Diktáty – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-05-11 00:00:02

Diktáty

Vždycky mi ve škole šly diktáty, dokonce mě i bavily. Je mi ale líto těch, kterým nešly. Podle mě se totiž trápili skoro zbytečně. Zpětně mi přijde až směšná ta hrobová vážnost, s níž to všechny strany braly, a to hned ze čtyř důvodů. Zaprvé, skoro všechny pravopisně-gramatické jevy si dnes člověk může rychle najít na Internetové jazykové příručce, maje téměř bezvýhradně k dispozici internet. Zadruhé, pokud člověk píše na počítači, velkou část chyb mu opraví autokorekce. Zatřetí, když neví, jak něco napsat, může se zeptat někoho, kdo to ví, a přinejhorším si najmout korektora. Začtvrté, každému rozumnému člověku bude jedno, zda píše „správně“. Jazyk se vyvinul především, aby sloužil komunikaci a myšlení. Neustále se proměňuje s tím, jak ho používají jeho uživatelé. Pravopis a gramatika pomáhají ho sjednotit. Dokud si však bez problémů rozumí, není třeba tato pravidla vzájemně vynucovat. Přesvědčení, že by se mluvčí měli přizpůsobovat jazyku a používat ho „korektně“, se nazývá preskriptivismus – a většina současných lingvistů ho již nezastává. Toto podsouvání nutnosti znát jazyková pravidla je podle mě další ukázkou toho, jak státní školství učí lidi zdůrazňovat něco, na čem vlastně nezáleží, a zároveň je připravuje na situace, které nikdy nenastanou.
Přečtení: 8837

Autor: Kacka (neregistrovaný) Čas: 2021-05-11 08:31:56 Titulek: Nesouhlasím
Ztráta jazyka je ztráta historie a identity. Ten kdo nemá nic v hlavě a každou blbost si musí hledat na internetu je cvičená opice. Být otrocky spojen s internetem mi přijde dost smutné.
Autor: Třeba Karel (neregistrovaný) Čas: 2021-05-11 16:57:34 [↑]
A nebylo by lepší ignorovat gramatické chyby, když to není vůbec k ničemu dobré? Ano připouštím že nějaké chyby mohou měnit smysl věty, ale v drtivé většině případů lze význam určit z kontextu.
Autor: v6ak Čas: 2021-05-11 20:50:21 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Ta změna smyslu věty je zajímavá: Občas se to může stát, nicméně často jde o věci, se kterými se mluvené podobě nějak popereme.

Ano, vypadalo by to divně, ale je to dost možná jen o zvyku: https://proofreading.cz/jaky-mate-jazykovy-ideal/
Autor: JH (neregistrovaný) Čas: 2021-05-11 11:43:15
Co se týče toho, že většina současných lingvistů nezastává preskriptivismus - je to myšleno tak, že si tito lingvisté myslí, že je jedno třeba i to, zda napíšu měkké či tvrdé i/y ve slově sýr ? Nejedná se spíš o posuzování spisovnost/nespisovnost různých slov ?
Web: neuveden Mail: rastislavlibert v doméně gmail.com
Ja súhlasím. Najme preto že mnohí ľudia sú disgrafici a tí sa na hodinách gramatiki len zbytočne nudia a trápia. Čím samozrejme nechcem povedať že tieto veci niesu dôležite samozrejme že je nutné poznať gramatiku a vedieť čítať a písať. Ale myslím si že by sa každý mal učiť tak ako chce a zvládne.
Autor: kulík (neregistrovaný) Čas: 2021-05-11 23:13:05 Titulek: To jsou kecy v kleci.
Zrušíme na školách češtinu? Matika se také vyučuje zbytečně? Každý má v mobilu kalkulačku. Zeměpis taky, máme přeci Google mapy. Ostatní předměty zrušme taky, máme přece internet. V současné době je potřeba snižovat kvalitu vzdělání to vládnoucím elitám vyhovuje. Proto se taky lákají do EU vozí různí jiní vzdělanci.
Web: neuveden Mail: schován
Zrušit hlavně státní monopol na vzdělávání, ten kvalitu vzdělaní snižuje nejvíc...
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky