Znamená socialismus sociální cítění? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2020-08-27 00:00:02

Znamená socialismus sociální cítění?

Libertariáni jsou často opozicí vnímáni jako emočně oploštělí programátoři, kteří se především snaží si za každou cenu maximalizovat svůj finanční zisk. Socialistické myšlenky oproti tomu velmi často podporují lidé, kteří jsou citliví vůči problémům druhých lidí – chtějí například pomáhat bezdomovcům, dostávat lidi z dluhů a přinést jim patřičné životní jistoty. Je to z důvodu, že lidé se sociálním cítěním mají mnohem větší motivaci snažit se pomoci ohroženým skupinám skrze reformy, které považují za správné. Sám jsem z podobných důvodů býval socialistou.

Nakonec mi ale přijde, že představa jednoho společného zájmu, která je socialistům běžná, lidem spíše na sociálním cítění ubírá. Vžívají se pak do ostatních hlavně optikou tohoto cíle či svojí vlastní optikou, než aby se snažili pochopit jedinečné individuální potřeby druhých lidí. To vede například k relativní vzdělanosti, namísto hledání vzdělání, které lidé potřebují pro naplnění svých potřeb. Jako podobně škodlivé vnímám i obvyklé třídní vidění světa, které v praxi vede k hostilní mentalitě „my versus oni“.

Proces zvnitřňování libertariánských myšlenek pro mě ovšem znamenal začít se vžívat do problémů jak bohatých, tak chudých. Bohaté jsem přestal brát jako nepřátele, ale v mnoha případech jako lidi, kteří se stejně jako chudí snaží vylepšit svůj život i život lidí okolo nich. Již nechci společnost, která by lidem diktovala, jak mají žít a čeho mají dosahovat, protože si uvědomuji, jak hodně je to může zraňovat. Myslím, že společnost postavená na idejích libertarianismu by byla optimální právě pro rozvoj dobrovolné spolupráce a sociálního cítění vůči všem živým bytostem.
Přečtení: 27083

Web: neuveden Mail: schován
Toľko nezmyslov v jednom článku sa len tak hocikedy nevidí. Aj keď na obranu autora zase musím priznať že väčšina článkov je výrazne kratších a zvyčajne monotematických.
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-08-27 18:24:46 Titulek: Re: Hejtík [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tak když už to jsou nesmysly, alespoň jsem rád, že vám dávám životní náplň. :)
Autor: norbertsnv Čas: 2020-08-27 18:30:56 Titulek: Re: Hejtík [↑]
Web: neuveden Mail: schován
To sa preceňujete :-D
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-08-27 18:39:35 Titulek: Re: Hejtík [↑]
Web: neuveden Mail: schován
V tom případě mě mrzí, že nemáte nic lepšího na práci než číst nesmysly a reagovat na ně. :(
Autor: Jenny (neregistrovaný) Čas: 2020-08-27 18:48:00 Titulek: Pěkné
Není to útočné, ale tak hezky lidské. Pana nahoře stačí ignorovat, sám tu placa největší nesmysly ke všemu 👍

Často se dává rovnitko mezi sociální a socialistický, což je hrubá chyba. Ono často to "sociální cítění" konci a začíná tam, kde mám dosah. Kdyby tak strašně chtěli narovnat to prostředí, tak by se totiž museli omezit sami, ale to už ne, aby se dělili s deckem, co má misku rýže na den. Ocad pocad. Musíme se starat o "naše" sociální. Dokud to teče od bohatší h, tak je socik v pohodě, pokud se to bralo globálně a musely se dělit i ti, co mají kde bydlet a co do úst, pak už to takový socik není...
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-08-27 19:04:29 Titulek: Re: Pěkné [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Děkuji za milá slova. Na pána jsem zareagoval, protože mě zaujalo, kolik času na této platformě tráví (vzhledem k velké četnosti komentářů). :D

To, co píšete s tou blízkostí, je skvělý postřeh. Celkově si myslím, že spousta lidí je nastavená na tu mentalitu "my", jen co se týče určitého územního (nebo sociálního) celku. Osobně mám nicméně pocit, že někteří socialisté jsou skutečně uvědomělí a mají zájem pomáhat i těm chudým v jiných zemích, akorát si třeba neuvědomují, že např. nepodporovat dětskou práci vlastně ve výsledku škodí.
Autor: Nikdo (neregistrovaný) Čas: 2020-08-27 19:25:28 Titulek: Re: Pěkné [↑]
Nic
Autor: pz100000 Čas: 2020-08-27 20:23:44 Titulek: Re: Pěkné [↑]
Web: neuveden Mail: schován
>> Děkuji za milá slova. Na pána jsem zareagoval, protože mě zaujalo, kolik času na této platformě tráví

Mno, tak zmineny pan je trosku svojrazny a pro soud pravda nejde daleko, nicmene tyhle "lidske a neutocne" clanky, v nichz ale lze propirane antagonisty vicemene libovolne zamenovat, jsou prinejmensim kuhovnu. Pokud se v nich (coz je samozrejme znacne osobni, ale co uz) navic doctu o "vžívání se do ostatních optikou", "hostilní mentalitě" a "procesu zvnitřňování myšlenek", vytanou mi na mysli lesbicke frekventantky dzendrovych studii a regulerne se mi zacina navalovat.

Nicmene to vse jsem, sede si na rukou, jeste ustal. ALe kdyz jste ted k tomu prisolil onu totalne chorou debilitu s detskou praci, tak to uz sorry...
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-08-28 04:10:15 Titulek: Re: Pěkné [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tak já samozřejmě děkuji i vám za pohled. Sám jsem spokojený s tím, jaká slova jsem použil - myslím si, že se pro popsání situace hodí. Když jsem to psal, prostě jsem byl sám sebou. Samozřejmě jsou tyhle texty subjektivní a ne každému sednou, ale přijde mi, že o tom už ty Stoky jsou, jsouc určeny primárně pro texty do 250 slov.

Dětská práce především s článkem nijak blíže nesouvisí s obsahem textu, to byla jen reakce na komentář, který se vyjadřoval k určitému tématu. Nicméně mě určitě zajímá, jak nepodporovat dětskou práci v rozvojových zemích neškodí ve výsledku těm dětem.
Autor: pz100000 Čas: 2020-08-30 11:18:34 Titulek: Re: Pěkné [↑]
Web: neuveden Mail: schován
>> Tak já samozřejmě děkuji i vám za pohled. Sám jsem spokojený s tím, jaká slova jsem použil

Ok, uz jsem vychlad. Mne holt tyhle etericke texty prijdou jaksi... zbytne, rekneme. Nic ve zlym, ostatne mezi mistnimi standardnimi blaboly je to porad prinejmensim jednooky mezi slepymi :).

(Kua, i tak mi to neda: sry, ale i zcela bez ohledu na i/relevanci a de/magogii cele te problematiky, formulace "nepodporovat dětskou práci vlastně ve výsledku škodí" je medle hluboce zoufala.)
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-08-30 12:29:34 Titulek: Re: Pěkné [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Dobře, to chápu. Já sám asi píši, abych si uspořádal myšlenky, a u textů na libertariánská témata si říkám, že to pošlu do Stok, kdyby to náhodou někoho zajímalo taky. :)

Souhlasím, zrovna tahle formulace nebyla nejlepší. :D
Autor: Jenny (neregistrovaný) Čas: 2020-08-27 21:03:45 Titulek: Re: Pěkné [↑]
Ten záměr, hlavně u těch mladších, bývá super. Prakticky všichni mi spolužáci z VŠ, úžasný lidi, a dokud se jednalo o pojďme si dát praxi do domova, kam se nikomu moc nechce, tak jsem šla vesele s nimi. Akorát pak ta snaha pomáhat narazí většinou na nespravedlnost z druhé strany - nesvobodnou solidaritu a tam už jsme se rozcházeli a já byla samozřejmě ta sfiňa, co by ty důchodce, nechala chcipnout hlady :) změnilo se to přesně tehdy, když se sociální transformovat na socialistický. A tak jsem si říkala, jak bychom mohli pěkně svobodné pomáhat, kde se nám zlíbí a šířit radost a dobro, jakkoliv to pateticky zní.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-08-27 21:44:02 Titulek: Re: Pěkné [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tá vaša "slobodná solidarita" je systém kde altruisti sú trestaní a lakomci odmeňovaní.
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-08-28 04:19:14 Titulek: Re: Pěkné [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Cítím to podobně, sám se pohybuji mezi spoustou mladých levicových liberálů, možná i proto mám tendenci ty jejich záměry obhajovat a popisovat je v tom nejlepším světle. Bohužel, často místo diskuze mezi pravicí a levicí převládají podobní strawmani, jako že vy chcete nechat zemřít důchodce. Šířit svobodně radost a dobro snad nikdy nebude znít moc pateticky na to přestat se snažit to dělat. :)
Autor: norbertsnv Čas: 2020-08-27 21:37:54 Titulek: Re: Pěkné [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Vy ste už videl niekoho sociálne cítiaceho, čo by zároveň bol zásadne proti zahraničnej pomoci chudobnejším krajinám? Ja nie, ja iba občas zazriem komentár nejakého ankapistického sociopata, ktorý tú rozvojovú pomoc kritizuje a aby to svoje lakomstvo obhájil tak si vymýšľa rôzne trápne výhovorky.
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-08-28 04:21:57 Titulek: Re: Pěkné [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Sociálně cítící jsoucí proti pomoci je oxymóron. Sociopati jsou ve všech skupinách.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-08-28 15:50:28 Titulek: Re: Pěkné [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Sociálne cítiaci sociopat je oxymoron :-D
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-08-28 19:02:29 Titulek: Re: Pěkné [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ano. A proč mi to píšete? :D
Autor: norbertsnv Čas: 2020-08-28 20:19:12 Titulek: Re: Pěkné [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Lebo Vy ste mi napísal že "Sociálně cítící jsoucí proti pomoci je oxymóron".
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-08-28 22:31:31 Titulek: Re: Pěkné [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tak může platit oboje. :)
Autor: velkej Ká Čas: 2020-08-29 08:09:18 Titulek: Re: Pěkné [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Máte pravdu, je to oxymóron. Socialista se sociálním cítěním pouze kryje, jinak by v prvé řadě neokrádal lidi, ale pomáhal by jim z vlastních zdrojů; čímž se nemyslí nutně peníze, ale třeba vlastní práce, volný čas atd.
Autor: Nikdo (neregistrovaný) Čas: 2020-08-29 14:35:43 Titulek: Re: Pěkné [↑]
Nic
Web: neuveden Mail: neuveden
Souhlas.
Taky mě příjde že socialisté jsou mnohem více sobectí než kapitalisté. Socialisté se porovnávají s ostatními a hledají kdo kolik má a hodnotí jestli oprávněně. I když nemohou vidět veškeré usílí co daný člověk do toho dal aby to tak měl. Kapitalistí určitě taky koukají po sostatních, ale přijde mi že více přemýšlí jaktoho dosáhl a mohu tak i já.
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-08-29 16:11:11 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tak já osobně mám pocit, že někteří kapitalisté hodně sobečtí být mohou - jsou i studie, které ukazují, že vydělávání peněz může být svého druhu posedlost, která vede k bezohlednosti. Stejně tak mám pocit, že spousta socialistů nemá nutně tendenci se porovnávat s ostatními a ideologií socialismu se pouze snaží naplnit své humanistické ideály. Nicméně, myslím si - a na tom se asi shodneme -, že libertarianismus jako takový může lidem pomoct k více respektujícímu přístupu.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2020-08-28 06:48:53
Doufal jsem, ze brzy prijde doba, kdy lidi budou bez prace a konecne si zacnou vazit kazdeho podnikaveho a nadaneho cloveka. Bohuzel to zase urednici financne zdrogovali. Je uz docela mozne, ze ted uz se na ty chudaky vyserou
Autor: norbertsnv Čas: 2020-08-28 15:49:46 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Taká doba, aby si chudobní ľudia vážili lakomcov čo zarábajú na ich úkor tak skoro nenastane :-D.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2020-08-28 17:06:23 Titulek: Re: [↑]
mluvim o dobe, kdy jim dokonce s usmevem budou nutit prevysoke platy, jen aby neco vymysleli a dali im zarobit.
Dnes zarabaju ti lakomi zednici.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-08-28 20:21:54 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Lakomci nežijú zo svojich platov, ale z platov svojich zamestnancov. A keď už spomínate murárov, to si myslíte že v budúcnosti budú stavby stavať ajťáci na 3D tlačiarňach?
Autor: Lojza Čas: 2020-08-29 00:20:25 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To jako ze lakomci jdou za svymi zamestnanci a seberou jim jejich platy a pak z toho ziji? Hmmm...zajimave, to me jeste nenapadlo. Ze bych nekoho zamestnal, zaplatil mu za praci, pak mu ty prachy vzal a zil z nich :-D

Btw....v budoucnosti rozhodne budou mnoho staveb stavet ajtaci na 3D tiskarnach, je to tak...
Autor: velkej Ká Čas: 2020-08-29 08:06:22 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ze bych nekoho zamestnal, zaplatil mu za praci, pak mu ty prachy vzal a zil z nich

Funguje podobný systém, kdy někoho zaměstnáte, zaplatíte mu za práci, a někdo jiný mu ty prachy vezme a žije z nich.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-08-31 08:02:37 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
A kde to tak funguje?
Autor: Lojza Čas: 2020-08-31 20:31:09 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No prece ve state to tak funguje, je to jeho zaklad. Aniz bych hodnotil, jestli je to dobre ci ne, tak to tak proste je.
Nekdo pracuje, vydela si nejake penize, stat mu jich cast vezme a zaplati z toho svuj chod - napriklad ruzne uredniky a podobne. Tam je to videt absolutne jednoduse. Pak jsou ruzne davky a tak, ale i kdybychom je pominuli, tak takovy urednik je ze 100% placen z penez, ktere stat predtim nekomu vzal.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-08-31 08:00:21 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Načo by to zamestnávateľ robil tak zložito, keď môže zamestnancovi rovno platiť iba časť zamestnancom vyprodukovanej hodnoty a zvyšok si nechať ako zisk? Veď ako prebieha vykorisťovanie je známe už dávno, tak načo hráš hlúpeho?
Autor: Lojza Čas: 2020-08-31 20:28:38 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Aniz bych komentoval, jestli to co jsi napsal je pravda ci ne, tak rozhodne touto metodou NEZIJE Z PLATU tech zamestnancu. Kdyz uz, tak zije z toho, ze jim plati mensi platy, nez by sis predstavoval, ze je spravne. Ale rozhodne nezije z jejich platu. Tak priste pozor na to...
Autor: norbertsnv Čas: 2020-08-31 23:07:36 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Preceňuješ môj vplyv, ja som efekt vykorisťovania ani nedefinoval a ani jeho existenciu nezávisí od môjho názoru.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2020-08-29 10:47:41 Titulek: Re: [↑]
remeslnici dnes ziji z platu tech, kteri si je mohou (po roce proseni) vubec dovolit.
Na co sahne statni urednik(clovek bez hmotne odpovednosti u nesmirne moci a penez), vsechno posere: sedi v kanclu misto prace podavace na stavbe, nosice v lese,...A k tomu nici uroky a uspory na duchod a zadarmo pujcuje, takze lidi blbnou se stavenim,....smrtelna kombinace
Autor: norbertsnv Čas: 2020-08-31 08:10:27 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
On niekomu štát zakazuje živiť sa ako murár? Tým skôr pokiaľ je to podľa Vás tak výnosné? Nebude to skôr opačne, že opäť raz zlyháva trh?
logo Urza.cz
kapky