Chléb, hry a stát – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-06-07 00:00:02

Chléb, hry a stát

Myslím, že jedním z důvodů, proč je zastupitelská demokracie tak populární, je pocit občanů, že se jich chod státu osobně dotýká. To, jak vypadá soupeření politických stran (a prezidentských kandidátů) o moc, je do velké míry vzrušující. Ke svojí politické straně mají podobný vztah jako například ke svému oblíbenému sportovnímu týmu – idealizují si její členy, hlasitě fandí jednotlivým aktérům v duelu (doslovný příklad: Drahoš vs. Zeman na TV Prima) a především projevují otevřené nepřátelství vůči příslušníkům odlišných stran, čímž si vymezují svoji vlastní identitu. Politické strany dávají některým pocit toho, že někam patří, snad v ní najdou jakousi ztracenou spiritualitu.

Čím déle to pozoruji, tím více mi přijde, že se vlastně jedná hlavně o velké divadlo. Zatímco lidé pozorují pompézní řečnické souboje (nebo monology) a tleskají svým favoritům, v politickém zákulisí se rozhoduje o jejich osudech, a to mnohem více znepokojivým a mnohem méně sexy způsobem, než jakým to podává politický marketing. Dostáváme maximálně iluzi kontroly věcí veřejných a náležitosti k někomu, o kom vlastně skoro nic nevíme (jak se nedávno ukázalo třeba u Feriho). Politiku dnes vnímám hlavně jako zábavu pro masy: Je zajímavé o ní smalltalkovat, ale zároveň je podobně pomíjivá jako třeba počasí.
Přečtení: 10332

Reagujete na tento komentář:
Autor: Glande Čas: 2021-06-09 13:41:38
Asi jste nepochopil, co jsem myslel. Mocní a bezohlední si prosadili stát (agresivní kontrolu nad nějakým územím a obyvateli), ale jeho forma se průběžně mění tu více, tu méně ke svobodě. Podle toho, kdo zrovna vládne - to známe i z diktatur. Různé diktatury a monarchie postupně měkly a někdy přešly do demokracií a jindy ne, nebo zas degradovaly zpět.
Mocní a bezohlední v ANCAPu by měli mnohem těžší pozici pro škodění, protože by nestačilo ovládnout jen pár budov v hlavním městě, ať už převratem nebo rozdáním pár koblih.

Anarchie nemusí být vždy lepší. Jen tam chybí ten hlavní, systematický utiskovatel a lupič. Místo něj by byla spousta firem, které by si konkurovaly a podbízely se zákazníkům.
Chápu, že spousta lidí si představí pod anarchií náhlý pád státní moci a hromadný chaos a zločinnost jako v CHAZ v Seattlu nebo warlordy v Sýrii. Jenže to je anarchie dočasná, která vznikne najednou a neplánovaně a je většinou vnímána jen jako mocenské vakuum, které je třeba vyplnit. Aktérům jde jen o vytvoření dalšího státu.

ANCAP jako idea není tak strašně stará. A nerespektování zákonů je správná věc, pokud jsou to zákony prosazené bez souhlasu těch, na které se vztahují, aniž by oni porušovali něčí vlastnická práva.
A potírání samotné idey ANCAPu se zatím neděje, protože není systémem vnímana jako nebezpečná. A jinak Urza už byl na policii podávat vysvětlení ohledně propagace těchto myšlenek.

Ad OSVČ - myslím, že posledních 8 let jsou OSVČ na tom hůř a hůř díky mocnému a bezohlednému oligarchovi, který ovládá státní instituce. Vybral si je jako předvolebního obětního beránka a tisíce jich zlikvidoval. Navíc se např. nezvedala sleva na dani na podnikatele, takže díky inflaci reálně klesala. To samé strop obratu na povinné přihlášení k DPH, který byl i nominálně snížen ze 2 na 1 milion. To je fin. zátěž jako prase. Co vím, tak OSVČ nejsou obvykle tlustí kapitalisti s cylindy, co si připalují stodolarovkama.

A když vás budu okrádat o 3% veškerých vašich příjmů ročně(ale na jídle a elektronice třeba o 50-100%) tak vám to taky přijde jako"žádné břemeno"? Proto se na věci dívám s odstupem :-)

Fanatismus - proč by měla být společnost nějak seshora organizována? Zajímal by mě váš názor. Organizace zdola na bázi dobrovolnosti je samozřejmost, kterou mnoho lidí vnímá jako něco cizího a nezdravého - proč? A prázdná anarchie? Co to je za pojem? Když niko nikomu silou nevládne, je to prázdno? Nebo svoboda?
Zastánci zriušení otroctví byli taky bráni jako fanatici, co chtějí zničit stabilní a normální řád.

A já vám nevěřím. A proč srovnáváte ANCAP s diktátorskou doktrínou, která ma na svědomí stovky milionů životů a kterou už její zakladatelé koncipovali jako vražednou diktaturu založenou na nelítostném boji skupin obyvatelstva?
Že by jste to dával na roveň záměrně?
Autor: Glande Čas: 2021-06-07 19:14:14 Titulek: Rvačka o koryta
Web: neuveden Mail: neuveden
Ve svém jádru je politika navenek tzv. " umění možného ", ale když se člověk vznese nad ty hry, co popisujete, tak skutečně uvidí jen ten boj o moc, koryta, dotace, teplá uřednická místečka, možnost prosazovat své bludné sny proti vůli ostatních. Pravda, občas se tam objeví nějaká světlejší vyjímka, která chce prosazovat jakousi větší svobodu a myslí to upřímně. Takoví jsou však brzy semleti nebo zkaženi, protože tak je systém vnitřně nastavený. A pro obyčejné lidi a naivky typu Mynář(ten z Milionu chvilek, neplést se Zemanovými dvořany ;-), různé herce apod. jsou tu pohádky o občanské společnosti, právním státu, brzdách a protiváhách, tatíčku Masarykovi a (zrádci republiky) Benešovi, hodném Havlovi a moudrém Senátu, o školství i zdravotnictví zdarma a upřímném boji proti pandemii vedeném na slovo vzatými odborníky....

Mnoho z tohoto bezohledného a predátorského chování funguje i v soukromých firmách. Ale aspoň to člověk nemusí nedobrovolně platit.

Jsem rozhodně zvědav na reakce na ANCAP stranu. Už se těším na to kvičení :-). Ale reálně hrozí i mlčení. Ale nevadí. Rozhodně si vezmu popcorn a rozvalím se u debat a budu se kochat kličkováním politiků.
Web: neuveden Mail: schován
Tie debaty politikov s Urzom si rád pozriem aj ja, hoci sa ma české voľby netýkajú.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky