Je vězení správným řešením zločinu? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Lojza
Čas: 2016-11-22 00:00:02

Je vězení správným řešením zločinu?

Před patnácti lety jsem prožil asi rok ve vězení; předtím jsem páchal zločiny (krádeže, podvody a podobnou drobnou kriminalitu), znal jsem se s mnoha „kriminálníky“ a ve vězení jich dalších několik set poznal. Mám tedy „osobní zkušenosti z praxe“. Vězení jako trest funguje výborně preventivním způsobem, ale bohužel na všechny lidi mimo těch, na které by to bylo potřeba. Ve společnosti se nachází většina „slušných lidí“, kteří by například nikoho nezabili, i kdyby to neměli zakázané zákonem. To samé zloději – většina lidí by nešla a nevykradla nikomu dům, i kdyby toto jednání nebylo trestáno vězením. Na tyto lidi hrozba trestem vězením skutečně působí; to je sice fajn, ale trošku k ničemu.

No a pak tu máme „zločince“. Já vím, že „slušný člověk“ si to skoro neumí ani představit, ale zločinec nevnímá vězení jako „trest“, nýbrž jako „součást běžného života“ – něco, co „se prostě může stát“. On nevnímá uvěznění jako trest za svůj zločin, nýbrž jako nepříjemnou epizodu svého života, která se holt stala, a až to bude mít za sebou, vynasnaží se, aby už ho příště nepotkala – bude třeba krást sofistikovaněji a opatrněji. Pro lepší představu uvažte tuto analogii: Ráno vstanu a jdu na houby. Na obloze jsou mraky… neprší, ale mohlo by. Během mého houbaření začne hustě pršet. V tu chvíli budu jen sotva vnímat ten déšť jako trest za to, že jsem šel na houby; ne, budu ho vnímat jako něco, co se prostě občas stane… a přesně tak uvažuje zločinec. On uvěznění bere jako součást života… nechce to zažít, samozřejmě. Ale stává se to. Vnímá to jako „obchod“ – díky zločinu si žije lépe, jen s rizikem, že ho zavřou.

Vězení je tedy fajn věc, ale proti zločincům k ničemu. Nějaká náprava? Osobně jsem nezažil jediného vězně, co by řekl: „Já už nebudu páchat trestnou činnost, protože už nechci do vězení.“ Přísahám, že jsem neslyšel ani jediného vězně takto uvažovat. Nikdy. Existuje velmi malé procento lidí, kteří se ve vězení zamyslí a změní svůj život. Já byl jeden z nich. Ale ani já jsem nepřestal se „zločinem“ kvůli tomu, že bych se bál, že mě „znovu zavřou“. Jen jsem prostě měl dost času přemýšlet nad tím, co je správné.

––––––––––––––––

Poznámka pod čarou od Urzy: Ač tento text ve Stokách velmi rád publikuji, nepsal jsem jej; autor je uveden v levém horním rohu (upozorňuji na to, protože mě mnozí začali považovat za autora všech zdejších textů).
Přečtení: 22359

Autor: ocs Čas: 2016-11-22 01:21:24
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak. A co hůře, podle mně dostupných informací vězení
- se slušnou pravděpodobností udělá zločince z člověka, který se tam dostal omylem;
- se slušnou pravděpodobností drobného grázla (třeba kapsáře) změní ve většího (třeba lupiče)

A ani to ještě není nejhorší; vůbec nejhorší jsou zničené životy všech těch, kdo se tam dostali neprávem. Ne nutně justičním omylem (ačkoli takových je také dost), ale třeba vinou absurdně drakonického zákona — to je v současnosti typické spíše pro USA, ale nastává to i jinde.
Autor: Kurwa (neregistrovaný) Čas: 2016-11-22 06:35:32
K nám do fabriky vozej vězně z nedaleké věznice na práci. Je to jedna z těch mírnějších, takže je ráno doveze bachař svoji škodovkou a večer zas odveze. Nicméně, z toho co jsem se bavil asi se třema lidma, tak seděli za:
1. Jízdu bez řidičáku (byl vybodovanej a vzhledem k tomu, že už něco odseděl se s ním soud nesral)
2. Vaření drog
2. Nedostavení se k probačce (opět případ člověka, kterej v minulosti něco posral a teď tam byl spíš kvůli nezodpovědnosti než zlovůli. Toho mi bylo fakt líto, byl to, narozdíl od druhejch dvou, mladej člověk, kterej spíš měl smůlu na prostředí. Dodnes mě trochu mrzí, že jsem s ním po propuštění nezůstal v kontaktu, mám pocit, že to neměl v životě úplně lehký a možná by potřeboval nějaký slušný kamarády. Ale bohužel jsem dost nespolečenskej. Tak jen doufám, že )

Slovy klasika "Nenazýváť darmo prostý lid po celé Rusi zločin neštěstím, a zločince nešťastnými."

Autor: PeTaX Čas: 2016-11-22 06:46:57
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Ano. Plný souhlas.
Nadto: v režimu, kdy soudnictví je jen tupou interpretací psaných frází, s nimiž neexistuje všeobecný společenský souhlas, jde v zásadě nikoliv o nápravu stavu, o skutečné hledání spravedlnosti a práva, ale v podstatě jen o demonstraci moci aparátu státu.
Stát jejich prostřednictvím ukládá celou řadu povinností, jejichž splnění je buď fakticky nemožné, anebo má za důsledek ještě větší nespravedlnost, než byla předtím.
Celé to je jen SYSTÉM, který demonstruje reálnou moc. Té se dá čelit buď aktivním odporem, nebo pasivní resistencí.
Autor: Antiurza (neregistrovaný) Čas: 2016-11-22 10:26:37 Titulek: Urza sedel
Ty vole todle je tak blby az tomu snad nejakej curak uveri.
Urza sedel. to u pedofila a fetaka neni divny.
Ted o tom pise pod cizi identitou. Kdo je tak blbej a skocil na to? mam ti ted rikat lojza urza?
Autor: velkej Ká Čas: 2016-11-22 12:35:06 Titulek: Re: Urza sedel [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jestli ty taky nejseš dalším alter-egem Urzy... počkat, mám nápad, ten se ti bude strešně líbit: my všichni čtyři (já, ty, Lojza, origoš Urza) jsme Urza! Ještě někdo je tady Urza?
Autor: PeTaX Čas: 2016-11-22 13:58:19 Titulek: Re: Urza sedel [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Všichni jsme Gogo... :-D
Autor: Lojza Čas: 2016-11-22 14:09:49 Titulek: Re: Urza sedel [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ja se asi nepocitam, teda ja uz jsem tam zapocitanej, co :-D
Autor: velkej Ká Čas: 2016-11-22 14:15:36 Titulek: Re: Urza sedel [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jojo, jseš v tom seznamu. Chce to ještě tričko "Je suis Urza". Nebo Je suis Gogo, dejfem tenfek femvek.
Autor: Zdenál (neregistrovaný) Čas: 2016-11-22 17:11:30 Titulek: Re: Urza sedel [↑]
Já taky, já taky. Teda, ne tak docela... Já jsem když se Urza vysere na klávesnici.
Autor: PetrB (neregistrovaný) Čas: 2016-11-23 00:26:53 Titulek: Re: Urza sedel [↑]
A co když Urza není Urza, ale všichni ostatní Urza jsou?
Autor: Adraynnith Čas: 2016-11-23 09:59:30 Titulek: Re: Urza sedel [↑]
Web: neuveden Mail: adraynnith v doméně gmail.com
A to ještě nic není. Představte si, že Urza i ležel!
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-11-23 10:32:10 Titulek: Re: Urza sedel [↑]
prestan blbnout ty hnupe-tady mas zabavu:

http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/2799-na-volebni-fronte-zatim-klid-levice-a-pravice-jiz-neexistuji-potaceni-zombii-pokracuje-jakou-sanci-maji-apaci-tomio-na-valecne-stezce-jen-velky-andrej-anone-na-to-zatim-ma.htm

Petr Stepanek je zajimavy clovek-treba se mu podari spojit tu rozhadanou hromadu poctivych pravicovych lidi.Prilezitost,ktera se uz nebude opakovat-ty pristehovalce sem poslal nekdo primo z nebe
Web: neuveden Mail: neuveden
Toto lidem nevysvětlíš. To, co vládne, je hloupost. Hloupost lidí a jejich přesvědčení, že všechno vědí správně. Lépe než psychologové a penologové, lépe než ti, kdo ve vězení byli, nikomu takovému se přece nevěří, to jsou jen nějakcí odborní pindalové. Zločinec přece patří pod zámek, protože chci a vy ostatní to zaplatíte. Že to nefunguje a že pod ten zámek půjde xkrát a budeme všichni solit za jeho pobyt vbase jak osli? Ne, já nejchytřejší člověk na světě a se mnou všechny hospody a kavárny to tak chceme. A takhle to funguje s vězeňstvím (nefunguje, ale máme z něj dobrý pocit), školstvím (nefunguje, ale máme z něj dobrý pocit) a já nevím s čím vším ještě, ten seznam by byl asi dost dlouhý. A je to jeden z důvodů, proč jsem anarchokapitalista - do něčeho, co nefunguje, prostě peníze vrážet nechci.
Autor: Szaszián Čas: 2016-11-23 22:38:09 Titulek: Smysl je jinde
Web: neuveden Mail: neuveden
1. Článek je sonda do mentality profesionálního zločince. Ovšem všichni pachatelé trestné činnosti nejsou profesionální zločinci. Trestná činnost se páchá z různých důvodů; jednoznačný hmotný zisk je jenom jeden z nich. (Je pravda, že jednoznačný hmotný zisk je dnes jediná motivace, kterou psychiatři nejsou ochotni přišít "duševní nemoci" – i to se ovšem může změnit.)

Např. ti policajti z Urzova článku, to jistě není "jednoznačný hmotný zisk".

2. Nefunkčnost vězeňství se demonstruje tím, že trestanci se nezmění. Ovšem změna trestaných vůbec není smysl trestního práva. Jak řekl Szasz: If the person who breaks the law is not punished, the person who obeys it is cheated.
This is why lawbreakers ought to be punished: to encourage law-abiding behavior as useful and virtuous.
The aim of the criminal law cannot and must not be correction; it can only be, and ought to be, the maintenance of the legal order. (Words to the Wise: A Medical-Philosophical Dictionary, 2004) str. 78


Čili smyslem trestního práva je, že máte představu o podobě společnosti; to co v ní nechcete kriminalizujete; pachatele trestných činů potrestáte a tím současně odměníte ty, kteří je nepáchají (tím, že je nepotrestáte). Smyslem je pouze zachovat onu podobu společnosti. To, že se pachatelé trestných činů nechtějí změnit, není chyba trestního práva, ale těch osob.
Autor: Lojza Čas: 2016-11-24 08:43:58 Titulek: Re: Smysl je jinde [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
K cemu je trest sam o sobe, pokud nema vest k nejake - jakekoliv - naprave?
Imho k nicemu.
Tak jsme ho potrestali..no a? Vynalozili jsme znacne naklady na potrestani nejakeho cloveka(tedy jsme potrestali i sami sebe, protoze na to musime vynalozit prostredky). Co z toho mame? Jako nejaky "dobry pocit"? Pocit "pomsty"?
Imho opravdu trest bez dalsiho smyslu je uplne k nicemu. Osobne bych byl pro takove reseni, ktere by nejakym zpusobem zlepsovalo situaci. Ostatne, kazdy z nas se neustale snazi zlepsovat svoji situaci (ci situaci zvych bliznich). Umim si predstavit desitky reseni, ktere by dotycneho nejen "potrestaly", ale zaroven by zlepsovaly situaci do budoucna.
Vezeni to bohuzel neni.
Autor: Szaszián Čas: 2016-11-26 23:16:56 Titulek: Re: Smysl je jinde [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
1) K cemu je trest sam o sobe, pokud nema vest k nejake - jakekoliv - naprave? (…) Umim si predstavit desitky reseni, ktere by dotycneho nejen "potrestaly", ale zaroven by zlepsovaly situaci do budoucna.
Vezeni to bohuzel neni.


- 1. Je třeba rozlišit trestní právo jako a trest. Psal jsem o trestním právu, podoba trestu je samostatná otázka. 2. Trest "sám o sobě" je o zachování žádoucí podoby společnosti, a tímto také "zlepšuje situaci do budoucna".

2) Tak jsme ho potrestali..no a? Vynalozili jsme znacne naklady na potrestani nejakeho cloveka(tedy jsme potrestali i sami sebe, protoze na to musime vynalozit prostredky). Co z toho mame? Jako nejaky "dobry pocit"? Pocit "pomsty"?

- Smyslem trestního práva je znevýhodnit nežádoucí chování a tím ZVÝHODNIT žádoucí chování. To stačí.
Autor: Lojza Čas: 2016-11-26 23:28:23 Titulek: Re: Smysl je jinde [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nestaci, vubec to nefunguje.
Autor: Szaszián Čas: 2016-11-26 23:35:22 Titulek: Re: Smysl je jinde [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
V čem to nefunguje, když trest nemá nikoho napravovat? Smyslem je, aby se to, co chce zákonodárce ze společnosti odstranit, nevyplácelo. Když někdo krade nebo pěstuje konopí a zavřou ho za to, tak se mu to snad nevyplácí, nebo ne? Co nefunguje?
Autor: Lojza Čas: 2016-11-27 00:26:27 Titulek: Re: Smysl je jinde [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nefunguje ta sama hrozba.
Pokud se nekdo rozhoduje, jestli bude ci nebude pestovat konopi (ci krast), hrozba trestu ROZHODNE neni na prvnim miste v argumentech, na ktere hledi (pridam k tomu slovo "obvykle", protoze skutecne nejake vyjimecne pripady mohou byt).
Ve skutecnosti obvykle neni ani na druhem ci tretim miste.
Jiste, "NEJAKY" vliv to ma. Ale vcelku zanedbatelny.

Tedy hrozba trestem neodstrasuje dostatecne.
Autor: Lojza Čas: 2016-11-27 00:33:59 Titulek: Re: Smysl je jinde [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pridam k tomu jeste 1 myslenku, ktera me napadla az po odeslani textu.
Nase spolecnost je PRESYCENA ruznymi hrozbami trestu a z toho vyplyne logicky jedna vec: Lide se s tim "nauci zit". A kdyz pak ma prijit nejaky SKUTECNE OSKLIVY trest, tak uz jim je to tak nejak jedno, protoze uz se s tou myslenkou naucili zit.

Ja mam male deti (3 + 6) a tresty pouzivam velmi vyjimecne. Nutno rict, ze v urcite situaci staci pohrozit trestem a deti zmeni sve jednani. Ale nedelam to kazdy den. Ani kazdy tyden...Vlastne ani kazdy mesic.

Ano, pak to muze fungovat. Protoze pak vedi, ze se deje neco opravdu mimoradneho.

Ja byl jako dite trestan nekolikrat denne. Za cokoliv... byl jsem pomerne surove mlacen a podobne. A jaky to melo efekt? Naucil jsem se vyborne lhat (online, verohodna lez vymyslena behem 1-2 sekund, cca 90-95% "pruseru" jsem dokazal "obelhat".) Neprestal jsem ty prusery delat, to vubec neprichazelo v uvahu, ze bych prestal. Naucil jsem se jen zit s hrozbou trestu, naucil jsem se mu ucinne vyhybat a kdyz to obcas nevyslo, tak holt smula, s tim se pocitalo...
Me mohli udelat cokoliv, zakazat cokoliv, bylo mi to jedno...protoze jsem byl tresty presyceny a uz jsem to nevnimal jako tresty.

Btw kdyz jsem v 10 letechotci rekl, ze je hajzl, vubec jsem netusil, ze mu rikam neco oskliveho...ja si myslel, ze to je bezne osloveni...
Autor: Szaszián Čas: 2016-11-27 00:51:38 Titulek: Re: Smysl je jinde [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ta analogie mezi trestním právem a trestáním dětí… Já jsem na přirovnávání dospělých k dětem alergický, protože to je stará psychiatrická taktika: jednat s násilně hospitalizovanými dospělými jako s dětmi. Zrovna to interview s Markem Pávem, na které jsem teď odkazoval je obzvláště nechutný příklad tohoto. Jak odporně paternalisticky s dospělými jedná, jak jim říká: "Pokud budeš hodný, můžeš jít na vycházku"… Přidám citát:

Jak takové budování důvěry můžeme popsat na příkladu mé virtuální hospitalizace na akutním oddělení, na kterém právě jsme. Oddělení má dvě části, uzavřenou osmnácti lůžkovou a otevřenou s 22 lůžky. Pokud začneme od těch nejvíce restriktivních či „akutních“ prostor tak Vy jako můj lékař máte možnost mne zavřít do terapeutické izolace, kdybych moc takzvaně vyváděl a dohoda by se mnou nebyla možná. Poté, kdy bych začal být více přístupný a schopný domluvy, Vy poté máte možnost a povinnost se mnou pracovat ve smyslu zapojení mé odpovědnosti za mé chování. Můžeme postupně uzavřít dohodu, že budu dodržovat pravidla oddělení a chování vůči okolí, abych mohl jít na běžný třílůžkový pokoj. Další dohoda poté může být třeba společná vycházka. Tím si dohodu potvrdíme. Dále máte možnost mne přeřadit do patra na otevřenou stanici a umožnit mi docházet na terapeutické skupiny, relaxaci a arteterapii. Další naše dohody mohou spočívat v docházce na centrální terapii, do poradny pro bydlení, pro zaměstnání, můžeme se domluvit, že budu chodit na kognitivní tréning nebo do stacionáře.

Jinými slovy: Vězníme a mučíme lidi, dokud se nepodrobí.

zde: http://www.ctidoma.cz/zdravi-styl/2016-03-21-namestek-bohnicke-psychiatrie-jsme-podfinancovany-opomijeny-obor-22003
Autor: Lojza Čas: 2016-11-27 00:55:16 Titulek: Re: Smysl je jinde [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A neco k veci bys tam nemel? Sice jsi do toho zase uzasne zatahl psychiatry, ale jednalo se jen o priklad, kdy ukazuji podobnost toho, ze presyceni prostredi tresty pusobi na dospele podobne, jako na deti a za tim si stojim (pricemz na tech detech se to da lepe pozorovat)
Autor: Szaszián Čas: 2016-11-27 00:36:19 Titulek: Re: Smysl je jinde [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
1. Ten problém je, že – jak píšete v článku – jste byl v kontaktu jenom s těmi, které to neodstrašilo. Ti, které to odstrašilo, v krimu neskončili.
2. Smysl trestního práva je v něčem jiném: ne v tom, že to má odstrašovat, ale v tom, že se to nemá vyplácet. (viz ta Szaszova myšlenka). A když něco ukradnete a zavřou vás, tak se vám to přece nevyplácí. A pokud kriminálník počítá s tím, že mu to projde, a skončí v krimu, tak je to prostě špatný kalkul. Spousta lidí špatně kalkuluje. To není chyba trestního práva.
Autor: Lojza Čas: 2016-11-27 00:49:39 Titulek: Re: Smysl je jinde [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ach jo...ty ses jak zasekla gramodeska a absolutne nejses ochotny premyslet o argumentech druhych.
Udelejme to jinak: Ukaz mi nejake lidi, kteri chteli nekoho okrast, ale pak se lekli, ze by je zavreli a tak ho neokradli. Ukaz mi nejakeho KONKRETNIHO cloveka, ktery mi potvrdi na 100%, ze TOTO byl ten duvod. Jsem ochotny se vsadit, ze ho budes hledat VELMI dlouho - a nebo si bude lhat do kapsy.
Tohle neni vec nejakeho trestu, ale predevsim toho, jestli to clovek "dokaze". Pokud je nekdo vychovavany v prostredi, ze je to "spatna vec", pak predevsim musi porazit SAM SVOJI MORALKU a VYCHOVU. TO je ten zakladni moment, kdy se rozhoduje, jestli clovek bude ci nebude krast.
2. Odstrasovat a nevyplacet se je zhruba to same. Mimochodem - drtive vetsine zlodeju se kradeze skutecne vyplaci. Kriminalnik OMG NEPOCITA s tim, ze mu to projde. On v to DOUFA a velmi casto se tak skutecne stane (dokonce se tak stane v drtivem procentu pripadu. Takovy zlodej musi ukrast obvykle opakovane, nez ho nejak chyti a zavrou). Zlodej zije s tim, ze existuje riziko, ze ho zavrou, ale I tak se mu to VYPLATI to risknout. A pokud ho chytnou - tak to nebere tak, ze se mu to teda "nevyplatilo". Ne, on to tak proste NEBERE. On takhle nepremysli.

Kriminalnik v drtive vetsine pripadu preferuje okamzity uzitek pred dlouhodobou hrozbou.

Hele, vezmu to ze sveho pohledu:
Ja jsem si 5 let zil jako prase v zite. Uzasne obdobi, delal jsem si, co jsem chtel (konicky, zensky, konicky, zensky...), uzival jsem si zivota...A pak jsem to zacal prehanet a zavreli me. Byl jsem asi rok zavrenej, uz ani nevim kolik presne. A hadej, kdyz me zavreli, jestli jsem si nekdy rekl "tak to se ti teda nevyplatilo". Neeeee, Tohle jsem si FAKT ani jednou ve svem zivote nerekl. Protoze by to nebyla pravda, ja jsem si predtim uzival, me se to rozhodne VYPLATILO.
To, ze jsem s tim prestal, nebylo dane obavou, aby me znovu nezavreli. Ostatne, naucil jsem se ve vezeni spousty "triku", aby me znovu nechytli.
Naopak jsem se musel PREMLOUVAT, ze I KDYZ se mi to VYPLATILO, tak s tim musim prestart, protoze to je spatna vec a ja nechci byt spatny clovek...
Autor: Szaszián Čas: 2016-11-27 01:20:43 Titulek: Re: Smysl je jinde [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
0. Jak nejsem ochoten přemýšlet, když reaguju na to, co píšete?
1. Souhlasím, že lidé nekradou, protože nechtějí, a že tím hlavním faktorem v tomto je výchova. Jen jsem upozornil, že Váš argument, že trest neodrazuje, jste podložil hovory s osobami, které neodradil.
Vím, že se říká, že trest moc neodrazuje; není to ale jeho smysl.

2. Zločiny se nemají vyplácet v tom ideálním případě, kdy pachatele hned chytnou a zavřou. Čili to je otázka praktické realizace.
Jistě existují osoby, které byly v lochu a myslí si, že se jim to vyplatilo. Může to být i rozdílným hodnocením věci: cenu určuje zákonodárce, společnost; jim by to za to nestálo, někomu to za to stojí.
Pořád si myslím, že Szaszův smysl trestního práva to nijak nezpochybňuje.
Autor: Lojza Čas: 2016-11-27 09:35:38 Titulek: Re: Smysl je jinde [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tudiz to shrnu:
Ciste teoreticky by to melo fungovat, ale prakticky to z vice duvodu nefunguje. Respktive to nefunguje tak dobre, jak by melo, aby to vubec bylo k necemu dobre, Funguje to okrajove.

To byl i smysl meho sdeleni.

Me je vcelku jedno, jestli by to teoreticky a spravne melo fungovat tak a tak. Jde mi o realitu a realita je takova, jaka je.

Na argument "ty mas zkusenosti jen s kriminalniky" bych rad odpovedel "a jak ty to jako vis?", tedy neni to pravda, mam zkusenosti s ruznymi lidmi. A znovu Te vyzyvam - najdi mi nejakeho konkretniho cloveka, ktery by napriklad chtel krast a byt zlodejem, ale odradila ho vidina trestu, tedy kvuli te moznosti (protoze by se mu to nevyplatilo) krast nezacal.

Btw at nevypadam, ze se chci jen hadat - I z mych slov o neco drive vyplyva, ze si nemyslim, ze "by to fungovat nemohlo". Mohlo, VYRAZNE lepe, nez dnes - ale je tu ten problem s presycenosti sveta tresty, ktere nakonec cloveka otupi.
Ostatne, to same se tyka napriklad porusovani dopravnich predpisu. Dneska clovek sedne do auta, vyjede, a uz v tu chvili porusil nejake predpisy. Neda se tomu vyhnout..Clovek je neustale za neco pokutovany, ackoliv nikomu neublizi (viz PRaha, ktera rozesle snad okolo milionu vyzev k zaplaceni pokuty rocne ciste jen z automatickych radaru). To nasledne vede k tomu, ze se clovek (v mnoha pripadech) proste na to cele vykasle,nejak si to zaridi (napriklad ja mam zaplaceny pausal u firmy, ktera mi ty prestupky resi a vyresi) a cely ten system se zcela miji ucinkem. A umim si predstavit, ze zrovna nejaky konkretni prikaz v nejakem konkretnim miste muze mit velky smysl a je tam strasne duelzity. No ja az tam pojedu, tak se na nej stejne vykaslu, protoze uz jsem to cele hodil za hlavu a neresim to vubec
logo Urza.cz
kapky