Identita, identifikace, autorizace, stát a občanské průkazy – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2018-11-21 00:00:02

Identita, identifikace, autorizace, stát a občanské průkazy

Dnes už je téměř pro každého samozřejmostí, že máme doklady typu občanský průkaz, kterými se můžeme identifikovat, stát disponuje centrální databází občanů a shromažďuje o nich nepřeberné množství osobních údajů; zajímavé je, kolik lidí reaguje extrémně podrážděně, když se podobně chovají soukromé subjekty (a dělat to jen tak z plezíru jim dokonce zakazuje zákon), ale v případě státu to tytéž jedince nechává chladnými. Existence takových opatření je nám předkládána jako „nezbytnost“, bez které by společnost nemohla rozumně fungovat; přes tuto propagandu snadno přehlížíme, že ještě před sto lety nebyly občanské průkazy povinné (to mimochodem zavedl jistý Adolf, jemuž to pomáhalo konečně řešit), před dvěma sty lety neexistovaly vůbec a půjdeme-li ještě o dalších sto či dvě stě let zpět, narazíme na absenci záznamů v matrice – lidé prostě nebyli evidováni vůbec nijak, přesto nenastal žádný doom.

Lze samozřejmě namítnout, že v dobách, kdy lidé zdaleka tolik necestovali, každý se vyskytoval v prostředí, kde jej všichni znali, nebyla identifikace zapotřebí, zatímco v dnešním globalizovaném světě jsou požadavky vyšší; a to je samozřejmě pravda. Na druhou stranu v dnešním světě disponujeme kryptografickými prostředky, jež naši předci neznali, pomocí nichž lze problém zcela vyřešit; vyčerpávající (a dle mého názoru nedoceněný) článek o tom napsal OC – jeden z nejchytřejších a nevzdělanějších anarchokapitalistů, které znám. Ptáte se, proč to tím způsobem nefunguje, když je to tak dobré? Inu, prostě proto, že stát už to dělá jiným (byť horším, dražším, zneužitelnějším a svinským) způsobem, takže není zájem vynakládat další prostředky na jiný systém, když ten státní bude existovat tak či tak a platit ho musíme stejně; kdyby však tento existovat přestal, tržní řešení jej nahradí prakticky okamžitě.
Přečtení: 12745

Reagujete na tento komentář:
Autor: velkej Ká Čas: 2018-11-21 11:35:31 Titulek: Re:
Nevím nevím. Chceme se v případě trhu, jako např. kryptoměnový trh, bránit působení lidského faktoru?
Autor: qwer (neregistrovaný) Čas: 2018-11-21 08:23:01 Titulek: matriky
V matrikách lze dohledat zhruba zpět do roku 1650, dále do minulosti maximálně u šlechty nebo někoho bohatšího (jde se po majetku a převody s ním). Církev měla spočítané svoje ovečky, když se za její činnost platilo (svatby, pohřby, křtiny...). Nejvíce záleželo na farářovi jak často a pečlivě matriku na svém území vedl, a kolik při psaní "vychlastal" mešního vína, protože krasopis určitě nebyla jejich disciplína. Psalo česky, latinsky, německy podle faráře, doby nebo území, takže kolikrát v matrice napsaný Antonius byl obyčejný Tonda.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-11-21 10:12:33 Titulek: Re: matriky [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Záleží jak kde. Na západním cípu Čech lze nalézt matriky i starší, na východě jste naopak rád za 1700. Pak máte různé urbáře, berní ruly, lánové rejstříky, ale to je dost torzovité. Překlepů ve všech těch dokumentech je také dost, a krasopis... no, dnes jsou nároky na čitelné písmo úplně jinde než tehdy; tehdy to byl (v některých případech) krasopis, ale dnes je to těžko čitelné. Antonius je v pohodě, co teprv Adalbert, Theofil, Albina, nebo Kunigunda. Nicméně matriky neslouží úplně k identifikaci. Původně to byl výkaz činnosti faráře.

K identifikaci sloužily různé pasy, v pozdějších dobách např. vandrovní knížky. Šlechtici měli různé pečetní prsteny, lejstra, erby. No a když se vrátím k pasům, tak s tím souvisí i heslo, password, tedy slovo sloužící jako pas, umožňující průchod. Zaklepals na bránu a musels říct heslo. A nejčastěji se v praxi používal klasický systém svědků, kteří dosvědčili totožnost.
Autor: Zdenál (neregistrovaný) Čas: 2018-11-21 10:21:47
A co teprv když mají lidé OP a jiných průkazek několik, naprosto legálně, pod různými jmény, vydanými různými úřady :-D
Doporučuju vygooglit si rozhovory s Vlastimilem Hrabalem, který rozjížděl HomeCredit v Indii a na Filipínách.
Autor: Andy B (neregistrovaný) Čas: 2018-11-21 10:47:40
Takový princip identifikace je pro běžného smrtelníka (bez zkušenosti s vyšší matematikou) argumentačně velmi obtížně obhajitelný, navíc je systém jednoduše zneužitelný, je-li jedinou kontrolou (pokud neexistují pochybnosti ze strany úředníků/protistrany) znalost identifikačního čísla, které v případě výhružek/vydírání/nátlaku může osoba kdykoli sdělit třetí osobě, aneb jeden kontrolní parametr (byť se jedná o náhodně generované heslo) bude vždy méně, než dva a více kontrolních parametrů. Nakonec by stejně při většině závažnějších právních úkonů došlo k ověřování s využitím biometrických dat. Jediným přínosem systému by tedy bylo, že úředník, nebo jiný člověk s přístupem do centrální evidence, nemůže zjistit na první pohled jméno, přijímení, případně adresu bydliště člověka, který se identifikuje pomocí tohoto náhodného hesla, po pár letech by v českém etatistánu pravděpodobně vše skončilo u toho, že úředníci by podle identifikátoru věděli o osobě na první pohled vše, ale soukromý sektor by o ověření informací musel žádat úřad v předstihu a za poplatek. Vznikl by tedy ještě více regulovaný systém, který by poškozoval soukromý trh více, než ten současný.

Tyto nápady mají zásadní problém - dobré úmysly jsou nakonec vždy zneužity k nekalým úmyslům.

Chápu přínos takové technologie, u lidí, kteří často narážejí při přístupu úředníků a policie, třeba z důvodu svého vzhledu, který nezapadá do průměru většinové společnosti, ale průměrný český člověk se zažitou nebo rodiči přenesenou zkušeností ze socialismu něco takového vůbec neřeší, vyhovuje mu současný stav pomalu se deformující polodemokratické společnosti směřující k trochu inovovanému modelu socialismu.

V tomto kontextu se nabízí paralela s kryptoměnami. Dnes už můžeme objekivně říci, že se v případě kryproměnových trhů jedná o zcela nestabilní a nefunkční měnové subsystémy, projekty, které zklamaly, byť se tvůrci snažili o technologickou dokonalost, jejíž efektivita nakonec stejně ztroskotala na tom, že není možné do technologií implementovat mechanismy bránící systém vůči stochastickým vlivům, zejména působení lidského faktoru.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-11-21 11:35:31 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nevím nevím. Chceme se v případě trhu, jako např. kryptoměnový trh, bránit působení lidského faktoru?
Autor: Andy B (neregistrovaný) Čas: 2018-11-21 12:17:19 Titulek: Re: [↑]
Kryptoměnový trh se nemusí bránit působení lidského faktoru pokud je cílem kryptoměnového trhu omezená likvidita, vysoká volatilita, tržní nestabilita a dlouhodobá existence značných tržních disparit na strnách poptávky i nabídky.

Pokud je cílem kryptoměnového trhu stabilní a efektivní měnový trh, je historicky evidentní, že se bez existujících regulačních systémů obejít nedá.

Od svého vzniku je kryptoměnový trh pouhou ideologickou baštou odpůrců FIAT měn, příznicvů experimentů v oblasti volného trhu a především poblázněné části veřejnosti, která jej bere jako svou velkou výhru v loterii. Tvůrci kryptoměn přehlížejí zcela zásadní vliv lidského chování na cenovou tvorbu a s ní související tržní procesy.
Autor: Lojza Čas: 2018-11-21 13:55:57 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Historicky nikdy nikdo nepristal na Marsu, takze je historicky evidetni, se se to deda.
Btw "meny" tu byly jeste mnohem drive, nez staty.
Autor: Lojza Čas: 2018-11-21 13:56:37 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tvl ty preklepy jsou desny, pisu to narychlo a nekontroluju to po sobe...melo byt "ze se to NEDA"
Autor: velkej Ká Čas: 2018-11-21 18:23:51 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Myslím, že jsme se úplně nepochopili. Lidský faktor tam bude vždy, pokud má ten trh sebemenší souvislost se sebemenší lidskou aktivitou. Pokud si budou kryptoměny mezi sebou jen tak vyměňovat počítače a nic jiného se s kryptoměnami dělat nebude, pak tam opravdu lidský faktor nemá smysl. Pokud je to ale něco, s čím se obchoduje, co se vyměňuje za něco, co lidé nabízejí či poptávají, pak tam ten lidský faktor prostě máte. Je to jako byste chtěl zamezit lidskému faktoru na trhu s pečivem. Ne, lidé to pečivo jedí a nakupují, lidský faktor z toho trhu prostě neodstraníte.

Kryptoměnový trh je velice rozmanitá záležitost, ty měny jsou opravdu všelijaké. Je tam spousta měn, jejichž hodnota se vyvíjí podobně jako hodnota kdejakého start-upu, stejně tak je tam dost měn, které zkrachovaly, jako i dost měn, které už jsou víceméně stabilní. Prostě každý si může vybrat. Pokud narážíte na nedávný propad BTC, nepřijde mi to horší než občasné velké propady akcií renomovaných společností. Za pár dní, max týdnů, se BTC pomalu vrátí k hodnotě, na které byl X posledních měsíců stabilní. Bez vnějších regulací. Protože těžba BTC se reguluje sama, těmi samými tržními mechanismy.

Tvůrci kryptoměn naopak lidské chování velice dobře vystihli. Koncept těžby, zvyšující se náročnosti výpočtů a tím rostoucí ceny, snižující se odměny za těžbu atd... jsou to geniální myšlenky a lidské chování z nich vytvořilo dost úspěšný produkt. Kryptoměny nejsou jen hračka, vídám místa, kde s nimi lze normálně platit. Ano, potrvá, než se rozšíří více; je to dlouhodobější investice.
Autor: Andy B (neregistrovaný) Čas: 2018-11-21 18:51:25 Titulek: Re: [↑]
Díky za reakce, které jsem si přečetl. Ušetřím vám čas s další diskuzí, nemám už další důvod reagovat.
Autor: cerno Čas: 2018-11-22 12:30:06 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: cerno v doméně cerno.cz
Kryptoměnový trh je masivně manipulován, konkrétně nejspíše proto, aby mohli nastoupit všichni insideři. Kryptoměny (resp. blockchain) nebyly vymyšleny osamělým nerdem, stojí za ním tým a osobnosti instituce hluboce zakořeněné v establishmentu. Dokonce by se dalo říci, že vedoucí toho týmu je známou a (zastánci establishmentu) váženou osobností. Taková míra volatility, jakou vidíme u CC dnes, nebude možná, až (ne když, ale až) Brettonwoodský systém padne.

Příznivci experimentů v oblasti volného trhu se CC chytili až poté, byť velmi brzy. Bohužel podcenili některé nepříjemné aspekty soukromí, no.
Autor: Zdenál (neregistrovaný) Čas: 2018-11-21 16:03:52
Mimochodem, když čtu ten článek od OC, ... neni on kurva Satoši Nakamoto? Odpovim si sám. Neni. Protože kdyby byl, BTC vznikl rovnou jako Monero.
Autor: cerno Čas: 2018-11-22 12:33:09 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: cerno v doméně cerno.cz
Já vím, kdo je Satoshi Nakamoto. :-) Teda, tuším to, je to kolektiv. Jméno jeho předsedy (pokud se zásadně nemýlím) by zde velkou radost neudělalo.
logo Urza.cz
kapky