Chléb, hry a stát – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-06-07 00:00:02

Chléb, hry a stát

Myslím, že jedním z důvodů, proč je zastupitelská demokracie tak populární, je pocit občanů, že se jich chod státu osobně dotýká. To, jak vypadá soupeření politických stran (a prezidentských kandidátů) o moc, je do velké míry vzrušující. Ke svojí politické straně mají podobný vztah jako například ke svému oblíbenému sportovnímu týmu – idealizují si její členy, hlasitě fandí jednotlivým aktérům v duelu (doslovný příklad: Drahoš vs. Zeman na TV Prima) a především projevují otevřené nepřátelství vůči příslušníkům odlišných stran, čímž si vymezují svoji vlastní identitu. Politické strany dávají některým pocit toho, že někam patří, snad v ní najdou jakousi ztracenou spiritualitu.

Čím déle to pozoruji, tím více mi přijde, že se vlastně jedná hlavně o velké divadlo. Zatímco lidé pozorují pompézní řečnické souboje (nebo monology) a tleskají svým favoritům, v politickém zákulisí se rozhoduje o jejich osudech, a to mnohem více znepokojivým a mnohem méně sexy způsobem, než jakým to podává politický marketing. Dostáváme maximálně iluzi kontroly věcí veřejných a náležitosti k někomu, o kom vlastně skoro nic nevíme (jak se nedávno ukázalo třeba u Feriho). Politiku dnes vnímám hlavně jako zábavu pro masy: Je zajímavé o ní smalltalkovat, ale zároveň je podobně pomíjivá jako třeba počasí.
Přečtení: 6330

Autor: Glande Čas: 2021-06-07 19:14:14 Titulek: Rvačka o koryta
Web: neuveden Mail: neuveden
Ve svém jádru je politika navenek tzv. " umění možného ", ale když se člověk vznese nad ty hry, co popisujete, tak skutečně uvidí jen ten boj o moc, koryta, dotace, teplá uřednická místečka, možnost prosazovat své bludné sny proti vůli ostatních. Pravda, občas se tam objeví nějaká světlejší vyjímka, která chce prosazovat jakousi větší svobodu a myslí to upřímně. Takoví jsou však brzy semleti nebo zkaženi, protože tak je systém vnitřně nastavený. A pro obyčejné lidi a naivky typu Mynář(ten z Milionu chvilek, neplést se Zemanovými dvořany ;-), různé herce apod. jsou tu pohádky o občanské společnosti, právním státu, brzdách a protiváhách, tatíčku Masarykovi a (zrádci republiky) Benešovi, hodném Havlovi a moudrém Senátu, o školství i zdravotnictví zdarma a upřímném boji proti pandemii vedeném na slovo vzatými odborníky....

Mnoho z tohoto bezohledného a predátorského chování funguje i v soukromých firmách. Ale aspoň to člověk nemusí nedobrovolně platit.

Jsem rozhodně zvědav na reakce na ANCAP stranu. Už se těším na to kvičení :-). Ale reálně hrozí i mlčení. Ale nevadí. Rozhodně si vezmu popcorn a rozvalím se u debat a budu se kochat kličkováním politiků.
Web: neuveden Mail: schován
Tie debaty politikov s Urzom si rád pozriem aj ja, hoci sa ma české voľby netýkajú.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky