O podstatě populismu – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-03-01 00:00:02

O podstatě populismu

Mnoho lidí se celkem právem vymezuje proti populismu, což je způsob řešení problémů, který je sice líbivý společenskému mínění, ale příliš jednoduchý, často přináší další skrytější škody. Prvky populismu lze najít v celé řadě pseudovědeckých disciplín, které slibují zázračné výsledky aplikací pochybných nebo neověřitelných principů. To většinou lze řešit svobodomyslným vzděláváním o vědecké metodě. Snahu řešit politický populismus různými opatřeními ovšem považuji za vesměs marnou. Podíváme-li se na nicneříkající výroky všech politických stran našeho parlamentu v jejich politických kampaních a na jejich politické programy slibující hory doly, dojdeme k závěru, že populismus je inherentní vlastností systému, ve kterém žijeme. „Nepopulistické" strany jsou vlastně jen strany, které jsou o něco méně populistické než zbytek, protože cílí na vzdělanější část obyvatelstva. Domnívám se, že k tomu částečně přispívá i existence volební klauzule.

Především si ale myslím, že populismus je dopředu obsažen v naší představě vlády. Stále existuje narativ o insituci, skrze niž omezená skupina odborníků zvolená lidem bude řešit rozličné problémy naší společnosti, s omezením participace dalších subjektů (takže se o nic nemusíme starat). Svět je ovšem složitý a žádná skupina nikdy nebude schopná vyřešit všechny problémy – je třeba zvolit různé množství přístupů a dát všem lidem dostatečný prostor, aby mohli vyvíjet svou vlastní iniciativu v jejich řešení a uvědomili si jejich složitost. To je omezeno tím, čím mocnější je stát, ať už demokratický nebo diktátorský. Když se podívám, co vše dnes omezuje, se ani nedivím, co za populitiky nám vládne.
Přečtení: 44967

Autor: Barbuška (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 01:20:20 Titulek: Re: opatření proti populismu [↑]
Nejúčinnější opatření proti jakýmkoli konfliktům na světě je nemít lidi a civilizaci. Na Marsu žádné konflikty nejsou. Ani poulismus :-)
Autor: Josef (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 09:26:08 Titulek: Teorie her
Zdravím a díky za text. Prosím vás Urza někdy ve svých textech a videích říká, že populismus je dominantní strategií v demokracii, používá to ve smyslu teorie her. Existuje nějaký "článek" či výpočet Nashovy rovnováhy, pro takovou hru? Díky moc.
Autor: Karel Kužel (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 10:00:43 Titulek: Re: Teorie her [↑]
Ano, existuje. Ale polib nám prdel!
Autor: Karel Kužel (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 10:36:49 Titulek: Re: Teorie her [↑]
Ale polib nám prdel!
Jasně, všem neregistrovaným Karlům Kuželům!
Autor: Nikdo důležitý (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 09:44:02
Populismus se někdy používá ve smyslu nabízení jednoduchých líbivých řešení na složité problémy. Ale on označuje politický směr, který mluví o konfliktu elit a mas a nadřazuje ty masy. Opakem by pak mohlo být elitářství. Tam kde populista mluví o elitách, co se odcizily lidu. Elitář mluví o méně vzdělané části obyvatelstva, kterou je potřeba vzdělat.

Myslím, že jste tady ale naopak vystihl trefně anarchokapitalismus.
...slibují zázračné výsledky aplikací pochybných nebo neověřitelných principů.
Autor: Nikdo důležitý (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 09:59:59 Titulek: Re: [↑]
Stejně jste tu samí anarchoblbci!
Autor: Janarchokapitalista Čas: 2021-03-01 11:19:10 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.dekonstrukcestatu.cz Mail: dekonstrukcestatu v doméně gmail.com
Anarchokapitalismus vychází z rakouské ekonomické školy. Které z jejích principů jsou pochybé a neověřitelné?
Autor: norbertsnv Čas: 2021-03-01 11:47:02 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Všetky.
Autor: Norbert Zmrdský (neregistrovaný) Čas: 2021-03-02 16:32:29 Titulek: Re: [↑]
Principy Rakouské ekonomické školy nikdo nevyvratil a všichni ekonomové z ní vycházejí, i ten ignorant Keynes. Akorát si k tomu prisadil zjevnou lež, nebo přinejmenším omyl, že některé věci musí zajišťovat stát, což bylo vyvráceno v praxi tím, že je zajišťuje i trh a vždy lépe. 😊
Autor: Szaszián Čas: 2021-03-03 05:45:42 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
1. Následně ignorant Rothbard nepochopil, že když trh začne poskytovat právo, tak tím VZNIKNE stát.
2. Domnívám se, že "v těchto oblastech trh selhává" keynesiánců nebo ze školních učebnic je etický soud, ne čistě ekonomický; že to je hodnotový soud ne hodnotově neutrální. A pokud to tak je, pak poukazování na indoktrinaci tržními selháními v hodinách občanské nauky je strawman.
Docela by mě zajímalo jak to s těmi tržními selháními keynesiánců, mejnstýmových ekonomů, kohokoliv vlastně je: zda skutečně tvrdili, že trh někdy selhává v "čistě ekonomickém" smyslu. Nevzpomínám si, že bych o tom na Misesu nebo Stokách někdy něco četl, což naznačuje, že to tak spíš není , že se jedná o hodnotový soud, a že tudíž všechny protiargumenty jsou vlastně strawmany.
Autor: Lojza Čas: 2021-03-03 10:19:52 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Aaaa, oblibena disciplina :-D
Nevim jak to je -> no, myslim si, ze by to mohlo byt takto -> to je dukaz, ze to tak je -> kdo tvrdi neco jineho, nema pravdu, protoze ji mam ja
Autor: Nikdo důležitý (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 14:24:08 Titulek: Re: [↑]
Janarchokapitalisto, vezměte si třeba NAP a pojem agresivní násilí, které tu zmiňuje Karel. Tohle mi třeba přijde jako hodně pochybný princip. To se zde řešilo opakovaně. Zkuste se zamyslet, jak dle NAPu můžete tyranizovat nebo vraždit lidi. Nemyslím tím, že podplatíte soudce, ale že nejednáte v rozporu s NAPem.

Vždy tady jde slyšet spoustu důvodů, proč se to v ankapu nestane. Ale to jsou jen ty pochybné principy a slibování zázračných výsledků v praxi.
Autor: Karel K Čas: 2021-03-01 12:13:51 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
Populismus se někdy používá ve smyslu nabízení jednoduchých líbivých řešení na složité problémy.
Ankap je IMHO v tomto trošku odlišný. Nabízí jednoduché, leč naprosto nelíbivé řešení na velkou houštinu složitých problémů.
Komu by se líbilo zřeknout se agresívního násilí, že?
Autor: norbertsnv Čas: 2021-03-01 12:24:43 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ako keby mal ankap brániť násiliu lepšie než štát :-).
Autor: Karel K Čas: 2021-03-01 13:40:29 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
Ako keby mal ankap brániť násiliu lepšie než štát
Zřeknutí se útočného násilí je snad jedinou podmínkou pro vybudování ankapu!!!
Autor: JH (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 14:10:07 Titulek: Re: [↑]
Autor: Pavel Křesina (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 19:27:26 Titulek: Re: [↑]
To je hrozné! Anarchokapitalisté vraždí lidi. Také jsem byl anarchokapitalista, ale už nebudu. Od zítřka jsem komunista!
Autor: Karel Kužel (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 12:26:26 Titulek: Re: [↑]
Půl pinty sraček tobě do chřtánu, Kájo!
Autor: JH (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 12:36:15 Titulek: Re:agresívní násilí [↑]
Zase ten problém agresívního násilí...

Co je a co není agresívní násilí bude rozhodovat trh, příp. volnotržní soudnictví. Co někde/někdy může být považováno za agresívní násilí, může být jinde/jindy považováno za ještě přijatelné ("daň" za civilizační, technický pokrok).

Že se anarchokapitalismus zříká agresívního násilí, je tedy hodně zjednodušené tvrzení, pokud tedy za agresívní násilí nepovažujete pouze to, že někdo někoho zastřelí, zapíchne nebo zfackuje, což ale většinou není povolené ani ve státech. Policii tedy podle Vás ano, ale předpokládám, že i v anarchokapitalismu budou agentury občas používat donucovací prostředky.
Autor: JH (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 12:54:59 Titulek: Re:agresívní násilí [↑]
Že se tady vlastně snažím, sám nevím. Zdejší kriplové to jistě nedokážou ocenit!
Autor: Vít Heřman Čas: 2021-03-01 16:00:11 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Nechcete se pochlubit nějakou jinou identitou, než "Nikdo důležitý (neregistrovaný)"? Vaše připomínky bývají velmi zajímavé a rád si skrz ně rozšiřuji obzory. Kam se hrabe Urza...
Autor: Nikdo důležitý (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 16:32:37 Titulek: Re: [↑]
Naser si, zmrde!
Autor: Vít Heřman Čas: 2021-03-01 16:04:58 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
To mne přivedlo na myšlenku rozlišovat mezi elitami, masami a ještě jednou kategorií lidí odmítající stát. Tam patří vesměs všichni anarchisté. A anarchokapitalismus rozhodně zcela nevhodně užívá slovo "anarchie" ve svém názvu. Ve skutečnosti se jedná jen o ryzí kapitalismus.
Autor: Nikdo důležitý (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 16:53:32 Titulek: Re: [↑]
Pane Heřmane, myslím, že zůstanu u tohoto nicku. On vystihuje mou pozici tady a ani nevím, jak dlouho tady ještě budu, abych se zabydloval. Trochu to komplikuje tady troll. Ale tak jako každý pořádný hrad má strašidlo, tak tady mají trolla. A je to takové místní zlatíčko.

K těm elitám a masám. To je postaveno na teorii elit, která rozděluje společnost na elity a nonelity (a pak ještě kontraelity) a je to dáno jejích mocí či vlivem v dané společnosti. To platí univerzálně bez ohledu na společenské uspořádání. Lidé, kteří neuznávají stát, nejsou samostatná kategorii. Pořád spadají pod jednu z nich. Pokud by třeba pana Urzu sledoval denně milión zapálených fanoušků, tak patří mezi elity a je jedno, co propaguje za myšlenky. Stejně tak ankap by měl vlastní elity tvořené vlastníky velkých pozemků, velkých firem, soukromých armád atd. A zase je jedno, jaké politické názory by ti lidé měli. Byli by elitami, protože by měli v té společnosti moc.
Autor: Vít Heřman Čas: 2021-03-01 17:01:14 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Ano, rozumím. Elitu definuje její vliv a nikoli uspořádání.
Autor: Nikdo důležitý (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 17:03:53 Titulek: Re: [↑]
V současnosti je Urza kontra-non-elita. Je jako malý ničemný fracek.
Autor: Vít Heřman Čas: 2021-03-01 17:05:15 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Trolla bez problémů rozeznám, takže to zas tak velká komplikace není :-)

Jinak jste vlastně přijatelně vysvětlil, že ankap není řešení pro populismus, protože konflikt elit a mas změnou společenského uspořádání nevymizí. Ono to tedy je zřejmé i intuitivně, ale tady se obvykle hodně vysvětluje...
Autor: Jiří Adámek (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 19:46:23 Titulek: Re: [↑]
Tak jste si pěkně rozdělili lidi podle kategorií, co bude následovat? Chystáte se vyhladit lidi z nižších kategorií, kteří nesplňují vaše kritéria? A já spadám do jaké kategorie, prosím? Abych si na vás případně mohl dávat větší pozor.
Autor: pz100000 Čas: 2021-03-02 02:34:12 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
>> A já spadám do jaké kategorie, prosím?

Inu, u Vas je to dost promenlive.

Vcera, kdyz jsem docetl Vas posledni prispevek o Vasem poslednim prispevku, jste jeste byl obema nohama pevne zakotven v kategorii mistnich komiku. Dnes, kdyz jsem zahledl Vas prispevek dalsi, nakrocil jste si kratce do kategorie sasianskych mluvku a lharu. Pak jsem si ovsem tenhle Vas komentar i precetl.

A byt ma Vase nova kategorie jen prosty tripismenny nazev, musim uznat, ze to byl poctivy skok.
Autor: Jiří Adámek (neregistrovaný) Čas: 2021-03-02 03:15:46 Titulek: Re: [↑]
Chcýpni ty zmrdě
Autor: Jiří Adámek (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 19:40:40 Titulek: Re: [↑]
Nechápu, proč mají neustále takové svině, jako ty, nutkání rozlišovat a dělat rozdíly mezi lidmi. Rasisti rozlišují dle barvy pleti, socani a bolševíci podle majetku, muslimové podle víry / nevíry v Alláha. Není lepší se na to vysrat a považovat lidi prostě za lidi? Jenže komu byste vládli...
Autor: Lojza Čas: 2021-03-01 19:48:42 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Je videt, ze uz ses tu zorientoval :-D
Autor: Jiří Adámek (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 20:02:15 Titulek: Re: [↑]
Půl pinty sraček tobě do chřtánu!
Autor: norbertsnv Čas: 2021-03-01 19:56:06 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ja naopak nechápem prečo majú naivky ako Vy potrebu popierať existujúce rozdiely medzi ľuďmi.
Autor: Jiří Adámek (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 20:01:26 Titulek: Re: [↑]
Protože vaše demokratické zákony mi to přímo nařizují. Nesmím např. někoho odmítnout přijmout do zamědtnání na základě jiné rasy. Říká se tomu diskriminace. Tak se nedivte, jako tele, když to sám schvalujete.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-03-01 20:10:43 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Miešate hrušky s jablkami. Zákaz diskriminácie neznamená že sme všetci rovnakí, ale práve naopak, že existujúce rozdiely nemáte zneužívať proti menšinám.
Autor: Norbert Zmrdský (neregistrovaný) Čas: 2021-03-02 16:00:40 Titulek: Re: [↑]
Ty toho nechápeš víc, protože jseš dementní kretén s vymytou hlavou ze státního školství, kterému říkáš vzdělávání. Jenže to, že něco nechápeš neznamená, že to nefunguje nebo že je to utopie, pouze to znamená, že tvoje mozková kapacita je omezená na nefunkční marxistické bláboly a na víru v institucí, která selhává dnes a denně, a jejíž domnělá funkčnost je tudíž největší utopií, kterou se snaží někdo obhajovat.
Autor: Vít Heřman Čas: 2021-03-01 20:16:06 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
...vyřkl zástupce plemene, který vulgarity nejspíš považuje za demonstraci lidskosti :-) Nesmírně mne těší, že Tě seru, protože jsi možná blízko nějakému pochopení. Akorát je ve hvězdách, jestli tě to posune k pochopení, že věci jsou možná jinak, a že se rozčiluješ zbytečně. Nebo naopak více zdegeneruješ. Což bych sice nerad, ale to záleží především na tobě...
Autor: Jiří Adámek (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 20:49:41 Titulek: Re: [↑]
Půl pinty sraček tobě do chřtánu!
Web: neuveden Mail: schován
Ja vidím problém v tom že sa pojem populizmus nadužíva, že sa do populistov nadáva každému politikovi ktorý je medzi voličmi populárny, bez rozdielu že či skutočne je populistom.
Autor: Karel K Čas: 2021-03-01 12:15:22 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
...sa pojem populizmus nadužíva...
Souhlasím.
Autor: Jiří Adámek (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 19:54:02 Titulek: Re: [↑]
Naprostý souhlas. A ještě bych to doplnil, že populistou se dnes označují nejen populární a úspěšní politici, ale i ti relativně neznámí. Pamatuji, jak před pár lety za populistu někteří označovali Petra Macha, tehdejšího předsedu Svobodných. A to nebyl buhvíjak známý a už vůbec ne populární politik. Ze slova populismus / populista se jednoduše stala nadávka a stejně jako ostatní nadávky ztratilo to slovo svůj původní význam.
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Vesměs souhlasím. (Narozdíl od minulého mimořádně povrchního příspěvku ohledně (ne)rovnoprávnosti dětí). Jen pro jistotu dodám, že populismus není inherentní vlastností demokracie. Je inherentní vlastností současné podoby demokracie. Na tento problém cílí poměrně intenzivně Karel Janeček s volebním systémem D21. Zatím se k němu ještě žádná strana hlasitě nevyjádřila, ale pokud ví, tak se již jedná o jeho užití v senátních volbách. Je potřeba vědět, že často chceme, aby některé problémy za nás řešil někdo jiný, na koho delegujeme důvěru. Není v silách jednoho člověka vyjádřit se kvalifikovaně ke všem problémům státu a světa...
Autor: Karel K Čas: 2021-03-01 16:46:59 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
Populismus ...Je inherentní vlastností současné podoby demokracie.
A to je ten problém. Máme tu současnou formu považovat za nějakou krátkodobou úchylku, nejspíš snad slepou uličku, nebo to je další vývojová forma demokracie?
Ta se přeci vyvíjela od otrokářské demokracie athénské přes britskou, která krutě drtila státy "třetího světa", přes americkou, donedávna rasistickou až po tu dnešní, politkorektní?

Není v silách jednoho člověka vyjádřit se kvalifikovaně ke všem problémům státu a světa...
Jistě je fůra OSVÍCENÝCH intelektuálů, kteří těch sil mají přebytek! ;-)
Autor: Karel Kužel (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 17:05:25 Titulek: Re: [↑]
Karel Kužel je nejlepčí! Koryfej celego mira!
Autor: Karel Kužel (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 18:12:52 Titulek: Re: [↑]
Všechny neregistrovaný Karli Kuželi sou koryfeji! Všeho!
Autor: Vít Heřman Čas: 2021-03-01 17:16:14 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Jo na to bohužel odpověď nemám. A nevěřím moc nikomu, kdo až příliš jistě nabízí takovou odpověď. Považuji za užitečné naslouchat těm, kteří tu odpověď nabízejí s trochou vědomé nejistoty :-) Ač jsem se zde rozhodl upozorňovat na možné neduhy ankapu, vůbec to neznamená, že by to fungovat nemohlo. Jen bych osobně volil cestu postupných úprav demokracie s tím, že se samo ukáže, zda dokáže dokonvergovat k ankapu. Akorát s Urzou bych si neuměl představit ani pracovní komunikaci ohledně programování, aniž bych se nenechal vytočit. Takže to zachraňujete Vy a někteří další s poněkud sociálnějším projevem...
Autor: Karel K Čas: 2021-03-01 18:23:31 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
Jen bych osobně volil cestu postupných úprav demokracie ...
Ve svém článku Cesty k anarchoakpitalismu [Čas: 2021-02-15 00:00:02] tuto cestu beru jako jednu ze čtyř, které mne napadly. Nevylučuji ji, píši, že "Podmínkou by bylo intenzivní vzdělávání obyvatelstva."
Na závěr jsem vyzval k navržení další cesty, bohužel diskuse nic nového nepřinesla.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-03-01 19:40:20 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tým intenzívnym vzdelávaním ste myslel vymývanie mozgov ankapistickou ideológiou?
Autor: Karel K Čas: 2021-03-01 19:51:27 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
Ne.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-03-01 19:59:06 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Nie? Lebo intenzívne vzdelávanie obyvateľstva tu vďaka bezplatnej povinnej školskej dochádzke prebieha a nevidím že by to viedlo k masívnemu nárastu popularity ankapu :-D
Autor: Norbert Zmrdský (neregistrovaný) Čas: 2021-03-02 16:04:08 Titulek: Re: [↑]
Bezplatná docházka. Intenzivní vzdělávání. LOL.
Autor: Vít Heřman Čas: 2021-03-01 20:04:55 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Tak to si přečtu. Protože mne napadají cesty tři:

1) Revoluce
2) Využití nějaké mimořádně příznivé situace
3) Postupná proměna

A jako doplňkový způsob nějakou možnost začít od začátku na nějakém blíže nedefinovaném území...
Autor: Vít Heřman Čas: 2021-03-01 20:07:38 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Tak asi nepřečtu, nejde mi to vygooglit. Nemáte nějaký link?
Autor: Vít Heřman Čas: 2021-03-01 20:17:58 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Já jsem debil, sorry, ono se to myslí tady na Stokách :-)
Autor: Vít Heřman Čas: 2021-03-01 20:23:32 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Vaše cesty 2) 3) 4) jsou podle mne všechny možné. Tady doma v ČR a v pohodlí svého domova volím cestu vysvětlování a zlepšování demokracie. Ale ne tím, že vysvětluji bezestátní společnost. Ale promyšlenými návrhy na drobné konkrétní změny. Píšu politikům, vysvětluji příbuzným...
Autor: Karel K Čas: 2021-03-01 21:23:51 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
...promyšlenými návrhy na drobné konkrétní změny. Píšu politikům, vysvětluji příbuzným...
Tak nevím. Řekl bych, že politikové asi není to pravé publikum pro agitaci pro ankap. (Nezapomínejte, ten článek je o cestách k anarchokapitalismu!)
Politikové si libují v nepřehledných houštinách regulací a v tom, jak v nich "umějí chodit". Velká část z nich se snaží z jakýchkoli zákonných úprav získat něco pro sebe.
Autor: Vít Heřman Čas: 2021-03-01 22:04:52 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Jací politici jsou nejsou nyní není příliš podstatné. V první řadě je potřebovat ty houštiny zjednodušovat. Pak se teprve dají snáze měnit a ty změny vysvětlovat. A nakonec se ukáže, že některé nejsou potřeba vůbec. Je to pomalé, ale jediné, co považuji za smysluplné dělat. Akorát to prosím nenazývejme za agitaci pro ankap. Už jsem psal, že se mi nelíbí název anarchokapitalismus. Ve skutečnosti jde o normální kapitalismus se všemi jeho výhodami i nevýhodami. Mou filozofií je nalézat řešení konkrétních problémů nyní. Sjednocují myšlenkou mých návrhů je zjednodušování a zřeknutí se protěžování jedněch skupin lidí před druhými. Ono to druhé docela dobře vede k prvnímu. A vedle toho se dá i "odstátňovat" různé oblasti.
Autor: Jiří Adámek (neregistrovaný) Čas: 2021-03-02 02:01:17 Titulek: Re: [↑]
Vlastně máte pravdu. Poku platí, že anarchie je vrcholným vyjádřením kapitalismu a naopak, pak se to dá zjednodušit na: Anarchie = kapitalismus a pak slovo anarchokapitalismus je podobný paskvil, jako třeba výraz "nejoptimálnější". Pak by se mohlo říkat anarchoanarchie, nebo kapitalismokapitalismus. A já jsem třeba nikdy nepochopil pojem anarchokomunismus, to mi přijde jako protimluv a když si to přeložím, tak on to opravdu protimluv je: Kapialismokomunismus. Co tím chtějí hoši říct?
Ale myslím si, že se výraz anarchokapitalismus používá hlavně proto, aby se odlišil od dnes nesprávně užívaného pojmu kapitalismus. Protže pokud bychom říkali,že chceme jen kapitalismus, tak nám spousta lidí odpoví, že ho dnes máme. Což ovšem není tak úplně pravda. Proto je tam před tím to anarcho, což sice význam slova nezmění, ale odliší a lidi zpozorní, protože ten výraz neznají. A my jsme pak za exoty. Nemáme to lehké. :-D

Také bychom tomu mohli říkat Anarchosvobodovolnotržnoprincipneagresokapitalismus. A bylo by tam všechno!
Autor: Vít Heřman Čas: 2021-03-02 03:24:30 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
O pojmu anarchokomunismu si myslím přesně totéž. Jako chápu co tím je v obou případech míněno, a proč se to takto používá. Je to prostě kapitalismus a komunismus bez státu. Předpona "anarcho" jen zdůrazňuje, to co ty pojmy znamenají i bez předpony. Podle mne vlastně nemůže konzistentně vedle sebe existovat kapitalismus i komunismus se státem. Jinak skutečný kapitalismus asi nikdo z nás neměl šanci poznat. Na pomyslné škále jsme nejspíš blíže socialismu.
Autor: Jiří Adámek (neregistrovaný) Čas: 2021-03-01 21:53:19 Titulek: Re: [↑]
Pane, nezapomínejte na to, že v demokracii nejste sám, že tu máte názorové oponenty z opačného spektra toho, co chcete vy. A demokracie je jak známo i o kompromisech. Takže pokud A chce minimální stát a B chce velký silný stát, výsledkem pravděpodobně bude nějaký řekněme střední stát. Pokud A bude prosazovat žádný stát, a B pořád ten samý silný stát, výsledkem by mohl být minimální stát. Jde v podstatě o to prosazovat víc, než chci. Slevit z požadavků mohu vždy.

Autor: Vít Heřman Čas: 2021-03-01 22:10:31 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Ano, tak to je. Musím nějak dát najevo co chci. Ale naštěstí neznám nikoho, kdo by chtěl apriori nějaký mocný a silný stát. Snad až na některé babičky...
Autor: Jiří Adámek (neregistrovaný) Čas: 2021-03-02 01:43:31 Titulek: Re: [↑]
Já to myslel spíše tak, že pokud chci minarchii, musím prosazovat ankap. Prostě o stupeň víc, než je mým cílem. Vy to máte dobrý, ele my už nemáme kam dál zajít. Když chceme ankap, nenapadá mě, co je ještě za ním, co je ještě víc, než ankap. Pamatuji si, jak jednou v nějakém rozhovoru mluvila tehdy mladičká Ewa Farná o své první desce. 6e prý chtěla, aby to byl rock, tak ve studiu nahrávali rock, ale ve finále z toho vylezl pop. Takže prý příště bude točit heavymetal, aby to byl nakonec rock. Tohle to si myslím, že dobře vystihuje moji myšlenku.

A já bych byl nakonec asi spokojený i s tou minarchií, jen mám trochu obavu, že by nebyla příliš stabilní. Možná by se opravdu zhoupla do ankapu, v lepším případě, ale spíš si myslím, že by časem ten minimální stát bobtnal a bobtnal, až by nabobtnal opět do dnešní podoby. Ale každopádně aspoň za ten pokus to určitě stojí.
Autor: Vít Heřman Čas: 2021-03-02 14:41:29 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Přijde mi, že oba způsoby jsou ok :-)
logo Urza.cz
kapky