Autor: Urza
Čas: 2019-11-05 00:00:02
Evoluční argument
Lidé se mě často ptají, proč, když je anarchokapitalismus tak dobrý, nezvítězil v „evolučním boji“ se státy; uvědomuji si, že má odpověď: „Co není, může být,“ vypadá na první pohled dost hloupě, takže vás prosím o pohled druhý. Lidská společnost se stále vyvíjí, ten vývoj nejspíše nikdy neskončí a z historie vidíme, že lidé věřili mnoha nesmyslům a ve společnosti se často odehrávala zvěrstva, jež všem připadala ospravedlnitelná, leč stačilo pár (desítek či stovek) let, aby se vše změnilo; třeba otrokářství zde bylo po dlouhé tisíce let a jasně vyhrávalo „evoluční boj“ se společnostmi bez otroků, ale pak se vše zlomilo – paradigma platné od počátku věku se zhroutilo a v prach obrátilo během chvilky. K tomu, aby se tak stalo, nesměli lidé bojující za správnou věc přistoupit na to, že když otrokářství existuje tak dlouho, nemůže být přece tak špatné. Jenže ono bylo. Je. A vždy bude. Stejně jako státy.
Přečtení: 78123
Komentáře
Komentář 44104
Prosím, prosím, jak to děláte, že dokážete odlišit to, co vám přijde špatné, od toho, co je doopravdy špatné?
Komentář 44105
Komentář 44107
Komentář 44109
Komentář 44120
Komentář 44150
Jako že se nemůžete opřít o historicky zaznamenané názory otroků na jejich otroctví? A leckdy doložena činy, při nichž riskovali životy, takže rozhodně o svých názorech na to, jaký svůj stav považují za lepší, nelhali?
Komentář 44151
Komentář 44170
Komentář 44172
— Friedrich Nietzsche
Komentář 44169
Komentář 44106
Náboženství.
Monarchie.
atd.
Společnost rozhodně není zabetonovaná. Dávno nemáme vládce z boží vůle krále, dokonce ani nemusíme všichni mít jedno konkrétní náboženské vyznání (ba dokonce je pro spoustu lidí náboženství píčovina). Už se nestaráme, jakého pohlaví jsou spolušukající lidé, ani nevážeme ženu napevno do kuchyně. Všechno se mění. I ty státy. Za století bude zase všechno jinak. A dost možná tak, jak sní Urza a my ostatní. Anebo úplně jinak.
Komentář 44108
- Pokud si dobře vzpomínám, tak ten, kdo se naposled staral, jakého pohlaví jsou spolušukající lidé, a kdo vázal napevno ženu do kuchyně, byla psychiatrie. A ta má dnes víc moci, než kdykoliv v minulosti. A právě uskutečněná reforma psychiatrie její moc ještě dramaticky zvětšila.
2) dokonce ani nemusíme všichni mít jedno konkrétní náboženské vyznání (ba dokonce je pro spoustu lidí náboženství píčovina).
- 1. Všichni musí věřit psychiatrii a být vystaveni jejímu svévolnému násilí. 2. Nejspíš nikdy v minulosti nemělo žádné náboženství tolik věřících, jak dnes psychiatrie.
Komentář 44124
Komentář 44129
Komentář 44132
Komentář 44110
Komentář 44111
Komentář 44116
věci se neustále mění...
Komentář 44130
Komentář 44166
Komentář 44175
Komentář 44253
- O čemž svědčí 20. století.
na loupeživé výpravy vydávali i ti, co si jinak sháněli potravu slušně, protože šlo o holý život. Z těchto nájezdníků logicky vznikla vrstva lidí, kteří vykořisťovali ostatní.
- Teorie vzniku státu "usadivší se loupeživá banda" má tu vadu, že implikuje proti-teorii "stát vznikající sebeorganizací kmene/kmenů PROTI loupeživým bandám". Nevznikly státa spíš takto? Nebo loupeživé bandy vždy vyhráli? Olupovaní se nebránili? A loupeživou bandu vždy přijali za svou vrchnost? Máte o svých předcích hodně nízké mínění…
Komentář 44256
........................................................................
Jak známo, historii píší vítězové, takže vždy bylo poraženo "zlo"
Komentář 44261
Komentář 44279
Komentář 44291
jako byly třeba v Řecku městské státy,
dříve či později se začnete citít ohrožováni jinými takovými organizacemi,
takže v rámci obranné strategie je prostě napadnete, aby oni nenapadli vás,
takto postupně pak dojde k vytvoření státu, který již sdružuje několik dříve městských států, a od států je to pak jen kousek k budování říší,
což bylo jasný jak Alexandrovi Velkýmu tak i Hitlerovi...
I Hitlerovi bylo jasný, že když vyhraje, tak bude nejslavnějším člověkem,
ale když to projede, tak bude naopak nejvíce nenáviděným člověkem...
Komentář 44112
..........................................................................
Na morálku přece každej sere a na nějakej humanismus jabysmet,
to, co je rozhodující v uspořádání společnosti je její ekonomický rozvoj a bohatství,
to by snad mohlo bejt jasně vidět z války severu proti jihu,
kde byly různé požadavky a proto i různý názory na otroctví...
Todle je zajímavej náhled na to naše bohatnutí a změny ve vývoji :
BOHATNOUT BUDEME, ALE POMALU
http://www.lukaskovanda.cz/bohatnout-budeme-ale-pomalu/
Komentář 44113
A pak by možná někteří anakapaci pochopili, že anarchie je pro homo sapiens sapiens i jeho předky modelem, který je vzhledem k potřebě kolektivního a do jistý míry centralistického uspořádáno společnosti, neuskutečnitelný.
Komentář 44145
jenže todle se tvrdilo i o létání že jo,
takže jestli jo nebo ne,
to si musíme počkat,
ale určitě bude ten anarchistickej individualismus doplněnej i o kolektivismus a do jistý míry centralistickým uspořádáním,
myslím že proti tomu anarchisté nic nemají,
pokud to není postavené na vynucování silou a agresí...
Komentář 44389
Anarchie(anarchokapitalismus) neznamená absenci společenské hierarchie. Jen v ní absentuje stát.
Komentář 44395
Komentář 44114
Komentář 44115
Ví tady někdo, jak funguje EVOLUCE? Ta funguje na principu přírodního výběru. Schopný má a uživí více dětí, zaplatí jím lepší zdravotní péči, atd...
Ale žije dnes lidstvo v takovém prostředí? Platí, že kdo je například inteligentnější, má více dětí (a ty mají větší šanci na přežití), než někdo, kdo je hloupý, líný, neprozíravý, nezodpovědný? Opravdu?
Kdo má více dětí? Paní primářka s matfyzákem? Nebo ty největší socky z "Výměny manželek"?
Troufám si tvrdit, že dnes funguje DEVOLUCE. Čím větší socka, tím více dětí.
Dítě s geneticky vrozenou vadou se dnes odoperuje často ještě v děloze, dožije se reprodukčního věku a vadu přenáší dál. Ještě před 50 (natož 150) lety by se asi ani nenarodilo, kdyby se narodilo, tak by se nedožilo dospělosti a pokud by se jí náhodou dožilo, jeho zjevná (neodoperovaná) vada by odradila případné sexuální partnery.
No a na závěr: čím je země v tomto žebříčku výše, tím má nižší porodnost a čím níže, tím vyšší:
https://cs.wikipedia.org/wiki/IQ_and_Global_Inequality
Možná to je i nějaká zákonitost - že každá civilizace má nějaký vrchol a pak vyhnije, zdegeneruje.
Možná to je důvod, proč nás ještě nenavštívila vyspělá mimozemská civilizace. Žádná třeba ani vzniknout nemůže. Žádná nedospěje do stavu, jaký si pro lidstvo představují optimističtí autoři SciFi, ale do stavu popisovaném v tom filmu Absurdistan.
Komentář 44117
Komentář 44118
Komentář 44125
Africani maji 6-8 deti. Meli je vzdy. Ale prezila 2. Dnes, diky potravinove a lekove pomoci z vyspeleho sveta, preziji vsechny, ale porodnost tam neklesa, nebo jen pomalu.
A ve "vyspelem svete"? Tam preci "socky" maji ZE ZAKONA narok na stejnou peci, jako uspesni a bohati (z jejich dani).
A v Evrope bylo pred 100 a vice lety bezne, ze matka mela 4-6 deti a prezia 2 - ta nejsilnejsi. Je to osklive, zle, nehumanni, ale to je EVOLUCE, to je prirodni vyber. Pokud bychom v lese nechali prezit vsechna zvirata, i ta co se narodila deformovana, vsechna bychom tam chodili krmit, deformovana bychom operovali - tak jak by za 200 let vypadala bezna srna? Byla by pravdepodobne nejak degenerovana, nebyla by schopna se sama rozmnozit bez lekarske asistence, atd...
Komentář 44119
Ví tady někdo, jak funguje EVOLUCE?
..................................
Biologická evoluce je dlouhodobý a samovolný proces, v jehož průběhu se rozvíjí a diverzifikuje pozemský život
Diverzifikace (z lat. diversus, rozmanitý a facere, činit) znamená rozrůzňování, strategii podnikání, která se snaží snižovat rizika tím, že se nespoléhá na jediný produkt, nýbrž rozděluje své aktivity do různých oblastí, svá aktiva do různých firem, měn a podobně - rozložení například investic, (investičních či výrobních) aktivit apod.
Komentář 44126
Ano, EVOLUCE funguje takto:
1) Prirozene vznikaji ruzne mutace, odchylky a varianty (priroda "zkousi" ruzne moznosti)
2) Jen ty silnejsi, jen ty lepe prizpusobene prostredi, preziji
U lidi to tak jiz peknou dobu neni.
Komentář 44127
.....................................
Vždyt vám říkám že to tak je,
a je to neuvěřitelně rychlý oproti přírodní evoluci která trvá miliony let,
kromě genetických úprav je zde i vývoj umělý inteligence,
což může být další forma "života a inteligence" která se pak bude dále sama vyvíjet...
To že zachranujeme děti co by dříve nepřežily,
to je součást evoluce, tedy především základní pud zachování druhu,
čili pud sebezáchovy...
Komentář 44131
to je součást evoluce, tedy především základní pud zachování druhu,
čili pud sebezáchovy..."
To myslim, ze neni pravda. Pokud se tygrici narodi deformovane mlade, tak ho hned sezere - prave kvuli zachovani (kvalitniho) druhu.
Instinktivne vi, ze druhu by moc nepomohlo mit mlade, o kere by se narocne musela starat cely zivot a ktere bud samo potomky mit nemuze, nebo opet postizene.
Pokud se lidstvo ma posouvat vpred, k nejakym "superinteligentnim bytostem ze SciFi romanu", tak by to muselo byt tak, ze lidi s vysoce nadprumernym IQ budou mit hodne deti a lide s podprumernym zadne.
Jak se treba slechti kravy, by hodne dojily? No tak, ze ty, ktere doji vice, nechame mit telata. A ty, ktere doji mene, pouzijeme na bifteky.
Jak vznikla psi plemena? No tak, ze slechtitele dale mnozily ty jedince, kteri meli "zadouci" vlastnosti a nemnozily ty s nezadoucimi.
Priroda to dela uplne stejne, jen o neco pomaleji.
V USA v Texasu sveho casu meli takove hobby - lidi chodili zabijet chrestyse (protoze ty asi nikdo nema rad). Hledali je samozrejme podle toho chresteni.
No a dnes? Dnes tam maji chrestyse, kteri nechresti. Protoze ti jedinci, kteri na sebe tak hlasite neupozornovali, ti prezili. A ti, kteri delali kraval, byli prvni na rane.
Komentář 44135
.......................................................................
Ale vůbec ne,
můžete mít miliony jedinců zcela na hovno,
a stačí jedna mutace a máte evoluci...
A evolučním vývojem může být i někdo, koho dnes považujeme za úplnýho neschopnýho blbce, páč když se změní podmínky na planetě, tak ti dneska schopní vyhynou naprosto stejně jako vyhynuli dinosauři, inteligence a její vývoj může jít různýma cestama
Komentář 44168
Komentář 44275
Zmíněná mutace sice přinesla zvýšenou rezistenci proti určitým tipům HIV, ale větší vnímavost např. k západonilské horečce.
Myslím, že se bude ještě dlouho hledat.
Komentář 44157
Mit stehovaci spolecnost, ktera by prevazela Slovaky a Cehuny tam a zpet podle toho, jestli chteji zit podle prirody, kapitalismu,ankapu,utvareni systemu zdola(napr.v Cesku). Nebo jestli chteji dat vsechny vydelane prachy do spolecne kasy nebo pracovat za polibek nebo mit toho nejchytrejsiho, nejdobrejsiho jako vudce(Slovensko). At se v prirozenem vyberu ukaze, co lip prezije. Ale to bohuzel kazi na obou stranach ti, kteri se nejak nemuzou rozhodnout, kam patri.
Komentář 44159
Komentář 44161
.................................
To je v duchovnu normálně používaný názor,
akoráte se to neříká takhle na rovinu, ale mluví se o "ztotožnění s tělem a myslí",
ale jinak to prostě znamená že sou hovada a hnupové...
Tedy, ne jen ti druzí, ale my všichni....
Komentář 44164
Komentář 44176
Komentář 44271
Komentář 44273
................
Ano, ale nahlídnul bych to tak,
že když se ty rozdíly uměle "zmenšují"tou socanskou politikou,
tak zacpete revolucionářům hubu a žádný revoluce se pak nekonají,
což je nejspíše důvod k tomu, proč kapitalisté podporují stát a ne tu anarchii
(vony se ty rozdíly spíše zvětšují, ale když má "chudák" jakousi tu soc. jistotu a pocit ochrany ve státu, tak se cítí méně revolučně)
Komentář 44280
Komentář 44282
Proc si myslis, ze lide delaji ty veci, ktere delaji? At uz se bavime o cemkoliv.
PROC lide vzdy udelaji tu kterou konkretni vec, a neudelaji jinou? Proc se rozhodnou tak, jak se rozhodnou, a ne jinak?
Az pochopis odpoved na tuto otazku, potom pochopis, proc to s tim majetkem neni mytus.
Komentář 44283
Komentář 44285
Shodneme se na tomto?
Komentář 44288
Komentář 44296
Tak shodneme se, nebo se neshodneme, do pice? A pokud se neshodneme, tak se neshodneme v cem presne?
Existuje nejaka teoreticka moznost, ze bys normalne diskutoval?
Komentář 44301
Komentář 44304
1. pojem "maximalizácia úžitku" naznačuje že dané konanie je výhodné. Ale pritom môže ísť aj o voľbu menšieho zla.
2. altruisti ( charita, dobrovoľníci ) konajú aj bez toho aby ich konanie bolo pre nich výhodné
3. dôležitá je skutočnosť a nie subjektívny dojem skreslený napríklad nedostatkom informácií, napr. gambler sa môže domnievať že nahádzať výplatu do hracieho automatu je pre neho subjektívne najlepšia voľba, ale je štatisticky dokázané že hracie automaty sú ziskové pre prevádzkovateľa a nie pre hráčov. To isté napríklad lotérie, na výhry ide nejaké percento vkladov menšie od 100%, čiže hráči sú dohromady vždy v strate.
Komentář 44378
2. Pro altruisty je samozrejme "vyhodne" delat to co delaji, maximalnizuji svuj uzitek, a na nich je to prave krasne videt. Totiz ty (a asi nejen ty) si pod pojmem uzitek predstavujes "penize" ci "majetek" ci neco podobneho. Uzitek ale muze byt - a VELMI casto je!!! - "dobry pocit", napriklad. Dobry pocit je casto ZASADNE VICE, nez velmi mnoho penez!!! Proto to ti lide delaji.
3. Uzitek pro hrace automatu napriklad neni jen samotna vyhra, ale predevsim "pozitek z hry". Jsou lide, co daji za "pozitky" (zcela ruzne) vsechny sve penize. Nekdo napriklad chodi hodne do kina - utrati za to mnoho penez, nic z toho materialniho nema, ale on maximalizuje svuj uzitek v tom, ze zazil nejake pocity, prozil nejaky zazitek (napriklad)
Jak jsem psal, pro spoustu lidi (vcetne tebe evidentne, bez urazky) je nepredstavitelen, ze by napriklad nekdo mel uzitek z toho, co ti lide povazuji napriklad za skodlive. Priklad: Ja nechapu, jak nekdo muze mit uzitek z koureni, kdyz ja vim, ze koureni skodi zdravi a proto by nikdo nemel kourit a kdo to dela, tak si tedy nezvysuje svuj uzitek, ale naopak si ho snizuje.
Jenze takhle to neni. Ten clovek, co kouri, k tomu ma nejaky duvod, ktery mu cosi prinasi, cemu ja nerozumim, ale on ano. On vi, co to je. A je to pro nej vic, nez ta negativa, ktera to prinasi.
A pointa je, ze NIKDO NEVI, co je nejlepsi pro nekoho jineho. V nekterych situacich je docela mozne, ze se s dotycnym shodnu, protoze budeme mit stejne hodnoty, myslenky a podobne. Ale mnohdy se neshodneme, a presto musime respktovat toho druheho.
A z tohoto vyplyva, proc lide, kteri maji hodne penez, ve skutecnosti zvysili uzitek vice lidem, nez lide, kteri maji mene penez.
Protoze to, ze nekdo nekomu je ochotny odevzdat sve penize znamena, ze si jich vazi mene, nez toho, za co je vydava.
Napriklad: Ja si zaplatim satelitni vysilani s programem Eurosport. To, ze se muzu divat na eurosport je pro me dulezitejsi, nez mit ty penize. Mohl jsem si koupit 10 chlebu, flasku vodky, 10 litru benzinu, atd atd atd, ale ja ne, ja jsem si koupil Eurosport. Takze to znamena, ze jsem si zlepsil svuj zivot tim, ze se muzu divat na Eurosport. Nekomu jinemu to mozna prijde jako naprosta picovina. Jako ze 10 litru benzinu by bylo 100x lepsi. Ale pro me to tak je a co si mysli ostatni, neni dulezite.
Na tom eurosportu davaji nejake sporty, rekneme - pro priklad - fotbal. A tam hrajou nejaci super hraci a lide si kupuji eurosport prave proto, aby se na ne mohli divat. Pokud si 10 milionu lidi koupi eurosport (napriklad), tak tento eurosport si muze dovolit tem super hracum zaplatit velke penize. (celou situaci jsem velmi zjednodusil, v realu to ma jeste nekolik meziclanku).
Proto nakonec ten fotbalista, co bere 1 milion dolaru mesicne, skutecne zvysil uzitek vsem temto 10 milionum lidi (coz se pozna tak, ze si dobrovolne zaplatili za to, aby se na nej mohli divat)
Na zaver bych rekl jednu vec: Jsou ruzne strategie, jak vydelavat penize. Obecne se penize daji vydelat jedinym zpusobem - nekomu jinemu zvysit uzitek. Nekdo zvysuje uzitek malemu mnozstvi lidi, a napriklad za to chce vetsi odmenu. Jiny zvolil strategii zvysovat uzitek obrovskemu mnozstvi lidi, pricemz kazdy z nich mu da "par haliru".
Pouze ve svete volneho trhu se pak da zjistit, jak moc si lide vazi toho, ze jim nekdo zvysuje uzitek.
V oblastech, kde volny trh nemame, pak dochazi k deformaci.
Otazka: Proc bere ten fotbalista 1 milion dolaru mesicne, kdyz "nic nedela", zatimco chirurg, co zachranuje zivoty, bere mozna par tisic dolaru mesicne? Odpoved zni: Protoze ten fotbalista pusobi vice mene na volnem trhu a lide si ho tak ceni. Chirurg typicky na volnem trhu nepusobi, a tak za prve nevi, jak moc si ho lide ceni, protoze mu to nemaji jak zdelit (nemaji moznost mu dat tolik penez, kolik by on chtel), a predevsim kdyzby to zjistit chtel, tak nema jak, protoze mu to stat typicky zakaze.
Komentář 44380
Komentář 44381
Komentář 44382
Komentář 44384
Komentář 44383
Komentář 44385
Komentář 44386
Komentář 44387
Komentář 44390
2. Miešaš hrušky s jablkami, na jednej strane merateľnú stratu financií či času a na druhej strane nemerateľný "dobrý pocit".
3. To isté ako 2.
Mi tá vaša teória pripomína začiatky chémie, kedy si chemici na vysvetlenie horenia vymysleli neexistujúcu látku flogiston. Podobne aj vy do rovnice príjem výdaj pridávate dobrý pocit či pôžitok z hry a potom vám z nerovnice zrazu zázrakom vyjde rovnica.
Nie, ja aj keď nefajčím tak chápem že niekomu to fajčenie môže chutiť. Ale faktom je že škodí svojmu zdraviu a navyše ho to fajčenie stojí nemálo peňazí.
A odpoveď na tvoju otázku že prečo futbalista zarába viac než chirurg je práve v tom že váš mýtus o rovnosti medzi užitočnosťou a výškou príjmu/majetku neplatí.
Komentář 44416
2. "zisk", "ztrata" "uzitek" a podobne NEJSOU jen o penezich. To, ze ty si to myslis, neznamena, ze je to pravda. A prave proto, ze "dobry pocit" je nemeritelny, tak neni mozne rict, ze nekdo jiny udelal chybu/spatne rozhodnuti, kdyz napriklad nejake penize vymenil za zazitek, ktery my osobne povazujeme za "spatny". Ci nedostatecny. Nekdo da 100 milionu korun za to, aby mohl ja nevim, letet na minutu do vesmiru (nahodny priklad, nemusi byt realny). Co je nam do toho, ze pro nej minuta ve vesmiru ma vetsi cenu, nez 100 milionu korun? Pro me by to bylo jinak, ale prave proto, ze NIKDO NEVI, co je PRO DRUEHO ten uzitek, tak se to neda resit tak, ze rekneme, ze to uzitek neni.
To same to koureni - pro nekoho to je proste vetsi uzitek, nez zdravi, penize a ja nevim co jeste. Radsi se vzda zdravi, penez, jen aby mel nejaky "pocit". No, je to jeho vec a on proste tim kourenim maximalizuje svuj uzitek.
Ja jsem obchodnik a pro me osobne je napriklad vetsi uzitek to, ze jsem pocitvy, nez abych nekomu prodal neco "podvodnou metodou" a mel z toho vice penez na vyplatu. Pro me je vetsi uzitek mit mene penez, ale mit "dobry pocit".
Komentář 44439
Komentář 44466
A dokonce i sam u sebe se to neustale meni v case. Hodnota vseho se neustale u kazdeho v case meni. To, ze dneska by sis koupil za 20kc zmrzlinu jeste vubec neznamena, ze by sis ji za stejnych 20kc koupil zitra.
A to, jestli se tak stane nebo nestane dokazes urcit pouze ty sam, nikdo jiny.
Komentář 44462
Komentář 44467
Hitler dozajiste maximalizoval svuj uzitek, docela dlouhou dobu, no nakonec se ukazalo, ze to delal blbe, nebot ho to stalo zivot (predcasne zemrel, rozhodne drive, nez by musel).
Predevsim ale jednal proti NAP, a jednal dokonce i proti zakonum a pravidlum, ktere dneska zastava vetsina lidi, a dokonce i tehdy asi vetsina lidi v Evrope napriklad. Tim se z nej stal "kriminalni zivel" a tudiz neplati, ze by jeho uzitek bylo vice, nez utrpeni lidi v koncentrakach, stejne neznamena, ze dobry pocit zlodeje je vic, nez utrpeni okradeneho.
Komentář 44469
Komentář 44475
Samozrejme zcela ignorujes, to co jsem psal dale, protoze to uz se ti nehodi do kramu, ze :-D
Jinak si troufam tvrdit, ze Hitler nechtel takto umrit, minimalne opakovane deklaroval, ze chce neco uplne jineho a sel za tim.
Akorat se mu jeho podnikatelsky zamer nezdaril no...Ostatne, podnikatelske zamery, ktere porusuji NAP a podobne veci, casto konci nezdarem. Vyjimky jiste jsou, minimalne ze strednedobeho hlediska jsou mafie, ktere funguji docela dlouhou dobu a dari se jim.
Komentář 44487
Komentář 44289
A tá "maximalizácia úžitku", to je naskrz teoretický konštrukt, ktorý zase v uzavretej teórii ankapu platí (pre dokonale čierne gule vo vákuu, ako by sme povedali my fyzici), no zopakujme si ten prefláknutý Urzov príklad s pedofilom platiacim hladnému africkému dieťaťu za sex. Podľa teórie všetko sedí a obaja maximalizujú svoj úžitok (a platiaci vlastne akoby platenému pomáha), ale každý neautistický pozorovateľ prirodzene cíti, že je to už trochu dosť "chucpe"...
Komentář 44292
ani ti pedofilové to nemaj jednoduchý...
Komentář 44297
Pro to dite osobne to tak je.
A naprosto chapu, ze pro tebe to tak neni. Ty bys to dite klidne obetoval na oltar vyssiho principu mravniho. To chapu, bez ironie to naprosto chapu. Pro tebe to dite bude lepsi mrtve, nez znasilnene. No to dite to jaksi vidi jinak. Co takhle nechat na kazdem, at si o sobe rozhoduje sam?
Ono takhle od klavesnice se to posila dite na smrt, docela jednoduse, ze…
Komentář 44379
Totiž, človek sa rozhoduje na základe silne obmedzených informácií. A sám si tam vložil slovo "SNAŽÍ maximalizovať..." (teda nie skutočne maximalizuje). Pri tom ale padá tá teória, že najbohatší by bol ten najužitočnejší. V skutočnosti najbohatší by bol ten, ktorému by sa podarilo nasmerovať snahu o maximalizáciu úžitku smerom k svojmu prospechu. Čo môže byť v silnom nesúlade s morálkou spoločnosti.
Áno, viem, viem, ankap bude až vtedy, keď ľudia budú prirodzene považovať NAP atď. za kompatibilný s ich morálkou. T.j. na svätého Dindy.
Komentář 44290
Komentář 44293
Komentář 44294
A preto dáva chodobným dávky, zľavy a pod. a od bohatých inkasuje dane. Aj keď je pravda že by ich mohol kasírovať aj dôslednejšie, vo vyspelejších krajinách sú dane vyššie než v ČR a SR.
PS.
Když se to spojí dohromady, tak už to i začíná mít nákej ten smysl,
proč bohatí i chudí podporují stát...
Komentář 44122
Komentář 44133
No ano. Otazka je, zda k tomu dojde a zda uz nebude pozde.
Komentář 44136
Komentář 44137
evoluce je přece postavena na různých modifikacích,
a konkurečním boji...
Tak at se radši nezabijí, mohlo by pak dojít k porušení jednoty boje protikladů, leda snad že byste je v rámci boje protikladů vy sám zabil, to bylo pak OK...
Komentář 44139
koukám že už taky mutuju a je ze mě mutant, chyběj mně tam náký slovíčka,
no neva, snad mě nikdo nezabije...
Komentář 44138
Komentář 44141
Komentář 44142
https://www.youtube.com/watch?v=UvC9GqX326A&list=RDUvC9GqX326A&start_radio=1
Komentář 44156
Komentář 44162
kvalita sice mizerná, ale přítelkyně bude mít radost, vona ráda tydle taneční filmy, já osobně jsem spíše na to porno...
Komentář 44144
A co pisu tak hrozneho?
Ze evoluce (prirodni vyber) v pripade lidstva jiz nejekou dobu nefunguje? To je podle me fakt. Jestli ti je z faktu blbe...
Nebo ze pisu, ze v AnCapu by mel kazdy pravo uzavrit zdravotni pojistku s jakou pojistovnou chce a ze by to zrejme byla skutecna spravedliva pojistka a ne dan jako dnes? Tedy ne ze by se platila podle miry rizika a ne podle vyse vydelku?
A ze by se kazdy rozmyslel, zda mu v penzi pomuze dite, ktere se neni schopne postarat ani samo o sebe (protoze v ancapu, ve svobodne spolecnosti) by jedinec nemel pravo nutit deti ostatnich, aby ho v penzi zivily?
Komentář 44148
Komentář 44155
Komentář 44163
to by pak mluvil tak blbě jak ten Husák,
taknějak československy,
dneska tak mluví ten Babiš :
https://www.youtube.com/watch?v=CH1sefMTj4o
Komentář 44173
— Friedrich Nietzsche
Komentář 44123
Možná to je i nějaká zákonitost - že každá civilizace má nějaký vrchol a pak vyhnije, zdegeneruje.
Možná to je důvod, proč nás ještě nenavštívila vyspělá mimozemská civilizace.
.........................................................................
Možný je všechno,
ale je taky docela možný že ta vyspělá civilizace se řídí principem laissez faire a tudíž dává věcem volný průběh a nezasahuje do vývoje lidstva
a nebo zasahuje tak, aby to nebylo vidět...
Na jedné straně jsme schopni zachranovat děti co by dříve nepřežily,
ale na straně druhé jsme schopni i geneticky upravovat i sebe sama,
v nějakém videu jeden odborník tvrdil, že již dnes jsme schopni geneticky upravit člověka až tak, že vznikne "nový druh" člověka,
Nietzsche byl měl určitě radost z nového "nadčlověka"
Komentář 44128
1) Sparta (hazeni poskozenych deti ze skaly): to dnes neni mozne, je to naprosto nehumanni a neprijatelne - to je myslim bez diskuse
2) Vzit evoluci do vlastnich rukou, geny opravovat a vylepsovat jiz v momente (umeleho) poceti. Ma to ale mnoha rizika:
a) Moc to neumime, ze zacatku to budeme dost kazit a muzeme toho dost podelat
b) Pro mnoho lidi to je neeticke a budou se tomu branit (v demokracii to vetsina zablokuje)
c) Je to zneuzitelne - ruzne totality ala Cina mohou zkusit pestovat supervojaky, povolne delniky, atd...
Zkratka nejlepsi by bylo OBNOVIT SVOBODU a TRH. Komercni zdravotni pojstovny, pojistka navazana na miru rizika. Jsi nositelem defektni dedicne informace a presto chces dite? Bud si ty geny nech ZA SVE opravit, nbo si to dite klidne riskni takto, ale NA VLASTNI ZODPOVEDNOST (pokud se narodi postizene, lecbu budes platit ty).
Plus odstatnene zajisteni na penzi: chces se ve stari mit dobre? Tak to asi bude dobre mit vzdelane, dobre vychovane a ZDRAVE deti! Zadne takove ze ty si klidne risknes mit deti prestoze sam jsi sbirka vsech moznych genetickych vad (8 dioptrii na ocich, operovane kycle, vsemozne poruchy uceni, ...) a ostatni ti je cely zivot budou lecit a pak ti jeste platit penzi, protoze ty tve toho nebudou schopne. Zodpovednost kazdeho za sebe, za svuj zivot, za sve zdravi, za sve deti, za svou penzi. Komercni zdravotni pojisteni, soukrome neregulovane penzijni fondy.
Tzn. trh by to alespon z casti srovnal, soucasny neradostny stav je (opet) dusledkem statu, demokracie a socialismu.
Zavest AnCap tak je v podstate otazka preziti lidstva!
Jen je otazka, zda je sance ho zavest (vcas). Diky tomu, co popisuju, je tech socek zavislych na transferech, cim dal vic. Takze se AnCapu budou cim dal vic branit.
To jeste nikdo nezvazoval, ale zkusme to: pokud jde lidstvo geneticky cim dal vic do loje, bude cim dal vic proti AnCapu :-(
Pokud budete mit doma dite, ktere ma kompletni sbirku poruch uceni, ma nakroceno k autismu, cukrovce a ja nevim k cemu...
Pokud ma alergie na vsechno mozne i nemozne....
Pokud se cim dal vic lidi neni schopno ani rozmnozit bez (drahe) lekarske asistence, tak asi tezko budou pro trh, pro komercni zdravotictvi. :-(
Komentář 44134
Komentář 44140
že to musí být nějako špatně,
kvůli tomu že Adolf byl kolektivistický pako preferující národní socialismus,
který si značně vylepšil židovským názorem o "vyvoleném božím národě"
není třeba zavrhovat třeba Nietzscheho, kterej píše o svobodném rozvoji vůle k moci...
„Kdo žije pro boj s nepřítelem, má zájem na tom, aby tento nepřítel zůstal na živu.“ — Friedrich Nietzsche
Komentář 44276
Ale mám vždy obavy o životy lidí, když stát direktivně řekne, co je a není špatně.
Komentář 44281
Komentář 44167
Komentář 44171
kdo chce zroditi tančící hvězdu.
Pravím vám: vy ještě máte chaos ve svém nitru.“
— Friedrich Nietzsche
Komentář 44121
Mussolini byl největší přítel svobody! Byl to vlastně největší libertarián všech dob!
Komentář 44143
Komentář 44147
"... nemůže být přece tak špatné. Jenže ono bylo. Je. A vždy bude. Stejně jako státy."
Řekl kdo? V dané době bylo otrokářství naprosto v pořádku, stejně jako může být naprosto v pořádku jakýkoliv jiný systém, který přijme rozhodující většina za svůj. Třeba bude někdy i ankap, ale upřímně, ta pravděpodobnost je menší, než že bych já někdy dostal Nobelovu cenu za ekonomii. :-)
Komentář 44165
2. Jsou alespoň tři lehce představitelné způsoby vzniku státu v souladu s NAPem. Vždy se jedná o spojení soukromých pozemků; liší se účelem. 1) Stát vzniklý na základě náboženství, např. amišové. 2) Stát vzniklý na základě národnosti 3) Stát zřízený za účelem zisku: klasický soukromý stát vlastněný korporací vybírající daně-nájemné.
Teď v ČR akapáci poukazují na to, že si život ve státu nezvolili, "nepodepsali společenskou smlouvu", a argument "Tak jděte jinam" odmítají. Ale osobě žijící v některém ze tří uvedených typů států stěžující si, že si život ve státu nezvolila by ankapáci řekli to samé: "Tak běž jinam".
3. A to je důvod, proč je chybné přirovnávat státy k otrokářství: Podle demokratismu je otrokářství nelegitimní jako takové, vždy, ne jen proto, že nelegitimně vzniklo. Kdežto podle anarchokapitalismu stát není nelegitimní jako takový, ale proto, jak vznikl.
Takže mezi otrokářstvím a státy je tato zásadní, nepopiratelná a celkem do očí bijící odlišnost. Můžete se ji pokusit odstranit, může se Vám to povést – změnou NAPu nebo jinak – ale dokud ji neodstraníte, nepřirovnávejte občanství k otroctví! NIKDY! ANI JEDINKRÁT!
4. Tyto úvahy se týkají i evolučního argumentu. Není divu, že otrokářství zaniklo, když bylo neslučitelné s principem "Všichni lidé se rodí rovni". Instituce stát ale zjevně žádný takový základní, všemi uznávaný princip neporušuje, když i ankapáci ho – pokud by vznikl legitimně – uznávají!
Komentář 44595
Vyhrávalo v době kdy většina lidí vykonávala podobné a těžké manuální práce v zemědělství. Začala prohrávat v době kdy začínalo být čím dál důležitější mít lidi motivované a vzdělané a adaptovatelné na sofistikovanou práci a flexibilnější při přechodu na jinou práci.
S potencionálním úspěchem anarchie je to podobné. Morální argumenty jsou, stejně jako u otroctví nebo nevolnictví, slovy klasika "Pěkné, ale nahovno."
Mimochodem, zajimavé je podívat se na dobové argumenty, mě třeba nenapadlo, že životní úroveň černého otroka někde v karibiku i jeho majetek a perspektiva byla lepší než třeba u nějakého drobného svobodného pachtýře v tehdejší anglii.
Otrok si oddělal svý, dostal nárokovej příděl jídla, co nesnědl tim vykrmoval prase v chlívku za chýší a nemusel se starat se o nic.
Pachtýř leckdy skončil v minusu byl rád když měl co žrát a že by ze zbytků vykrmoval prase si mohl nechat leda zdát.
To jen takový exkurz do toho, jakými argumenty se bojovalo o otroctví a obchod s ním v tehdejším britském parlamentu.