům a firmám. Spotřební daně jsou projevem neúcty k motoristům.

Mohl bych o tom napsat dlouhatánský příspěvek, ale proč - myslím, že tady se většinou chápeme a tahle témata se tu neustále rozebírají.
Autor: marek28 Čas: 2016-05-13 10:01:15
Web: neuveden Mail: neuveden
Kdyby stát nereguloval ceny alkoholu, třeba tu těch cca 50 lidí, zemřelých kvůli metanolu, mohlo ještě být.
Autor: PeTaX Čas: 2016-05-13 12:10:51 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Je to docela velmi pravděpodobné, protože nahrazení etanolu metanolem byla cesta, jak se vyhnout jedné z daní. (Nemluvím o hlouposti těch napodobovatelů, kteří se někde dočetli, že když je v krvi etanol, metanol se neuplatní.)
Stálo by za tu práci zjistit si, jak se alkohol pančoval za americké prohibice.
Autor: velkej Ká Čas: 2016-05-13 12:31:39 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pašování z ciziny a tajné palírny. Metanol se samozřejmě vyrobit dá, ale při obvyklé destilaci odchází metanol spolu s různými kalnými částmi a dalšími problémovými chemikáliemi pryč - říká se tomu úkap; a bez jeho provedení to pití prostě není dobré, hezké atd. Aby se do alkoholických nápojů nějak dostal, musel by se tam úmyslně přidávat. Dělo se to, a "paradoxně" to dělala vláda USA, aby odradila lidi od pití alkoholu.
Autor: Tomáš Macháček (neregistrovaný) Čas: 2016-05-13 16:31:14
"socialismus rozděluje rovnoměrně jen chudobu"

Ani tím se závistivci utěšovat nemohou. Funkcionáři si špatně nežili. A vlastně ani teď si nežijí špatně.
Autor: velkej Ká Čas: 2016-05-13 18:51:54 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
On ani ten socialismus pořádně nefungoval - některé jedince při rozdělování chudoby vynechával.
Autor: marcusant (neregistrovaný) Čas: 2016-05-14 10:13:41
Domnívám se, že kdyby došlo ke zrušení autorského/patentového práva, nikoho by ani nenapadlo regulovat ceny léků, protože by byly závratně nízké. Celý problém farmaceutik spočívá v neskutečným rejžu, cechovní struktuře s licencemi, která neumožňuje vstup novým malým hráčům a absurdní státní regulaci testování léčiv (bezpečnost především, ať to stojí, co to stojí). Je běžné, že se pod nějakou záminkou zruší a zakáže dovoz léku - generika po uvolnění patentové ochrany, protože z něj už neplyne rejžo, ale jen běžný podnikatelský zisk (a to vše samozřejmě za podpory státu). Typické ceny chemikálií-vstupů se pohybují v jednotkách tísícovek korun za KILOGRAM v p.a. čistotě, pokud nejsou patentově chráněné. Regulace cen je vždy špatná samozřejmě.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-05-14 12:12:03 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Rockefeller žádnou ochranu od státu neměl. Zajímavé je, že realizoval svoje podnikatelské nápady, aniž by musel nechat zákazníky platit náklady na ně zvýšenou cenou svých produktů. Což je častý argument ve prospěch duševního vlastnictví při vývoji nových technologií/produktů. Naopak náklady vynaložené na realizaci jeho podnikatelských nápadů mu umožňovaly postupné zlevňování jeho produktu až na zlomek původní ceny...
Autor: marek28 Čas: 2016-05-14 13:26:24 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A jak se vůbec ankapisté koukají na autorský zákon, kopírování třeba her etc? Mně to celkem vychází, že okopírováním díla žádná škoda nevznikne, tudíž je to ok. Jinak by bylo nepřípustné třeba i kamarádovi půjčit knížku nebo film.
logo Urza.cz
kapky