Autor: Urza
Čas: 2019-12-06 00:00:02
Hospodářské cykly
Lidé často považují hospodářské cykly (období rychlého růstu střídaná krizemi) za něco, co tu vždy bylo, někdy dokonce za vlastnost kapitalismu; obojí je však omyl. K hospodářským cyklům dochází v důsledku (státem řízeného) umělého snižování úrokových sazeb. Trh má tuto fascinující vlastnost: Je-li ve společnosti dostatek našetřených zdrojů, v důsledku zákona nabídky a poptávky klesají úrokové sazby, což motivuje lidi investovat a produkovat statky, které pak snadno prodají (ve společnosti je dostatek zdrojů); umělé snížení úroků motivuje podnikatele ke stejným investicím, avšak pro vyprodukované statky pak nenaleznou odbyt (společnost je chudší, než se z falešných cenových signálů zdálo). Podrobněji jsem tento jev vysvětloval na své přednášce o penězích. Kdo je však praktik bez zájmu o teorie, může se přesvědčit empiricky: Dokud státy úrokové míry uměle nesnižovaly, ekonomické cykly se nekonaly.
Přečtení: 30522
Komentáře
Komentář 46074
že existují různé ekonomické směry které pak nahlížejí situaci rozdílným pohledem a názorem,
protože stát určitě zaměstnává nějaké ty specialisty,
tedy samozřejmě ještě můžeme krize považovat také za záměrně vyvolávané samotnými politiky, což si také lze docela dobře představit, nebot pak má stát co řešit a lidé se na něm stávají stále více závislejší...
Komentář 46078
Komentář 46079
Komentář 46082
a tudíž i rozdílný postupy
(což tedy není nic neobvyklého, to je všude)
čemu ale tedy má trouba jako já pak věřit,
to abych pak študýroval kdecosám,
ekonomové na hovno, doktoři na hovno, ekologové na hovno,metereologové na hovno a pak je tady ještě spousta jinejch co jsou už úplně na hovno, jako třeba fízlové, tam je to alespon jasný na první pohled...
Komentář 46080
Komentář 46081
Komentář 46084
podle mě je cunda....
Komentář 46083
přičemž příčinou krize může být i lecos jiného,
na což se pak použil určitej lék jenž fungoval,
ale když se použije zase na jinou krizi, tak to funguje vobráceně,
ale mám takovej pocit že bych na konci asi věděl stejně hovno,
páč tam nebudu schopen správně přiřadit všechny aspekty jenž to způsobují...
Komentář 46085
Komentář 46086
já mám pouze zkušenost s manželskou krizí,
tam mám tedy pocit že šlo o nevhodnou investici kdy jsem se myslně domníval že manželka je zlato a vono to tak nebylo...
Natom by to nešlo vysvětlit ty krize ?
Komentář 46095
Komentář 46099
díky, ted už to chápu,
že to je prostě v růžových brejlích...
https://www.youtube.com/watch?v=BcZ0bjXsh24
Komentář 46100
Komentář 46088
Komentář 46089
Komentář 46323
Komentář 46087
Komentář 46090
Komentář 46091
Komentář 46092
no a když se to třeba podělá,
tak to všechno občané pěkně zaplatěj,
a ještě budou děkovat státu jak se vo ně pěkně stará...
Banku a stát to nikterak netrápí,
vo jejich prachy přece nejde...
Komentář 46093
Komentář 46094
Komentář 46096
ted nás vede úspěšný podnikatel,
kterej ví že mít deficit je známkou zdravého státu,
zatímco přebytek by ukazoval na to, že nemáme zdravý rozum...
Komentář 46098
Komentář 46101
Komentář 46103
že víceméně ti odborníci vědí hovno,
což je asi zákonité, nebot nikdy není situace na chlup stejná jako byla ta předchozí, takže pak je to stejný jako v případě diskuzí o globálním voteplování,
nikdo nic neví ale každý má svou víru dle školy kterou zastává...
Tržně orientované ekonomiky jsou charakteristické ekonomickými cykly, které však vždy nevyúsťují ze skutečné recese (poklesy ekonomické aktivity). Vedou se mnohé debaty, zda vládní intervence vyhlazují cyklus (vizte keynesiánství), zvýrazňují jej (vizte teorie reálného hospodářského cyklu) nebo jej dokonce vytvářejí (vizte monetarismus). Rakouská škola dokonce nahlíží na recese jako na přímý důsledek nesprávné manipulace centrálních bank s úrokovou mírou, která je pro investory významným signalizátorem o spoření nebo spotřebě domácností.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Recese
Komentář 46107
Komentář 46324
Komentář 46097
Komentář 46102
Komentář 46104
Navíc plány jsou hezká věc až do styku s realitou, protože měna není izolovaná od okolního dění. Až se rozhodne ČNB zase parizovat korunu s padajícím eurem, tak se uemituje a až se začnou uvolňovat na náš trh koruny, za který nakoupila eura, tak se to tu posere. A v Reichu už chtějí automobilky vylejt 70 000 prolétů - takže pár měsíců potom to máme tady a schválně jak to současnej deficitní rozpočet unese + pouze maskované gigantické dluhy typu Itálie, Španělsko, Portugalsko, stále Řecko, Frankreich... Všichni tihle odborníci předem přece racionálně počítali s inflací,ne? A stejně se podle toho nechovali.
A hlavně inflace není rozložena rovnoměrně na veškeré ceny. Nejvýrazněji se projevuje na potravinách, tam to jsou běžně 10ky %.
Komentář 46105
To je sice spravne konstatovani faktu, nepatri tam ovsem ono "protoze", jez naznacuje nejaky duvod ci vysvetleni. Skutecny duvod je, ze je to zcela fuck, nebot at se oni lide rozhodnou jakkoliv, maximalisuji tim svuj uzitek. Vede-li to nasledne k one Vasi (pseudo)krizi, zjevne zvysuje uzitek (a tedy i bohatstvi) i ta.
Cela ekonomie a ekonomika jsou dnes jiz kristalove pruzracne.
Komentář 46106
Stát je důležitým prvkem toho řetězu událostí vedoucích ke krizi. A právě u států se nejedná o maximalizaci užitku jeho občanů, ale o maximalizaci užitku těch, kteří jej ovládají a odlévají peníze svým směrem, zatímco lidem lžou, čímž se dopouštějí podvodu. A v momentě, kdy podvod převýší maximalizaci užitků, dojde ke krizi. Konkrétním příkladem podvodu budiž tisk nekrytých peněz.
Komentář 46108
To se ovsem hluboce mylite (jak pravi ono idiotske dogma o maximalisaci uzitku, nikoliv zdravy rosum, ofkoz).
>> Státy podvádějí své (i cizí) občany, tito tedy nemaximalizují svůj užitek. Fór podvodu je v tom, že si dlouhou dobu neuvědomujete, že jste podveden, a myslíte si, že se Váš užitek naopak zvyšuje.
I kdeze, staty pomerne presne rikaji, co (a za co) dostanete. Ze to mnohy prostoduch ne zcela chape, to na maximalisaci jeho uzitku prece nic nemeni. Coz v dalsich trech vetach jen potvrzujete.
>> Stát je důležitým prvkem toho řetězu událostí vedoucích ke krizi.
Stejne jako stridani rocnich obdobi. Na maximalisaci uzitku to nemeni zhola nic.
>> A právě u států se nejedná o maximalizaci užitku jeho občanů, ale o maximalizaci užitku těch, kteří jej ovládají a odlévají peníze svým směrem, zatímco lidem lžou, čímž se dopouštějí podvodu.
Stejne jako se zamestnavateli nejedna o uzitek zamestnance a prodejci o uzitek zakaznika. Podvadeji ("odlevaji penize svym smerem" je krasne a zcela presne receno, dik) uplne stejne.
>> A v momentě, kdy podvod převýší maximalizaci užitků, dojde ke krizi. Konkrétním příkladem podvodu budiž tisk nekrytých peněz.
Muze byt. Vsichni si o to vic polepsi, jak bylo vyse dokazano. Halelujah!
Komentář 46382
Komentář 46380