Chyby progresivistů očima libertariána – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2024-02-06 00:00:02

Chyby progresivistů očima libertariána

Pocházím z mladé generace a troufl bych si říct, že z okruhu lidí, kteří se hodně zajímají o politiku a sociální problematiku. Moje generace má mnohem víc prostoru zkoumat vlastní identitu i svět kolem a myslím si, že jí to pomáhá poznat svoje opravdové preference. Přesto mezi vrstevníky vnímám i velký pocit zmaru a ublíženosti: Narodili se do světa, který je do určité míry nepřijímal takové, jací jsou, zejména dost narazili na mezigenerační hodnotové rozpory. To se dost odráží i na jejich politických přesvědčeních, která jsou mnohdy progresivní, tzn. vymezují se proti zažitým společenským strukturám.

Kdybych měl popsat ty hlavní chyby, kterých se ve svých úvahách tito často mladí mainstreamoví progresivisté dopouštějí, je mezi nimi podle mě to, že bývají úzce vyprofilovaní. Zajímá je například legalizace manželství pro „všechny“ nebo pomoc lidem v nouzi či klima. Jenže možná právě skrze to, že je hodně trápí některé problémy, mají spíš tunelové vidění (skoro jako by ty problémy byly to jediné, co existuje), čímž přehlíží celou spoustu dalších obecnějších problémů, které stát nebo zaběhlé společenské struktury generují. Těmi může být například obrovská daňová zátěž, donebevolající neefektivita některých státních institucí nebo systematické pošlapávání lidské důstojnosti. Jejich řešení nejspíš skutečně pomůžou někomu znevýhodněnému, jenže nevnímají negativní důsledky: například vzniklé stigma, ekonomickou zátěž na jednotlivé subjekty nebo tím frustrují a radikalizují spoustu konzervativních lidí s psychickými problémy. Nedohlédnou pak ani na to, že „dobro“ páchané skrze stát často generuje jen další zlo: Spolupodílení se na státu vytváří pobídky i pro ty skutečné autoritáře, kteří chtějí ostatním diktovat, jak mají žít, a upřímně se jim protiví to, v jakém světě by chtěli žít mladí lidé.
Přečtení: 3539

Reagujete na tento komentář:
Autor: Hrosik1 Čas: 2024-04-22 08:09:43
1) pokud jsou pro pokrok jen někde, tak nejsou progresivisti. to je jako pokud budu liberální jen někde, tak asi také nebudu libertarián :) narážíte teda spíše na pokrytectví a nekonzistenci, ano to také nesnáším. ale to bude u všech politických ideologií, možná jsou jen tito teď nejvíc vidět (ale to bude spíše tím, co sledujete). mladá generace bude vždycky trochu rebelovat a myslím, že je to tak v pořádku. mě naopak přidjou legrační bývalí rebelové, kteří věkem zboomrovatěli a teď nesnesou, že by někdo mohl rebelovat proti jejich pořádkům. stejně tak mě vytáčí, když je někdo ekonomicky liberální, ale ne již v oblasti lidských práv... ach jo. progresivisté přicházející s dalšími regulacemi jsou ale z definice proti svobodě, tedy nemusí to jít ruku v ruce. to je asi to co kritizujete :)

2) konzervatismus mi taký zní pejorativně, ale proto vysvětluji co tím myslím. (ano, opatrnost) (ale rozhodně to není to samé jako regresivismus, ikdyž bychom jistě našli příklady, ke kterým je dobré se vrátit). to že se něco domníváte o lovcích a sběračích ještě neznamená, že to je pravda :) ti lidé také nebyli všichni stejní.

3) pokrok není pozitivní nebo negativní, je to právě o té rychlosti. moje životní krédo je "hlavně žádný rychlý pohyby" :D ikdyž samozřejmě, někdy to je potřeba. raději si o věcech přemýšlím, než udělám unáhlené rozhodnutí)

3) já vám fandím. a mě zase baví zpochybňovat zpochybňovače :D aby se také nestali pokrytci. ale nemyslím to nijak osobně, spíš se snažím otvírat další otázky (i pro sebe)

4) dále myslím, že mladá generace (jíž jste zřejmě součástí) se narodila do většího blahobytu než generace před nimi, ale s obrovskou nejistotou ohledně budoucích financí, válel, klimatické krize... a tento strach je pochopitelný. předešlé generace se narodili za války nebo leninismu, ale měli vidiny lepších zítřků... nedivím se proto depresi mladých... (mezi které již bohužel/díkybohu nepatřím :D )

5) právě ankap a svoboda jde ruku v ruce se zodpovědností a nejistotou což je pro některé lidi naprosto děsivá představa. do velké míry tomu rozumím. jsou úzce profilovaná také proto, že některé věci již považují za vyřešené nebo ne tak podstatné v tuto chvíli. já považuji manželství pro všechny za naprosto kruciální záležitost a to hlavně proto, abychom to již nemuseli řešit a věnovali se i jinými tématům, přijde mi přirozené chtít napřed řešit to jednodušší. věřím, že je stále spousta lidí (mladých i starých, progresivních i konzervativních), pro které jistota práce a střechy nad hlavou je důležitější než svoboda.
Autor: li Čas: 2024-02-06 00:35:58
Web: neuveden Mail: schován
Myslím, že mladé generace budou mít v poznání svých opravdových preferencí naopak čím dál, tím větší problém.
A to díky tomu, že se na ně valí "cool názory" v podobě youtuberů, kterým také často ještě teče mléko po bradě.

Ale tahle věta mě pobavila:
"...nebo tím frustrují a radikalizují spoustu KONZERVATIVNÍCH lidí s psychickými problémy."
Člověk by naopak řekl, že právě LEVICOVÍ PROGRESIVISTI (neomarxisti) trpí nejvíc psychickými problémy - a často se tím vůbec netají... :)

Ale oni se dočkají, osobní vlastnictví už nebude, protože dokonale rozeserou celé LIBERTARIÁNSKÉ přirozené právo. To bude potom ANKAP!
https://www.youtube.com/watch?v=npcSuujTANk
Web: neuveden Mail: schován
vy musíte žit ve strašně černobílém světě...
Autor: li Čas: 2024-04-22 11:37:43 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
:D
Autor: Rakusak Čas: 2024-02-06 14:36:02
Web: neuveden Mail: schován
Pokud nekdo neuznava Laissez faire princip, pacha zlo a je jedno, zda je to progresivista, idiot, ci progresivni idiot.
Web: neuveden Mail: schován
Co když ho neuznává, ale nežije v rozporu s ním? Taky mi přijde, že tohle dost záleží na tom, podle čeho posuzujete dobro a zlo.
Web: neuveden Mail: schován
Ok, nemusi jej formalne uznavat, ale proste zije tak, ze nepacha nasili na ostatnich, nic jim nediktuje, nechce je omezovat a nechce, aby to delal stat. Potom je to ok.
Web: neuveden Mail: schován
Pak je ještě otázka, jak moc vůbec můžeme vědět, že žijeme v plném souladu s laissez faire. Já jsem anarchokapitalistou už dlouho, ale například ve vztahové rovině jsem míval tendenci ovládat, již jsem si uvědomil teprve nedávno. Taky se často sám sebe ptám: Dělám dost pro redukci státu? Nepodporuje právě moje pasivita to, že mnozí jsou stále utlačovaní? Nejsem i já součástí tohoto útlaku, žiju-li relativně běžný život? Nepodporují některé zprávy, které posílám do světa, iniciaci násilí vůči ostatním? V jistém smyslu vnímam laissez faire jako skill nebo ideál, jemuž se snažíme přiblížit, než otázku ano/ne.
Web: neuveden Mail: schován
Laissez faire vnimam jako zivotni postoj, ktery ovlivnuje me aktivni zivotni kroky. Proste mi jsou ostatni lide jedno. Nechci, aby mi neco diktovali, a naopak ja nemam potrebu jim neco diktovat. Clovek, ktery svym konanim podporuje stat, jde proti tomuto principu, jelikoz tento ma silovy monopol.

Ve vztahu urcite laissez faire nectim, jelikoz si myslim, ze by se mi za chvili rozpadlo manzelstvi. Take je se mnou manzelka dobrovolne, nikdo ji nedrzi. Rikejme tomu dobrovolna hierarchie. To je podle meho naprosto v poradku. Kdyz se treba smluvne zavazete, ze pod sankci neco vykonate, take jste se do toho upsal dobrovolne.

Ohledne aktivity a pasivity je to zajimave. Podle mne maji v tomto ohledu vyznam jen aktivni ciny. Pasivni ne. Potom by prodavac zbrani pachal nasili, jelikoz prodal zbran, se kterym nekdo nekoho zabil. Nebo treba kdyz cloveku na ulici, ktery je napaden utocnikem, nepomuzete. Je to sice odsouzenihodne, ale na druhou stranu nasili opravdu nepachate. Takze za mne ten, kdo je pasivni vuci statu, zije v souladu s laissez faire, jelikoz nekona aktivni omezovani cizich prav. Ten, kdo stat podporuje, nebo pro nej nedejboze pracuje, ten je soucasti statniho soukoli a jde proti laissez faire.
Autor: Hrosik1 Čas: 2024-04-18 07:33:12
Web: neuveden Mail: schován
já se identifukuji jako konzervativec (případně umírněný progresivista), což ale za mě není politický postoj, ale rychlost dosahování politických cílů. opět na principu předběžné opatrnosti :) (zároveň konzervatismus není regresivismus). čili, pojďme dělat změny, ale prosím hlavně pomalu

z definice mi ale přijde že progresivisti nemohou být mainstreamoví, když se právě proti mainstreamu vymezují. nepoužívejte to slovo prosím pejorativně. případně buďte prosím konkrétnější.

myslím že problém není v tzv. "progresivismu" (každá politická strana chce změny) a v tom jestli se zabývají právě negitivními právy (jejihž narovnání z pravidla nikomu neublíží) nebo pozitivními "právy" a hlavně způsobem vymáhání/donucení. znáte nějakou politickou stranu nebo i větší společenské uskupení, které by navrhovalo především rušení zákonů? (kromě ankap :D)já tedy moc ne.

neobviňoval bych tedy mladou generaci, realný progresivismus se týká jakýhkoli rychlých změn napříč politickým spektrem
Web: neuveden Mail: schován
Myslím, že můžou být mainstreamoví, ale nemusejí. Já popisuju hlavně takové ty, kteří jsou pro pokrok, ale jen v některých oblastech, a hlavně v mezích zákona. Já sám bych třeba o sobě řekl, že jsem ultraprogresivní. Takže vlastně střílím do vlastních řas a spíš kritizuju nějakou jednostrannou zaměřenost. Cestu ke svobodě rozhodně vnímám jako cestu kupředu, protože minulost je plná nesvobody, a žít bych v ní asi nechtěl. Jsem dost vděčný za možnosti, které mám dnes. Taky jsem dost velký individualista, který rád vyčnívá, a rád zpochybňuju různé tradice a společenské konvence, které mi nedávají smysl, což jde s progresivismem dost ruku v ruce, nemluvě o tom, že k novým technologiím se až na naprosté výjimky stavím velmi pozitivně. :)

Konzervatismus pro vás znamená, že chcete dělat změny, ale pomalu? Já k němu asi nemám zase tak dobrý vztah z toho důvodu, že pro mě mnohdy reprezentuje nekritickou obhajobu statu quo nebo nějakého specifického období z minulosti, ale pokud pro vás znamená spíše to, být opatrný, pak lze jen velmi těžko něco namítat. Ono to navíc bude do jisté míry relativní, třeba moje názory na vzdělání a výchovu se opírají i o to, co se domnívám o lovcích a sběračích (a obecně je součástí mé cesty i hledání jisté „přirozenosti“ nezávislé na moderních trendech), což by vlastně šlo vzít jako docela dost konzervativní pohledy, akorát že ještě mnohem dál do té evoluční minulosti. :D

Rozměr toho, zda jsem pro pokrok, nebo ho odmítám, je určitě jenom jedním z mnoha, jak lze politické myšlení analyzovat, ale je zajímavé, že názorové tábory se podle toho často dělí hodně. Jinak, ona ne každá změna je progresivní, některé změny mohou být naopak regresivní, že jo... Realisté myslím chtěli rušit zákony (na jeden nový dva zrušené), ale ti moc procent nezískali. :)
Web: neuveden Mail: schován
1) pokud jsou pro pokrok jen někde, tak nejsou progresivisti. to je jako pokud budu liberální jen někde, tak asi také nebudu libertarián :) narážíte teda spíše na pokrytectví a nekonzistenci, ano to také nesnáším. ale to bude u všech politických ideologií, možná jsou jen tito teď nejvíc vidět (ale to bude spíše tím, co sledujete). mladá generace bude vždycky trochu rebelovat a myslím, že je to tak v pořádku. mě naopak přidjou legrační bývalí rebelové, kteří věkem zboomrovatěli a teď nesnesou, že by někdo mohl rebelovat proti jejich pořádkům. stejně tak mě vytáčí, když je někdo ekonomicky liberální, ale ne již v oblasti lidských práv... ach jo. progresivisté přicházející s dalšími regulacemi jsou ale z definice proti svobodě, tedy nemusí to jít ruku v ruce. to je asi to co kritizujete :)

2) konzervatismus mi taký zní pejorativně, ale proto vysvětluji co tím myslím. (ano, opatrnost) (ale rozhodně to není to samé jako regresivismus, ikdyž bychom jistě našli příklady, ke kterým je dobré se vrátit). to že se něco domníváte o lovcích a sběračích ještě neznamená, že to je pravda :) ti lidé také nebyli všichni stejní.

3) pokrok není pozitivní nebo negativní, je to právě o té rychlosti. moje životní krédo je "hlavně žádný rychlý pohyby" :D ikdyž samozřejmě, někdy to je potřeba. raději si o věcech přemýšlím, než udělám unáhlené rozhodnutí)

3) já vám fandím. a mě zase baví zpochybňovat zpochybňovače :D aby se také nestali pokrytci. ale nemyslím to nijak osobně, spíš se snažím otvírat další otázky (i pro sebe)

4) dále myslím, že mladá generace (jíž jste zřejmě součástí) se narodila do většího blahobytu než generace před nimi, ale s obrovskou nejistotou ohledně budoucích financí, válel, klimatické krize... a tento strach je pochopitelný. předešlé generace se narodili za války nebo leninismu, ale měli vidiny lepších zítřků... nedivím se proto depresi mladých... (mezi které již bohužel/díkybohu nepatřím :D )

5) právě ankap a svoboda jde ruku v ruce se zodpovědností a nejistotou což je pro některé lidi naprosto děsivá představa. do velké míry tomu rozumím. jsou úzce profilovaná také proto, že některé věci již považují za vyřešené nebo ne tak podstatné v tuto chvíli. já považuji manželství pro všechny za naprosto kruciální záležitost a to hlavně proto, abychom to již nemuseli řešit a věnovali se i jinými tématům, přijde mi přirozené chtít napřed řešit to jednodušší. věřím, že je stále spousta lidí (mladých i starých, progresivních i konzervativních), pro které jistota práce a střechy nad hlavou je důležitější než svoboda.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky