Jak vykrást poštu? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2017-05-25 00:00:02

Jak vykrást poštu?

Tomu neuvěříte! Zloděj zavolal na poštu, představil se jako policista a řekl, že tam jde desinfikovat peníze po chemickém útoku, takže by vedoucí měla poštu zavřít a vpustit ho zadním vchodem; tato chytrá paní tak vskutku učinila, přinesla mu všechny bankovky, muž (v protichemickém obleku – aby jej nezachytily kamery) je postříkal rozprašovačem a požádal vedoucí pošty, aby šla propláchnout kovové peníze do umyvadla, což udělala, nechala ho tam s penězi a… překvapení se nekoná, už ho tam nenašla. Napadá mě několik otázek: Došlo by k něčemu takovému v soukromém podniku? Třeba na benzínce… reagovala by vedoucí pobočky stejně? Asi bych to úplně nevylučoval, ale kdybych si měl jako zloděj vybrat cíl, také bych volil poštu. A jakou roli v celém případě hraje bezmezná víra ve stát, potažmo jeho uniformované opice, kterým prý slušný člověk neodporuje a dělá, co mu řeknou? Tuším, že úplně zanedbatelnou nikoliv.
Přečtení: 10874

Autor: Urza Čas: 2017-05-25 06:18:53 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
:o(
Autor: mari (neregistrovaný) Čas: 2017-05-25 10:57:35 Titulek: Re: [↑]
Zajímavé a dost znepokojivé čtení.
Myslím, že tahle "ovcovitost" lidí, slepá důvěra v autoritu a zbavování se odpovědnosti se zdaleka neomezuje na "státní" autority. Otázka je, nakolik za tohle chování lidí může stát a jak moc by tomu svobodnější společnost pomohla. Jestli neustálé rozpínání se státních autorit nemůže být částečně taky důsledkem té odevzdanosti lidí...

Tady je popsaný zajímavý sociální experiment:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Milgram%C5%AFv_experiment
https://en.wikipedia.org/wiki/Milgram_experiment

Autor: velkej Ká Čas: 2017-05-25 12:44:44 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ještě lepší je The Third Wave, aneb zážitková terapie nacismu. Nejen, že je spousta lidí ovcemi, ale ještě ke všemu si na ty průsery z toho plynoucí stačí sami.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Third_Wave_(experiment)
Autor: ocs Čas: 2017-05-25 18:35:56 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nonevím, tohle zní dost divně. Především the idea that democracy emphasizes individuality je absurdní nesmysl — to je něco jako „idea, že sezení na gauči posiluje fysickou kondici“?

A jinak odpověď na otázku „jak mohli lidé snášet nacistický režim“ je triviálně prostá — přesně stejně, jak mohou dnes snášet režim demokratický. Většina zásadních problémů „se jich přece netýká“; a to menší nepohodlí snášejí „protože je to potřeba, aby stát mohl chytat zločince“.

Hezký příklad je třeba zde: https://www.okoun.cz/boards/co_nas_sere?contextId=1067677377#article-1067677377
Autor: ocs Čas: 2017-05-25 18:40:10 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ha, já věděl, že už jsem to někam opisoval — zde je to v beletristickém zpracování (zhruba od slova „legitimity“ dále):

http://dfens-cz.com/kauza-delnickych-cvicencu/comment-page-2/?show=comments#comment-25774
Autor: Roman Čas: 2017-05-25 07:11:31
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Nutno říct, že už si dávají pozor - včera v podvečer jsem šel na poštu (na Flóře v Praze) poslat složenku (daň z nemovitosti BTW) a do dveří jsem vcházel 5 minut po zavíračce (nevšiml jsem si). Pošťačka pohotově vykřikla "Ne! Ne! Ne!", vytlačila mě vlastním tělem ze dveří, zabouchla a zamkla. Poučili se :-)
Web: neuveden Mail: neuveden
Ano, stává se to úplně běžně i v soukromých podnicích. Říká se tomu hacking, nebo ještě lépe sociální inženýrství. Člověk je totiž nejslabší článek zabezpečení, a když z něj hacker např. dostane heslo nějakou manipulací, nemusí pak sáhnout k brute force útokům apod.
Autor: LWG (neregistrovaný) Čas: 2017-05-25 08:11:51
Obdobný hacking soukromých podniků funguje. Pochopitelně ne stoprocentně, ale na každé poště to také nevyjde.
Autor: Enjay (neregistrovaný) Čas: 2017-05-25 13:31:53
Myslím, že to není jen o nějaké bezmezné víře v dobráckou policii, ale také velkou roli bude hrát strach z neuposlechnutí policie a následků, které z toho budou plynout.
A jestli se jedná o státní poštu nebo soukromou prodejnu potravin je celkem jedno, když podvodník jedná s řadovým zaměstnancem, který nemá moc motivací chránit majetek svého šéfa.
Já si pamatuji, že když jsem v patnácti byl na brigádě v Mekáči (na Václaváku), tak nám "manažeři" jasně říkali, že když někdo přijde loupit a bude po mě chtít prachy z kasy, tak mu je mám dát, žádný komplikace, zbytečně neriskovat pro pár peněz.
Autor: omisseHob (neregistrovaný) Čas: 2019-03-01 06:07:02 Titulek: ciseevekAchieni ivdzj
vtgpfm <a href="https://icbdoilonline.com/#">cbd oil price at walmart</a>
logo Urza.cz
kapky